“Keby ja som bol prezidentom republiky a sudca, ktorýkoľvek iný, by zistil všetky skutočnosti a súvislosti tak ako ja, vzdám sa funkcie prezidenta republiky, nebudem sa uchádzať o žiadnu inú politickú funkciu, odídem do štátu, kde sa cítim dobre, napríklad do Spojených štátov amerických alebo Izraela a pozor, tým nechcem tvrdiť, že si vysoko nevážim americký ľud alebo židovský národ, ale takto by som konal ja.“ Takto odpovedal sudca Radačovský po skončení konania na podsunutú otázku redaktora TA3. (celé vyhlásenie Miroslava Radačovského pre médiá po skončení súdu si môžete prečítať v tomto článku).
Mainstream sa po procese nezameral na to, akým spôsobom najvyšší ústavný činiteľ prišiel k pozemkom, ani tým, že z pozemkov neplatil dane, a ani tým, že celý čas tvrdil, že rodinu Francových nepozná, no matka Jána Franca médiám potvrdila, že sa dobre pozná s mamou Andreja Kisku, čím nepriamo usvedčila prezidenta z možnej lži. Ale médiá riešili najmä údajne kontroverzné vyjadrenia sudcu Radačovského, ktorý predtým jasne uviedol, že hovorí ako civilný občan v už pre neho skončenom prípade, keďže aj keby došlo k odvolaniu, v prípade už nebude rozhodovať, pretože o niekoľko dní kvôli dovŕšeniu veku končí vo funkcii.
Sledovaný súdny spor sa týkal pozemkov v obci Veľký Slavkov s rozlohou 1,2 hektára. Pôvodný vlastník zubár Ján Franc prišiel o pozemok sporným vydržaním od firmy Agras, s ktorou Kiska viackrát obchodoval. Tento predmetný pozemok Kiska následne kúpil od pána Sirotského, ktorý predtým pozemok obstaral od Agrasu a o niekoľko dní ho predal Kiskovi. Ako tento týždeň napísal denník Pravda, Kiska kúpil od Agrasu napriamo aj ďalší pozemok pod Tatrami. V súdnom spore o prvý menovaný pozemok Kiska minulý týždeň prišiel o vlastnícke práva po rozhodnutí sudcu Radačovského. O pôdu sa s Kiskom súdil zubár Ján Franc. Radačovský rozhodol, že pozemky patria Francovi.
Po vypracovaní rozsudku sa rozhodol sudca skončiť vo funkcii. “Vo veci som postupoval objektívne, nestranne a som presvedčený, že som rozhodol zákonne a v súlade so zásadou spravodlivosti…. V rámci sebareflexie čestne prehlasujem, že po vypracovaní rozsudku v tejto veci, t.j. po uplynutí lehoty 30 dní, písomne oznámim prezidentovi republiky, že sa vzdám funkcie sudcu,” napísal podľa TV Markíza Radačovský v liste, ktorý adresoval ministrovi spravodlivosti Gáborovi Gálovi. Podľa tejto správy vraj Radačovský končí vo funkcii aj zo sebareflexie. Pravdou však je, že sudca končí kvôli dovŕšeniu veku a avizoval to hneď po pojednávaní.
Ministerstvo spravodlivosti SR: Žiaden list sme od sudcu Miroslava Radačovského nedostali
Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) nedostal doteraz žiaden list od sudcu Miroslava Radačovského. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa rezortu Zuzana Drobová.
Ako ďalej vysvetlila, sudca Radačovský ešte v máji oznámil, že sa vzdáva funkcie kvôli odchodu do dôchodku. “Sudca Okresného súdu v Poprade, JUDr. Miroslav Radačovský, doručil ešte 14.5.2018 predsedovi Okresného súdu Poprad oznam, že ku dňu 1.1.2019 sa vzdáva výkonu funkcie sudcu. Dôvodom bolo jeho dovŕšenie veku 65 rokov a odchod do dôchodku,” vysvetlila hovorkyňa.
Ako doplnila Drobová, ak sudca oznámi prezidentovi SR v priebehu decembra 2018, že sa vzdáva funkcie sudcu, funkcia mu zo zákona zaniká uplynutím mesiaca, v ktorom oznámil vzdanie sa funkcie.
Predseda Okresného súdu v Poprade informoval o odchode z funkcie rezort spravodlivosti v októbri. “Predseda OS Poprad adresoval v októbri 2018 ministrovi spravodlivosti žiadosť o určenie voľného miesta sudcu, pretože pri vzdaní sa výkonu funkcie sudcu sa miesto sudcu nestáva automaticky voľným,” priblížila Drobová.
Viac k téme súdneho sporu prezidenta Kisku
- Kiska tvrdil, že bude rešpektovať rozhodnutie súdu. Teraz hovorí o zaujatosti a nenávisti zo strany sudcu. Za ušami však má toho zdá sa viac
- Poslankyňa Magdaléna Kuciaňová: Quo vadis, pán prezident?
- Dôležité slová sudcu, ktorý rozhodnutím spochybnil vlastnícke práva Andreja Kisku k pozemkom, ostali médiami nepovšimnuté
- “Jednoducho sa treba zmieriť s pravdou a nežiť v bubline o dobrom anjelovi,” hovorí Rafaj o Kiskovi po prehratom súde o pozemky
- Prečo má Kiska ešte šancu získať pozemok? Využije ju a bude bojovať, aj napriek znechuteniu väčšiny národa?
- Vyjadrenia sudcu Radačovského o výsledku súdu prezidenta Kisku preskúma aj predsedníčka Súdnej rady SR: “Vystavil sa riziku”
- Komunisti píšu sudcovi, ktorý rozhodol proti prezidentovi vo veci pozemkov. Navrhujú udeliť mu medailu Gustáva Husáka
- Sudcovia z iniciatívy Za otvorenú justíciu pochybujú o nestrannosti sudcu, ktorý prisúdil pôdu Francovi v spore s prezidentom Kiskom
- Minister Gál preskúma vyjadrenia sudcu Radačovského, považuje ich za nepatričné
- Sudca z pozemkovej kauzy prezidenta Kisku naznačil, že prezident by mal odstúpiť a prestať byť politicky činný. Prezidentská kancelária: Sudca je zjavne zaujatý, zvážime ďalšie kroky
- Kiska prehral súd o pozemky pod Tatrami, vylúčným vlastníkom je Franc. Rodina neskrývala radosť: “Spravodlivosť ešte nevymrela, ďakujeme sudcovi, ktorý má srdce a odvahu”