“Znamená to, že sa dejú čudné veci a že prebieha mnoho vyšetrovaní. A my hodláme (pôvod vírusu) zistiť. To je všetko, čo môžem povedať. Či už vznikol kdekoľvek, pochádza z Číny, a v akej forme, to nie je dôležité. Stoosemdesiat štyri krajín ním teraz trpí,” povedal Trump na brífingu, keď odpovedal na otázku, ako aktívne sa vyšetrujú verzia o tom, že v meste Wu-chan došlo k úniku vírusu.
Minister zahraničia USA Mike Pompeo už skôr požiadal ČĽR o transparentnosť v otázke vzniku pandémie koronavírusu. Pritom ale odmietol potvrdiť či vyvrátiť správy amerických médií o tom, že by vírus mohol uniknúť z laboratória vo Wu-chane.
Kandidát na prezidentský úrad za Demokratickú stranu Joe Biden už obvinil Trumpa z toho, že nedokázal popohnať Čínu k zodpovednosti za pandémiu koronavírusu.
“Nepríjemnou pravdou je, že Donald Trump nechal Ameriku otvorenú a zraniteľnú voči tejto pandémii. Nebral ohľad na varovanie zdravotných expertov a spravodajských agentúr a namiesto toho veril čínskym vodcom,” vyhlásil Biden na videu, ktoré zverejnil na sociálnych sieťach.
Americký senátor Lindsey Graham v relácii televíznej stanice Fox News vyhlásil, že Čína je zodpovedná za umieranie Američanov na koronavírus a za nezamestnanosť. Zdôraznil, že USA majú “Čínu donútiť, aby zmenila svoje správanie”. Ako jeden z prostriedkov navrhol odpísanie časti amerického dlhu Číne.
“A chcel by som začať odpisovať časť nášho dlhu Číne, pretože oni majú platiť nám, a nie my im!” Vyhlásil senátor.
Minister zahraničia členskej krajiny EU Nemecka, Heiko Maas už v rozhovore pre Bild odmietol myšlienku kompenzácie strát spôsobených koronavírusom Čínou.
Čína obvinenia popiera
Americká televízna stanica Fox News s odvolaním sa na vlastné zdroje oznámila, že prvý pacient s Covid-19 pracoval v laboratóriu Ústavu virológie v čínskom Wu-chane. Jeden zdroj Fox News obvinil Čínu z prevedenia “najdrahšej operácie v dejinách pre zatajovanie dôkazov”. Pritom sa tvrdí, že v laboratóriu nevyvíjali biologické zbrane, ale mali preukázať vynikajúce výsledky, ktoré čínski vedci dosiahli pri skúmaní vírusov.
Čínske ministerstvo zahraničných vecí predtým vyhlásilo, že Čína od samého začiatku zastávala otvorenú a zodpovednú pozíciu v otázke zverejňovania údajov o epidémii koronavírusúvej infekcie.
Čínske úrady 31. decembra 2019 informovali WHO o prípadoch neznámej pneumónie v meste Wu-chan v strednej časti krajiny (v provincii Chu-pej). Odborníci zistili, že jej pôvodcom je nový koronavírus. Neskôr dostala choroba oficiálne označenie Covid-19.
Svetová zdravotnícka organizácia 11. marca vyhlásila epidémiu novej koronavírusovej infekcie za pandémiu. Podľa najnovších údajov WHO bolo vo svete zaznamenaných takmer 2,2 milióna prípadov ochorenia a vyše 154 tisíc ľudí zomrelo.
Najviac nakazených hlásia Spojené štáty. Novým koronavírusom sa tam nakazilo vyše 700 tisíc osôb. Celkom zomrelo viac ako 37 tisíc obyvateľov. Najviac smrteľných prípadov hlási New York, kde koronavírus pripravil o život vyše 13 tisíc ľudí.