„Ak to bola chyba, chyba je chyba. Ale ak bola (Čína) vedome zodpovedná, áno, myslím si, že by to určite malo mať následky,“ povedal Trump novinárom.
Trump a jeho poradcovia ostro kritizovali Peking za nedostatočnú transparentnosť po vypuknutí nákazy v stredočínskom meste Wu-chan koncom minulého roka. Čína spolu z WHO informovali svetovú verejnosť, že nový vírus sa neprenáša z človeka na človeka, iba zo zvieraťa na človeka, hoci Čína už takmer tri týždne vedela, že sa tak deje. Zo štatistík ktoré poskytovala vyplývalo, že priebeh epídémie je podobný aký bolo pri SARS v roku 2002. Na základe týchto falošných údajov sa krízové štáby jednotlivých krajín, nedostatočne pripravili na pandémiu. Odborné štúdie hovoria, že ak by Čína informovala pravdivo o tri týždne skôr, mohlo sa zabrániť šíreniu nákazy vo svete a počet nakazených by bol až o 95% nižší.
Trump v sobotu opäť spochybnil počet obetí koronavírusu v Číne, ktorý Peking v piatok revidoval na 3699, čo je 3 x viac ako doteraz uvádzal. Už v piatok Trump tvrdil, že skutočný počet úmrtí v Číne je „oveľa vyšší“ a „a oveľa vyšší než v USA“.
Americký senátor Lindsey Graham v relácii televíznej stanice Fox News vyhlásil, že Čína je zodpovedná za umieranie Američanov na koronavírus a za nezamestnanosť. Zdôraznil, že USA majú „Čínu donútiť, aby zmenila svoje správanie“. Ako jeden z prostriedkov navrhol odpísanie časti amerického dlhu Číne.
„A chcel by som začať odpisovať časť nášho dlhu Číne, pretože oni majú platiť nám, a nie my im!“ Vyhlásil senátor.
Minister zahraničia členskej krajiny EU Nemecka, Heiko Maas už v rozhovore pre Bild odmietol myšlienku kompenzácie strát spôsobených koronavírusom Čínou. Rovnaky postoj zaujal aj ruský minister zahraničia Sergej Lavrov, napriek tomu že v Rusku pribúda rekordný počet nakazených, okolo 4000 denne.