KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU

Prípadov

Úmrtí

Chorých

Vyliečených

Posledná aktualizácia:

Prečo má Kiska ešte šancu získať pozemok? Využije ju a bude bojovať, aj napriek znechuteniu väčšiny národa?

Bratislava 28. októbra 2018 (HSP/Foto:SITA-Viktor Zamborský)

 

Bol by to tuctový mafiánsky podvod s nehnuteľnosťami: Ján Franc pozemok nikdy nepredal, akási firma k nemu prišla zjavne ilegálne, ďalší vlastník ho mal iba pár dní a keď ho predával, zrejme nemal ani list vlastníctva. Ale v čomsi je tento prípad iný: kupujúcim totiž bol budúci prezident SR. A iný môže byť aj výsledok súdneho procesu

Na snímke prezident SR Andrej Kiska

Bývalý predseda vlády Ján Černogurský nedávno povedal: „Ako právnik som riešil veľa prípadov o podvodoch s nehnuteľnosťami. Ich základným spoločným rysom je, že takáto nehnuteľnosť musí prejsť niekoľkými, aspoň troma-štyrmi prepismi, a až potom sa ako ,čistá‘ môže predávať za trhovú cenu. A presne takýmto procesom prešiel aj jeden známy pozemok pod Tatrami…“

 

O čom to vlastne celé bolo?

V kauze Veľký Slavkov vystupujú štyria účinkujúci: pôvodný nespochybniteľný majiteľ Ján Franc, podozrivá a dnes už neexistujúca firma Agras, s.r.o., na ktorú bol pozemok prepísaný v rozpore so zákonom, možný „biely kôň“ Július Sirocký, ktorý pozemok mal vlastniť len šesť dní, a kupujúci Andrej Kiska, budúci prezident Slovenskej republiky.

Francovci vlastnili pozemok dlhé desaťročia, v roku 1998 ho na Jána Franca prepísal jeho otec. Donedávna vôbec nevedeli, že v roku 1999 ho akási firma Agras, s.r.o., mala získať „vydržaním“, čo je úplný nezmysel (pre vydržanie nehnuteľnosti musia byť splnené viaceré podmienky, ktoré v tomto prípade nemohli byť), Francovci aj v tom čase pozemok riadne prenajímali družstvu, ktoré ho mimochodom stále obhospodaruje na základe zmluvy s Francom. Tu teda zjavne išlo o mafiánsky podvod.

Ešte v tom istom roku firma Agras, s.r.o., predala pozemok istému Júliusovi Sirockému, človeku, ktorý mal údajne hlboko do vrecka a podľa niektorých médií vystupoval v kauze ako biely kôň – tak sa zvykne označovať človek, ktorý má „očistiť“ nelegálne získaný majetok, aby bolo možné ho ďalej predať už ako bezproblémový. Siracký mal pozemok vlastniť len šesť dní, aby ho následne predal Kiskovi.

 

Podnikateľ Kiska netuší čo je kataster a list vlastníctva?

Siracký však po šiestich dňoch ešte nemohol mať v ruke ani list vlastníctva, keďže podľa vtedy platnej legislatívy okresný úrad mohol rozhodnúť o návrhu na vklad do katastra s lehotou najskôr do 15 dní odo dňa doručenia návrhu na vklad, aj to iba na základe žiadosti o urýchlené konanie a zaplatení správneho poplatku.

O tom, že Kiska pri kúpe pozemku list vlastníctva nevidel, svedčí aj to, že na kúpnej zmluve, ktorú predložil na súde, číslo listu vlastníctva chýba. Lenže aj úplný právny analfabet vie, že list vlastníctva je pri kúpe nehnuteľnosti jednou z úplne najzákladnejších vecí – bez toho neviete nehnuteľnosť spoľahlivo identifikovať a ani nemáte istotu, že ju kupujete od vlastníka. Kiska tvrdí, že dotyčnému veril. „Ale nemôžete predsa veriť predávajúcemu, keď vám nedá list vlastníctva,“ hovorí Francova právna zástupkyňa Mária Kozáková.

Sú tu dve možnosti: prvá možnosť je, že Kiska, spolumajiteľ firiem, ktoré majú ako predmet činnosti uvedenú aj prácu s nehnuteľnosťami, bol naivný ako tá najnaivnejšia dôchodkyňa, ktorej „šmejdi“ predajú „super výhodne“ predražené hrnce. Druhá možnosť je, že vedel, že s pozemkom, ktorý kúpil, čosi nie je v poriadku, a teda je spolupáchateľom podvodu.

 

Konal Kiska naozaj v dobrej viere, ako tvrdí jeho obhajoba?

Ján Franc, keď neuspela jeho snaha na polícii, na prokuratúre a ani osobný list Kiskovi, obrátil sa nakoniec na súd. Rozbehol sa proces, ktorý už nebolo možné zamiesť pod koberec a začala sa oň intenzívne zaujímať verejnosť. A to napriek tomu, že sa rozhodovalo iba o vlastníctve pozemku, nie o protiprávnom konaní. Kto všetko bol účastníkom zjavného podvodu, ktorý sa tu stal, to je zase iný príbeh, a tým sa v tejto chvíli zaoberá Národná kriminálna agentúra.

Žalovaná strana na súdnych pojednávaniach zdôrazňovala dobrú vieru, s ktorou mal Kiska pozemok kúpiť, avšak táto je v skutočnosti veľmi otázna. Žalujúca strana ju opakovane spochybnila s poukázaním na viacero podozrivých okolností: rovnaký rukopis kúpnopredajných zmlúv, Kiskovo odmietanie predložiť listiny potvrdzujúce vlastníctvo, kúpna zmluva „so škrtancami priamo v texte a so záväzkom, ktorý je nesplniteľný“, nevysvetlená Kiskova bezhraničná dôvera predávajúcemu, atď.

Súd napokon pred pár dňami rozhodol najlepšie, ako mohol. Pred zrakmi celého národa vyriekol logický a spravodlivý verdikt, že pozemky nikdy neprestali patriť Jánovi Francovi a Kiska má právo od Sirackého žiadať naspäť sumu, ktorú za miliónový pozemok mal zaplatiť, teda dnešných okolo 1800 eur. (A má tiež zaplatiť súdne trovy.)

V tieni samotnej podstaty sporu ostal naozaj už len detail, že Kiska za pozemok neplatil daň. Vraj pre nízku hodnotu pozemku, keď platí pravidlo, že daň nižšia ako tri eurá sa neplatí. Lenže hektár v lukratívnej lokalite, kde sa stavajú rodinné domy, má dnes miliónovú hodnotu, a teda daň za predmetný pozemok nebude úplne zanedbateľná.

 

Majú už Francovci vyhraté?

Nie je to vôbec isté. Kiska má ešte veľmi slušné šance a paradoxne mu ich dal práve samotný sudca Radačovský. Zrejme pod tlakom žalovanej strany, keď iste vie všeličo, čo my nevieme, bol trochu naštvaný a od srdca (dosť nešikovne) povedal, čo by urobil na Kiskovom mieste. A presne toho sa môžu Kiskovi advokáti chytiť: hneď vyhlásili, že sudca prejavil nenávisť a je zaujatý.

To bude začiatok ich protiofenzívy – samozrejme, len ak sa Kiska bude chcieť ešte ďalej v tejto veci ťahať, ak mu bude ten pozemok stáť za to, že bude ďalšie mesiace a roky predmetom odsúdenia celého národa. Bude to vyžadovať poriadne hrošiu kožu, ale to v tomto prípade asi nikoho neprekvapí. O čo sa môže jeho ďalšia argumentácia opierať? O vec výrazne neetickú, ale ani to tu asi nikoho neprekvapí: o tvrdenie, že pozemok kúpil „v dobrej viere“.

Od čias starého Ríma platila zásada „Nikto nemôže dať, čo nemá“. Je to klasický prípad, že ak vás niekto okradne a potom tú vec predá, ona stále patrí vám, pretože ste nikdy neprestali byť jej majiteľom a všetko od momentu krádeže je neplatné. Lenže Ústavný súd SR už v minulosti tento princíp porušil (napríklad nález ÚS SR, sp. zn. I. ÚS 549/2015-33). Bol to prípad konkurzného rozhodnutia, kde sťažovateľ nadobudol v dobrej viere pozemok, ktorý však nemal zo zákona získať. Ústavný súd rozhodol v jeho prospech, keď uprednostnil právnu zásadu ochrany nadobudnutia majetku „v dobrej viere“ pred právnou zásadou ochrany majetku pôvodného vlastníka. Odteraz sa vám teda môže stať, že ak vám niečo ukradnú a zlodej to predá ďalej, z právneho hľadiska ste tým o svoj majetok definitívne prišli. Áno, až takto ďaleko zašla degradácia klasického práva v podmienkach budovania rozvinutej kapitalistickej spoločnosti…

A tak má Kiska ešte šancu tento, nepochybne jediný možný spravodlivý verdikt súdu spochybniť. Sudcu Radačovského obvinia zo zaujatosti, vytiahnu aj nejaké údajné problémy s drogami a nedovoleným ozbrojovaním, ktoré sa v súvislosti s jeho osobou v médiách spomínajú, a budú hovoriť o tom, že neborák Kiska netušil, že „v dobrej viere“ kupuje kradnutý pozemok bez listu vlastníctva.

„Je nepochybné, že pred takmer 20 rokmi pochybil štát, ktorý všetky právne úkony riadne schválil,“ hovorí médiám poradca prezidenta pre komunikáciu Roman Krpelan. A hľa: už máme vinníka. Nie podvodníci a špekulanti sú na vine, ale štát. Ten mafiánsky štát, ako ho Kiska nazval. Tak si položme otázku: v prospech koho teda tento mafiánsky štát v kauze Veľký Slavkov zasiahol takým podozrivým, mafiánskym spôsobom?

Ivan Lehotský

 

POTREBUJEME VAŠU POMOC
Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Pošlite nám tip

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Slovenská bryndza, biele zlato

Bratislava 26. mája 2020 (HSP/Foto:Pixabay)   Známe staré ovčiarske príslovie vraví „ovca dojí pyskom“ – a práve to je pre Slovensko obrovská výhoda. Bohaté a rôznorodé zloženie bylín slovenských pasienkov má priaznivý a dokázateľný vplyv na cenné zloženie ovčieho mlieka, z ktorého sa vyrába kvalitná bryndza. Nie je len chutná,…

Noemova archa. Ruská družica so živočíchmi sa vydá do nevídanej výšky

Moskva 26. mája 2020 (HSP/Sputnik/Foto:AP/NASA)   Druhá ruská družica Bion-M so živočíchmi bude v roku 2023 lietať  v nevídanej výške a bude vystavená silnej radiácii, oznámil v rozhovore pre Sputnik vedecký námestník riaditeľa Ústavu lekárskych a biologických problémov Ruskej akadémie vied Vladimir Syčov Prvá družica Bion-M vykonala let v apríli…

Štát za svojich poistencov platí nedostatočné poistné, tvrdia súkromné poisťovne: „Rúca sa celý systém“

Bratislava 26. mája 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Denisa Horváthová)   Štát za svojich poistencov už roky platí nedostatočné poistné. Pre nízke platby za deti, dôchodcov, matky na materskej dovolenke či nezamestnaných sa rúca celý zdravotnícky systém. Zhodli sa na tom zástupcovia súkromných zdravotných poisťovní "Kým za týchto ľudí štát posiela len 32 eur…

Od utorka sa môžu veriaci vrátiť do Fatimy, musia dodržiavať opatrenia

Fatima 26. mája 2020 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS)   Od utorka sa môžu veriaci vrátiť aj do svätyne vo Fatime. V pondelok o tom informoval jej rektor. Svätyňa bola pre pútnikov zatvorená pre pandémiu koronavírusu od 14. marca Ako prvé sa obnoví vstup pútnikov do časti múzeí. Od soboty sa tiež…

Čínsky návrh zákona podľa Lamovej neohrozí občianske práva

Hongkong 26. mája 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Kin Cheung)   Čínsky návrh zákona o národnej bezpečnosti v Hongkongu neohrozí občianske práva v tomto poloautonómnom meste, povedala v utorok hongkonská líderka Carry Lamová. Informuje o tom agentúra AP Prodemokratickí aktivisti v Hongkongu ostro kritizovali návrh nového zákona o národnej bezpečnosti, ktorý dostal na prerokovanie…

VideoMatica slovenská zverejnila historický dokument o Andrejovi Sládkovičovi

Bratislava 26. mája 2020 (HSP/Foto:Matica slovenská)   Nový historický dokument Matice slovenskej o Andrejovi Sládkovičovi spája umenie divadla a recitácie s poznatkami literárnych historikov. K popularizácii života a diela významného štúrovca a matičiara prispel aj zaslúžilý slovenský umelec Juraj Sarvaš Známeho herca, scenáristu, režiséra i recitátora spája s Andrejom Sládkovičom banskobystrická miestna…

Takmer štvrtina všetkých prípadov Covid-19 bola u nás identifikovaná v rómskych komunitách a domovoch sociálnych služieb

Bratislava 26. mája 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Oliver Ondráš)   Takmer štvrtina všetkých prípadov ochorenia Covid-19 bola na Slovensku identifikovaná v marginalizovaných rómskych komunitách a domovoch sociálnych služieb. Vyplýva to z analýzy regionálnych úradov verejného zdravotníctva, ktorá pracovala s údajmi platnými k 20. máju tohto roka Z celkového počtu 1 472 vtedy identifikovaných…

Čína hrubo zasiahla do slobody Hongkongu, Lexmann zmobilizovala politických lídrov z celého sveta

Bratislava 26. mája 2020 (SITA/HSP/Foto:TK KBS)   Čína prijala kontroverzný zákon, ktorým napriek medzinárodnému dohovoru výrazne ohrozila autonómiu, právny štát a základné slobody Hongkongu. Akt si vyžiadal okamžitú reakciu medzinárodného spoločenstva v podobe ostrého vyhlásenia viac než 200 svetových politických lídrov z 23 krajín. Zmobilizovala ich slovenská europoslankyňa Miriam Lexmann…

FotoMinister vnútra Mikulec ukázal, čo zostáva na hraniciach po repatriantoch

Bratislava 26. mája 2020 (HSP/Foto:Facebook)   Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) sa rozhodol na sociálnej sieti zdieľať niekoľko fotografií, ktoré zachytávajú, čo zostáva na hraniciach po repatriantoch. Urobil tak v reakcii na správy od ľudí, ktorí sa na ministerstve sťažovali na nedôstojné podmienky v karanténnych centrách Aj napriek snahe stoviek …

Vedci informujú o oslabení magnetického poľa Zeme

Berlín 26. mája 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Flickr)   Magnetické pole Zeme sa neustále pohybuje, čím zosilňuje a oslabuje časť svojho vplyvu v určitých bodoch planéty a za posledných 200 rokov magnetické pole stratilo asi 9% svojej sily na južnej pologuli, pri pobreží Brazílie a Juhoafrickej republiky. Existuje Juhoatlantická anomália (SSA), kde sa…

Palko: Výroky Anny Záborskej sú viac pro-choice ako pro-life a sú jej veľkým omylom a zlyhaním

Bratislava 26. mája 2020 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Mnohých konzervatívnych voličov nemilo prekvapili slová poslankyne Anny Záborskej (KÚ na kandidátke OĽaNO), ktorá pred voľbami sľubovala, že presadí zákaz potratov. V rozhovore pre Aktuality.sk totiž uviedla, že rešpektuje rozhodnutie ženy ísť na potrat a tvrdí, že postačí, keď budeme ženy viac informovať.…

Katolícka cirkev USA podporuje Donalda Trumpa a Republikánov

Washington 26. mája 2020 (HSP/Roman Bednár/Foto:SITA/AP-Alex Brandon)   Vysokí predstavitelia katolíckej cirkvi v USA, ale aj prevažná časť katolíkov USA podporujú prezidenta Trumpa a majú pre jeho politiku veľké sympatie. Absolútne ich neovplyvňuje to, že New York Times napísal, že americkí Republikáni sú stranou, ktorá je ešte oveľa viac vpravo…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Argument padajúceho listu. Cesta ku komunizmu.

Voľné pokračovanie série Vízie novej spoločnosti Vidíte padať list zo stromu pri ceste a v záblesku sekundy viete, že sa spustí tok osudových udalostí. Po chodníku kráča človek, ktorý sa náhle zohne k prvému jesennému listu, aby ho zodvihol. Svojim pohybom vyplaší mačku, ktorá doposiaľ pokojne sedela na obrubníku.  Tá sa rozbehne…

Bezprecedentný čin pápeža. Jeden novinárik položil všetkých biskupov Chile. Prečo nie je ešte na Slovensku Auribus?

Bezprecedentný znamená, že to v histórii nemá obdobu. Z Argentíny je do Chile nie až tak ďaleko. Pápež z Argentíny si našiel čas vypočuť si novinára, ktorý bol jednou obetí pedofilného predátora medzi kňazmi. Po troch dňoch hearingu prišlo rozhodnutie, že všetkých 34 čílskych katolíckych biskupov podá spoločnú demisiu. Rok…

Kde sú obhajcovia života?

Po vypočutí podcastu s Annou Záborskou som pochopil, že sa na ňu  nemôžeme spoliehať pri prekladaní návrhu zákona, ktorý by zlepšoval potraty zrušením bezdôvodného zabíjania nenarodených detí

Premiér urazil státisíce ľudí, prechádza mu protiústavnosť, prejde mu aj štátny terorizmus?

S publikovaním tohto blogu som čakal na výsledok istej plačovky. Nuž, vôbec ma neprekvapili. Premiér 19. mája urazil státisíce ľudí, dodatočná cenzúra to už nenapraví, všade na svete by musel odstúpiť. Mňa môže uraziť len inteligent a pokiaľ viem, náš pes najviac brechal na potkanov. V nasledujúcich riadkoch budem veľmi otvorený, ale zostanem slušný.…

Za čo bojovali poľské eskadry smrti na Ukrajine?

Už 11. mája 2014 pristálo na letisku v Kyjeve lietadlo v utajení, ktoré obsluhoval vojenský personál miesto civilistov. Náklad pozostával z uniforiem NATO, 500 balíkov amfetamínu a kontajnery označené značkou pre jedovaté látky. Na príkaz kyjevského riaditeľstva SBU (ukrajinská tajná služba), vojaci ani náklad neboli nikým kontrolovaní. Náklad sprevádzal agent CIA Richard Michael. Spolu…

Domáce väzenie pre Európanov , amnestia pre migrantov

Kým Európa zažíva bezprecedentný hospodársky šok a desiatky miliónov Európanov prišli o živobytie, ilegálnym migrantom je v Európe automaticky poskytované bezplatné bývanie a bezplatná zdravotná starostlivosť. Európske vlády využívajú pandémiu koronavírusu ako dymovú clonu na udeľovanie hromadných amnestií – k legalizácii pobytu – stovkám tisíc ilegálnych imigrantov z Afriky, Ázie…

TopDesat

Ako si mäsožravé rastliny vyvinuli chuť na mäso?

0

Ako si rastlina môže vyvinúť chuť na mäso? V živote to trvá omnoho dlhšie, než by sme si mohli myslieť. Štúdia troch úzko príbuzných mäsožravých rastlín teraz naznačuje, že obratné genetické miešanie im pomohlo vyvinúť si schopnosť ochutnávať a stráviť jedlo bohaté na bielkoviny - medzi ktoré patrí aj mäso.…

Cintoríny lietadiel: Čo sa stane, keď sú už lietadlá zastarané?

0

Množstvo peňazí, ktoré letecké spoločnosti investujú do svojich lietadiel, je ohromujúce. Čo sa ale s nimi stane, ak prestanú slúžiť danému účelu? Ceny lietadiel nie sú vôbec zanedbateľné. Napríklad Boeing 787-9 Dreamliner sa predáva za 265 miliónov dolárov, Airbus A38 stojí zasa 432,6 milióna dolárov. Takže aby sa leteckej spoločnosti…

Čínska vidiečanka a reinkarnácia: 1. časť

0

Existuje reinkarnácia? Jedného dňa sa v 17. storočí v miestokráľovstve Nové Španielsko objavila neznáma ázijská princezná v pozícii otrokyne. Po čase ju ľudia začali pokladať za svätú a uctievalo ju celé obyvateľstvo. Legenda hovorí, že Čínska vidiečanka sa objavila znovu viac ako o storočie po svojej smrti, počas bojov o nezávislosť, reinkarnovaná v tele krásnej mesticky.  Duchovný…

Príbeh: Miliónová Lívia na bojisku Canavan

0

Lívia je krásne usmievavé dievčatko, ktoré sa teší zo života. Narodila sa 13.3 2019 ako zdravé dieťa. No po pár mesiacoch si jej mamka všimla, že nie je ako iné deti. Nezdvíhala hlavičku, nezaujímali ju hračky. Lívia sa preto ocitla v rukách odborníkov. Až jedného dňa prišla diagnóza - Canavan…

Najhlasnejšie svetové kapely vytvárajú zvukom seizmické vlny

0

Na Nový rok sa Zhongwen Zhan pripojil k stovkám tisícok divákov v kalifornskej Pasadene na Sprievode ruží. Vtedy už vedel, že seizmické vlny prúdia celým mestom. Seizmická vlna je typ vlnenia, ktoré je vyžarované pri deformácii hornín. Táto deformácia môže byť spôsobená zemetrasením, výbuchom, zrútením skalného masívu a pod. Seizmické vlny zaznamenávajú seizmometre a analýza týchto záznamov…

Jana z Arku alebo Panna Orleánska: 1. časť

0

V dvojdielnom článku sa pozrieme na Pannu Orleánsku (nazývaná aj Jana z Arku) – svätú kacírku, ktorá je jednou z najkontroverznejších postáv európskeho stredoveku. Napriek mnohým hrdinským činom bola odsúdená na trest smrti upálením za kacírstvo. Tí, čo ju nevideli umierať na vlastné oči v horúcich plameňoch, neverili, že je naozaj mŕtva. Povrávalo sa, že…

Vo svete IT

Redmi 10X a Redmi 10X Pro sú predstavené. Ide o kombináciu lákavej ceny a moderných technológií

0

Po približne 2-týždňovom postupnom uvoľňovaní informácií ohľadne špecifikácií smartfónu Redmi 10X, spoločnosť oficiálne uviedla smartfón na trh. Prekvapením je, že nebol predstavený len jeden smartfóne, ale hneď dva. Redmi 10X a Redmi 10X Pro: Rozdiely nie sú veľkými Rozdiely v prípade oboch smartfónov nie sú až tak výraznými. Obe zariadenia…

NASA potvrdzuje, že všetko pre prvý let astronautov na americkej rakete je pripravené. Tu budete môcť sledovať živý prenos

0

Americká NASA prostredníctvom svojej oficiálnej Twitter stránky oznámila, že všetko pre štart prvej americkej rakety, ktorá ponesie amerických astronautov je pripravené. Stane sa tak už v priebehu zajtrajšieho dňa, konkrétne 27. mája 2020 o 16:33 miestneho času, čiže o 22:33 nášho času. Let sa uskutoční z vesmírneho strediska v americkej…

Samsung predstavil procesor Exynos 880, ktorý sprístupní 5G technológiu širšiemu spektru ľudí

0

Zatiaľ čo posledné dni patrili spoločnosti Huawei, ktorá inovovala 5G technológiu, tak dnešný deň patrí spoločnosti Samsung, ktorá predstavila nový mobilný procesor Exynos 880. Ide o procesor, ktorý bude poháňať množstvo smartfónov v strednej cenovej kategórii. Exynos 880 Procesor Exynos 880 je vyrobný 8nm FinFET procesom. Disponuje 8-jadrami, z čoho…

Májová aktualizácia Windows 10 umožní zablokovanie inštalácie potenciálne nebezpečných aplikácií

0

Veľká májová aktualizácia pre Windows 10 by mala byť sprístupnená pre širokú verejnosť v priebehu najbližších dní. Spolu s ňou majú byť dostupné aj viaceré nové funkcie, ktorým sme sa venovali v rámci tohto článku. Jedna funkcia, ktorú mnohí opomínajú je zakomponovaná vo vstavanej aplikácii Windows Zabezpečenie (ide o Antivírusový…

Bude Čína prvou krajinou, ktorá objaví mimozemskú inteligenciu? Teleskop FAST môže zohrať kľúčovú úlohu

0

Výskumníci z Číny plánujú stratégiu prehľadávania vesmíru po stopách mimozemskej inteligencie. Používajú na to najväčší teleskop FAST (poz. redakcie: Five-hundred-meter Aperture Spherical radio Telescope). Píše o tom portál Space. Teleskop FAST je obrovským krokom dopredu Vedci sa pýtajú, čo sa bude diať v prípade, že by bol lov na mimozemskú…

Bezdrôtové slúchadlá Tronsmart Onyx Free s čipom od Qualcommu a zabudovaným UV sterilizátorom idú do predaja

0

Pokukávaš po nových dostupných bezdrôtových slúchadlách, no nevieš po akom výrobcovi, či modeli siahnuť? Ak si na vážkach, máme pre teba skvelý tip na kúpu, ktorý momentálne nemá na trhu ani jedného konkurenta. Našim momentálnym tipom sú úplne nové bezdrôtové slúchadlá Tronsmart Onyx Free, ktoré prichádzajú s vynikajúcim čipom od…

KAMzaKRÁSOU

RECEPT: Grilované špízy s netradičným dressingom

1

slanina na grilovanie cuketa šampiňóny paprika šalátová uhorka majonéza cesnak soľ a čierne korenie tvaroh biely jogurt citrónová šťava olivový olej kôpor kari korenie

Šokujúce štatistiky: Je sedavý spôsob života nebezpečnejší než HIV?

3

Nové štatistiky potvrdzujú, že sedavý spôsob života je novodobý zabijak a je dokonca nebezpečnejší než fajčenie či HIV. Ako ho efektívne obmedziť?

Najlepšie jahodoviská, kde prebieha samozber jahôd 2020: Aká je ich aktuálna cena?

3

Už tradične v tomto období bude prebiehať samozber jahôd 2020. Kde a za koľko si budeme môcť nazbierať chutné a sladké jahody skvelé do džemu?

Maska na mastné vlasy s ílom, vďaka ktorej budú vždy ako čerstvo umyté

4

Ak sú vaše vlasy stále mastné a nič na nich nezaberá, tak vyskúšajte túto domácu masku. Maska na mastné vlasy s ílom a žĺtkom vás zachráni!

TOP mäsožravé rastliny: Ktoré z nich by si privítala u seba doma?

8

Dnes sa pozrieme na to, ktoré mäsožravé rastliny si môžete pestovať i u seba doma. Stanú sa tak jedinečnou ozdobou vášho príbytku. Ktoré sa vám zapáčia?

RECEPT: Vegánska karí mrkvová nátierka, ktorá bude chutiť všetkým

8

Mrkvová nátierka je takou klasikou, ktorou nik nepohrdne. Ale čo taká karí mrkvová nátierka? Bude chutiť rovnako alebo oveľa lepšie? Vyskúšajte!

Svetlo sveta

Dekan Bohosloveckej fakulty Thurzo: Voľná nedeľa je v záujme človeka

0

Od marca sú v nedele v súvislosti so šírením koronavírusu zatvorené obchody a nákupné centrá. V spoločnosti silnie hlas, aby to tak zostalo aj po skončení pandémie. Tlačovej kancelárii Konferencie biskupov Slovenska rozhovor o voľnej nedeli poskytol dekan Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského Vladimír Thurzo.  – Aktuálna situácia koronakrízy nás…

Posolstvo Svätého Otca na Deň médií: „Aby si rozprával svojim deťom a vnukom“

0

V 7. veľkonočnú nedeľu 24. mája bude Cirkev sláviť 54. svetový deň spoločenských komunikačných prostriedkov. Pri tejto príležitosti vydal Svätý Otec František posolstvo, ktorého mottom je citát z knihy Exodus: „Aby si rozprával svojim deťom a vnukom“ (Ex 10,2). Témou pápežského posolstva na tohtoročnú Nedeľu médií je komunikácia ako rozprávanie…

Štyridsať dní po Veľkej noci slávime Slávnosť Nanebovstúpenia Pána

0

Vo štvrtok 21. mája slávi celý kresťanský svet Slávnosť Nanebovstúpenia Pána. Tento prikázaný sviatok slávime 40 dní po Veľkej noci a desať dní pred Turícami – Zoslaním Ducha Svätého. Pán Ježiš sa na štyridsiaty deň po svojom vzkriesení posledný raz stretol so svojimi učeníkmi a pred ich očami vystúpil do…

Na Mariánskej hore v Levoči tento rok tradičná mariánska púť nebude

0

Tradičná púť, ktorá sa koná pravidelne pri príležitosti sviatku Navštívenia Panny Márie v Bazilike Navštívenia Panny Márie na Mariánskej hore v Levoči, nebude. Rozhodol o tom spišský biskup Mons. Štefan Sečka. “Každoročne počas prvého júlového týždňa prichádza na Mariánsku horu veľmi veľké množstvo pútnikov. Vzhľadom na problematickú situáciu spojenú s…

Pápež František bude 18. mája sláviť omšu nad hrobom sv. Jána Pavla II.

0

Pri stom výročí narodenia svätého pápeža Jána Pavla II. v pondelok 18. mája bude Svätý Otec František o 7. hodine ráno celebrovať svätú omšu nad hrobom svätca v bočnej kaplnke Vatikánskej baziliky. Týmto priamym prenosom sa zároveň uzavrie vyše dvojmesačné obdobie živých strímingových prenosov ranných omší pápeža Františka. Od 18.…

Svet sa modlí za koniec pandémie – 14. máj je deň pôstu a dobročinnosti

0

Vo štvrtok 14. mája sa príslušníci rozličných náboženstiev, každý svojou formou, zameriavajú na vyprosovanie konca pandémie. Výzvu zjednotiť sa s týmto úmyslom iniciatívy vyhlásenej medzináboženským Výborom pre ľudské bratstvo podporil aj pápež František. Svätý Otec František pri generálnej audiencii v stredu 13. mája povzbudil k zapojeniu sa do tohto dňa modlitby,…

Armádny Magazín

Vrtuľník Mi-8 havaroval na Čukotke - všetci členovia posádky zahynuli. Video

0

Rusko, 26.máj 2020 ( AM ) - Pred niekoľkými hodinami, počas výcvikového letu na letisku pri uhoľnej bani v oblasti Anadyr, havaroval vojenský viacúčelový vrtuľník Mi-8 Ministerstva obrany Ruskej federácie. Všetci členovia posádky zomreli - keď vrtuľník explodoval po páde na zem.   Podľa záznamov pred

Severná kórea dokončuje novú ponorku - bude dopĺňať strategický jadrový arzenál balistickými raketami

0

KĽDR, 26.máj 2020 ( AM, Yonhap ) - Severná Kórea môže v najbližšej budúcnosti posilniť svoje strategické sily novou ponorkou. Píše o tom juhokórejská agentúra Yonhap.   [caption id="attachment_16958" ali

Rusko nedovolí USA privatizovať Mesiac, vyhlásil šéf Roskosmosu

0

Rusko, 26.máj 2020 ( AM, sputnik ) - Donald Trump na začiatku apríla podpísal výnos zakotvujúci právo Američanov na ťažbu vesmírnych zdrojov a nariadil, aby do polroka boli s ostatnými štátmi prerokované dohody o Mesiaci a ďalších vesmírnych telesách. R

Filipíny sa už nezaujímajú o americké útočné vrtuľníky - akí iní dodávatelia prichádzajú do úvahy?

0

Filipíny, 26.máj 2020 ( AM, militarywatchmagazine ) - Z prostredia Filipínskych ozbro

Skúšky ruských raketových systémov vo Venezuele boli zachytené na videu

0

Venezuela, 25.máj 2020 ( AM, Sputnik ) - Venezuela ukázala schopnosti protilietadlového raketového systému Buk-M2E a raketometov BM-21 Grad a BM-30 Smerč. Venezuelská armáda v rámci cvičenia vyslala kontingent síl na ostrov La Orchila pri pobreží krajiny v Karibskom mori.   https://twitter.com

Satanovskij o slabosti ukrajinskej armády: Obávam sa, že Rasmussen má pravdu

0

Ukrajina, 25. máj 2020 ( AM, newinform.com ) - Politológ hovoril o tom, ako vnímať rezonujúce vyhlásenie bývalého predstaviteľa NATO. Bývalý vodca NATO Anders Fogh Rasmussen so svojím úprimným vyhlásením dokázal jasne ilustrovať, aké výsledky by mal Kyjev očakávať od realizácie svojich plá

Tvoja Svadba

Civilný sobáš bez svadobnej hostiny: Aké svadobné šaty zvoliť?

0

Civilný sobáš bez svadobnej hostiny je jednou z možností, ako si povedať svoje áno s nižším rozpočtom. Aké svadobné šaty zvoliť na takúto svadbu?

DIY čísla na svadobné stoly: Inšpiruj sa skvelými nápadmi

0

Aj taká banálna vec, akou sú čísla na svadobné stoly sú nesmierne dôležité. Potrebné sú najmä pre svadobných hostí, tak ako si ich vytvoriť?

Kde a ako predať svadobné šaty? Máme tipy, ako na to!

1

Buďte trpezlivé. Nečakajte veľmi, že sa vaše svadobné šaty predajú do týždňa. Možno áno, a to v prípade, ak sú vaše šaty od Versaceho a vy ich predávate za úplne smiešnu sumu. Predaj použitých svadobných šiat môže trvať od niekoľkých týždňov do jedného roka. Ak ste už mesiac alebo dva nedostali žiadnu reakciu,…

Súťaž o dekoratívnu kozmetiku Dermacol v hodnote 84 €

0

Budúce nevesty musia myslieť na všetko aj na líčenie, ktoré podčiarkne ich krásu. Súťaž o dekoratívnu kozmetiku Dermacol je tu pre všetky nevesty!

Najlepší mesiac na svadbu: TOP 5, ktoré sú najviac populárne!

0

Kedy je najlepšie zorganizovať svadbu? Najlepší mesiac na svadbu nemusíte dlho hľadať, pretože ide o najteplejšie mesiace v roku. Ktoré to sú a prečo?

Eukalyptus vo svadobnej výzdobe: Inšpiruj sa najlepšími nápadmi

0

Greenery výzdoba je trendom už nejaký ten rok a skvelé je, že do nej môžete zakomponovať aj rastliny. Eukalyptus vo svadobnej výzdobe vyzerá očarujúco!

Tvoje Zdravie

Prečo jesť grapefruity? Pre toto sa oplatí obľúbiť si ich horkú chuť!

0

Prečo jesť grapefruity? Prečo by sa pravidelne mali objavovať v našom jedálničku a aké živiny a vitamíny ukrývajú? Všetko dôležité sa dozviete v článku!

Ktoré jedlá znova neohrievať? Týmto opätovné prihrievanie neprospeje!

0

V dôsledku opätovného zohrievania sa v prípade niektorých pokrmov len mení chuť, iným sa však i znižuje celková kvalita, v horšom prípade sa môžu stať zdraviu škodlivými. Opätovne zohrievať sa napríklad neodporúča jedlá s obsahom zeleniny, ktorá má vysoký podiel dusičnanov. Varením sa ich objem v zelenine zmenšuje, no pri…

Najlepšie bylinky na zvýšenie libida: Ktoré pomôžu ženám i mužom?

0

Ženy a rovnako i mužov môže trápiť zníženie libida či jeho úplná, a teda strata sexuálnej túžby. Ako to napraviť? Skúste overené bylinky na zvýšenie libida!

Akné z rúška ako novodobý problém pleti: Ako „ maskné“ poraziť?

0

Počas pandémie koronavírusu nepochybne trpí aj naša krása. Akné z rúška sa totiž stáva novodobým pleťovým problémom. Ako ho riešiť?

Ako pripraviť smoothie nápoj? Pozor na kombináciu ovocia a zeleniny!

0

Kombinovanie ovocných a zeleninových druhov v smoothie nápoji je aj nie je vhodné. Mixovanie ovocia a zeleniny do jedného nápoja v mnohých prípadoch nebýva dobrou voľbou, hrozia totiž problémy s trávením. Existuje však zopár výnimiek. Ideálna je listová zelenina, ktorá môže tvoriť základ prakticky každého smoothie nápoja. Kombinovať ju môžete ľubovoľne.…

TOP zaujímavosti o ovocí a zelenine: A o tomto ste tušili?

0

Keď sme pri ovocných stromoch, spomenieme ešte jeden fakt. Možno ste ani netušili o tom, že dnes už existujú aj ovocné stromy, ktoré dokážu urodiť rôzne odrody či dokonca druhy ovocia. V zahraničí sú známe ako fruit salad trees, čiže stromy, na ktorých si vypestujete rovno celý ovocný šalát. Pestované sú stromy, ktoré…