3. časť: Veľkomoravská ríša a jej mudrc; moje románovo-faktografické rozprávanie

❚❚

Bratislava 3. marca 2018 (HSP/Roman Bednár/Foto:YouTube)

 

V spomienke na V. Zamarovského. Všetci obyvatelia Drevne boli navzájom spríbuznení a tvorili veľký rodinný klan. Pre wislanských Slovanov bolo dávnou tradíciou, že žili vo veľkých rodinných klanoch, ktoré obývali vlastné osady a bolo pomerne zriedkavé, že sa svadby konali medzi ženíchom a nevestou, ktorí by neboli z tej istej lokality. Bolo to dané tým, že dediny boli navzájom vzdialené neraz viac ako dvadsať kilometrov a predstavovali samostatné mikrokozmy.

Ilustračné foto

Život ich obyvateľov sa odohrával len v nich a v ich najbližšom okolí. Ak predsa len nastal zriedkavý prípad, že sa brali dvaja mladí ľudia, každý z inej osady, tak to vždy bola žena, ktorá po svadbe prišla žiť tam, odkiaľ pochádzal jej muž. Slovania v tých dobách žili len v neveľkých dedinách. Mestá nepoznali.

.

Sociálne usporiadnie ich života bolo prísne patriarchálne. Na čele osady bol vždy starešina, ktorý bol spravidla aj jej najstarším obyvateľom.

Starešina Drevne mal šesťdesiatosem rokov a v jeho príbytku spolu s ním žilo ešte desať jeho príbuzných. Narodil sa a vyrastal na severe, v kraji pri ústi Wisly, vo wislanskom slovanskom kmeni. Keď mal okolo štyridsať, tak sa vydala časť kmeňa, ku ktorej patril aj on, na juh, aby si našli nové vhodné územia na osídlenie. Ich niekoľkomesačné putovanie sa skončilo na brehu rieky Tisy, kde potom v priebehu času vzniklo viacero slovanských osád, medzi nimi aj Drevňa.

.

***

Toto okrajové a takpovediac hraničné územie Veľkomoravskej ríše, ktorá pochopiteľne nemala žiadne pevné hranice, bolo akousi zemou nikoho. Predstavovalo neutrálnu zónu, ktorá nebola pod jej kontrolou. Slovania a ani iné etnické skupiny, ktoré tam žili, neboli poddanými kráľa Veľkej Moravy, Rastislava. Boli slobodnými ľuďmi a pôda, na ktorej žili a ju obrábali, patrila im.

Patrila im ale len dovtedy, dokiaľ boli schopní si ju obrániť pred lúpežnými nájazdami Avarov a Hunov, ktorí v tom čase žili vo voľných hordách aj v ich blízkosti. Pre Rastislava boli títo Slovania dôležití, lebo boli akýmsi živým obranným valom, dôležitým pre jeho ríšu, lebo mohol zachytiť prvý útok nepriateľských útočníkov na jej územie.

Knieža Rastislav sa dostal na trón Veľkej Moravy okolo roku 840, keď kráľ Ľudovít Nemec, vnuk slávneho franského kráľa Karola Veľkého, zosadil z panovníckeho trónu Mojmíra a dosadil Rastislava na jeho miesto.

Vo Franskej ríši vtedy vládli dvaja vnuci Karola Veľkého, synovia Ľudovíta Pobožného. Jedným z nich bol Ľudovít Nemec, ktorý vládol vo východnom Fransku. Jeho najväčšia časť sa nachádzala na území dnešného Nemecka. Druhým vnukom bol Karol Holohlavý, ktorý bol vládcom západného Franska, dnešného Francúzska.

.

Keď konečne bola moc Avarov v Európe zlomená, tak sa ríši Frankov otvorili nové možnosti na získanie nových území, ale aj v dôležitej oblasti obchodovania. Ich krajina veľmi zbohatla a jej moc a prestíž narastali. Prišla doba, keď sa stala veľmocou na úrovni Byzantskej ríše.

Eliminácia Avarov priamo v srdci Európy umožnila Frankom podmaniť si bavorské kmene Bajuvárov a tiež aj kmene korutánskych Slovanov, žijúcich v dnešnom Rakúsku. Táto nová politická situácia urobila z Frankov bezprostredných susedov slovanských kmeňov, ktoré obývali územia na východ od Šumavy (mimochodom slovo šuma znamenalo v staroslovančine les a dodnes sa zachovalo v srbskom jazyku) a Českého lesa.

Pre Frankov nastala epocha veľmi priaznivých historických okolností, keď ich moc narástla tak, že nemali žiadnych nebezpečných nepriateľov a preto sa snažili rozširovať sféru svoju vplyvu a moci až do okolia stredného Dunaja a do Panónie. Po porážke Avarov, ktorí  v tých oblastiach predstavovali hlavného protivníka Frankov, tam ostali ako nový politický faktor už len Slovania.

Preto sa franskí králi usilovali dosadzovať za vládcov tamojších slovanských kmeňov takých mužov, ktorí sa im nejakým spôsobom cítili zaviazaní a vystupovali ako ich úplní alebo čiastoční vazali.
V osobe Rastislava sa pomocou a vplyvom Ľudovíta Nemca dostal na trón Veľkej Moravy človek – na vtedajšie pomery Slovanov – neobyčajného formátu, s vynikajúcimi vlastnosťami rozvážneho a prezieravého štátnika. Prvého, akého Slovania mali.

Pokračovanie nasleduje

.

 

***
Mimochodom, v mojom rozprávaní o Veľkej Morave sa dozviete aj nové historické fakty, ktoré nie sú v žiadnej publikácii. Ani v trojdielnom románe Svätopluk od Milana Ferka.

Roman Bednár

 

1. časť si môžete prečítať TU

2. časť si môžete prečítať TU

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

11:44

Obézni nezamestnaní by si mohli v injekčnej forme aplikovať prípravky na redukciu hmotnosti, aby sa ľahšie vrátili na trh práce. Podľa britského premiéra Keira Starmera by to pomohlo britskému hospodárstvu a zdravotníctvu.

11:43

Čínske ministerstvo zahraničných vecí vyzvalo Južnú a Severnú Kóreu, aby sa vyhli ďalšej eskalácii na Kórejskom polostrove. Reagovalo na rozhodnutie KĽDR odpáliť úseky ciest spájajúce obe krajiny, na čo juhokórejská armáda odpovedala odvetnou paľbou.

11:41

Česká lekárska komora a odborári sa po mesiacoch rokovaní s ministerstvom zdravotníctva opäť nedohodli na zvýšení platov nemocničných lekárov. Minister zdravotníctva Vlastimil Válek tvrdí, že všetky tri jeho návrhy zdravotníci odmietli a v skutočnosti nemajú snahu sa dohodnúť. Tí už predtým avizovali, že sú pripravení opäť štrajkovať. Protest oznámili aj praktickí lekári pre nedostatočné úhrady.

11:39

Veliteľ iránskych špeciálnych jednotiek Kuds Ismáíl Ghaní sa objavil na verejnosti. Niektoré médiá špekulovali, že sa mohol stať obeťou nedávneho izraelského útoku na Libanon.

11:38

Juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie dôrazne odsúdilo kroky KĽDR, ktoré viedli k čiastočnej demolácii ciest spájajúcich obe Kórey. Zároveň uviedlo, že ide o jasné porušenie dohody medzi krajinami. 

11:36

Viceprezidentka USA Kamala Harrisová, ktorá je nominantkou Demokratickej strany do prezidentských volieb by v najbližších dňoch mohla poskytnúť rozhovor moderátorovi Joeovi Roganovi. Jeho podcast Joe Rogan Experience je mimoriadne populárny najmä medzi mladými mužskými voličmi.

10:51

Dediči môžu o rozdelení majetku zosnulého uzavrieť dohodu dedičov, pričom pojednávaní môže byť aj niekoľko. Ak nedôjde k dohode, notár dedičstvo rozdelí podľa zákona. 

10:50

Európa musí zrušiť svoj plán zakázať od roku 2035 nové autá so spaľovacími motormi, aby znížila závislosť od čínskeho dodávateľského reťazca batérií a podporila svoje technologické prednosti. Vyhlásil to generálny riaditeľ nemeckého výrobcu luxusných áut BMW Oliver Zipse na autosalóne v Paríži.

10:49

Počet verejných nabíjacích bodov ku koncu septembra dosiahol 2223 konektorov na 884 lokalitách. Celkový inštalovaný výkon vzrástol na 107.562 kilowattov (kW). Napriek tomu sa ich výstavba pre nízky počet elektromobilov mierne spomalila.

10:47

Juhokórejská spoločnosť Hyundai Mobis investuje do závodu na výrobu komponentov predovšetkým do elektromobilov v Novákoch viac ako 170 miliónov eur a vytvorí pritom viac ako 270 pracovných miest. Potvrdil to premiér Robert Fico (Smer-SD) po podpise Memoranda o spolupráci medzi vládou SR a touto spoločnosťou s tým, že vláda plánuje podporiť investíciu stimulom okolo 26 miliónov eur.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke huby rastú na pni stromu v lese v pohorí Tribeč pri obci Podhorany v okrese Nitra

Autor: FOTO TASR - Henrich Mišovič

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

René Pavlík

Andrej Valihora

Branislav Čech

Peter Lipták

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali