Podľa tohto portálu, USA presunuli k severokórejským brehom naozaj mohutnú námornú flotilu, ktorú dokážu v prípade nutnosti doplniť aj o ďalšie lode a ponorky. Flotila vyplávala zo Singapúru a smerovala na Austráliu, neskôr sa podľa agentúry Reuters k nej pripojili aj Japonci a Juhokórejci. Momentálne sa flotila nachádza v tesnej blízkosti severokórejských výsostných vôd.
Severná Kórea nemá k dispozícii len rakety. O severokórejských možnostiach odpovedať na prípadný americký útok informoval vojenský expert plukovník Michail Vladimirovič Timošenko.
Ruský expert uviedol, že Severná Kórea má síce primitívnu výzbroj, má však k dispozícii minimálne 20 tisíc diel, ktoré môžu v ľubovoľný moment začať strieľať na územie Južnej Kórey. Severná Kórea má dostatok protitankových zbraní a veľké množstvo vojakov, ktorí dokážu masovo zaútočiť na juhokórejské územie.
Čo sa týka severokórejského námorníctva, Severokórejci pri vytváraní jeho koncepcie chápali, že nemôžu súperiť s USA či Japonskom, svojimi tradičnými rivalmi. Nedokážu zabezpečiť ani leteckú ochranu svojím lodiam, takže ich námorná flotila sa skladá len s niekoľkých menších člnov pobrežnej ochrany.
Severokórejci však majú pomerne veľkú flotilu starších ruských dieselelektrických ponoriek. Podľa odborníkov majú Severokórejci k dispozícii približne 70 ponoriek, minimálne 20 však majú bojaschopných. 20 ponoriek môže na malom priestore predstavovať hrozbu, ktorá dokáže aj pri vysokých stratách uštedriť americkej flotile tvrdý úder.
Američania túto hrozbu dobre chápu a tak ani svoju lietadlovú loď Carl Vinson neposielajú do prílišnej blízkosti kórejských brehov, čo však znamená, že akčný rádius amerického letectva z lietadlovej lode je pomerne nízky, lietadlá budú musieť operovať z vojenských letísk v Južnej Kórei.
Severokórejci by podľa ruského analytika nemali v prípadnom konflikte nádej na víťazstvo, pred svojou porážkou však môžu uštedriť Američanom a Juhokórejčanom niekoľko bolestivých úderov.