Podľa jedného z autorov štúdie, egyptológa Zahi Hawassa, výsledky počítačovej tomografie ukázali, že žena zomrela na infarkt, a ťažká ateroskleróza koronárnych tepien následne viedla k náhlej smrti. Vedci tiež uvádzajú, že počas procesu balzamovania bolo zachované postavenie tela tejto ženy, v ktorom sa dotknutá osoba nachádzala v čase svojho úmrtia.
“Postavenie tela s ohnutými a skríženými nohami, s hlavou otočenou doprava a ovisnutou čeľusťou. Predpokladáme, že telo mohlo byť objavené najskôr niekoľko hodín po smrti,” vysvetlil Hawass.
Pripomeňme, že múmia “kričiacej ženy” bola objavená v roku 1881 v blízkosti mesta Luxor, a to v hrobke medzi 40 múmiami členov kráľovskej dynastie. Identita ženy je medzi vedcami ale stále spornou otázkou.
Falošná múmia?
Nedávno sme informovali o tom, že múmia veľkosti dieťaťa, ktorá bola počas dlhej doby súčasťou zbierky izraelského národného múzea v meste Haifa, sa ukázala byť imitáciou z blata a obilia. Informoval o tom Daily Mail.
Uvádzajú, že egyptský sarkofág v podobe boha Usira s “múmiou” a ešte jeden malý sarkofág, ktoré sú staré asi tritisíc rokov, boli počas dlhej doby súčasťou izraelského archeologického múzea, ale jeho zamestnanci pochybovali o pravosti úradných záznamov, že v nich boli uložené mumifikované srdcia.
Predpokladali, že vo väčšom sarkofágu mohlo byť mumifikované dieťa.
Sarkofágy boli odoslané na expertízu, kde boli skúmané pomocou počítačovej tomografie. Väčšia múmia sa ukázala ako podoba človeka vyrobeného z blata a obilia. V menšom sarkofágu bol v podobe Hora, teda boha nebies, Slnka a svetla, nájdený mumifikovaný vták, podľa vedcov to bol sokol.
“V starovekom Egypte, keď bola vytvorená hrobka pre človeka, tam (Egypťania, pozn. red.) spolu s mumifikovanými pozostatkami umiestnili aj určité artefakty a dokonca aj niektoré zvieratá. A vtáky v starovekom Egypte hrali veľmi dôležitú úlohu, a pretože verili že sú to ochrancovia, boli často umiestnení do hrobov s faraónmi,” povedala Marcia Javittová, jedna z vedcov, ktorí sa zúčastňovali na štúdii.
Expertka dodala, že starí Egypťania mumifikovali veľa zvierat. Noviny uvádzajú aj to, že vedci boli veľmi nadšení výsledkami a majú v úmysle pokračovať v štúdii.