Demonštranti sa zhromaždili, aby odsúdili rasizmus a krutosť polície. Novinára, ktorý to natáčal, zasiahla polícia slzotvorným plynom, počas zásahu voči protestujúcim, ktorí podpálili niekoľko objektov.
Podľa slov úradujúceho ministra pre vnútornú bezpečnosť USA Chada Wolfa účastníci protestov pokladajú za cieľ útokov zamestnanca federálnych policajných orgánov.
“Nie sú to mierové protesty. Premýšľajú len o jednom – spôsobiť obrovskú škodu budove federálneho súdu a policajtom,” povedal Wolf počas tlačovej konferencie.
Americkí policajti údajne zaútočili na ruských novinárov, ktorí informujú o protestoch
Ruských novinárov mala napadnúť polícia pri protestoch v Portlande, informuje o tom korešpondent agentúry RIA Novosti. Obaja napadnutí novinári mali na sebe odznaky PRESS.
Ruskí novinári natáčali reportáž o nepokojoch, pri ktorých účastníci obkľúčili miestny súd. V budove boli federálne zložky bezpečnostných síl, ktoré boli do mesta prevelené aj napriek nespokojnosť miestnych orgánov.
Kameraman ruskej televíznej stanice Pervyj kanal Vjačeslav Archipov, ktorý nakrúcal pokus protestujúcich o zapálenie vchodu súdnej budovy, bol zasiahnutý do ramena obuškom, vzali mu kameru a rozbili ju o cestu. Samotný novinár skončil na zemi. Jeho kolegyňa Julia Olchovská natáčala na svoj telefón rovnakú scénu. Policajt jej zozadu vzal telefón, schmatol ju za hlavu a odtrhol jej helmu. Novinárka sa tiež nadýchala slzného plynu a potrebovala pomoc miestnych lekárov dobrovoľníkov.
Nie je to prvýkrát, kedy boli novinári zranení pri zásahu amerických policajtov. 31. mája sa podobná vec stala korešpondentovi RIA Novosti Michailovi Turgijevovi, ktorý informoval o protestoch v Minneapolise. Nastriekali mu peprový sprej do tváre po tom, čo im ukázal svoj novinársky preukaz a predstavil sa ako novinár. Polícia zaobchádzala so skupinou novinárov amerického televízneho kanálu VICE, ktorá sa nachádzala poblízku, rovnakým spôsobom.
https://www.youtube.com/watch?v=Bz-tId2Zo84&feature=emb_title
Protesty v USA
Od konca mája sa v mnohých amerických mestách konajú protesty a nepokoje kvôli smrti Afroameričana Georga Floyda,ktorý zomrel po zatknutí policajtmi. Jeden z nich, ktorý mu niekoľko minút kľačal na krku, bol obvinený z vraždy, traja ďalší z napomáhania k vražde.
Spolu s protestmi začalo po celom území USA obrovské odstraňovanie pomníkov z čias vojny Severu proti Juhu. Dotklo sa to tiež sôch objaviteľa Ameriky Krištofa Kolumba, ktorého marxistickí aktivisti alias Black lives matter obvinili z genocídy domorodého obyvateľstva.