Prečo potrebovali odstrániť policajného prezidenta? Tibor Gašpar exkluzívne pre Hlavné správy – časť 5

Prečo potrebovali odstrániť policajného prezidenta? Tibor Gašpar exkluzívne pre Hlavné správy – časť 5

Bratislava 13. júna 2018 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

 

Generál PaedDr. Tibor Gašpar. K prvému júnu 2018 na požiadanie ministra odstúpil najdlhšie slúžiaci prezident Policajného zboru SR v jeho histórii. Človek, ktorý je v nemilosti médií hlavného prúdu, hoci sa možno previnil iba tým, že slúžil pod nesprávnym ministrom. Napriek tomu, napriek akútnemu nedostatku akýchkoľvek relevantných dôvodov, v médiách na neho dnes ťažko nájsť dobrého slova. My to chceme napraviť a prinášame verejnosti jeho verziu príbehu. Dnes je tu posledná časť rozsiahleho exkluzívneho rozhovoru s T. Gašparom pre Hlavné správy.

Na snímke Tibor Gašpar

S akými pocitmi ste sa lúčili s funkciou policajného prezidenta?

Reklama

Je mi ľúto, že som neodišiel v pokojnejšej atmosfére, ale na druhej strane, šesť rokov je naozaj dosť. Ja by som bol tohto roku s funkciou určite tak či onak skončil. My sme s ministrom pripravovali zákon o výbere policajného prezidenta a v čase tej vraždy bol vlastne už hotový, teraz sa už len dolaďuje. Preto mohol tak rýchlo ísť do schvaľovacieho procesu. Ja som bol pripravený, a aj som to rodine na Nový rok 2018 povedal, že v roku 2019 by som už nemal byť policajným prezidentom.

Udalosti to urýchlili o niekoľko mesiacov a atmosféra, v akej sa to dialo, ma veľmi mrzela, lebo som tej práci venoval veľmi veľa a všetko nasvedčuje tomu, že to malo zmysel: je tu významný pokles trestnej činnosti o 26 tisíc trestných činov v porovnaní s rokom 2012, keď som prišiel. Je vyššia objasnenosť trestnej činnosti, menej mŕtvych na cestách, zvládnutá migrácia a mohol by som spomenúť ešte veľa ďalších vecí.

Reklama

 

Ako by ste zhodnotili tých šesť rokov vo funkcii? Čo sa podarilo a čo ste prípadne nestihli?

Ak chcete urobiť isté zmeny v tom veľkom kolose a pri spôsobe, akým sa prijímajú zmeny, potrebujete na to určitý čas. Naviac, niektoré štrukturálne zmeny sú naviazané na zmenu zákonov. Ak chcete napríklad zmeniť proces vyšetrovania v polícii, musíte zároveň zmeniť aj trestný poriadok, pretože tam veci nadväzujú na seba. Treba zohľadňovať aj hľadisko sociálnych aspektov, ktoré prísne strážia odborári.

Dokončili sme typizáciu okresných a krajských riaditeľstiev, už ostáva ju len schváliť. Naprieč Slovenskom sa totiž tie štruktúry dosť líšili, tak sme konečne nastavili veci jednotne. A to bol zase proces dvoch rokov, kým sme to celé pripravili a spracovali. Ale tých zmien bolo viac: typizácia obvodných oddelení a ďalších vnútorných útvarov, napokon tu je celý projekt Národnej kriminálnej agentúry, ktorý bol dosť náročný a podľa mňa je úspešný. A okrem toho zabezpečenie slovenského predsedníctva v Rade EÚ, zvládnutie rôznych kalamitných situácií a migračnej krízy v roku 2015… takže urobilo sa toho naozaj dosť.

 

Reklama

Čo z toho by ste chceli vyzdvihnúť?

Za veľmi vážnu vec napríklad považujem vnútorné upratovanie v štruktúre polície. To je niečo, o čom sa do médií nikdy nehovorilo, ale my sme naozaj veľa vecí vo vnútri polície zmenili k lepšiemu, a som presvedčený, že práve to malo významný podiel aj na tých zlepšených výsledkoch. O to viac ma mrzí, že na základe jedného prípadu sa zrazu vytvoril negatívny obraz nielen mňa, ale celej polície. Na druhej strane musím však povedať aj to, že som mal veľmi veľa pozitívnych odoziev, pretože verejnosť, to nie je len tá časť obyvateľov, ktorí boli protestovať na námestiach.

 

Krátko potom, ako ste oznámili svoj odchod z pozície prezidenta Policajného zboru, ste to oľutovali a povedali ste niečo v tom zmysle, že ste mali radšej zostať a bojovať za svojich ľudí. Myslíte si to aj dnes?

Myslím si to aj dnes. Vtedy som dúfal, že snáď sa tým uspokojí ten, kto žiadal moju hlavu a nechá políciu už potom na pokoji. Ale hneď na druhý deň po mojom odstúpení tí, ktorí volali po mojom odvolaní, sa začali vyjadrovať, že vlastne nešlo ani tak o Gašpara, to nebolo o Gašparovi, to je o ďalších osobách, to je o nejakých zmenách… Tak sa teda pýtam, čo vlastne chceli?

Reklama

Oni dobre vedia, že ja som do toho vyšetrovania nevstupoval, hoci verejne to nikdy nepovedia. Vedia ako funguje trestné konanie v polícii, vedia ako fungujú vnútorné vzťahy a že dnes jednoducho nie je možné prísť za niekým a povedať mu „urob to takto a takto“ – to už dávno neplatí. To je jednoducho nemysliteľné a mnohí z tých ľudí by s tým okamžite utekali do médií, tento obraz vytvárania nejakého konšpiračného systému je jednoducho nepravdivý a účelový.

Preto som vtedy povedal, že je mi ľúto, že bez boja odchádzam. Na druhej strane je však pravda, že keď nechcel bojovať politik, ktorý bol nado mnou, tak aký význam by malo, keby som ja ešte kládol odpor?

 

Takže vám vlastne ukončenie pôsobenia vo funkcii ani príliš neskrížilo plány…

Keby to malo pokračovať tak, že sa bude ďalej pracovať ako doteraz, že budeme ďalej pripravovať návrh zákona, a potom sa výberovým konaním vyberie nový policajný prezident, bol by som do toho času vo funkcii chcel zotrvať. Toho výberového konania som nemal úmysel sa zúčastniť, verejne som to viackrát povedal. Ale ak tu bola vôľa, že by tu mal byť už niekto iný, tak nech sa tá vôľa naplní.

Pre mňa to bolo po tých šiestich rokoch už naozaj unavujúce. Pôvodne som predpokladal, že vo funkcii vydržím maximálne jedno volebné obdobie, ak nepríde nejaká mimoriadna udalosť, ktorá by ma z funkcie zmietla. Bolo to ešte o dva roky viac, čo je zatiaľ rekord, ale ak sa ten pripravovaný zákon prijme a bude tam funkčné obdobie sedem rokov, tak môj nástupca tam bude ešte dlhšie. Ale už dnes vidím, že keby som tu mal ešte nejaký čas byť, bolo by to náročné.

 

Aké sú vaše plány do budúcnosti?

Tie ešte nie sú úplne upresnené. K prvému júnu som odišiel nielen z pozície prezidenta Policajného zboru, ale aj z polície. Čiže od prvého júna už nie som policajt. V prvom rade si chcem niekoľko týždňov oddýchnuť a dať sa aj zdravotne do poriadku. A ďalej sa uvidí: rokujeme s pani ministerkou, či je nejaký priestor, aby som mohol pracovať v jej tíme, prípadne na ministerstve, ale už nie ako policajný úradník. Druhá možnosť je, že pôjdem do súkromnej sféry. Zvažoval som aj možnosť zostať verejne činný tak, že by sme možno založili nejaký bezpečnostný inštitút, pretože rád by som sa k tejto problematike vyjadroval aj v budúcnosti, myslím si, že mám k tomu čo povedať. A už ma oslovujú aj ľudia, či by som nešiel do regionálnej politiky. A okrem toho som už pár týždňov čerstvý dedko s prvým vnúčatkom, takže by som sa chcel v najbližšom čase realizovať aj týmto smerom.

Ďakujeme za rozhovor.

Reklama

 

Prvú časť rozhovoru s T. Gašparom nájdete TU.

Druhú časť rozhovoru s T. Gašparom nájdete TU.

Tretiu časť rozhovoru s T. Gašparom nájdete TU.

Štvrtú časť rozhovoru s T. Gašparom nájdete TU.

Reklama

Ivan Lehotský

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:50

Tým, že sa Rusko zmocnilo Záporožskej jadrovej elektrárne (ZAES), vzniká hrozba radiačnej katastrofy, vyhlásil v piatok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Spravil tak v deň, keď si na Ukrajine pripomínajú 38. výročie jadrovej katastrofy v Černobyle.

11:40

Dvadsať rokov v Európskej únii bolo pre Česko obdobím rozvoja a zvýšenia potenciálu krajiny. Členstvo v Únii je pre ČR bezpochyby výhodné a nemá žiadnu alternatívu. Hlas štátov strednej a východnej Európy je však dôležitý aj pre samotnú EÚ. Spravodajkyni TASR v Prahe to povedal český premiér Petr Fiala.

Petr Fiala
Na snímke český premiér Petr Fiala

 

11:32

Donald Trump sa nevie dočkať, kedy bude “ako 47. prezident Spojených štátov” opäť úzko spolupracovať s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Vyplýva to z optimisticky ladeného videozáznamu, ktorým bývalý americký prezident a terajší prezidentský kandidát Republikánskej strany pozdravil v piatok účastníkov tretej budapeštianskej medzinárodnej konferencie Conservative Political Action Conference (CPAC).

11:23

Kolumbijská univerzita v New Yorku pokračuje vo vyjednávaní s propalestínskymi demonštrantmi, ktorých sa snaží prinútiť, aby opustili jej areál. Demonštrujúcim študentom dalo pôvodne vedenie školy do polnoci (čiže do piatka 06.00 h SELČ) čas na, aby vypratali svoj “tábor” a z areálu sa stiahli.

11:15

Francúzsko zvažuje rozšírenie sankcií voči izraelským osadníkom za násilnosti voči palestínskym civilistom na Západnom brehu Jordánu. Oznámil to úrad francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona po jeho rokovaní s jordánskym kráľom Abdalláhom II.

10:59

Úrady v Burkine Faso vo štvrtok neskoro večer oznámili, že na dva týždne pozastavili vysielanie rozhlasových staníc britskej BBC a americkej Voice of America (VoA) za reportáž o správe ľudskoprávnej organizácie, ktorá armádu v tejto krajine obviňovala z útokov na civilistov. Informovala o tom agentúra AFP.

10:45

Japonský premiér Fumio Kišida navštívi budúci týždeň Francúzsko, Brazíliu a Paraguaj v čase, keď sa jeho krajina snaží posilniť vzťahy s Južnou Amerikou.

Kišidove turné potrvá šesť dní a japonský premiér sa počas neho stretne s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom i brazílskym lídrom Luizom Ináciom Lulom da Silvom, uviedla Kišidova kancelária.

10:35

Dvaja astronauti pridelení americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA) na prvý pilotovaný vesmírny let spoločnosti Boeing dorazili vo štvrtok na miesto plánovaného štartu rakety, ktorý je naplánovaný 6. mája.

Testovacími pilotmi kozmickej lode Starliner od spoločnosti Boeing budú Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová. Stroj je pripravený na svoj prvý pilotovaný vesmírny let po niekoľkých rokoch odkladov. Posádka vyštartuje z kozmodrómu Kennedyho vesmírneho strediska na Floride.

Barry "Butch" Wilmore
Na snímke astronauti NASA Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová pózujú počas príchodu do Kennedyho vesmírneho strediska na Myse Canaveral na Floride
10:04

Ceny benzínov v 16. týždni po piatich týždňoch zdražovania klesli. Cena nafty kulminovala pod hodnotou 1,60 eura za liter. V porovnaní s minulým rokom boli ceny pohonných látok vyššie v priemere o 7 %.

09:53

Ukrajinský súd nariadil v piatok väzbu pre ministra poľnohospodárstva Mykolu Soľského v súvislosti s obvineniami z účasti na nelegálnom nadobudnutí štátnej pôdy v hodnote takmer siedmich miliónov eur.

Samotný Soľskyj obvinenia odmieta.

09:43

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v marci 2024 medziročne tretíkrát po sebe nižšie o 15 %. Prispel k tomu najmä pokles cien v energetike až o 31 %.

09:36

Zlodeji elektrických káblov v noci na piatok paralyzovali železničnú dopravu v častiach západného Nemecka. Spôsobilo to meškania vlakov, ktoré budú podľa očakávania pretrvávať až do piatkového poludnia.

09:28

V marci 2024 boli ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne nižšie o 12,8 %. Ceny rastlinných výrobkov boli o 20,5 % nižšie ako v rovnakom období minulého roka, ceny živočíšnych výrobkov o 7 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali