Prečo sa nevyšetrila kauza Gorila? Tibor Gašpar exkluzívne pre Hlavné správy – časť 2

Bratislava 5. júna 2018 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

 

Generál PaedDr. Tibor Gašpar. K prvému júnu 2018 na požiadanie ministra odstúpil najdlhšie slúžiaci prezident Policajného zboru SR v jeho histórii. Človek, ktorý je v nemilosti médií hlavného prúdu, hoci sa možno previnil iba tým, že slúžil pod nesprávnym ministrom. Napriek tomu, napriek akútnemu nedostatku akýchkoľvek relevantných dôvodov, v médiách na neho dnes ťažko nájsť dobrého slova. My to chceme napraviť a prinášame verejnosti jeho verziu príbehu. Dnes je tu druhá časť rozsiahleho exkluzívneho rozhovoru s T. Gašparom pre Hlavné správy.

Na snímke Tibor Gašpar

Jedným z dôvodov, prečo protestujúci z námestí chceli vaše odvolanie, bol aj ten, že sa nevyšetrili korupčné kauzy ako Gorila či Bašternák. Mali ste na výsledky vyšetrovanie týchto káuz ako policajný prezident vôbec dosah?

Najprv chcem povedať, že ja som neodstúpil pod tlakom ulice, ktorá bola sčasti tvorená sympatizantmi opozície a sčasti zmanipulovanými ľuďmi. Ale niečo iné je, keď mi minister sám povedal, že by chcel, aby som odstúpil. Akceptoval som to, ak ma o odstúpenie požiadal nadriadený, s ktorým som mal spolupracovať.

Policajný prezident má tých úloh dosť veľa. Jednou z nich sú aj trestné konania, ktoré mám v nejakej podobe zabezpečiť, ale nie viesť ich ako vyšetrovanie. Čiže ak sa ma priamo pýtate, či som mohol nejako vstupovať do kauzy Bašternák alebo Gorila, tak určite nie, lebo to zákon neumožňuje. To isté povedal aj generálny prokurátor, nie sú to iba moje slová, je to jasne citovaný zákon.

 

Čo ste teda z vašej pozície mohli ovplyvniť?

Mojou úlohou v policajnom zbore bolo zabezpečovať napríklad to, aby bol pripravený dostatočný počet ľudí a útvarov, ktoré to trestné konanie robia, aby sa nezvyšovala rozpracovanosť vyšetrovacích spisov, aby sa robilo rýchlo a bola zabezpečená kvalita. Naproti tomu konkrétne postupy vo vyšetrovaní, pokyny, rušenie rozhodnutí vyšetrovateľov, to je všetko v kompetencii prokurátora. Ani si neviem predstaviť, ako by to bolo, keby som ja nejaké účelové pokyny dával podriadeným, tak ako sa mi vytýkalo, a prokurátor by sa na ne pozeral a pýtal by sa, kto vám to prikázal. Toto striktne odmietam.

A ešte k otázke Gorily. Keď som prichádzal, bol tu vytvorený tím. Vytvoril ho môj predchodca spolu s ministrom, lebo rozkaz o vytvorení toho tímu bol rozkaz ministra, čiže môžeme povedať, že ho vytvoril minister Lipšic. A ja som jasne povedal, že my do toho tímu neurobíme žiadny zásah zvonka, to znamená, že nebudeme meniť jeho zostavu. A keby sa predsa stalo, že v tíme treba niekoho nahradiť, keďže život prináša aj také situácie, že niekto je chorý, niekto odchádza, a tak podobne, tak vždy si bude členov tímu vyberať ten človek, ktorého tam v minulosti určil pán Lipšic. Keď sme sa náhodou stretli a rozprávali, ja som si dával vždy veľký pozor na to, aby som nikdy nepoužil nejakú vetu, ktorá by sa týkala samotného obsahu vyšetrovania. Vždy to bolo len o tom, aké sú požiadavky na materiálne zabezpečenie chodu tímu alebo mzdové otázky, ale nikdy som s ním neriešil ani jeden prípad.

Preto som s údivom po piatich rokoch prijal informáciu, že odchádza aj preto, lebo necíti podporu vo funkcionároch. V rozhovore so mnou to potom neskôr vyjasnil, že to nebolo pre môj postoj voči nemu, ale že mal pocit, že prokurátor nie je v súlade s jeho predstavami.

 

To bol dôvod, prečo dotyčná osoba odišla od prípadu?

Povedal by som, že niekto tu utekal pred zodpovednosťou, pretože treba teraz ísť verejnosti povedať, čo sa vyšetrilo. Ale keď tu sú vopred vytvorené očakávania a realita potom nezodpovedá tým očakávaniam, tak rozumiem, že sa to bude ťažko vysvetľovať, a že občania budú s odpoveďou nespokojní. Tu sa ale opäť dostávam k tomu, že treba hovoriť pravdu – zlú, dobrú, nech je akákoľvek, ale pravdu. Akonáhle ľudí zavádzate a sľubujete, že zavriete desať-dvadsať poslancov a členov vlády a potom nezavriete nikoho, tak potom sú pochopiteľne nespokojní a podozrievaví.

Ale odmietam, že by vyšetrovatelia nemali podmienky, že by neboli personálne dostatočne zabezpečení, že by nemohli vyšetrovať. Spis Gorila má desaťtisíce strán, len ho teraz treba interpretovať, aby bolo zrejmé, že sa intenzívne, nestranne a nezaujate pracovalo bez akéhokoľvek vedľajšieho vplyvu.

 

Štefan Harabin na jednej prednáške povedal, že médiá vyrábajú kauzy, politici vynášajú rozsudky a keď sudca dostane spis, tak v ňom nemá žiadne dôkazy. Dnes sme svedkami toho, že opozičné strany v spolupráci s médiami chŕlia jedno obvinenie za druhým. Môžete priblížiť čitateľom niektoré najznámejšie obvinenia, ktorých skutková podstata je diametrálne odlišná od toho, čo prezentujú médiá cez tlačové besedy opozičných strán?

S tým tvrdením sa dá skoro na sto percent súhlasiť. Aj ja som to často na tlačovkách popisoval a povedal som, že politická kauza je niečo úplne iné ako trestnoprávna kauza. Lenže je pravdou, že namiesto politickej kritiky a riešenia morálneho či etického rozmeru kauzy sa často používajú už slová z trestnoprávneho slovníka ako zlodej, mafián a podobne. Čiže nečaká sa na proces vyšetrovania, na zbieranie dôkazov, ale ako ste správne povedali, už sa aj politicky odsudzuje.

A s tým bol vždy najväčší problém, ako potom interpretovať výsledok vyšetrovania,  keď nezodpovedal výrokom, ktoré boli povedané pred vyšetrovaním, keď sa kauza politicky otvorila na tlačovke. A samozrejme, hneď na to sa povedalo, že sa tu zametá pod koberec, namiesto toho, aby priznali, že tie tvrdenia predtým boli nepravdivé. V tomto ovzduší politického boja sa nerešpektoval ani fakt, že tu je nad tým aj nejaký prokurátor, že tu je vyšetrovací spis, že sú tam procesné dôkazy podľa zákona, a že sa tá kauza teda dá odkontrolovať. Jednoducho sa vyhlásilo, že je to zametené a hotovo.

 

Môžete uviesť nejaký príklad takejto kauzy?

Klasickým príkladom takejto kauzy je povedzme nákup CT prístroja pre Piešťany. Prípad sa otváral ako predražený nákup, ktorý sa dá kvalifikovať ako trestný čin nehospodárneho nakladania so zverenými prostriedkami. Tá kauza mala svoj vývoj: najprv tu boli politické dôsledky, ktoré nechcem komentovať, lebo možno ich treba vnímať širšie, než len okolo tej kauzy. Potom tam bolo začaté trestné stíhanie, zrušené trestné stíhanie, vznesené obvinenie, zrušené obvinenie a po viacerých takýchto peripetiách medzi vyšetrovateľom a prokuratúrou to nakoniec prokuratúra celé zastavila. V médiách bolo to dianie prezentované len ako vznesené a zrušené, ale málokedy bolo povedané aký je vlastne samotný dôvod, prečo sa ruší to uznesenie a aký je dôvod konečného rozhodnutia, ktoré urobila tentoraz prokuratúra. Kto tieto veci sleduje, možno si všimol ten rozdiel: keď to urobila prokuratúra, tak sa v médiách akosi zabudlo zdôrazňovať, že je to „zametené“, čo by iste bolo povedané v prípade, keby prípad uzavrela polícia. Nepochybujem, že by sme za to zožali tvrdú kritiku.

A pokiaľ ide o výsledok tej kauzy, ja si nemyslím, že to prokuratúra urobila zle – ako to vidím ja, problém bol v tom, že cenotvorba toho prístroja sa nikdy pri vyšetrovaní nepreukázala ako nehospodárna. Ten pán poslanec, ktorý túto politickú kauzu vytvoril, sa potom vyjadril na poslednej tlačovke, že prokuratúra to zmietla zo stola. No iste, veď čo iné mohol povedať. Ale skutočnosť bola taká, že to CT bolo z pohľadu technickej vybavenosti také jedinečné, že sa ťažko dalo porovnávať, kde ho kúpite drahšie či lacnejšie, a či ste ho teda kúpili predražene alebo nie. Ja síce nepoznám detaily prípadu, ale viem, že toto bol principiálny dôvod, pre ktorý sa nedalo povedať, že bolo postupované nehospodárne. A v celom rade ďalších „senzačných“ politických káuz sa nakoniec ukázalo, že tam bola podobná pointa.

 

Dá sa teda podobný mechanizmus, ktorý vlastne spočíva v nespravodlivom škandalizovaní normálnych a štandardných postupov, zovšeobecniť aj na ostatné mediálne známe kauzy?

No a potom sú tu ešte kauzy, ku ktorým sa nedajú zhromaždiť dôkazy preto, lebo buď neexistujú, alebo sa v trestnom konaní vec nedá dostatočne preukázať – ale ani vylúčiť. V súdnej praxi existuje typ rozsudku, ktorý hovorí, že obvinený bol oslobodený na základe nedostatku dôkazov alebo pre pochybnosti v prospech obvineného, čím vôbec nebolo povedané, že sa trestný čin nestal. Teda možno logicky predpokladať s pravdepodobnosťou blížiacou sa istote, že medzi týmito rozsudkami budú aj politické kauzy, ktoré sa nemôžu úspešne skončiť jedine preto, lebo sa naozaj nedá zadovážiť dostatok dôkazov, aby sme to mohli dotiahnuť do konca. Ale zdôrazňujem, že to nie je preto, že by sme nechceli.

Ešte jednu poznámku: ja naozaj kategoricky odmietam, že by sme my niekedy niečo zakazovali vyšetrovateľom. Také niečo neexistuje, to je totálny nezmysel. V polícii môže každý pracovať so všetkým, čo sa zistí, zadováži, samozrejme v súlade so zákonom. A treba zdôrazniť, že voči komukoľvek.

 

Niektorí politici odhaľujú kauzy ako na bežiacom páse, ale len niektoré sa skutočne preukážu. Čím to je?

Ešte je tu skupina obvinení, ku ktorým je ťažko nielen hľadať dôkazy, ale vôbec zaujať vážny postoj. Niektoré tvrdenia zo strany určitých politických strán sú typu, že sa tu dvakrát do týždňa ukradne pol Slovenska. Treba však byť presný a konkrétny v pomenovaní toho, čo sa skutočne stalo: ak niekto kradne rožky, nehovorme že kradne rolexky z klenotníctva. A naopak, ak niekto ukradol rolexky, nemôžeme bagatelizovať, že ukradol rožky. Vyšetrovateľ do skutkovej podstaty píše kedy, kde a ako konal nejaký človek v rozpore s pravidlami tejto spoločnosti. A to, a jedine to sa potom má riešiť a hľadať k tomu relevantné fakty. Nie je prípustné zovšeobecňovať a miešať spolu veci, pre ktoré nemáme dôkazy. Lenže žiaľ, niektorí politici tie kauzy vyrábajú práve takýmto spôsobom, že často dávajú reálne fakty do fabulácií nejakého príbehu, ktorý vôbec neexistuje.

A potom sa občanovi ťažko vysvetľuje, že to tak nie je – na základe rozporuplných informácií z rôznych zdrojov nadobúda presvedčenie, že sa pred ním niečo zatajuje, a že skutočnosť je možno mnohonásobne horšia, než v skutočnosti je. Vyšetrovanie prebieha o všetkých podnetoch, o všetkých trestných činoch, ktoré sú nám známe, ktoré sú oznámené či zistené. A z desiatich trestných činov polícia šesť aj objasní, keďže má 60-percentnú objasnenosť. Medzi tými, ktoré sa nepodarí objasniť, môžu byť aj vážne veci a môžu tam byť aj zanedbateľné drobnosti, ale ja by som nikdy nikdy ľuďom nesľuboval, že z desiatich trestných činov objasníme desať – taká krajina neexistuje a nikdy existovať nebude.

Bolo by samozrejme dobré, keby občania týmto veciam rozumeli, ale nie je jednoduché to dosiahnuť. Preto je treba, aby sa aj polícia naozaj čím viac občanom prihovárala cez tlačové konferencie, a tiež cez sociálne siete.

 

Prvú časť rozhovoru s Tiborom Gašparom nájdete TU.

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:15

Ruské štátom podporované médiá a podnikateľské skupiny vyzvali Kremeľ, aby pre Rusov povolil šesťdňový pracovný týždeň. Dôvodom sú zvýšené ekonomické výdavky na vedenie “špeciálnej vojenskej operácie”, ako Moskva nazýva vojnu na Ukrajine. Podľa informácií britskéhoo ministerstva obrany by odpracované hodiny podľa všetkého nemali byť zaplatené.

16:30

V Číne sa v nedeľu uskutočnil prvý komerčný let osobného lietadla domácej výroby. Pekingu sa tak po rokoch snahy podarilo dosiahnuť míľnik, ktorý krajine umožní konkurovať západným výrobcom lietadiel. TASR o tom informuje na základe správ AP a AFP.

16:00

Indický premiér Naréndra Módí slávnostne otvoril nové sídlo indického parlamentu.

Šesťuholníková budova – podľa jednej opozičnej strany v tvare rakvy – je ústredným bodom Módího prestavby centra Naí Dillí, ktorej cieľom je zbaviť hlavné mesto pozostatkov britskej koloniálnej nadvlády.

15:24

V druhom kole tureckých prezidentských volieb odovzdali svoje hlasy už aj obaja kandidáti – súčasný prezident Recep Tayyip Erdogan a kandidát spojenej opozície Kemal Kiličdaroglu.

Kiličdaroglu po odchode z volebnej miestnosti v Ankare vyzval všetkých občanov, aby prišli vo voľbách odovzdať svoj hlas, aby sa Turecko “mohlo zbaviť autoritárskeho režimu” a priniesť tak do krajiny “skutočnú slobodu a demokraciu”.

Kemal Kiličdaroglu voľby prezidentské Turecko
Na snímke turecký prezidentský kandidát Kemal Kiličdaroglu vkladá hlasovací lístok do volebnej schránky v 2. kole prezidentských volieb v tureckom Istanbule

15:10

Útoky na volebných pozorovateľov hlásili v nedeľu v Turecku v druhom kole prezidentských volieb. K incidentom došlo v Istanbule a tiež na juhovýchode krajiny, uviedli tamojší politici, ktorých citovali miestne médiá.

14:58

Ruský prezident Vladimir Putin nariadil v nedeľu posilniť bezpečnosť na hraniciach Ruskej federácie s cieľom zaistiť “rýchly” pohyb ruskej armády a civilistov do ukrajinských oblastí, ktoré sú momentálne pod kontrolou Moskvy.

Reuters pripomína, že v posledných týždňoch dochádza k zvýšeniu počtu útokov v Rusku, a to najmä s použitím dronov v pohraničných oblastiach. Pribúdajú ale i útoky cielené smerom hlbšie na územie Ruskej federácie, akým bol napríklad i sobotňajší útok na ropovod severozápadne od Moskvy.

 

14:00

Počet obetí raketového útoku na zdravotnícke zariadenie v ukrajinskom meste Dnipro sa zvýšil na štyri. Ukrajinské úrady pôvodne hlásili dvoch mŕtvych, no neskôr v troskách našli časti tiel ďalších dvoch osôb.

13:43

Traja zranení z nehody maďarského autobusu na Slovensku, ktorá sa stala 15. mája, sú ešte hospitalizovaní na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS) Ústrednej nemocnice Boršodsko-abovskovsko-zemplínskej stolice v Miškovci.

Pripomíname, že nehoda kamióna a autobusu, ktorá sa stal 15. mája predpoludním na diaľnici D2 v smere na Kúty, si vyžiadala jednu obeť. Trinásť osôb sa zranilo ťažko, osem utrpelo stredne ťažké zranenia a 38 osôb sa zranilo ľahko alebo neutrpelo žiadne zranenia.

13:40

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu ocenil sily protivzdušnej obrany a záchranárske služby po tom, čo Kyjev počas noci odolal najväčšiemu dronovému útoku od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

13:33

Od vyhorenia Bratislavského hradu uplynulo v nedeľu 212 rokov. Výročie si pripomína Slovenské národné múzeum (SNM) – Historické múzeum, ktoré pripravilo mimoriadne odborné komentované prehliadky reprezentačných priestorov Národnej rady (NR) SR na hrade.

13:15

Somálska vláda a predstavitelia somálskych federálnych štátov zavedú pri regionálnych voľbách v júni 2024 aj prieme všeobecné volebné právo.

Rozhodnutie zaviesť všeobecné volebné právo prišlo po tom, čo sa somálsky prezident Hasan Šajch Muhammad v marci zaviazal, že ukončí zložitý systém nepriameho hlasovania, ktorý v tejto africkej krajine platil od roku 1969.

12:40

V obci Huty na Liptove namerali v noci zo soboty (27. 5.) na nedeľu mínusové teploty. Vo výške dva metre nad povrchom tam bolo mínus 0,3 stupňa Celzia.

12:27

Novozélanďan Edmund Percival Hillary a nepálsky šerpa Tenzing Norgay ako prví pokorili 8848 metrov vysoký Mount Everest. Od ich prvého úspešného výstupu na najvyššiu horu sveta uplynie v pondelok 29. mája 70 rokov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Lotyši zdolali USA 4:3 pp a získali historický bronz, Rubins hrdinom zápasu

0 icon

Lotyšskí hokejisti dosiahli na 86. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji vo fínskom Tampere víťazstvom nad favorizovanými Američanmi historické bronzové medaily. Hrdinom zápasu sa stal Kristians Rubins, ktorý v 55. minúte vyrovnal na 3:3, aby následne v 2. minúte predĺženia rozhodol o víťazstve jednej z usporiadateľských krajín. [caption id="attachment_3153618" align="aligncenter" width="1024"]…

Ak by Smer vyhral voľby, prezidentka chce s Robertom Ficom viesť dialóg o zostavení vlády. Fico reaguje

0 icon

Bratislava 28. mája 2023 (HSP/Facebook/Foto: Screenshot)   Ak by Smer vyhral voľby, prezidentka povedie s Robertom Ficom ako prvým dialóg o zostavení vlády. Naznačila však, že to automaticky neznamená, že ho zostavením vlády poverí. Zuzana Čaputová sa k téme vyjadrila v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Na reakciu Roberta Fica…

Naď: Najvyšší ústavní činitelia dostali správu o snahe zmanipulovať voľby

0 icon

Bratislava 28. mája 2023 (TASR/HSP/Foto:Screenshot)   Najvyšší ústavní činitelia dostali zo zahraničia spravodajskú informáciu o snahe zmanipulovať voľby zo strany Ruska. V relácii Na telo TV Markíza to vyhlásil poslanec Národnej rady SR za mimoparlamentnú stranu Demokrati Jaroslav Naď, podľa ktorého mal konkrétny občan dostať finančnú odmenu na manipuláciu volieb…

Rusko varuje Západ

0 icon

Moskva 28. mája 2023 (HSP/Foto:Twitter@Posledniskaut)   Rusko varuje, že dodávky zbraní zo Západu na Ukrajinu môžu vystupňovať vojnu na doteraz nevídanú úroveň. Ruský veľvyslanec v Spojenom kráľovstve Andrej Kelin to uviedol v rozhovore pre BBC Podľa diplomata má jeho krajina "obrovské zdroje" a zatiaľ nepristúpila k "veľmi vážnym opatreniam". Dodal,…

“Učebnicová ukážka toho, ako sa to robiť nemá.” Pozrite sa, na čo najnovšie upozorňuje Belousovová

0 icon

Bratislava 28. mája 2023 (HSP/Facebook/Foto: TASR - Daniel Stehlík)   Prezidentka Zuzana Čaputová hosťovala v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Na tento rozhovor prostredníctvom sociálnej siete reagovala bývalá poslankyňa Anna Belousovová, podľa ktorej to zo strany moderátora možno nazvať učebnicovou ukážkou toho, ako sa to robiť nemá "Práve…

Post-Bachmutský scenár vo vojne na Ukrajine

0 icon

Kyjev 28. mája 2023 (HSP/Indianpunchline/Foto:TASR/AP-Susan Walsh, Telegram)   Ukrajinský prezident Zelenskyj a americký prezident Biden sa stretli na okraj summitu G7 v Hirošime v priebehu niekoľkých hodín po tom, ako minulú nedeľu o jednej hodine ráno prišlo z Kremľa vyhlásenie, v ktorom prezident Vladimir Putin pozdravil ruské sily v súvislosti…

Kandidáti musia mať aspoň 21 rokov, strana musí zaplatiť kauciu

0 icon

Bratislava 28. mája 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)   Kandidovať za poslanca Národnej rady (NR) SR v septembrových parlamentných voľbách môže občan SR, ktorý najneskôr v deň volieb dovŕši 21 rokov a má trvalý pobyt na území Slovenska. Kandidátne listiny treba podávať do 2. júla. Strana alebo koalícia musí zároveň zaplatiť volebnú…

Čo sa stalo s ukrajinským generálom Valerijom Zalužným?

0 icon

Kyjev 28. mája 2023 (HSP/Foto:Screenshot Youtube/Military Summary)   Náčelník generálneho štábu armády bol nejaký čas nezvestný; fotografický "dôkaz" o jeho opätovnom objavení vyvoláva pochybnosti, píše Stephen Bryen pre Asia Times Generál Valerij Zalužnyj, ktorý bol v júli 2021 vymenovaný za veliteľa ukrajinských ozbrojených síl, sa stal aj členom ukrajinskej Rady…

Čaputová prezradila, či v prípade víťazstva poverí Smer zostavením vlády. Aj to, v akom štádiu sú právne kroky voči Ficovi

0 icon

Bratislava 28. mája 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Prezidentka Zuzana Čaputová dúfa, že svoje rozhodnutie kandidovať v budúcoročných prezidentských voľbách, oznámi v rozumnom čase. "Nemám dôvod to odkladať donekonečna aj pre mňa samu. Tá pozícia je náročná, vyčerpávajúca v mimoriadne ťažkom období, čiže musím urobiť zodpovedné rozhodnutie v správnom…

Francúzsko pod Macronom po viac ako 140 rokoch vracia “preventívnu cenzúru”

0 icon

Paríž 28. mája 2023 (HSP/Foto:Twitter@KhawlaZayed29)   Francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin 9. mája požiadal prefektov v celom Francúzsku, aby zakázali všetky podujatia a protesty organizované "krajnou pravicou alebo ultrapravicou". Len v Paríži zakázala policajná prefektúra počas uplynulého víkendu šesť takýchto podujatí vrátane sympózia organizovaného inštitútom Iliade, informuje portál REMIX News…

Vášeň v Tebe

Už žiadne kondicionéry na nechty z drogérie. Táto domáca kúra dokáže zázraky. Potrebujete len 2 zložky

0 icon

28.5.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay.com/Alehandra13). Kondicionéry na nechty z drogérie sú minulosťou, pretože tento domáci prostriedok dokáže zázraky s lámavými a poškodenými nechtami. Podľa Kobieta Gazeta potrebujete len dve ingrediencie, ktoré nájdete na kuchynských policiach. Ak to budete robiť pravidelne, výsledky budú úžas

Zvyčajne ho vyhodíte, tentoraz ho rozsypete v záhrade. Váš problém so slimákmi bude v okamihu preč!

0 icon

28.5.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay.com/suju-foto). Slimáky a ulitníky môžu v záhrade napáchať veľa škody a najmä na jar sa veľmi radi objavujú v okolí rôznych rastlín. Namiesto kupovania drahých chemikálií, odporúča Kobieta Gazeta týchto slizkých škodcov prekabátiť pomocou šikovnej metódy.

Nemusíte sa vzdať kvetov: tipy pre záhradu odolnú voči alergiám

0 icon

28.5.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay.com/Mylene2401). Kvetov a okrasných rastlín v domácnosti sa nemusíte vzdať ani vtedy, ak máte sennú nádchu. Videli ste už tieto? S trochou starostlivosti sa môžete prechádzať po záhrade bez kýchania napriek sennej nádche. Ako? Hovorí nám

Ona meria 205 cm, on 167 cm. Ľudia sa čudujú, prečo si ho vzala. "Nepoznali pravdu"

0 icon

28.5. 2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: instagram.com/elisane_oficial). "Najvyššia modelka Brazílie" sa rozhodla vydať za muža, s ktorým ju delí takmer 40 cm. Zábery z ich príbehu, na ktoré Plotek narazil na TikToku, sa šíria vo veľkom.

Celý zážitok s Kylie Minogue je nádherne umelý: falošné nástroje, falošný hlas, falošné emócie

0 icon

27.5.2023 Redakcia Vášeň v tebe ( Foto: instagram.com/kylieminogue). Nemôžeme sa izolovať od našej smrteľnosti, píše publicistka UnHerd, Kathleen Stock George Orwell raz povedal, že v päťdesiatke má každý takú tvár, akú si zaslúži. V súčasnosti sa zdá, že väčšina päťdesiatničiek má presne takú istú tvár, za ktorú zaplatili.

Armádny Magazín

"Trčia tam "britské uši": analytik prezradil, kto mohol vyprovokovať konflikt na iránsko-afganskej hranici

0 icon

Irán, 28máj 2023 (AM) – Po včerajších zrážkach na hraniciach medzi Iránom a Afganistanom sa situácia celkovo stabilizovala. Skutočnosť bojov potvrdili predstavitelia oboch strán pri dedinách Makaki a Sasuli. V dôsledku toho iránska tlačová služba informovala o

Turecký gambit: čo sľubuje Erdoganovo víťazstvo v druhom kole volieb?

0 icon

  Turecko, 28.máj 2023 (AM) – Dňa 28. mája sa uskutoční druhé kolo tureckých prezidentských volieb. Podľa denníka The Washington Post ide o najdôležitejšiu prelomovú udalosť vo svete v tomto roku, ktorej výsledky budú mať silný geopolitický

Turecko si dnes zvolí prezidenta na nasledujúcich päť rokov

0 icon

Slovensko, 28.máj 2023 (AM) – Turecko si dnes zvolí prezidenta na nasledujúcich päť rokov. Pozrieme sa na to, ako obaja kandidáti strávili dva týždne po prvom kole volieb: Erdogan obvinil Kılıçdaroğlua z krátkozrakých tvrdení o ruskom za

Československo, začiatok 50. rokov: Kto "odsúdil" Klementa Gottwalda?

0 icon

Slovensko, 28.máj 2023 (AM) – Klement Gottwald, vodca Komunistickej strany Československa v rokoch 1929 - 1953 a československý prezident v rokoch 1948 - 1953, zomrel náhle štyri dni po Stalinovom po

K udalostiam v regióne Belgorod. Provokácia v informačnej oblasti

0 icon

Rusko, 28.máj 2023 (AM) – Podľa ruského ministerstva obrany bola ukrajinská DRG, ktorá prenikla do Belgorodskej oblasti, porazená a jej zvyšky boli vytlačené z územia oblasti. V dôsledku provokácie zahynul jeden civilista a 13 ďalších bolo zranených. Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že zlikvidovalo 70 teroristov a vybavenie, ktoré používali bojovníci DRG.…

TopDesať

Spôsob podávania rúk môže o tebe prezradiť oveľa viac, ako si myslíš

0 icon

Spôsob podávania rúk o tebe môže prezradiť oveľa viac, ako si myslíš. Ak neveríš, tak pokračuj v čítaní tohto príspevku. Spôsob podávania rúk môže veľa povedať o dôvere, úmysle, kontrole, strachu, zastrašovaní a dokonca aj o nedostatku rešpektu. Stačí sa iba naučiť čítať túto jednoduchú, ale informatívnu reč tela. V redakcii…

20 Vecí, ktoré boli pred 20 rokmi "normálne", ale dnes sa považujú za luxusné

0 icon

Keď sa pozrieme do minulosti, objavujeme rozmanité aspekty nášho života, ktoré vtedy považovali za absolútnu normu. S každým uplynulým rokom a pokrokom spoločnosti sa však menia aj naše hodnoty a očakávania. V dnešnej dobe, kedy sme svedkami rýchlych technologických inovácií a kultúrnych zmien, je fascinujúce skúmať, ako sa naše pohľady…

15 spôsobov, ako ušetriť peniaze a stále si užívať život

0 icon

V dnešnej uponáhľanej a materiálne náročnej dobe sa čoraz viac ľudí začína zaujímať o efektívne riadenie svojich financií. Šetrenie peňazí sa stalo dôležitým cieľom pre mnohých jednotlivcov a rodiny, ktorí sa snažia dosiahnuť finančnú stabilitu a nezávislosť. V dnešnom článku ti ukážeme, ako môžeš ušetriť peniaze a stále si užívať…

Títo ľudia mali iba jedinú úlohu - ani tú nezvládli

0 icon

Niektorí ľudia majú občas iba jednu jedinú úlohu, ktorú aj napriek tomu nezvládnu. Stretol si sa s takýmito situáciami? Niektorí ľudia majú iba jednu prácu resp. úlohu a stále nachádzajú spôsob, ako ju dokážu pokaziť. Výsledok je taký smiešne zlý, že je nemožné uveriť, že si to nevšimli. Aj skúsení…

Epické fotografie, ktoré v nás prebudia empatiu

0 icon

Vravieva sa, že smútok a hnev treba liečiť humorom. Ale ako v tej chvíli dokážeme myslieť na niečo vtipné? V tom by nám mohli pomôcť tieto epické fotografie. Keď totižto máme nejaký problém, prípadne sme v nejakej nepríjemnej situácii, mali by sme sa ihneď snažiť zmeniť naše myslenie. Ak sa…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali