9. časť: Veľkomoravská ríša a jej mudrc; moje románovo-faktografické rozprávanie

9. časť: Veľkomoravská ríša a jej mudrc; moje románovo-faktografické rozprávanie

Bratislava 28. apríla 2018 (HSP/Roman Bednár/Foto:Screenshot:YouTube)

 

Príchod Avarov na územia Balkánu spôsobil odchod Turko-Bulharov smerom na západ. Len o sto rokov neskôr sú Avari ale už priamo v srdci Európy a vojensky spolupracujú so silným longobardským kráľom Alboinom, ako jeho spoľahliví a užitoční spojenci. V spoločnej, dobre organizovanej vojenskej akcii v roku 567 porazili a celkom zničili jeho germánskych súkmeňovcov, Gepidov.

Ilustračné foto

Alboin svojim spojencom Avarom potom prenechal územia medzi Dunajom a Tisou, ktoré patrilo vyhladeným Gepidom, ktorí po zničujúcej porážke navždy prestali existovať ako národ. Odtiaľ Avari niekoľkokrát nebezpečne napadli aj mocnú ríšu Frankov. Pri jednom zo svojich útokov však pri Regensburgu (Rezno) utrpeli veľkú porážku.

Reklama

V tomto prípade sa však ešte po nej dokázali pozbierať. Spojenectvo medzi Longobardmi a Avarmi trvalo len krátko a po porážke spoločného nepriateľa, Gepidov – Longobardi sa vtedy chceli sťahovať zo severu na juh a Gepidi im boli prekážkou v ich ceste – sa s Avarmi rozišli a tiahli ďalej na juh, smerom do severného Talianska, kde po príchode založili mocný štát v roku 568.

Ten sa časom ale stal tŕňom v oku mocným expanzívnym Frankom, a tak ho prepadli a celkom zničili. Udialo sa tak v roku 774. Touto porážkou sa skončila existencia národa Longobardov. Ako spomienka na nich ostal názov talianskej provincie Lombardie. Osud sa im kruto pomstil, a to, čo nemilosrdne urobili Gepidom, to napokon postihlo aj ich. Boli navždy vygumovaní z javiska dejín.

Reklama

Hviezda avarskej slávy v Európe však tiež začala pozvoľna zapadať. V roku 626 sa ešte zúčastnili ako spojenci Peržanov útoku na Konštantinopol, ale spojenecká armáda utrpela veľmi citeľnú porážku. Avari boli veľmi zdecimovaní, a tak veľmi poklesla nielen ich úderná sila, ale aj ich vojenská prestíž bola značne poškvrnená. V dôsledku tejto pohromy pre Avarov stratili Slovania žijúci na západ od avarských území pred nimi strach i rešpekt a prestali im platiť dobrovoľný tribút. Podobne sa zachovali aj Bulhari, ktorí sídlili na východ od nich.

Posledný a rozhodujúci úder Avarom – ako sme už povedali – uštedrili Frankovia, ktorí ich tak s konečnou platnosťou eliminovali ako dôležitý mocenský faktor v Európe. Tento úder začal franský kráľ Karol Veľký, ktorý na svojich povestných, v dejinách dobre známych „avarských výpravách“, ktoré sú dátované v rokoch 791 až 803, veľmi oslabil a preriedil bojové šíky tohto ázijského „jazdeckého národa“, ktorému Európa vďačí za to, že jej jazdcov naučil používať strmeň. Boli to totiž Avari, ktorí tento dôležitý vynález priniesli na európsky kontinent.

O niekoľko rokov neskôr potom Pipin, syn Karola Veľkého, dobyl a zničil ich najdôležitejšiu pevnosť v Panónii, ktorá niesla meno „Kruh“, a do jeho rúk padla aj obrovská korisť, ktorou bol rozprávkami opradený zlatý poklad Avarov. Ten bol ukrytý v pevnosti. Avarská sláva po padnutí „Kruhu“ ostala navždy už len slávou zašlou a odvtedy už nikdy viac nevystupovali ako mocný a všetkými obávaný národ, ale len ako malé a veľmi roztrúsené zvyškové kmene, ktoré sa vo vojensko-politickej hre európskych mocností stali celkom bezvýznamné.

V priebehu ďalších sto rokov napokon zanikli celkom, pričom zčasti splynuli so Slovanmi, Byzantíncami a Bulharmi a dokonca aj s Turkami, ktorí sa už v desiatom storočí veľmi tlačili do Sýrie i do Anatólie, a to na úkor Byzancie, ktorá sa pod ich tlakom postupne musela stiahnuť z veľkej časti svojho ázijského teritória. Ako spomienka na Avarov ostali v Európe žiť ich pokrvní príbuzní – Maďari.

***

Reklama

Dvesto avarských bojovníkov sa v ten podvečer na svojej lúpežnej jazde priblížilo celkom tesne k vodám Tisy a ďalej cválali už len popri nej, dúfajúc, že čoskoro narazia na nejakú malú rybársku osadu, ako vhodný objekt pre ich lúpež.

Boli to všetko mimoriadne bojachtiví a neohrození muži, zoceľení stovkami bojov a bitiek, ktorých nič nedokázalo odstrašiť a či odradiť od plánov, ktoré si zaumienili. Zabíjanie a potoky preliatej krvi, nárek a stony zranených, odseknuté hlavy a údy mužov, ako aj znásilňovanie žien, to všetko patrilo k ich spôsobu života a k ich vražednému remeslu.

Tlupa jazdcov odrazu na pokyn vodcu zastala a vodca si začal niečo hovoriť so svojím podveliteľom, pričom obaja divoko gestikulovali.

***

Avari sa pri svojich bojových ťaženiach správali celkom inakšie, ako sa to robilo pri podobných aktivitách vo vtedajšej Európe. Už tradične svojich porazených nepriateľov nebrali do zajatia – až neskôr sa naučili, že za zajatcov môžu požadovať výkupné.

Reklama

Každého nepriateľa hneď zabili, a to isté robili aj so ženami, ale predtým ich znásilnili. Bez najmenšieho súcitu a bez milosti zabíjali aj deti porazených nepriateľov. Zásadne vždy išli do boja lační, s prázdnym žalúdkom. Boli presvedčení, že tak budú v boji oveľa agresívnejší a divokejší. Vtedy urobili všetko pre to, aby nepriateľa čo najrýchlejšie porazili a sa tak potom mohli najesť do sýtosti.
Ich vodcovia bojovali neohrozene vždy v prvom rade a svojou odvahou dávali príklad, ktorý musel nasledovať každý avarsky bojovník. Kto by si bol dovolil čo len najmenší prejav zbabelosti, ten by sa bol okamžite stal synom smrti rukou vlastných spolubojovníkov.

Myšlienkový svet Avarov bol úplne odlišný od myšlienkového sveta Európanov, ktorých v tom čase aspoň už čiastočne ovládli duch a kultúra kresťanstva. Z pohľadu Avarov, ktorí doma v Ázii nepoznali nič iné, ako širokú nedoziernu step, jurtu, svoje kone a zbrane, sa Európa musela javiť ako nevyčerpateľná zásobáreň najväčších bohatstiev, nesmierneho najprepychovejšieho luxusu a najrozmanitejších žien. Z toho dôvodu ich najviac zaujímali a lákali mestá, zlato a ženy.

Z čoho sa však najviac divili a čo nijako nevedeli pochopiť, to bola existencia kláštorov, plných žien. Do tvrdých avarských lebiek sa nemohlo zmestiť, ako bolo možné, že takmer všade, kade tiahli a lúpili, objavovali aj „veľké domy žien“, ohradené vysokými múrmi, kde nebolo nijakých mužov, len samé ženy a dievčatá a naviac všetko len panny.

Preto si priam nevyhnutne museli myslieť, že boli prichystané ako dary na ich poctu. A preto okrem boja nič nevyhľadávali s takou obľubou ako ženské kláštory, kde mohli dobre ukojiť svoj divoko temperamentný avarský pud.

Títo drsní avarskí muži z hlbokých útrob Ázie, ktorých horúca krv dokázala vzkypieť vášňou nielen v bojoch, ale aj pri pohľade na ženy, sa nesmierne tešili z množstva, na jednom mieste zhromaždených a nikým nechránených žien za nie príliš nedostupnými a pevnými múrmi. Z ich pohľadu boli tieto ženy ako kŕdle sliepok vo dvore, čakajúce na to, aby ich pochytali a si ich po svojom užili.

Nejeden avarský bojovník, ktorý už bol majiteľom množstva nalúpenej koristi sa tešil viac z novoobjaveného a nedotknutého kláštora, ako z ďalšej koristi. Každý udatný Avar miloval ženy takmer tak veľmi ako svojho koňa, a to bolo neobyčajne vysoké ocenenie, lebo koňa si cenil nadovšetko – viac ako vlastný život.

Pre kresťanov boli Avari stelesnenými diablami a tým si vysvetlovali aj to, že ako vyslanci pekelných mocností musia svoje diabolské násilie uplatňovať na nevinných panenských a bohabojných mníškach v kláštoroch.

***

Purpurovočervené lúče zapadajúceho slnka prenikali do očí fúzatých avarských jazdcov ako ostré ligotavé dýky. V plnom cvale dorazili na veľkú čistinku na brehu rieky. Na krátky ostrý povel vodcu zastala celá tlupa Avarov len niekoľko metrov od spenených vôd divoko prúdiacej rieky.

Na druhej strane Tisy, asi necelý kilometer od nich ďalej po prúde, stúpal k nebu na viacerých mestach dym. Avarom bolo okamžite jasné, že tam museli žiť ľudia. Či tam ale bola aj nejaká osada, kde by mohli urobiť bohatú korisť, to nemohli vedieť. V ceste im však v každom prípade bola široká a dravá rieka. Oči sa im však už blýskali dychtivosťou po koristi a po cudzích ženách a ich divoké pudy sa okamžite prebudili.

Reklama

Pokračovanie nasleduje

Roman Bednár

 

1. časť si môžete prečítať TU

2. časť si môžete prečítať TU

Reklama

3. časť si môžete prečítať TU

4. časť si môžete prečítať TU

5. časť si môžete prečítať TU

6. časť si môžete prečítať TU

7. časť si môžete prečítať TU

Reklama

8. časť si môžete prečítať TU

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Včera 18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

Včera 18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali