neurológ Martin Stránský

NAŽIVO

Obchod s ropou medzi Ruskom a Indiou sa znížil, ale nezastavil, informuje agentúra Bloomberg na základe analýzy rozsahu vývozu ropy z Ruska do Indie.

Podľa údajov agentúry obchod klesol na 600 000 barelov denne, čo je najmenší objem od začiatku vojny, ale stále výrazne prevyšuje predvojnové ukazovatele.

„Ak sa obchodná dohoda (medzi USA a Indiou – pozn. red.) bude naťahovať, vytvoria sa ďalšie cesty, ktoré indickým kupujúcim umožnia naďalej legálne nakupovať neautorizované ruské barely,“ komentuje pre Bloomberg Jun Go, analytik ropného trhu v Sparta Commodities.

14:49

Chodkyňa neprežila zrážku s autobusom v Poprade. Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Prešove na sociálnej sieti informovalo, že tragická nehoda sa stala v piatok (5. 12.) vo večerných hodinách v blízkosti Ulice J. Wolkera.
„Autobusu pri odbočovaní na parkovisko do cesty vstúpila chodkyňa mimo priechodu pre chodcov. Úsek bol riadne vyznačený dopravnou značkou ‚zákaz vstupu chodcov‘. Žiaľ, v neskorých nočných hodinách svojim ťažkým zraneniam 57-ročná žena podľahla,“ uviedla polícia.
Dodala, že 71-ročného vodiča podrobili dychovej skúške s negatívnym výsledkom. Presná príčina a miera zavinenia nehody sú predmetom vyšetrovania.

14:24

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa chystá v pondelok odletieť do Londýna.

Podľa jeho slov bude cesta súvisieť s rokovaniami o ukončení vojny, ktoré ukrajinská delegácia v súčasnosti vedie v USA.

13:22

Prezident SR Peter Pellegrini pripustil možnosť, že návrh zákona o zmene Úradu na ochranu oznamovateľov (ÚOO) na nový úrad po preštudovaní vráti na prerokovanie do parlamentu. Ako uviedol, môže sa tak stať s veľkou pravdepodobnosťou. Hlava štátu to odôvodnila tým, že chce mať istotu, že Slovensko nebude mať problém na domácej a predovšetkým na medzinárodnej scéne. Podľa jeho informácií sú pri návrhu naďalej pochybnosti zo strany Európskej únie. Vyplýva to z vyjadrení prezidenta v relácii STVR Sobotné dialógy.

13:08

Jediným východiskom pre vládnu koalíciu, aby dovládla do riadnych parlamentných volieb, je vrátiť sa naspäť k poctivému napĺňaniu programového vyhlásenia vlády (PVV), riešeniu reálnych problémov ľudí a vyhýbať sa vlastným sporom. Myslí si to prezident SR Peter Pellegrini. Uviedol to v relácii STVR Sobotné dialógy.

12:48

Vo veku 82 rokov v sobotu zomrela slovenská prozaička, novinárka, scenáristka a dramaturgička Oľga Feldeková. Pre TASR to potvrdila rodinná známa Feldekovcov Anna Ölvecká.

Oľga Feldeková/Zdroj screenshot
12:25

O rozsvietenie vianočného stromčeka na Námestí SNP v Banskej Bystrici sa aj tento rok postará Mikuláš. Jeho príchod do centra mesta je naplánovaný v sobotu o 17.00 h. V sprievodnom programe nebudú chýbať vystúpenia detí či jazda vianočným vláčikom.
Ako informovala hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková, na námestie zavíta anjel na chodúľoch, ktorý bude všetkým návštevníkom rozdávať rolničky. „Práve rolničkami privoláme Mikuláša a jeho pomocníkov, ktorí sa následne spolu s primátorom postarajú o rozsvietenie vianočného stromčeka,“ uviedla.
O program sa postarajú žiaci z tanečného odboru Základnej umeleckej školy J. Cikkera. V sobotu večer bude podľa jej slov možné nasadnúť aj na vianočný vláčik, ktorý bude jazdiť od pobočky Slovenskej pošty na Hornej ulici.

12:24

Sobotná prechádzka mestom Trenčín so sprievodkyňou Zuzanou Novodvorskou priblíži predvianočné a vianočné zvyky a tradície. Informovala o tom trenčianska hovorkyňa Erika Ságová.
Účastníci prechádzky sa dozvedia, kto postavil prvý betlehem, odkedy sa v domácnostiach ozdobuje vianočný stromček, prečo pred štedrou večerou rozkrajujeme jabĺčko a hádžeme orechy do kútov či prečo sa má na Nový rok konzumovať najmä bravčové mäso.
Prechádzka sa začne od 16.00 h pred Kultúrno-informačným centrom na Mierovom námestí v Trenčíne, potrvá asi 90 minút a je bezbariérová.

12:20

V oblasti Plášťovce (okres Levice) došlo k prekročeniu informačného prahu pre PM10, nenastali však podmienky pre vydanie upozornenia na smogovú situáciu. V najbližších 24 hodinách sa očakáva zlepšenie rozptylovej situácie. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na svojom webe. Naďalej platia aj výstrahy pred hmlou a povodňou.
Pre celý Banskobystrický, Prešovský a Žilinský kraj stále platí výstraha prvého stupňa pred hmlou, a to do 12.00 h. Takisto pre okresy Ilava, Považská Bystrica, Púchov, Gelnica, Rožňava a Spišská Nová Ves.
Do 12.00 h platí aj výstraha prvého stupňa pred povodňou v okrese Pezinok.

12:15

Polícia začala trestné stíhanie pre požiar auta na Kopčianskej ulici v Bratislave, ku ktorému došlo v sobotu ráno. Zisťovateľ príčin vzniku požiarov nevylúčil cudzie zavinenie. TASR o tom informovala hovorkyňa bratislavskej krajskej polície Katarína Bartošová.
„Dnes v skorých ranných hodinách pri vykonávaní hliadkovej služby na Kopčianskej ulici si policajti Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave V všimli, že na parkovisku pred obytným domom horí zadná časť osobného motorového vozidla značky Fiat, a to konkrétne zadná pneumatika na strane vodiča,“ opísala Bartošová.
Hasičom sa požiar vozidla podarilo uhasiť. Presná výška spôsobenej škody, ako aj presné okolnosti, za ktorých k požiaru došlo, sú predmetom ďalšieho vyšetrovania.

12:04

Na ceste I/14 na horskom priechode (HP) Šturec od šiesteho po 13. kilometer padajú na vozovku skaly. Miestami sa na cestách vyskytuje i hmla. Slovenská správa ciest (SSC) na to upozornila na svojom webe zjazdnost.sk.
„Na značnej časti najmä stredného a východného Slovenska sa vyskytuje hmla s dohľadnosťou do 200 metrov, hmla s dohľadnosťou do 100 metrov sa vyskytuje na Orave v oblasti Tvrdošína a na Spiši v okolí Spišskej Novej Vsi,“ priblížila SSC.
Všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území SR sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne vlhký až mokrý, miestami suchý. Rovnako zjazdné sú cesty prvej, druhej a tretej triedy a horské priechody. Povrch vozoviek je prevažne vlhký až mokrý, miestami suchý.

11:58

Federálny sudca na Floride nariadil zverejnenie niektorých dokumentov súvisiacich s vyšetrovaním zosnulého amerického finančníka Jeffreyho Epsteina. Medzi dokumentami, na ktoré sa rozhodnutie vzťahuje, sa nachádzajú zápisy veľkej poroty z federálneho konania proti Epsteinovi a jeho komplicke Ghislaine Maxwellovej.

08:37

Ochranný štít Černobyľskej jadrovej elektrárne na Ukrajine už nemôže plniť svoju hlavnú bezpečnostnú funkciu pre poškodenie dronom, uviedla v piatok Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE).

08:36

Predstavitelia Islamabadu a Kábulu oznámili, že v piatok došlo k stretom medzi pakistanskými a afganskými pohraničnými silami. Agentúra DPA pripomína, že pred približne dvomi mesiacmi zahynuli desiatky osôb počas najhorších cezhraničných zrážok za posledné desaťročia.

08:26

Vo veku 75 rokov zomrel po mŕtvici vo štvrtok v kalifornskej Santa Barbare americký herec japonského pôvodu Cary-Hiroyuki Tagawa. Zahral si vo filmoch ako Mortal Kombat, Pearl Harbor alebo Posledný cisár.

06:34

Hlavný zahraničnopolitický poradca Kremľa v piatok povedal, že ruský prezident Vladimir Putin a vyslanec USA Steve Witkoff dosiahli úroveň porozumenia, pri ktorej sa ich rozhovory stali „skutočne priateľské“.

06:33

Frank O. Gehry, jeden z najvýznamnejších a najoriginálnejších architektov v dejinách americkej architektúry, zomrel v piatok vo veku 96 rokov vo svojom dome v Santa Monice v Kalifornii. Gehry bol okrem iného spoluautorom návrhu pražského Tancujúceho domu. Informáciu o jeho úmrtí potvrdila šéfka jeho kancelárie.

06:32

Kadyrov oznámil, že budovu v meste Groznyj zasiahol ukrajinský dron. Pri útoku podľa neho vznikli škody, nevyžiadal si však civilné obete.

Včera 20:01

Rubio kritizoval EÚ za uloženie pokuty 120 miliónov eur pre spoločnosť X. „Pokuta vo výške 140 miliónov dolárov od Európskej komisie nie je len útokom na X, je to útok na všetky americké technologické platformy a amerických občanov zo strany zahraničných vlád,“ napísal Rubio na X.

Včera 19:56

Barel ľahkej ropy WTI s dodávkou v januári sa v piatok o 18.48 h SEČ predával po 60,28 USD. To bolo o 61 centov alebo 1,02 % viac ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania. Cena februárového kontraktu na ropnú zmes Brent vzrástla o 68 centov alebo 1,06 % na 63,94 USD za barel.

Včera 19:43

Americká poradná komisia hlasovala za zrušenie odporúčania, aby všetci novorodenci boli zaočkovaní proti hepatitíde B. Po odložení hlasovania o jeden deň ACIP schválil svoje nové odporúčanie v pomere osem hlasov k trom.

Včera 19:42

Meloniová a lídri Poľska, Česka, Slovenska, Bulharska a Maďarska napísali lídrom EÚ list, v ktorom uviedli, že blok sa musí otvoriť hybridným automobilom a biopalivám.

Včera 19:30
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Neurológ Stránský pre HS bije na poplach: Mozog sa nevyvíja tak ako sa má… Dostali sme sa do pasce

Za ostatné roky sa počet ľudí, ktorí trpia depresiami zdvojnásobil, u adolescentov je nárast dokonca až 70 percentný. Odborníci sa jednohlasne zhodujú, že hlavným vinníkom sú sociálne siete a dlhé hodiny, ktoré mladí trávia s mobilom v ruke

neurológ Martin Stránský
Na snímke neurológ Martin Stránský / Foto: Screenshot
❚❚
.

Ľudský mozog má len jednu trasu slasti a je dokázané, že hranie videohier a používanie sociálnych sietí v ňom účinkuje rovnako, ako heroín. Možno aj preto sa v jednom prieskume až polovica respondentov vyjadrila, že by radšej prišli o končatinu, ako by mali žiť bez mobilu.

Sú digitálne technológie pre ľudstvo a špeciálne pre deti skutočne takou hrozbou? Rozprávali sme sa s uznávaným neurológom, MUDr. Martinom Janom Stránským, MD. FACP. Ktorý k problematike vydal aj úspešnú knihu „Vzestup a pád lidské mysli“ (The Rise and Fall of the Human Mind), ktorá je celosvetovým hitom. Viac TU.

 

Už mnoho rokov sa venujete vplyvom moderných technológií na človeka, ľudský mozog a môžeme povedať, aj na s tým súvisiacu degradáciu. Čo rozhodlo, že práve týmto veciam ste sa rozhodli venovať podstatnú časť vášho profesijného života?

Musím povedať, že to bola čiastočne náhoda a čiastočne to bolo vďaka jednému pánovi zo Slovenska, Jurajovi Hipšovi. Práve on ma pred mnohými, mnohými rokmi pozval do Bratislavy, vaša vláda vtedy dostala od EÚ grant  na tzv. digitalizáciu školstva a pozvali tam viacero expertov, ktorí im k tomu vedeli niečo povedať.

.

 

Viac vo videorozhovore. Text pokračuje pod videom:

 

Rozhovor si môžete vypočuť:

 

.

Ale už predtým som sa počas celej kariéry venoval tomu, ako a prečo mozog funguje a premýšľa, učí sa a rozhoduje. V období, keď do našich životov začali vstupovať v tom čase nové, digitálne technológie, sme v rámci jednej štúdie zistili, že s mozgom sa dejú zlé veci, ktoré s tými technológiami viac, či menej súvisia. S týmto základom informácií som teda vtedy prišiel do Bratislavy a stretol sa tam s ďalšími kolegami z celého sveta. Dovtedy sme sa osobne nepoznali ale na počudovanie, všetci sme na to mali úplne rovnaký názor.

Odporučili sme teda vláde, aby bola veľmi opatrná a radšej to celé pozastavila. Zároveň sme s kolegami debatovali o našich navzájom nezávislých výskumoch a uvedomili sme si, že ide o naozaj vážny problém.

Takže, nejak takto som sa k tomu dostal. Odvtedy je to nielen pre mňa, ale všetkých neurológov, psychológov a psychiatrov, teda ľudí, ktorí sa zaoberajú tým, ako mozog funguje, premýšľa a učí sa, dominantná téma, ktorá už teraz hýbe nielen vedeckou spoločnosťou, ale rezonuje v podstate celosvetovo.

 

Rodičom, ktorí pred nejakými 10-timi, 15-timi rokmi celí natešení dali svojmu dieťaťu do ruky mobil a v súčasnosti si pozrú vaše prednášky, či prečítajú nejaké články, asi nie je úplne do spevu. Na základe tých informácií totiž vedia, že vtedy spravili v podstate jednu z najhorších vecí, ktorú mohli.

.

Je to tak. Počas posledných 10-tich, 12-tich rokov kladiem dôraz ani nie tak na negatívny vplyv mobilov na deti, v tejto oblasti je to naozaj dramatické, ale skôr sa pýtam – od koho deti ten mobil dostali a prečo?

A zisťuje sa, že tento fenomén priamo súvisí s rozkladom, alebo – ak mám použiť silnejší výraz – deformáciou rodičovstva ako takého. Rodičia sa predtým deťom oveľa viac venovali a zároveň umožňovali, aby sa prirodzeným spôsobom učili a vyrastali. Deti chodili do školy, chodili von a získavali tak sociálne zručnosti.

Je veľmi dôležité si uvedomiť, že dieťa má mať rodiča ako vzor, jeho vzorom nemá byť displej telefónu. A vzorom majú byť aj iné deti a to v dobrom, ale aj v zlom. Dieťa sa potrebuje naučiť, ako sa v spoločnosti správať a získavať sociálne zručnosti. Potrebuje robiť chyby, zažiť sklamania alebo sa aj dostať do konfliktu, aby si následne vedelo vytvoriť skutočné priateľstvá, ale svojim spôsobom aj nepriateľstvá. A následne sa to naučilo riešiť, pretože taký je ľudský život, volá sa to evolúcia a to je dôvodom, prečo sme tu a sme čím sme.

S nástupom technológií vznikla celospoločenská predstava, že sú nevyhnuteľné a že ich musíme využívať v maximálnej možnej miere. A keďže rodičia majú svoje deti radi, tak chcú, aby nielen držali krok s dobou, ale možno mali aj nejakú výhodu a to bol jeden z dôvodov, prečo im tú technológiu dali.

Druhý dôvod je ten, že aj samotní rodičia sú na telefónoch závislí, svojim spôsobom možno viac, ako tie deti. A popri tom akoby zabudli na to, čo som spomínal na začiatku, teda zodpovednosť. Dnešné rodiny často vyzerajú tak, že otec pozerá niečo v TV, mama sa pozerá do mobilu, v jednej izbe pozerá do mobilu brat a v druhej sa do mobilu pozerá sestra. Takto vyzerá moderná rodina a to je zle.

 

Mnohí vedci, o ktorých práce sa aj vy opierate tvrdia, že prílišné používanie sociálnych sietí a hranie videohier spôsobuje dokonca zmeny v mozgu, že niektoré jeho centrá a prepojenia ako keby prestávali existovať.

Skutočne je to tak. Vďaka štúdiám, ktoré skúmajú ako mozog funguje a využívajú sa pri nich najnovšie technológie vidíme, že prichádza doslova až k anatomickým zmenám. Ide prinajmenšom o čiastočnú deštrukciu určitých fyziologických a anatomických častí mozgu a týka sa najmä mladších detí. Pretože čím je mozog mladší, tým je viac týmito negatívnymi dopadmi ohrozený a existuje priama súvislosť medzi týmito dopadmi a počtom hodín, ktoré dieťa pozeraním do mobilu strávi.

To je aj hlavnou príčinou psychologických a intelektuálnych poklesov, ktoré pozorujeme najmä u detí, ale do istej miery sa týkajú aj dospelých, ktorí sú na digitálnych technológiách a sociálnych sieťach závislí.

 

.

Aké zmeny sú v mozgu najvýraznejšie, ktoré centrá sú najviac zasiahnuté?

Aby som to zjednodušil, jedným takým miestom je akási cesta, trasa medzi frontálnym lalokom a centrom pamäti. Frontálny lalok je tá časť mozgu, ktorá nám pomáha rozhodovať sa, premýšľať nad tým, čo je dobré a čo nie, či máme niečo spraviť teraz alebo až neskôr, skrátka rozhodnúť sa. Ale aby sme sa vedeli rozhodnúť, musíme najprv využiť našu pamäť. Nech sa vás spýtam na čokoľvek, čo vyžaduje rozhodnutie, váš mozog najprv vyhľadá podobné skúsenosti v knižnici pamäti a potom tie informácie odovzdá frontálnemu laloku. A na základe tejto dynamiky učiníte rozhodnutie. Práve táto trasa býva u detí vplyvom mobilov oslabená.

Druhé miesto, kde nastávajú zmeny je v hlbších častiach mozgu. Prirovnal by som to k telefónnej ústredni, z ktorej ale zároveň aj do ktorej prúdia rôzne informácie z rôznych častí mozgu, v jednom čase. Tá ústredňa má svoje poistky, ističe a v podstate tie informácie filtruje. Buď ich posilňuje alebo ich tlmí, prípadne ich posiela ďalej.

Martin Jan Stránský
Na snímke Martin Jan Stránský / Foto: Screenshot

A obe tieto mozgové centrá sú dlhým používaním mobilov dotknuté. Výsledkom je v tom prvom prípade to, že ľudia sa nevedia rozhodovať, pretože nemajú spojenie, tú cestu, medzi frontálnym lalokom a knižnicou pamäte. Takže keď sa dostanú do situácie, kedy musia riešiť problém, tak nevedia ako. Lebo sú zvyknutí kliknúť na tlačidlo DELETE. Ale život nemá také tlačidlo, život má trasu medzi frontálnym lalokom a knižnicou pamäte a keď tá trasa nefunguje, človek nie je schopný riešiť problém.

V tom druhom prípade sú zas ľudia roztržití. Je to ako keby ste viedli dva – tri rozhovory naraz a popri tom ešte vykonávali nejakú motorickú činnosť a museli ste si pamätať všetko z každého z tých rozhovorov, to sa jednoducho nedá. Je to, ako keby ste do naftového auta natankovali benzín, bráni to hladkej koordinácii medzi jednotlivými mozgovými centrami.

.

 

Je rozdiel medzi hraním videohier a sociálnymi sieťami, existuje tu nejaké menšie zlo?

Na jednej strane je to úplne rovnaké, na druhej trochu iné. Rovnaké je to v tom, že mozog sa jednoducho nevyvíja tak, ako sa má. Aj v prípade hier, aj v prípade sociálnych sietí to vedie k poklesu, či priduseniu intelektu a absencii schopnosti riešiť problémy. Takisto aj k nárastu úzkosti a depresií.

Úzkosti a depresie sa ale oveľa viac prejavujú u dievčat, lebo na rozdiel od chlapcov, ony trávia na sociálnych sieťach o niečo viac času a používajú ich trochu inak, ako chalani. Sledujú tam trendy, veľa si píšu s inými dievčatami a istým spôsobom tak merajú svoje postavenie. Na základe informácií a trendov sa následne rozhoduje o tom, či sú IN alebo OUT a s tým veľmi súvisí aj následné šikanovanie.

Chlapci na sociálne siete až tak veľmi nie sú, majú radi iba Tik Tok. Ale najmä akčné hry a strieľačky. Pochopiteľne, v tomto prípade tam tej šikany až tak veľa nie je a aj preto je podiel samovrážd a iných negatívnych dopadov, za ktoré sú sociálne siete zodpovedné, dramaticky vyšší u dievčat.

.

 

V rôznych materiáloch, ktoré sa týkajú tejto témy človek zistí, že sa ostatných 25 rokov sa IQ ľudí už nezvyšuje, teda ako keby stagnovalo. Môže sa stať, že pomaly začne klesať a časom budeme hlúpejší, ako generácie pred nami?

Podľa niektorých štúdií sa to už deje. Musím ale povedať, že nie som zástancom merania inteligencie iba na základe merania IQ, lebo tak sa zmerajú len určité veci určitým spôsobom. Pre mňa je relevantnejšie meranie takzvanej fluidnej inteligencie a spoločenskej, praktickej gramotnosti. Ale aj tie ukazujú, že s výnimkou niektorých štátov Škandinávie, aj tieto ukazovatele v Európe za ostatné roky systematicky klesajú. Aj v Česku a na Slovensku. A je to veľmi alarmujúce. Je stále menej ľudí ktorí vedia, ako vyplniť daňové priznanie. Je stále menej ľudí, ktorí vedia ako reagovať na situáciu, v ktorej sa ocitli po prvýkrát. Je menej tých, ktorí majú vedomosti o právach a zákonoch vo všeobecnosti, ako aj tých, ktorí napríklad dokážu dočítať nejakú knihu… To všetko sú negatívne trendy a neustále sa zhoršujú.

 

Tvrdíte, že ľudstvo je momentálne na rázcestí. Že dnes premýšľame úplne inak, ako sme to robili za ostatných 10 tisíc rokov a práve teraz je ten rozhodujúci moment, ktorý rozhodne o tom, či sa budeme ďalej rozvíjať a bude nasledovať ďalší progres alebo či naše schopnosti budeme pomaličky strácať a svojim spôsobom degenerovať.

Myslím si, že ak sa človek zamyslí nad tým, ako žijeme a ako sme vlastne nútení žiť, tak zistí, že sme sa naozaj dostali do akejsi digitálnej pasce. V zmysle, že na digitálnych technológiách sme absolútne závislí. To je jeden fakt.

Druhým je ten, že všetko, čo náš život robí komfortným, vzniklo pred digitálnou technológiou. Koleso, radar, telefón, telegraf, práčka, chladnička, lietadlo, atď.

.

Digitálna technológia zatiaľ neviedla k žiadnemu zvýšeniu inteligencie, zvýšeniu pocitu šťastia a pokoja, ktoré všetci potrebujeme a sú pre nás dôležité. Viedla akurát tak k pohodlnosti, lenivosti a prebytku absolútne nepodstatných informácií. Takisto k tomu, že bez digitálnej technológie si dnes už v podstate neviete vybrať peniaze z banky, objednať si letenku, požičať auto z požičovne, neviete spraviť v podstate nič… V mnohých reštauráciách sa už nedá platiť hotovosťou a musíte mať kreditku, na mnohých miestach sa už vôbec nepoužíva nič v papierovej forme.

Celé zdravotníctvo je digitalizované, takže ak by niekto vypol prúd, prestanú existovať pacienti, chorobopisy a podobne. Napriek tomu, že podľa zákona sa má všetko zaznamenávať aj písomne, už sa to veľmi nerobí. Atď, atď, atď…

Po prvé, je to pre nás veľmi nebezpečné v tom, že pokiaľ nemáme k dispozícii nič fyzické a niekto vypne prúd, tak nemáme vôbec nič, nemáme žiadne rederenčné body. A po druhé, je to pre náš mozog úplne devastujúce, pretože ľudstvo sa dostalo tam kde je, na základe toho že sme museli neustále niečo riešiť a premýšľať.

Mozog neandrtálcov bol o 25 percent väčší, ako ten náš. Oni museli od rána do večera riešiť absolútne všetko, my nemusíme riešiť nič. Iba samé triviálne veci, ako kam pôjdeme na dovolenku, či si máme kúpiť ďalšie auto, kam máme poslať dcéru do školy atď. To nie sú otázky, ktoré prehlbujú ľudskú myseľ. To sú otázky, ktoré prehlbujú kolonizáciu.

A ak sa dostaneme z biologického druhu jednotlivcov do takzvaného superdruhu, v ktorom každý premýšľa, nakupuje a rozhoduje sa rovnako, v ktorom 95 percent všetkých informácií dostávajú ľudia iba z dvoch zdrojov – čo sú Google a Meta – bude to tvrdá a absolútna brzda pre náš evolučný proces.

Náš mozog a civilizácia ako taká potrebujú neustále nové výzvy a pozitívny stres k tomu, aby sme aspoň zostali na tej úrovni, na ktorú sme sa dostali v minulom storočí.

 

.

Náš život je s digitálnymi technológiami naozaj tak spätý, že sa ponúka otázka, či je ešte vôbec možne trochu pribrzdiť a využívať ich v nejakej rozumnej, zdravej miere. Dá sa to ešte vôbec?

Samozrejme, že sa to dá. Otázka je, či sa to stane alebo nie a v tom som veľmi pesimistický, pretože mozog má lenivosť rád. Bohužiaľ…

Aby sa niečo také stalo, musela by sa celá spoločnosť začať o tie negatívne dopady moderných technológií zaujímať. Ale takisto by sme museli filozoficky premýšľať nad tým, ako má náš život vlastne vyzerať a aké by sme v ňom mali mať práva.

 

Na Slovensku platí od začiatku tohto roka regulácia mobilov školách, no v niektorých európskych štátoch podobné pravidlá fungujú už viacero rokov. Prejavil sa efekt zakázaného ovocia a deti po skončení vyučovania držia telefón v ruke ešte dlhšie, ako predtým alebo je to naopak a vďaka zákazu mobilov v škole ich používajú menej aj v čase, keď sú už doma?

Koľko času denne strávi priemerný Európan s mobilom v ruke a existuje nejaký limit, keď to ešte nepredstavuje až tak veľké zlo?

Veľa času stráveného na sociálnych sieťach preukázateľne spôsobuje zmeny v niektorých mozgových centrách a ak sa takí ľudia stanú rodičmi, rovnaké zmeny vo fungovaní mozgu majú aj ich deti. Znamená to, že mozgy mladej generácie už fungujú inak, ako mozgy našich starých rodičov?

.

Dozviete sa vo videorozhovore s uznávaným neurológom, MUDr. Martinom Janom Stránským, MD. FACP.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Miroslav Urban

Ján Droppa

Michal Durila

Dušan Hirjak

Milan Šupa

Gustáv Murín

.
.
.

Utajená skupina, ktorá rozhoduje o budúcnosti nášho súkromia

V Bruseli sa rodí legislatíva, ktorá môže umožniť štátu vidieť do našich mobilov aj súkromných dát. Kto ju pripravuje? A…

06. 12. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

.

Prezident dnes podľa Remišovej potvrdil morálny úpadok a neschopnosť vládnej koalície

Prezident SR Peter Pellegrini pripustil možnosť, že návrh zákona o zmene Úradu na ochranu oznamovateľov na nový úrad po preštudovaní…

06. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Vo veku 90 rokov zomrel „dirigent z gulagu“ Levko Dohovič

Vo veku 90 rokov zomrel dirigent Levko Dohovič. Na sociálnej sieti to potvrdil Ukrajinský národný zbor Karpaty, ktorý Dohovič založil,…

06. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zomrela Oľga Feldeková

Vo veku 82 rokov v sobotu zomrela slovenská prozaička, novinárka, scenáristka a dramaturgička Oľga Feldeková. Pre TASR to potvrdila rodinná…

06. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Dvojitá zrada: Koniec koalície môže byť znovu témou dňa

Pamätáte na štvoricu rebelov HLASu okolo Jána Ferečnáka? Jeden z nich sa „pichol” do ministerského kresla a na stranu nemá…

06. 12. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Dotýkať sa zmrazených ruských aktív je nebezpečné a môže vyvolať odvetné kroky Moskvy

Takto sa vyjadrila Valerie Urbenová, generálna riaditeľka belgického fondu Euroclear, v ktorom sú uložené ruské aktíva

06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Europoslanec Milan Uhrík avizuje koniec Migračného paktu

Europarlamentným frakciám ESN, Patriotom a „Ľudovcom“ (EPP) sa podarilo presadiť niekoľko nových bodov do Migračného paktu EÚ. Europoslanec Milan Uhrík…

06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Dvojaký liberálny meter v praxi

Krajský súd v Bratislave 2. decembra zakázal Matejovi Drličkovi, odvolanému riaditeľovi SND, akokoľvek sa verejne vyjadrovať o súčasnej ministerke kultúry Martine…

06. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Rubio upriamil pozornosť na Venezuelu, Ukrajinu považuje za prehratú tému

Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio sa odkláňa od témy Ukrajiny a sústredí sa na Venezuelu, píše Daily Mail s…

06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Európou otriasa škandál za škandálom. Ako z toho von? Generál navrhuje riešenia

Korupcia na Ukrajine, korupcia v európskych štruktúrach a korupcia všade okolo nás – aj toto je obrázok dnešného sveta. Generál…

06. 12. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Delegácie USA a Ukrajiny sa stretnú aj dnes. K žiadnemu “vážnemu prelomu” nedošlo

Vyjednávači z Bieleho domu a Ukrajiny sa dohodli na „rámcových bezpečnostných opatreniach“ a diskutovali o „možnostiach odstrašenia“ s cieľom ukončiť…

06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Naď sľubuje hlbokú orbu, namiesto toho iba mulčuje

Predseda Demokratov vo štvrtok na sociálnej sieti oznámil, že na generálnej prokuratúre podávajú trestné oznámenie pre kauzu Voderady. Na prípad…

06. 12. 2025 | Komentáre | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Komentáre | 2 min. čítania | 0 komentárov

Durov vyjadril kritiku voči cenzúre, akú presadzuje EÚ. Muska sa zastal

Zakladateľ Telegramu Pavel Durov kritizoval Európsku úniu za pokus o cenzúru internetu. Nepriamo sa zastal aj svojho konkurenta Elona Muska 

06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Rozpory v Merzovej koalícii narastajú. Ako ďalej Nemecko?

Hlasovanie o dôchodkovej reforme, ktoré sa uskutočnilo v piatok  v Nemecku, vyvolalo ideologické rozpory vnútri vládnej koalície Friedricha Merza. Situácia, ktorú…

06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov

Tretinu ruskej ropy prepravujú západné tankery. Chcú to zakázať

EÚ a G7 chcú úplne zakázať prepravu ruskej ropy západnými loďami, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na šesť zdrojov

06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Nemecká mládež štrajkuje proti novým pravidlám vojenskej služby

Nemecký parlament schválil nové pravidlá pre nábor do armády, informuje BBC

06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Kickl zo strany FPÖ požaduje ústavnú záruku hotovosti v Rakúsku

Rakúsky politik Herbert Kickl, líder strany Slobodná strana Rakúska privítal nedávnu ústavnú reformu Slovinska ako prelom v oblasti finančnej slobody…

06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V  tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov

Takmer každá krajina sveta má zlaté rezervy. Kto ich vlastní: štát, alebo „páni peňazí“?

Rusko, 5. decembra 2025 - Európska centrálna banka rýchlo usadila talianskych poslancov na ich miesto - konštatuje ruský analytik Valentin…

06. 12. 2025 | 0 komentárov

Ľavicová opozícia by Maďarom ukradla peniaze

Program strany Tisza obsahuje presne to, čo ľavica vždy robila: škrty - vyhlásil Antal Rogán, minister vedúci kanceláriu predsedu vlády…

06. 12. 2025 | 0 komentárov

Garantuje EÚ dôstojný život našim deťom?

Ak ste zachytili letákovú akciu progresívcov, potom viete, že volajú po moci pod zámienkou, že Slovensko sa stáva akousi čiernou…

06. 12. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Strelec s gólom pri výhre Middlesbrough 4:1. Pozrite sa ako skóroval

Slovenský útočník David Strelec prelomil dva a pol mesačnú pasáž bez streleného gólu v anglickej Championship, keď v piatok večer…

06. 12. 2025 | 0 komentárov

Mocenské boje na Ukrajine eskalujú. Došlo k prestrelke medzi vojakmi a tajnou službou. Prsty v tom má elita

Ukrajinou otriasla prestrelka medzi tajnou službou a armádou. Incident jasne poukazuje na vnútorné boje o moc uprostred prebiehajúcej vojny. Ktoré…

05. 12. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
05. 12. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Dokážete vyriešiť tento matematický príklad za 9 sekúnd?

Tento rýchly matematický príklad preverí vašu schopnosť logického uvažovania, rýchlosti myslenia a rozpoznávania vzorcov - a ak ho zvládnete do…

06. 12. 2025 | 0 komentárov

Francúzsko chcelo zostreliť drony nad svojou jadrovou základňou. Nedokázalo to

Vo Francúzsku sa pokúsili zostreliť bezpilotné lietadlá nad námornou základňou Île Longue, kde sú umiestnené jadrové ponorky s balistickými raketami,…

05. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

FIFA udelila Trumpovi prvú "cenu mieru" v histórii

Svetový šampionát vo futbale FIFA 2026 budú v lete budúceho roka spoločne hostiť Kanada, Mexiko a Spojené štáty Americkému prezidentovi…

06. 12. 2025 | 0 komentárov

Ruské útoky na ciele po celej Ukrajine začali po neúspešných rokovaniach v USA

Ukrajina, 6. decembra 2025 - Režim raketového nebezpečenstva bol zavedený skoro ráno 6. decembra po celej Ukrajine. Ukrajinské zdroje tvrdia,…

06. 12. 2025 | 0 komentárov

Historické fotografie so zaujímavým príbehom na pozadí

Historické fotografie nám ponúkajú jedinečný pohľad do sveta, ktorý existoval dávno pred nami. Nezachytávajú len tváre a miesta, ale aj…

06. 12. 2025 | 0 komentárov

Slovinsko sa stalo tretím štátom Európskej únie, ktorý chráni platby v hotovosti

Slovinsko sa stalo treťou krajinou Európskej únie, ktorá ústavne chráni právo platiť v hotovosti, po Maďarsku a Slovensku, informuje online…

06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Obchod s ropou medzi Ruskom a Indiou sa znížil, ale nezastavil, informuje agentúra Bloomberg na základe analýzy rozsahu vývozu ropy z Ruska do Indie.

Podľa údajov agentúry obchod klesol na 600 000 barelov denne, čo je najmenší objem od začiatku vojny, ale stále výrazne prevyšuje predvojnové ukazovatele.

„Ak sa obchodná dohoda (medzi USA a Indiou – pozn. red.) bude naťahovať, vytvoria sa ďalšie cesty, ktoré indickým kupujúcim umožnia naďalej legálne nakupovať neautorizované ruské barely,“ komentuje pre Bloomberg Jun Go, analytik ropného trhu v Sparta Commodities.

14:49

Chodkyňa neprežila zrážku s autobusom v Poprade. Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Prešove na sociálnej sieti informovalo, že tragická nehoda sa stala v piatok (5. 12.) vo večerných hodinách v blízkosti Ulice J. Wolkera.
„Autobusu pri odbočovaní na parkovisko do cesty vstúpila chodkyňa mimo priechodu pre chodcov. Úsek bol riadne vyznačený dopravnou značkou ‚zákaz vstupu chodcov‘. Žiaľ, v neskorých nočných hodinách svojim ťažkým zraneniam 57-ročná žena podľahla,“ uviedla polícia.
Dodala, že 71-ročného vodiča podrobili dychovej skúške s negatívnym výsledkom. Presná príčina a miera zavinenia nehody sú predmetom vyšetrovania.

14:24

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa chystá v pondelok odletieť do Londýna.

Podľa jeho slov bude cesta súvisieť s rokovaniami o ukončení vojny, ktoré ukrajinská delegácia v súčasnosti vedie v USA.

13:22

Prezident SR Peter Pellegrini pripustil možnosť, že návrh zákona o zmene Úradu na ochranu oznamovateľov (ÚOO) na nový úrad po preštudovaní vráti na prerokovanie do parlamentu. Ako uviedol, môže sa tak stať s veľkou pravdepodobnosťou. Hlava štátu to odôvodnila tým, že chce mať istotu, že Slovensko nebude mať problém na domácej a predovšetkým na medzinárodnej scéne. Podľa jeho informácií sú pri návrhu naďalej pochybnosti zo strany Európskej únie. Vyplýva to z vyjadrení prezidenta v relácii STVR Sobotné dialógy.

13:08

Jediným východiskom pre vládnu koalíciu, aby dovládla do riadnych parlamentných volieb, je vrátiť sa naspäť k poctivému napĺňaniu programového vyhlásenia vlády (PVV), riešeniu reálnych problémov ľudí a vyhýbať sa vlastným sporom. Myslí si to prezident SR Peter Pellegrini. Uviedol to v relácii STVR Sobotné dialógy.

12:48

.

Najnovší prieskum: PS vedie. Demokrati pred KDH

Ak by sa parlamentné voľby konali na prelome novembra a decembra, zvíťazilo by v nich hnutie Progresívne Slovensko . Volilo…

05. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Spodniak strelil Košiciam kuriózny gól, aký predtým nikdy nedal

Východniarske hokejové derby Michaloviec a Košíc v rámci 25. kola Tipsport ligy prinieslo málo gólov, ale veľa vzruchu. Michalovce viedli…

06. 12. 2025 | 0 komentárov

Brusel čaká historicky najväčší protest

V centre európskej politiky sa očakáva masová účasť poľnohospodárov a potravinárov z celej Európskej únie. 18. decembra má do Bruselu…

05. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Trump odhalil, čo si praje pre svet

Americký prezident predstavil dôležitý dokument – Národnú bezpečnostnú stratégiu . Stratégia menuje priority na západnej pologuli, okrajovo sa dotkne vojny…

05. 12. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
05. 12. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Diplomatické zlyhanie alebo kríza vlastnej autonómie? Posúva sa Japonsko späť k militarizmu?

Vzťahy medzi Čínou a Japonskom prechádzajú najvážnejším otrasom za poslednú dekádu. Pritom ešte v roku 2024 po uvoľnení pandemických obmedzení…

05. 12. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
05. 12. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Miroslav Urban

Ján Droppa

Michal Durila

Dušan Hirjak

Milan Šupa

Gustáv Murín

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov