Prečo sa nevyšetrila kauza Gorila? Tibor Gašpar exkluzívne pre Hlavné správy – časť 2

Bratislava 5. júna 2018 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

 

Generál PaedDr. Tibor Gašpar. K prvému júnu 2018 na požiadanie ministra odstúpil najdlhšie slúžiaci prezident Policajného zboru SR v jeho histórii. Človek, ktorý je v nemilosti médií hlavného prúdu, hoci sa možno previnil iba tým, že slúžil pod nesprávnym ministrom. Napriek tomu, napriek akútnemu nedostatku akýchkoľvek relevantných dôvodov, v médiách na neho dnes ťažko nájsť dobrého slova. My to chceme napraviť a prinášame verejnosti jeho verziu príbehu. Dnes je tu druhá časť rozsiahleho exkluzívneho rozhovoru s T. Gašparom pre Hlavné správy.

Na snímke Tibor Gašpar

Jedným z dôvodov, prečo protestujúci z námestí chceli vaše odvolanie, bol aj ten, že sa nevyšetrili korupčné kauzy ako Gorila či Bašternák. Mali ste na výsledky vyšetrovanie týchto káuz ako policajný prezident vôbec dosah?

Najprv chcem povedať, že ja som neodstúpil pod tlakom ulice, ktorá bola sčasti tvorená sympatizantmi opozície a sčasti zmanipulovanými ľuďmi. Ale niečo iné je, keď mi minister sám povedal, že by chcel, aby som odstúpil. Akceptoval som to, ak ma o odstúpenie požiadal nadriadený, s ktorým som mal spolupracovať.

Policajný prezident má tých úloh dosť veľa. Jednou z nich sú aj trestné konania, ktoré mám v nejakej podobe zabezpečiť, ale nie viesť ich ako vyšetrovanie. Čiže ak sa ma priamo pýtate, či som mohol nejako vstupovať do kauzy Bašternák alebo Gorila, tak určite nie, lebo to zákon neumožňuje. To isté povedal aj generálny prokurátor, nie sú to iba moje slová, je to jasne citovaný zákon.

 

Čo ste teda z vašej pozície mohli ovplyvniť?

Mojou úlohou v policajnom zbore bolo zabezpečovať napríklad to, aby bol pripravený dostatočný počet ľudí a útvarov, ktoré to trestné konanie robia, aby sa nezvyšovala rozpracovanosť vyšetrovacích spisov, aby sa robilo rýchlo a bola zabezpečená kvalita. Naproti tomu konkrétne postupy vo vyšetrovaní, pokyny, rušenie rozhodnutí vyšetrovateľov, to je všetko v kompetencii prokurátora. Ani si neviem predstaviť, ako by to bolo, keby som ja nejaké účelové pokyny dával podriadeným, tak ako sa mi vytýkalo, a prokurátor by sa na ne pozeral a pýtal by sa, kto vám to prikázal. Toto striktne odmietam.

A ešte k otázke Gorily. Keď som prichádzal, bol tu vytvorený tím. Vytvoril ho môj predchodca spolu s ministrom, lebo rozkaz o vytvorení toho tímu bol rozkaz ministra, čiže môžeme povedať, že ho vytvoril minister Lipšic. A ja som jasne povedal, že my do toho tímu neurobíme žiadny zásah zvonka, to znamená, že nebudeme meniť jeho zostavu. A keby sa predsa stalo, že v tíme treba niekoho nahradiť, keďže život prináša aj také situácie, že niekto je chorý, niekto odchádza, a tak podobne, tak vždy si bude členov tímu vyberať ten človek, ktorého tam v minulosti určil pán Lipšic. Keď sme sa náhodou stretli a rozprávali, ja som si dával vždy veľký pozor na to, aby som nikdy nepoužil nejakú vetu, ktorá by sa týkala samotného obsahu vyšetrovania. Vždy to bolo len o tom, aké sú požiadavky na materiálne zabezpečenie chodu tímu alebo mzdové otázky, ale nikdy som s ním neriešil ani jeden prípad.

Preto som s údivom po piatich rokoch prijal informáciu, že odchádza aj preto, lebo necíti podporu vo funkcionároch. V rozhovore so mnou to potom neskôr vyjasnil, že to nebolo pre môj postoj voči nemu, ale že mal pocit, že prokurátor nie je v súlade s jeho predstavami.

 

To bol dôvod, prečo dotyčná osoba odišla od prípadu?

Povedal by som, že niekto tu utekal pred zodpovednosťou, pretože treba teraz ísť verejnosti povedať, čo sa vyšetrilo. Ale keď tu sú vopred vytvorené očakávania a realita potom nezodpovedá tým očakávaniam, tak rozumiem, že sa to bude ťažko vysvetľovať, a že občania budú s odpoveďou nespokojní. Tu sa ale opäť dostávam k tomu, že treba hovoriť pravdu – zlú, dobrú, nech je akákoľvek, ale pravdu. Akonáhle ľudí zavádzate a sľubujete, že zavriete desať-dvadsať poslancov a členov vlády a potom nezavriete nikoho, tak potom sú pochopiteľne nespokojní a podozrievaví.

Ale odmietam, že by vyšetrovatelia nemali podmienky, že by neboli personálne dostatočne zabezpečení, že by nemohli vyšetrovať. Spis Gorila má desaťtisíce strán, len ho teraz treba interpretovať, aby bolo zrejmé, že sa intenzívne, nestranne a nezaujate pracovalo bez akéhokoľvek vedľajšieho vplyvu.

 

Štefan Harabin na jednej prednáške povedal, že médiá vyrábajú kauzy, politici vynášajú rozsudky a keď sudca dostane spis, tak v ňom nemá žiadne dôkazy. Dnes sme svedkami toho, že opozičné strany v spolupráci s médiami chŕlia jedno obvinenie za druhým. Môžete priblížiť čitateľom niektoré najznámejšie obvinenia, ktorých skutková podstata je diametrálne odlišná od toho, čo prezentujú médiá cez tlačové besedy opozičných strán?

S tým tvrdením sa dá skoro na sto percent súhlasiť. Aj ja som to často na tlačovkách popisoval a povedal som, že politická kauza je niečo úplne iné ako trestnoprávna kauza. Lenže je pravdou, že namiesto politickej kritiky a riešenia morálneho či etického rozmeru kauzy sa často používajú už slová z trestnoprávneho slovníka ako zlodej, mafián a podobne. Čiže nečaká sa na proces vyšetrovania, na zbieranie dôkazov, ale ako ste správne povedali, už sa aj politicky odsudzuje.

A s tým bol vždy najväčší problém, ako potom interpretovať výsledok vyšetrovania,  keď nezodpovedal výrokom, ktoré boli povedané pred vyšetrovaním, keď sa kauza politicky otvorila na tlačovke. A samozrejme, hneď na to sa povedalo, že sa tu zametá pod koberec, namiesto toho, aby priznali, že tie tvrdenia predtým boli nepravdivé. V tomto ovzduší politického boja sa nerešpektoval ani fakt, že tu je nad tým aj nejaký prokurátor, že tu je vyšetrovací spis, že sú tam procesné dôkazy podľa zákona, a že sa tá kauza teda dá odkontrolovať. Jednoducho sa vyhlásilo, že je to zametené a hotovo.

 

Môžete uviesť nejaký príklad takejto kauzy?

Klasickým príkladom takejto kauzy je povedzme nákup CT prístroja pre Piešťany. Prípad sa otváral ako predražený nákup, ktorý sa dá kvalifikovať ako trestný čin nehospodárneho nakladania so zverenými prostriedkami. Tá kauza mala svoj vývoj: najprv tu boli politické dôsledky, ktoré nechcem komentovať, lebo možno ich treba vnímať širšie, než len okolo tej kauzy. Potom tam bolo začaté trestné stíhanie, zrušené trestné stíhanie, vznesené obvinenie, zrušené obvinenie a po viacerých takýchto peripetiách medzi vyšetrovateľom a prokuratúrou to nakoniec prokuratúra celé zastavila. V médiách bolo to dianie prezentované len ako vznesené a zrušené, ale málokedy bolo povedané aký je vlastne samotný dôvod, prečo sa ruší to uznesenie a aký je dôvod konečného rozhodnutia, ktoré urobila tentoraz prokuratúra. Kto tieto veci sleduje, možno si všimol ten rozdiel: keď to urobila prokuratúra, tak sa v médiách akosi zabudlo zdôrazňovať, že je to „zametené“, čo by iste bolo povedané v prípade, keby prípad uzavrela polícia. Nepochybujem, že by sme za to zožali tvrdú kritiku.

A pokiaľ ide o výsledok tej kauzy, ja si nemyslím, že to prokuratúra urobila zle – ako to vidím ja, problém bol v tom, že cenotvorba toho prístroja sa nikdy pri vyšetrovaní nepreukázala ako nehospodárna. Ten pán poslanec, ktorý túto politickú kauzu vytvoril, sa potom vyjadril na poslednej tlačovke, že prokuratúra to zmietla zo stola. No iste, veď čo iné mohol povedať. Ale skutočnosť bola taká, že to CT bolo z pohľadu technickej vybavenosti také jedinečné, že sa ťažko dalo porovnávať, kde ho kúpite drahšie či lacnejšie, a či ste ho teda kúpili predražene alebo nie. Ja síce nepoznám detaily prípadu, ale viem, že toto bol principiálny dôvod, pre ktorý sa nedalo povedať, že bolo postupované nehospodárne. A v celom rade ďalších „senzačných“ politických káuz sa nakoniec ukázalo, že tam bola podobná pointa.

 

Dá sa teda podobný mechanizmus, ktorý vlastne spočíva v nespravodlivom škandalizovaní normálnych a štandardných postupov, zovšeobecniť aj na ostatné mediálne známe kauzy?

No a potom sú tu ešte kauzy, ku ktorým sa nedajú zhromaždiť dôkazy preto, lebo buď neexistujú, alebo sa v trestnom konaní vec nedá dostatočne preukázať – ale ani vylúčiť. V súdnej praxi existuje typ rozsudku, ktorý hovorí, že obvinený bol oslobodený na základe nedostatku dôkazov alebo pre pochybnosti v prospech obvineného, čím vôbec nebolo povedané, že sa trestný čin nestal. Teda možno logicky predpokladať s pravdepodobnosťou blížiacou sa istote, že medzi týmito rozsudkami budú aj politické kauzy, ktoré sa nemôžu úspešne skončiť jedine preto, lebo sa naozaj nedá zadovážiť dostatok dôkazov, aby sme to mohli dotiahnuť do konca. Ale zdôrazňujem, že to nie je preto, že by sme nechceli.

Ešte jednu poznámku: ja naozaj kategoricky odmietam, že by sme my niekedy niečo zakazovali vyšetrovateľom. Také niečo neexistuje, to je totálny nezmysel. V polícii môže každý pracovať so všetkým, čo sa zistí, zadováži, samozrejme v súlade so zákonom. A treba zdôrazniť, že voči komukoľvek.

 

Niektorí politici odhaľujú kauzy ako na bežiacom páse, ale len niektoré sa skutočne preukážu. Čím to je?

Ešte je tu skupina obvinení, ku ktorým je ťažko nielen hľadať dôkazy, ale vôbec zaujať vážny postoj. Niektoré tvrdenia zo strany určitých politických strán sú typu, že sa tu dvakrát do týždňa ukradne pol Slovenska. Treba však byť presný a konkrétny v pomenovaní toho, čo sa skutočne stalo: ak niekto kradne rožky, nehovorme že kradne rolexky z klenotníctva. A naopak, ak niekto ukradol rolexky, nemôžeme bagatelizovať, že ukradol rožky. Vyšetrovateľ do skutkovej podstaty píše kedy, kde a ako konal nejaký človek v rozpore s pravidlami tejto spoločnosti. A to, a jedine to sa potom má riešiť a hľadať k tomu relevantné fakty. Nie je prípustné zovšeobecňovať a miešať spolu veci, pre ktoré nemáme dôkazy. Lenže žiaľ, niektorí politici tie kauzy vyrábajú práve takýmto spôsobom, že často dávajú reálne fakty do fabulácií nejakého príbehu, ktorý vôbec neexistuje.

A potom sa občanovi ťažko vysvetľuje, že to tak nie je – na základe rozporuplných informácií z rôznych zdrojov nadobúda presvedčenie, že sa pred ním niečo zatajuje, a že skutočnosť je možno mnohonásobne horšia, než v skutočnosti je. Vyšetrovanie prebieha o všetkých podnetoch, o všetkých trestných činoch, ktoré sú nám známe, ktoré sú oznámené či zistené. A z desiatich trestných činov polícia šesť aj objasní, keďže má 60-percentnú objasnenosť. Medzi tými, ktoré sa nepodarí objasniť, môžu byť aj vážne veci a môžu tam byť aj zanedbateľné drobnosti, ale ja by som nikdy nikdy ľuďom nesľuboval, že z desiatich trestných činov objasníme desať – taká krajina neexistuje a nikdy existovať nebude.

Bolo by samozrejme dobré, keby občania týmto veciam rozumeli, ale nie je jednoduché to dosiahnuť. Preto je treba, aby sa aj polícia naozaj čím viac občanom prihovárala cez tlačové konferencie, a tiež cez sociálne siete.

 

Prvú časť rozhovoru s Tiborom Gašparom nájdete TU.

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Hrubala: Špecializovaný trestný súd zamieta v priemere 30 percent žiadostí o vzatie do väzby

0 icon

Pezinok 17. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková   Špecializovaný trestný súd (ŠTS) zamieta v priemere 30 % žiadostí prokuratúry o vzatie obvinených do väzby. Na dnešnom brífingu to uviedol predseda súdu Ján Hrubala. Podľa súdnych štatistík v období rokov 2010 až 2021 vyhovel súd spolu 482 žiadostiam o vzatie obvinených do…

Poslanec Kollár po prestupe do strany Spolu odhalil svoje liberálne postoje. „Mám sen, že si raz nebudeme musieť pripomínať Deň boja proti homofóbii“

0 icon

Bratislava 17. mája 2021 (HSP/Foto:TASR-Branislav Bibel)   Nezaradený poslanec parlamentu Miroslav Kollár, ktorý nedávno odišiel z koalície aj zo strany Za ľudí sa v tričku s nápisom "teplá vlna" vyjadril k Medzinárodnému dňu boja proti homofóbii Miroslav Kollár sa po odchode zo Za ľudí stal posilou mimoparlamentnej strany Spolu predsedu…

V Poľsku mali novinári odhaliť nelegálny obchod s deťmi. Túto sumu si pýtajú „rodičky“ za dieťa

0 icon

Varšava 17. mája 2021 (HSP/Foto: TASR - Branislav Račko)   Dvojica poľských novinárov zdokumentovala ako podľa všetkého funguje nelegálny obchod s malými a nenarodenými deťmi u našich susedov Deti sa ponúkajú inzerátom na internete, následne sa záujemca stretne s predávajúcou matkou. Podľa portálu noviny.sk by sa takto malo ročne predať…

Ministerka spravodlivosti sa v nedeľu stretla s predstaviteľmi hnutia Sme rodina

0 icon

Bratislava 17. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) sa v nedeľu 16. mája stretla s predstaviteľmi hnutia Sme rodina. Dohodli sa na tom, že im dnes pošle svoj návrh zákona, ktorý mení podmienky kolúznej väzby Ako dnes uviedla médiám, poslancom hnutia Sme rodina tiež v…

V júni bude vo Švajčiarsku referendum o zrušení protiteroristického zákona

0 icon

Ženeva 17. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Vo Švajčiarsku sa 13. júna bude konať referendum o zrušení protiteroristického zákona, ktorý povoľuje polícii vykonávať preventívne zákroky proti "potenciálnym teroristom". Vlani prijatý zákon vyvolal obavy OSN či mimovládnych organizácií, podľa ktorých Švajčiarsko by v jeho dôsledku mohlo prísť o status krajiny chrániacej ľudské…

Z vládou propagovaného boja proti mafii môže postupne byť fraška, tvrdí Draxler v súvislosti s prípadom Ribára. Ten sa nemohol domôcť spravodlivosti, ani u Špecializovaného trestného súdu, ani na Najvyššom súde

0 icon

Bratislava 17. mája 2021 (HSP/Foto:Pixabay)    Z vládou propagovaného boja proti mafii môže postupne byť fraška, na sociálnej sieti to viedol exminister Juraj Draxler. Reagoval tak na prípad advokáta Ribára, ktorého na slobodu pustili až po zásahu Ústavného súdu. Dovtedy sa nemohol domôcť spravodlivosti, ani u Špecializovaného trestného súdu, ani na…

Babiš je znepokojený problémom ilegálnej migrácie v ČR. Hovorí, že už má konkrétne nápady, ako to riešiť

0 icon

Praha 17. mája 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Olivier Hoslet)   Premiér Andrej Babiš (ANO) vo svojej nedeľňajšom relácii Čau lidi prehovoril o téme ilegálnej migrácie. Premiér považuje za značný problém to, že cez územie Českej republiky utekajú nelegálni migranti do Nemecka, a preto je odhodlaný podniknúť niektoré kroky, aby túto situáciu vyriešil. Povedal,…

Prvá výstava o svätom Jánovi Pavlovi II. – patrónovi Malopoľska

0 icon

Krakov 17. mája 2021 (HSP/TK KBS/Foto:TASR/AP-Massimo Sambucetti, Files)   Inštitút medzikultúrneho dialógu Jána Pavla II. v Krakove, pripravila vo Wadowiciach jedinečnú výstavu o poľskom pápežovi. Má názov „Svätý Ján Pavol II. - patrón Malopoľska“ Ako upozorňuje Beata Wilk-Woderska z inštitútu, ide o prvú takúto biografickú výstavu. Zdôrazňuje zvláštne väzby poľského…

Zeman označil Babiša za svojho možného nástupcu na prezidentský post

0 icon

Praha 17. mája 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Павел Лисицын)   Český prezident Miloš Zeman sa v nedeľňajšom rozhovore na rádiu Frekvence 1 vyjadril, kto by ho mohol nahradiť v najvyššej ústavnej funkcii. Za možného nástupcu pritom označil terajšieho premiéra Andreja Babiša (ANO), a to v prípade, že by kandidoval Zeman povedal, že Babiš…

V Indii klesli počty nových prípadov pod 300-tisíc

0 icon

Naí Dillí 17. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Aijaz Rahi)   Prvý raz počas ostatných týždňov klesli v Indii denné prírastky koronavírusu pod hranicu 300-tisíc. Druhá najľudnatejšia krajina sveta bojuje s prudkým nárastom prípadov ochorenia COVID-19, no situácia sa v porovnaní s koncom apríla trošku zlepšila Indické ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že v priebehu…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Sex so zvieratami a ich ochrancovia

0icon

Fašizmus, nacizmus, komunizmus a rasizmus boli len rôznymi variantmi zjednodušeného myslenia, ktoré je nám všetkým nebezpečne blízke. Všetky ponúkali výklad sveta, ktorý sa dá zhrnúť do jedinej vety: „Toto je nepriateľ a až ho zničíme, všetci budeme šťastní!“. Vyrovnávať sa každodenne s rôznosťou, premenlivosťou a nejednoznačnosťou sveta je náročné a namáhavé. Vyžaduje to abstraktné myslenie…

Boris Mesár

1. Rodičia zlyhali a nechali a stále nechávajú terorizovať svoje deti . Odpustia Vám to niekedy ? 2. Americký národ v ohrození: Penzionovaní generáli píšu otvorený list

0icon

1. „Nemôže existovať nijaké horšie odhalenie duše spoločnosti,“ vyhlásil Nelson Mandela, „ako spôsob, akým zaobchádza so svojimi deťmi.“ Podľa tohto štandardu má naša spoločnosť teraz dušu týrajúceho rodiča. Pandémia zmenila dospelých alebo prinajmenšom tých, ktorí stanovujú pravidlá, na sebeckých neurotikov, ktorí trestajú nevinné deti už rok . Deti sa nedokážu…

Ján Vydra

Celková analýza kauzy COVID a prečo nás zatvárajú do domácej karantény(5) aneb nie je mi to jedno

0icon

Či som chcel alebo nie, napísanie prvého a ďalšieho článku ku kaze COVID a reakcie naň, spôsobili že som musel reagovať a napísať tento ďalší článok, ako voľné pokračovanie tých predchádzajúcich. V príspevkoch som našiel aj reakciu čitateľa článku, tak trochu sklamaného, že asi očakával niečo úplne iné, ako tam…

Tony Belohorec

Som váš nový Boh. Sklonte šije

0icon

Ako mám byť dobrým? Ako dať ľuďom najavo, že mám pokoj v duši? Ako pozrieť na človeka, pri strete pohľadov? Chcem byť zdvorilý, úctivý. Nechcem zväčšovať nervozitu. Všade je toľko napätia, že sa dá krájať.  Sedím v kaviarni za rohom. More je tak blízko, že ho občas počujem aj cez…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Na čo bol postavený nepoužívaný staroveký sibírsky chrám?

0 icon

Na úpätí malého ostrova uprostred Sibíri leží tajomná zrúcanina starej pevnosti. Podľa vedcov sa ale chrám nikdy nepoužil. Archeológovia sa nedávno pustili do skúmania vzdialenej štruktúry komplexu a využili najmodernejšiu datovaciu technológiu. Najzvláštnejšie zo všetkého je, že sa chrám nikdy nepoužil, čo vedie ku konšpiráciám o jeho účele. Vďaka novej…

Hroznový cukor: Aké výhody prináša jeho konzumácia?

0 icon

Glukóza (hroznový cukor) je cukor s osobitnou funkciou v tele - je to najrýchlejší zdroj energie a jediná forma cukru, ktorá sa okamžite po konzumácii vstrebáva do krvi bez zaťaženia zažívacieho ústrojenstva. Hroznový cukor – glukóza má veľkú výhodu v tom, že sa rýchlo metabolizuje na energiu a hneď je vydaná do…

Velsenská aféra - Išlo o zradu alebo o náhodu? 1.časť

0 icon

V záverečnej fáze vojny v Európe nacisti zabili niekoľko príslušníkov holandského komunistického odboja. Okúzlujúca odbojárka Hannie Schaftová bola zastrelená medzi piesočnými presypmi v Bloemendaale iba tri dni pred oslobodením Holandska. Prinášame ďalšiu viac ako zaujímavú mini sériu článkov s názvom Velsenská aféra. Poďme na prvú časť. V tej dobe kolovali rôzne zvesti, ktoré nikto ani…

TOP10+: Naozaj sa dá zaspať v takejto pozícii a na takom mieste?

0 icon

Naši domáci miláčikovia dokážu zaspať na tých najneočakávanejších miestach. Vtedy treba rýchlo a potichu vytiahnuť mobil a túto chvíľu zvečniť. My, ľudia, sme o dosť náročnejší, ale svojim spôsobom rovnakí. Dokážeme zaspať v aute, pred televízorom, pri opaľovaní na brehu jazera, vo vlaku a niekedy aj v práci. Únavu jednoducho nezastavíš.…

Aké výhody prináša konzumácia červeného vína?

0 icon

Červené víno, okrem toho, že je príjemným doplnkom k večernému sledovaniu televízie, k cestovinám a iným potravinám, je plné tisícok antioxidantov a fytochemikálií, ktoré ponúkajú mnohé zdravotné výhody. Aby si predišiel zdravotným rizikám spojeným s konzumáciou alkoholu, American Heart Association odporúča, aby muži nepili viac ako jeden až dva poháre…

Vo svete IT

Telekom „pozýva do kina“. Ponúka 30-dňový balík služby HBO GO zadarmo. Pre koho je určený a ako si ho môžete aktivovať?

0 icon

Telekom v uplynulých týždňoch viackrát prekvapil a to v pozitívnom slova zmysle. Napríklad koncom apríla spravil paušály bez hardwaru atraktívnejšími. Konkrétne zákazníkom, ktorí si aktivujú alebo predlžujú paušál bez hardwaru, ponúka extra balík dát počas doby viazanosti. Prípadne, za spomenutie rovnako stojí povedať, že nedávno rozšíril pokrytie optikou pre ďalších…

Android 12 prejde radikálnou zmenou dizajnu. Unikol náhľad systému!

0 icon

Predstavenie nového Androidu 12 v BETA zostavení je predo dvermi. Malo by sa tak stať už v priebehu najbližších dní počas konferencie Google I/O 2021. V priebehu uplynulých týždňov až mesiacov, sme mohli čítať o viacerých pripravovaných zmenách, tie hlavné sa spoločnosti však darili dobre schovávať. Najnovšie známy YouTuber Jon…

Polícia SR spustila kampaň Stop online podvodom. Tvárou prvého informačného spotu je prezidentka SR

0 icon

Posledné týždne môžeme vo zvýšenej miere čítať o rôznych podvodoch. Zatiaľ, čo v minulosti bola väčšina podvodov realizovaná za hranicami našej krajiny, tak dnes tomu už tak tak nie je. Len niekoľko dní dozadu sme napríklad upozorňovali na podvodnú taktiku „Návod na bezpečný nákup“, či VHISING, kde drzosť útočníkov prerástla…

Čo je to DND režim, čo ponúka a ako si ho môžete prispôsobiť vo vašom Android smartfóne?

0 icon

Android smartfóny patria medzi zariadenia, ktoré ponúkajú veľké množstvo prispôsobení vrátane funkcií. Mnohé z nich sú však dobre schovanými. Dnes by sme vám chceli dať do pozornosti DND režim, ktorý je medzi používateľmi vcelku málo využívaným a to aj napriek tomu, že ide o užitočnú funkciu. Čo je to DND…

BAICYCLE Smart 2.0 – bezpečnejšia a hlavne pohodlnejšia alternatíva ku bežnej elektrickej kolobežke

0 icon

Fenomén v oblasti mestskej dopravy v podobe elektrických kolobežiek v našich končinách stále naberá na obrátkach. V mestách stretávame stovky kolobežiek na dennom poriadku, no tento typ prepravy nie je úplne pre každého obyvateľa väčšieho mesta, či priľahlých obcí. Veľká časť z nás by radšej volila bezpečnejšiu alternatívu v podobe…

Armádny Magazín

"Múdra" ruská raketa v Čiernom mori. Prečo sa jej hovorí "zabijak lietadlových lodí"?

0 icon

Rusko, 17.máj 2021 (AM) – Vulkan je raketa, ktorá by možno neexistovala, keby ZSSR vo svojej dobe "nezaspal" trend zvyšovania obranyschopnosti nepriateľských lietadlových lodí. Čí dedič je tento systém, komu sa podobá svojim "mozgom" a komu svojím vzhľadom?   Dňa 13. mája oslávila Čiernomorská flotila RF 238.

Video: Výsadok v Tuve. Minister Šojgu prezradil kto učí špeciálne sily prežiť v Tajge a v horách

0 icon

Rusko, 17.máj 2021 (AM) – Ruský minister obrany Sergej Šojgu uviedol, že staroverci žijúci v ťažko dostupných oblastiach sa zúčastňujú výcvikového programu špeciálnych síl. Sergej Šojgu prezradil, že staroverci sú prijímaní na pomoc s výcvikom vojakov špeciálnych síl. Ministerstvo vytvorilo špeciálne centrá, do programu ktorých

Ukrajinská vláda využíva na zastrašovanie republík Donbasu nacistov a radikálov. Tí navrhujú koncentračné tábory

0 icon

Ukrajina, 17.máj 2021 (AM) – Okrem nástroja rusofóbie ukrajinská vláda bohato využíva na zastrašovanie republík Donbasu nacistov, tvrdí člen Rady pre ľudské práva pri kancelárii prezidenta Ruskej federácie Alexander Brod.   „Popri zúrivej rusofóbii nová vláda naďalej využíva nacistov na dráždenie obyvateľstva, ako aj nástroj na zastrašovanie No

Eduard Chmelár: Na palestínskych životoch záleží. Video

0 icon

Palestína, 17.máj 2021 (AM) – Má na obranu právo len Izrael, alebo aj utláčaní Palestínčania? Aká je primeraná obrana ľudí, ktorí sú vystavení permanentnému teroru, vyhnaní z ich pôdy, násilne deportovaní? Nad týmto aj nad udalosťami v Palestíne sa zamýšľa politológ Eduard Chmelár vo svojom najnovšom videu:  

Politológ predpovedá konflikt s Izraelom na štyri kroky dopredu. O Palestíne ani zmienka

0 icon

Izrael, 16.máj 2021 (AM) – Známy novinár a politológ Alexander Sosnovskij dokázal vypočítať spôsob riešenia konfliktu s Izraelom na štyri kroky vpred. Zároveň o Palestíne neuviedol ani slovo. Odborník navrhol, aby sa americké orgány pokúsili obrátiť ďalšie zhoršenie arabsko-izraelského konfliktu v ich prospe

Svetlo sveta

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali