Prečo má Kiska ešte šancu získať pozemok? Využije ju a bude bojovať, aj napriek znechuteniu väčšiny národa?

Bratislava 28. októbra 2018 (HSP/Foto:SITA-Viktor Zamborský)

 

Bol by to tuctový mafiánsky podvod s nehnuteľnosťami: Ján Franc pozemok nikdy nepredal, akási firma k nemu prišla zjavne ilegálne, ďalší vlastník ho mal iba pár dní a keď ho predával, zrejme nemal ani list vlastníctva. Ale v čomsi je tento prípad iný: kupujúcim totiž bol budúci prezident SR. A iný môže byť aj výsledok súdneho procesu

Na snímke prezident SR Andrej Kiska

Bývalý predseda vlády Ján Černogurský nedávno povedal: „Ako právnik som riešil veľa prípadov o podvodoch s nehnuteľnosťami. Ich základným spoločným rysom je, že takáto nehnuteľnosť musí prejsť niekoľkými, aspoň troma-štyrmi prepismi, a až potom sa ako ,čistá‘ môže predávať za trhovú cenu. A presne takýmto procesom prešiel aj jeden známy pozemok pod Tatrami…“

 

O čom to vlastne celé bolo?

V kauze Veľký Slavkov vystupujú štyria účinkujúci: pôvodný nespochybniteľný majiteľ Ján Franc, podozrivá a dnes už neexistujúca firma Agras, s.r.o., na ktorú bol pozemok prepísaný v rozpore so zákonom, možný „biely kôň“ Július Sirocký, ktorý pozemok mal vlastniť len šesť dní, a kupujúci Andrej Kiska, budúci prezident Slovenskej republiky.

Francovci vlastnili pozemok dlhé desaťročia, v roku 1998 ho na Jána Franca prepísal jeho otec. Donedávna vôbec nevedeli, že v roku 1999 ho akási firma Agras, s.r.o., mala získať „vydržaním“, čo je úplný nezmysel (pre vydržanie nehnuteľnosti musia byť splnené viaceré podmienky, ktoré v tomto prípade nemohli byť), Francovci aj v tom čase pozemok riadne prenajímali družstvu, ktoré ho mimochodom stále obhospodaruje na základe zmluvy s Francom. Tu teda zjavne išlo o mafiánsky podvod.

Ešte v tom istom roku firma Agras, s.r.o., predala pozemok istému Júliusovi Sirockému, človeku, ktorý mal údajne hlboko do vrecka a podľa niektorých médií vystupoval v kauze ako biely kôň – tak sa zvykne označovať človek, ktorý má „očistiť“ nelegálne získaný majetok, aby bolo možné ho ďalej predať už ako bezproblémový. Siracký mal pozemok vlastniť len šesť dní, aby ho následne predal Kiskovi.

 

Podnikateľ Kiska netuší čo je kataster a list vlastníctva?

Siracký však po šiestich dňoch ešte nemohol mať v ruke ani list vlastníctva, keďže podľa vtedy platnej legislatívy okresný úrad mohol rozhodnúť o návrhu na vklad do katastra s lehotou najskôr do 15 dní odo dňa doručenia návrhu na vklad, aj to iba na základe žiadosti o urýchlené konanie a zaplatení správneho poplatku.

O tom, že Kiska pri kúpe pozemku list vlastníctva nevidel, svedčí aj to, že na kúpnej zmluve, ktorú predložil na súde, číslo listu vlastníctva chýba. Lenže aj úplný právny analfabet vie, že list vlastníctva je pri kúpe nehnuteľnosti jednou z úplne najzákladnejších vecí – bez toho neviete nehnuteľnosť spoľahlivo identifikovať a ani nemáte istotu, že ju kupujete od vlastníka. Kiska tvrdí, že dotyčnému veril. „Ale nemôžete predsa veriť predávajúcemu, keď vám nedá list vlastníctva,“ hovorí Francova právna zástupkyňa Mária Kozáková.

Sú tu dve možnosti: prvá možnosť je, že Kiska, spolumajiteľ firiem, ktoré majú ako predmet činnosti uvedenú aj prácu s nehnuteľnosťami, bol naivný ako tá najnaivnejšia dôchodkyňa, ktorej „šmejdi“ predajú „super výhodne“ predražené hrnce. Druhá možnosť je, že vedel, že s pozemkom, ktorý kúpil, čosi nie je v poriadku, a teda je spolupáchateľom podvodu.

 

Konal Kiska naozaj v dobrej viere, ako tvrdí jeho obhajoba?

Ján Franc, keď neuspela jeho snaha na polícii, na prokuratúre a ani osobný list Kiskovi, obrátil sa nakoniec na súd. Rozbehol sa proces, ktorý už nebolo možné zamiesť pod koberec a začala sa oň intenzívne zaujímať verejnosť. A to napriek tomu, že sa rozhodovalo iba o vlastníctve pozemku, nie o protiprávnom konaní. Kto všetko bol účastníkom zjavného podvodu, ktorý sa tu stal, to je zase iný príbeh, a tým sa v tejto chvíli zaoberá Národná kriminálna agentúra.

Žalovaná strana na súdnych pojednávaniach zdôrazňovala dobrú vieru, s ktorou mal Kiska pozemok kúpiť, avšak táto je v skutočnosti veľmi otázna. Žalujúca strana ju opakovane spochybnila s poukázaním na viacero podozrivých okolností: rovnaký rukopis kúpnopredajných zmlúv, Kiskovo odmietanie predložiť listiny potvrdzujúce vlastníctvo, kúpna zmluva „so škrtancami priamo v texte a so záväzkom, ktorý je nesplniteľný“, nevysvetlená Kiskova bezhraničná dôvera predávajúcemu, atď.

Súd napokon pred pár dňami rozhodol najlepšie, ako mohol. Pred zrakmi celého národa vyriekol logický a spravodlivý verdikt, že pozemky nikdy neprestali patriť Jánovi Francovi a Kiska má právo od Sirackého žiadať naspäť sumu, ktorú za miliónový pozemok mal zaplatiť, teda dnešných okolo 1800 eur. (A má tiež zaplatiť súdne trovy.)

V tieni samotnej podstaty sporu ostal naozaj už len detail, že Kiska za pozemok neplatil daň. Vraj pre nízku hodnotu pozemku, keď platí pravidlo, že daň nižšia ako tri eurá sa neplatí. Lenže hektár v lukratívnej lokalite, kde sa stavajú rodinné domy, má dnes miliónovú hodnotu, a teda daň za predmetný pozemok nebude úplne zanedbateľná.

 

Majú už Francovci vyhraté?

Nie je to vôbec isté. Kiska má ešte veľmi slušné šance a paradoxne mu ich dal práve samotný sudca Radačovský. Zrejme pod tlakom žalovanej strany, keď iste vie všeličo, čo my nevieme, bol trochu naštvaný a od srdca (dosť nešikovne) povedal, čo by urobil na Kiskovom mieste. A presne toho sa môžu Kiskovi advokáti chytiť: hneď vyhlásili, že sudca prejavil nenávisť a je zaujatý.

To bude začiatok ich protiofenzívy – samozrejme, len ak sa Kiska bude chcieť ešte ďalej v tejto veci ťahať, ak mu bude ten pozemok stáť za to, že bude ďalšie mesiace a roky predmetom odsúdenia celého národa. Bude to vyžadovať poriadne hrošiu kožu, ale to v tomto prípade asi nikoho neprekvapí. O čo sa môže jeho ďalšia argumentácia opierať? O vec výrazne neetickú, ale ani to tu asi nikoho neprekvapí: o tvrdenie, že pozemok kúpil „v dobrej viere“.

Od čias starého Ríma platila zásada „Nikto nemôže dať, čo nemá“. Je to klasický prípad, že ak vás niekto okradne a potom tú vec predá, ona stále patrí vám, pretože ste nikdy neprestali byť jej majiteľom a všetko od momentu krádeže je neplatné. Lenže Ústavný súd SR už v minulosti tento princíp porušil (napríklad nález ÚS SR, sp. zn. I. ÚS 549/2015-33). Bol to prípad konkurzného rozhodnutia, kde sťažovateľ nadobudol v dobrej viere pozemok, ktorý však nemal zo zákona získať. Ústavný súd rozhodol v jeho prospech, keď uprednostnil právnu zásadu ochrany nadobudnutia majetku „v dobrej viere“ pred právnou zásadou ochrany majetku pôvodného vlastníka. Odteraz sa vám teda môže stať, že ak vám niečo ukradnú a zlodej to predá ďalej, z právneho hľadiska ste tým o svoj majetok definitívne prišli. Áno, až takto ďaleko zašla degradácia klasického práva v podmienkach budovania rozvinutej kapitalistickej spoločnosti…

A tak má Kiska ešte šancu tento, nepochybne jediný možný spravodlivý verdikt súdu spochybniť. Sudcu Radačovského obvinia zo zaujatosti, vytiahnu aj nejaké údajné problémy s drogami a nedovoleným ozbrojovaním, ktoré sa v súvislosti s jeho osobou v médiách spomínajú, a budú hovoriť o tom, že neborák Kiska netušil, že „v dobrej viere“ kupuje kradnutý pozemok bez listu vlastníctva.

„Je nepochybné, že pred takmer 20 rokmi pochybil štát, ktorý všetky právne úkony riadne schválil,“ hovorí médiám poradca prezidenta pre komunikáciu Roman Krpelan. A hľa: už máme vinníka. Nie podvodníci a špekulanti sú na vine, ale štát. Ten mafiánsky štát, ako ho Kiska nazval. Tak si položme otázku: v prospech koho teda tento mafiánsky štát v kauze Veľký Slavkov zasiahol takým podozrivým, mafiánskym spôsobom?

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Na Slovensku odhalili 49 prípadov nového koronavírusu, pribudlo osem obetí

0 icon

Bratislava 19. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Prostredníctvom 5671 vykonaných RT-PCR testov odhalili v piatok (18. 6.) na Slovensku 49 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudlo osem obetí Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na webovej stránke covid-19.nczisk.sk. Správu aktualizujeme.      

Švajčiari v referende odmietli návrh zelených „talibancov“, čím vyrazili európskym slniečkarom dekel. Aký odkaz nám tým poslali?

0 icon

Bratislava 19. júna 2021 (HSP/Foto:SITA/AP-Markus Schreibe, TASR-Martin Baumann, Pixabay)   Viac ako inokedy je aktuálna diskusia o tom, či európske národy a štáty majú mať právo rozhodovať o svojich veciach samy, alebo majú odovzdať svoje právo veta do Bruselu. Zaujímavou inšpiráciou nám pri týchto úvahách môže byť nedávne švajčiarske referendum…

V lekárňach vo svete sa očkuje desiatkami vakcín, v SR zatiaľ táto možnosť chýba

0 icon

Bratislava 19. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   V lekárňach po celom svete sa ľudia môžu dať zaočkovať 36 druhmi vakcín. Medzi najčastejšie očkovania patrí chrípka, hepatitída a tetanus. Ako uviedla Slovenská lekárnická komora (SLeK), na Slovensku táto možnosť zatiaľ chýba. Komora lekárnikov zdôraznila, že v krajinách, kde je možné očkovať…

Prezidentka: Politická kríza spolu s pandémiou bola nesmierne zlá kombinácia. Celé rodiny žijú bez úspor, prakticky len z ruky do úst

0 icon

Bratislava 19. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Politická kríza spolu s pandémiou bola nesmierne zlá kombinácia. Rekonštrukcia vlády bola v danom čase nevyhnutnosťou, spory pripravovali o energiu a motiváciu nielen predstaviteľov koaličných strán, ale celú verejnosť. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla v rozhovore pre TASR pri príležitosti dvoch rokov…

Juraj Hrabko: Šíreniu vírusu treba predchádzať, nielen hasiť, keď už je zle

0 icon

Bratislava 19. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot video/Youtube)   Aj keď je očkovanie účinným nástrojom proti šíreniu koronavírusu, nie je to všeliek a štát by mal aktuálnu lepšiu situáciu využiť na konsolidáciu zdravotníckych kapacít a prípravu preventívnych opatrení. V diskusii na TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko „Oproti minulému letu sa…

Konečne začínajú priznávať nedokonalosť korona-vakcín aj niektorí systémoví virológovia

0 icon

Bratislava 19. júna 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)   Samozrejme robia to takpovediac veľmi diplomaticky „zašifrovane“. STIKO (Stála očkovacia komisia) priznáva, že organizmus „niektorých“ (mnohých? počty sa pre istotu neudávajú) ľudí napriek kompletnému (dvojnásobnému) očkovaniu nie je schopný zareagovať adekvátnou imunitnou odpoveďou voči korone Publikoval som celú radu kritických článkov o…

Britská vláda sa ospravedlnila obetiam znásilnenia, obvinený je poslanec Imran Ahmad Khan

0 icon

Londýn 19. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Stefan Rousseau)   Prokuratúra v Británii obvinila poslanca vládnucej Konzervatívnej strany zo sexuálneho útoku. Imran Ahmad Khan, ktorý v parlamente zastupuje volebný obvod Wakefield v severnom Anglicku, toto obvinenie odmieta Khan je obvinený z trestného činu sexuálneho útoku  súvisiaceho s incidentom v roku 2008 Khan je obvinený…

Komentované udalosti týždňa: Čaputová chce Slovensko zbaviť suverenity. Lengvarský uvažuje o povinnom očkovaní. Paludov senát vracia Kočnera špecializovanému súdu. Slovenský parlament odmietol zvrátenú správu Matić + udalosti zo sveta

0 icon

Bratislava 19. júna 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Martin Baumann, Pavel Neubauer, TASR/AP-Alexander Zemlianichenko, Sputnik-Thierry Charlier)   Prinášame vám komentované top udalosti toho týždňa nielen zo Slovenska Čaputová chce Slovensko zbaviť suverenity Niežeby bolo Slovensko v súčasnosti nejako extra suverénne. Už len vstupom do Európskej únie sme stratili časť svojej suverenity. Mnohé…

Europoslanci doterajšie pôsobenie prezidentky Čaputovej hodnotia pozitívne. Získala si srdcia ľudí

0 icon

Bratislava 19. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovenskí poslanci pôsobiaci v Európskom parlamente hodnotia doterajšie úradovanie prezidentky Zuzany Čaputovej pozitívne. Pre agentúru SITA to uviedli na margo druhého roku jej pôsobenia vo funkcii hlavy štátu Europoslanec Michal Wiezik (Spolu/EPP) spomína na jej uvedenie do úradu s pozitívnym sentimentom, keďže v…

To je výbava! Vo Veľkej Británii porovnali autá Bidena a Putina

0 icon

Bratislava 19. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Markus Schreiber, TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)   Britský denník Daily Mail prišiel so zaujímavým porovnaním vozidiel, v ktorých 16. júna na rokovanie v Ženeve dorazili americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin Americký prezident Joe Biden dorazil do vily La Grange v obrnenom Cadillacu, ktorý niekedy…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavol Lazar

Slovenské dôchodky v ohrození?

0icon

Dôchodky na Slovensku v ohrození! Kotlebovci od roku 2016 neustále upozorňujú na potrebný vyrovnaný štátny rozpočet a zásadnú obozretnosť pri akomkoľvek zadlžovaní. 👉 Varujú pravidelne pred tým, čo všetko spôsobí veľké zadĺženie Slovenska. 👉 Ich nespočetné upozornenia, že sociálny systém musí byť založený aj na princípe zásluhovosti, aby mohol motivovať tých,…

Ivan Štubňa

„Arbeit macht frei“ alebo „Vakcína je sloboda“

0icon

„Arbeit macht frei“ – smutne známy nápis z koncentračných táborov nacistov, známy v preklade ako prácou k slobode, práca oslobodzuje alebo práca Vás urobí slobodným. Týkalo sa to koncentrákov a cynizmus nacistov sa prejavil v tom, že keď ste neboli schopní pracovať, skončili ste v plynovej komore ako odpad. Čiže ste boli „oslobodení“ - smrťou... Dnes…

Štefan Harabin

Výzva občanov Slovenskej republiky parlamentu na okamžite odvolanie náčelníka podvodných pyramídových hier, Jána Mazáka, z členstva v Súdnej rade.

0icon

Ťažký kriminálnik Mazák sa pre Sorošovské ultraliberálne, fašistické média vyslovil, že je nehorázne u sudcu Mgr. Dalibora Miľana, ak si v súvislosti s rozhodovacím procesom viažucim aj k protipandemickým opatreniam Mikasa a vlády dovolil vykladať Ústavu. Treba mu preto okamžite zastaviť výkonu funkcie sudcu. Mazák bez najmenších pochybnosti na politickú…

Boris Mesár

Chazarská mafia už takmer zničila Ukrajinu .

0icon

Pád až na samé dno ! Ucro-stad vydal štatistiku za rok 2020 , z ktorej stávajú vlasy dupkom ! Keď som to videl prvý krát , nemohol som veriť ,že sa odvážili toto zverejniť. Demografia, priemysel, medicína, poľnohospodárstvo ... Tu sú len tie najpôsobivejšie body: V porovnaní s rokom 2013.…