Takmer 32 000 moslimských žiakov navštevuje viedenské základné alebo stredné školy, iba 30 000 povinných žiakov je katolíkov. Treťou najväčšou skupinou sú študenti bez náboženského presvedčenia, ukazujú najnovšie prieskumy.
V každodennom živote zažívajú rôznorodú spoločnosť a celý rad kultúr, povedal sociológ Kenan Güngör: “Škola je miestom, kde môžete a mali by ste zdieľať hodnoty a názory sveta, pretože je to najdôležitejší socializačný priestor pre mladých ľudí.”
Čo by bolo vhodnejšie ako spoločná téma “etika a náboženstvo” pre všetkých? Už 20 rokov prebiehal tento projekt ako školský experiment – teraz sa nachádza na 230 miestach v gymnáziách a nových stredných školách (NMS).
Český portál parlamentnilisty.cz dopĺňa, že v minulom roku štatistiky v materských školách odhalili, že 58 % detí nemá nemčinu ako svoj materinský jazyk, takmer 50 % školákov vtedy priznalo, že doma s rodičmi nerozpráva po nemecky. 68,5 % stredoškolských študentov nepovažovalo nemčinu za svoj materinský jazyk, v prípade detí zo základných škôl to bolo až 70,7 %.
Vo Viedni tiež rastie počet obyvateľov, ktorí sa narodili v zahraničí – v súčasnosti je to približne 33 %, no v roku 2035 by to malo prekročiť hranicu 40 %. Závažné výsledky ukázal aj prieskum sociológa Mouhanada Khorchideho, ktorý skúmal postoje k demokracii a ľudským právam moslimských učiteľov: 21 % respondentov otvorene odmieta demokratický systém, 27 % sa stavia negatívne k ľudským právam.