Kto spolitizoval funkciu policajného prezidenta? Tibor Gašpar exkluzívne pre Hlavné správy – časť 1.

Bratislava 1. júna 2018 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

 

Generál PaedDr. Tibor Gašpar. K prvému júnu 2018 na požiadanie ministra odstupuje najdlhšie slúžiaci prezident Policajného zboru SR v jeho histórii. Človek, ktorý je v nemilosti médií hlavného prúdu, hoci sa možno previnil iba tým, že slúžil pod nesprávnym ministrom. Napriek tomu, napriek akútnemu nedostatku akýchkoľvek relevantných dôvodov, v médiách na neho dnes ťažko nájsť dobrého slova. My to skúsime napraviť a dáme mu v najbližších dňoch dostatok priestoru, aby sa verejnosť dozvedela aj inú verziu príbehu. Prvú časť rozsiahleho exkluzívneho rozhovoru pre Hlavné správy prinášame dnes.

Na snímke Tibor Gašpar

„No čo, ste s rozhovorom spokojný?“ usmiala sa na mňa sekretárka, keď som odchádzal z interview s policajným prezidentom Tiborom Gašparom.

„Ale áno, mám odpovede na všetky otázky. Bol veľmi milý a ústretový,“ odpovedal som.

„Áno, on je skvelý človek. Môžem to porovnávať, zažila som tu za tie roky celý rad policajných prezidentov a tento je z nich najlepší,“ povedala, čím potvrdila aj môj dojem. Charizmatický, sympatický, usmievavý človek, z ktorého sála dobrá energia a pozitívny prístup. Takto ho vníma aj každý, s kým som sa o ňom rozprával. Ale tento človek sa stal terčom nevyberaných mediálnych útokov. Prečo? Vlastne pre nič konkrétne. Len bol zrejme v správnom čase na správnom mieste…

 

V médiách sa o vás v ostatnom čase dosť hovorilo, väčšinou nie pozitívne… je niečo, čo by ste chceli povedať na úvod tohto rozhovoru?

Vítam možnosť vyjadriť sa pre váš denník, lebo už som unavený z jednostranného spôsobu informovania. Pritom je to veľmi jednoduché: treba len hovoriť pravdu. Preto sme založili stránku na facebooku, aby sme mali priestor, kde budeme prezentovať náš pohľad na vec. A veľa médií muselo potom korigovať svoje príspevky, keď zistili, že si ich ľudia môžu porovnať s tým, čo hovoríme my. A to im vadilo, začali sa pýtať kto túto našu iniciatívu financuje, či žijeme z reklamy, kto je správca, či to vôbec máme právo robiť a podobne.

 

Začnime po poriadku. Odkedy ste v policajnom zbore a akými pozíciami ste počas vašej kariéry prešli?

Do Policajného zboru som vstúpil v roku 1993. Nebol som už čerstvý absolvent – pôvodne som študoval pedagogiku, mal som byť učiteľ. Po revolúcii som sa zúčastnil konkurzu a už som učil na vysokej škole ako odborný asistent, pripravoval som sa na takúto kariéru. Ekonomika života rodiny ma však prinútila zmeniť plány. V tom čase plat začínajúceho vyšetrovateľa bol skoro dvakrát taký vysoký ako plat vysokoškolského učiteľa. To bol vtedy pre mňa jeden z hlavných motívov, hoci aj tá práca je zaujímavá a aj potom bola pre mňa vždy zaujímavou.

Začínal som teda v Nitre na okresnom úrade vyšetrovania ako vyšetrovateľ. Tam som začal potom prvýkrát aj funkcionárčiť ako zástupca riaditeľa. V roku 1999 som prešiel na krajský úrad vyšetrovania, kde som robil riaditeľa odboru vyšetrovania všeobecnej kriminality. Zjednodušene povedané, išlo o vraždy, vydierania, násilnú kriminalitu. Bola to celkom zaujímavá práca, hoci náročná z psychologického hľadiska.

Potom som sa na tom krajskom úrade vyšetrovania stal zástupcom riaditeľa a keď sa robila posledná väčšia štrukturálna zmena v roku 2004, bolo to za ministra Palka, keď sa zlučovala sekcia vyšetrovania so zvyškom policajného zboru do jedného celku, stal som sa zástupcom riaditeľa krajského riaditeľstva polície. A tam ma v roku 2005 policajný prezident požiadal, či by som nešiel, najprv len dočasne riadiť Úrad boja proti korupcii. Tam som napokon pôsobil až do roku 2010, keď prišiel minister Lipšic a pán Spišiak ako prezident Policajného zboru.

 

Keď sa stal ministrom Daniel Lipšic, vtedy ste z polície odišli. Prečo?

Samozrejme, odišiel som nedobrovoľne. On chcel pracovať s inou osobou, a keďže mi nebolo ponúknuté vhodné reálne uplatnenie, tak som v podstate inakšie ani neuvažoval, len o odchode. Bol by som určite zostal, keby som dostal nejakú primeranú ponuku, a nemal som nejaké prehnané očakávania. Pýtal som sa, či nie je možné vrátiť sa zhruba na takú istú pozíciu, z akej som odchádzal z Nitry, ale nebolo to možné. Takže som to nakoniec vyhodnotil tak, že asi bude lepšie odísť do civilu, lebo som sa skutočne cítil ako nežiadúca osoba.

A priznávam, že keď som sa po osemnástich mesiacoch potom vracal, bol tam aj určitý pocit satisfakcie, že ešte môžem v policajnom zbore pracovať, aj vzhľadom na vek, služobný či fyzický. A o to viac som chcel, aby výsledky mojej práce, ktoré tu zostanú po mne, boli čo najlepšie.

 

Funkcia policajného prezidenta by vlastne nemala byť politická, ale ako vidíme, je politická. Opozícia Vás vníma ako osobu jednoznačne spojenú so Smerom, ale do vysokej funkcie Vás pôvodne dostali nominanti KDH. Je to tak?

Je to tak, ale musím povedať jednu vec. Ja som môj postup až do pozície prezidenta Policajného zboru nikdy nevnímal politicky, ale len profesne. Myslím si, že som si vždy robil meno len svojou prácou. Tým, že nepochádzam z Nitry, ale som z Kežmarku, s nikým v Nitre som nemal žiadne študentské či iné vzťahy a väzby. Ale o tom by mohli hovoriť skôr moji bývalí nadriadení, či to, že som niekde začal postupovať, bolo vďaka práci alebo vďaka nejakým kontaktom a známostiam.

Dotknem sa teraz postavenia policajného prezidenta. Všetci doterajší policajní prezidenti boli vymenovaní do funkcie politickým ministrom. Či som to bol ja, keď ma vymenoval politik Kaliňák, alebo pán Spišiak, ktorého vymenoval politik Lipšic, alebo pán Packa, ktorého vymenoval tiež politik Kaliňák – jednoducho, zákon o štátnej službe hovorí, že policajného prezidenta vymenúva minister.

Preto hovoriť o tom ako o výhrade voči mne je zavádzajúce a manipulatívne. Aj samotný prezident tejto krajiny povedal, podľa mňa tak trošku schizofrenicky, že ten zákon, ktorý sa pripravuje o budúcom výbere prezidenta Policajného zboru, on vlastne možno bude vetovať, lebo minister by mal mať právo si vybrať policajného prezidenta. Takže on, ktorý bol niekoľko týždňov na čele kritiky mojej osoby a stále bolo prvým argumentom, že som nominant politika za Smer, dnes hovorí jedným dychom, že to predsa musí byť tak, že minister má právomoc si sám vybrať svojho podriadeného.

 

A podľa Vás ako by to teda malo byť?

Ja to na odborných fórach hovorím všade jasne a presne: ak je raz vnútorná bezpečnosť krajiny, policajný zbor súčasťou Ministerstva vnútra, potom musí mať minister vnútra z hľadiska svojej zodpovednosti aj zodpovedajúce právomoci. Ak chceme odrezať políciu od politiky vo väčšej miere, tu si viem predstaviť, že by mohli byť všetky ostatné pozície zabezpečované už v právomoci policajného prezidenta napríklad výberovými konaniami.

Ja sa ako prezident Policajného zboru mám zodpovedať ministrovi vnútra, je na ňom, aby si vybral tak, aby som ho ja nesklamal, aby som spoľahlivo zabezpečoval vnútornú bezpečnosť. Ale musí mi k tomu dať aj dostatočne voľné ruky. To by už potom mala byť moja starosť a zodpovednosť, aby som cez štandardné výberové konania, kariérne postupy a hodnotenia určil, kto je spôsobilý a môže zastávať funkcie viceprezidentov, krajských riaditeľov, okresných riaditeľov.

 

Myslíte si, že by to bola záruka nezávislosti polície?

Ak by sme chceli, aby nezávislosť polície od politiky bola ešte väčšia, tak by sme asi museli, podobne ako to je v prípade generálnej prokuratúry, policajný zbor vyčleniť z pôsobnosti Ministerstva vnútra a dať mu ekonomickú, rozpočtovú samostatnosť, museli by sme zrejme voliť prezidenta Policajného zboru v parlamente, ale to už je úplne zásadná organizačná, resp. systémová zmena. Ak ostaneme pri tom, že polícia je v štruktúre Ministerstva vnútra a zodpovednosť má minister ako politik, tak by mal byť policajný prezident vyberaný ministrom, takto to vidím ja.

 

Teda táto kritika, že ste boli vybraný politicky, bola účelová?

Mne tá kritika pripadala natoľko úsmevná, že niekedy som ťažko s ňou mohol bojovať a vysvetľovať ju. Ale domnievam sa, že teraz právomoc vybrať si svojho policajného prezidenta budú chcieť ponechať predsa len ministrovi. Keby sa totiž budúci policajný prezident koncom tohto roka vyberal cez výberové konanie a zo zákona na sedem rokov, tak by sa im nemusel páčiť – chceli by ho radšej vyberať oni. Tak sa teda pýtam: chceme politikárčiť alebo nechceme politikárčiť? To je principiálna otázka, ale nemôže to byť tak, že raz nám nevyhovuje politická voľba, lebo potrebujeme niekoho odstrániť, a inokedy, keď ide o nášho kandidáta, tak je to v poriadku, lebo veď minister má aj zodpovednosť.

 

zhováral sa Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Ministerka spravodlivosti sa v nedeľu stretla s predstaviteľmi hnutia Sme rodina

0 icon

Bratislava 17. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) sa v nedeľu 16. mája stretla s predstaviteľmi hnutia Sme rodina. Dohodli sa na tom, že im dnes pošle svoj návrh zákona, ktorý mení podmienky kolúznej väzby Ako dnes uviedla médiám, poslancom hnutia Sme rodina tiež v…

V júni bude vo Švajčiarsku referendum o zrušení protiteroristického zákona

0 icon

Ženeva 17. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Vo Švajčiarsku sa 13. júna bude konať referendum o zrušení protiteroristického zákona, ktorý povoľuje polícii vykonávať preventívne zákroky proti "potenciálnym teroristom". Vlani prijatý zákon vyvolal obavy OSN či mimovládnych organizácií, podľa ktorých Švajčiarsko by v jeho dôsledku mohlo prísť o status krajiny chrániacej ľudské…

Z vládou propagovaného boja proti mafii môže postupne byť fraška, tvrdí Draxler v súvislosti s prípadom Ribára. Ten sa nemohol domôcť spravodlivosti, ani u Špecializovaného trestného súdu, ani na Najvyššom súde

0 icon

Bratislava 17. mája 2021 (HSP/Foto:Pixabay)    Z vládou propagovaného boja proti mafii môže postupne byť fraška, na sociálnej sieti to viedol exminister Juraj Draxler. Reagoval tak na prípad advokáta Ribára, ktorého na slobodu pustili až po zásahu Ústavného súdu. Dovtedy sa nemohol domôcť spravodlivosti, ani u Špecializovaného trestného súdu, ani na…

Babiš je znepokojený problémom ilegálnej migrácie v ČR. Hovorí, že už má konkrétne nápady, ako to riešiť

0 icon

Praha 17. mája 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Olivier Hoslet)   Premiér Andrej Babiš (ANO) vo svojej nedeľňajšom relácii Čau lidi prehovoril o téme ilegálnej migrácie. Premiér považuje za značný problém to, že cez územie Českej republiky utekajú nelegálni migranti do Nemecka, a preto je odhodlaný podniknúť niektoré kroky, aby túto situáciu vyriešil. Povedal,…

Prvá výstava o svätom Jánovi Pavlovi II. – patrónovi Malopoľska

0 icon

Krakov 17. mája 2021 (HSP/TK KBS/Foto:TASR/AP-Massimo Sambucetti, Files)   Inštitút medzikultúrneho dialógu Jána Pavla II. v Krakove, pripravila vo Wadowiciach jedinečnú výstavu o poľskom pápežovi. Má názov „Svätý Ján Pavol II. - patrón Malopoľska“ Ako upozorňuje Beata Wilk-Woderska z inštitútu, ide o prvú takúto biografickú výstavu. Zdôrazňuje zvláštne väzby poľského…

Zeman označil Babiša za svojho možného nástupcu na prezidentský post

0 icon

Praha 17. mája 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Павел Лисицын)   Český prezident Miloš Zeman sa v nedeľňajšom rozhovore na rádiu Frekvence 1 vyjadril, kto by ho mohol nahradiť v najvyššej ústavnej funkcii. Za možného nástupcu pritom označil terajšieho premiéra Andreja Babiša (ANO), a to v prípade, že by kandidoval Zeman povedal, že Babiš…

V Indii klesli počty nových prípadov pod 300-tisíc

0 icon

Naí Dillí 17. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Aijaz Rahi)   Prvý raz počas ostatných týždňov klesli v Indii denné prírastky koronavírusu pod hranicu 300-tisíc. Druhá najľudnatejšia krajina sveta bojuje s prudkým nárastom prípadov ochorenia COVID-19, no situácia sa v porovnaní s koncom apríla trošku zlepšila Indické ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že v priebehu…

Úrad špeciálnej prokuratúry: O okolnostiach zadržania a dôvodnosti väzby Vladimíra Pčolinského rozhodol sudca

0 icon

Bratislava 17. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Henrich Mišovič)   O okolnostiach zadržania a dôvodnosti väzby bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra P. rozhodol sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu ako aj následne Najvyšší súd SR, pričom nebola zistená žiadna nezákonnosť. Vyhlásil to Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ktorý tak…

V bratislavskej škôlke spadla na deti omietka. Na mieste zasahujú hasiči

0 icon

Bratislava 17. mája 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Hasičský a záchranný zbor v pondelok predpoludním informoval o zásahu hasičov v materskej škole v Starom meste v Bratislave. Hasiči o 11:56 uviedli, že zasahujú v škôlke na Medenej ulici v Bratislave. "Po príchode na miesto udalosti bolo zistené, že počas obeda na deti…

Erdogan vyzval pápeža, aby pomohol ukončiť izraelský „masaker“ Palestínčanov

0 icon

Istanbul 17. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Turkish Presidency)   Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzvalv pondelok pápeža Františka, aby pomohol ukončiť izraelský "masaker" Palestínčanov, ktorý musí byť potrestaný sankciami. Vo vyhlásení o tom informoval úrad tureckého prezidenta, na ktorý sa odvolala tlačová agentúra AFP Erdogan vo výzve pápežovi napísal, že "Palestínčania budú…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Sex so zvieratami a ich ochrancovia

0icon

Fašizmus, nacizmus, komunizmus a rasizmus boli len rôznymi variantmi zjednodušeného myslenia, ktoré je nám všetkým nebezpečne blízke. Všetky ponúkali výklad sveta, ktorý sa dá zhrnúť do jedinej vety: „Toto je nepriateľ a až ho zničíme, všetci budeme šťastní!“. Vyrovnávať sa každodenne s rôznosťou, premenlivosťou a nejednoznačnosťou sveta je náročné a namáhavé. Vyžaduje to abstraktné myslenie…

Boris Mesár

1. Rodičia zlyhali a nechali a stále nechávajú terorizovať svoje deti . Odpustia Vám to niekedy ? 2. Americký národ v ohrození: Penzionovaní generáli píšu otvorený list

0icon

1. „Nemôže existovať nijaké horšie odhalenie duše spoločnosti,“ vyhlásil Nelson Mandela, „ako spôsob, akým zaobchádza so svojimi deťmi.“ Podľa tohto štandardu má naša spoločnosť teraz dušu týrajúceho rodiča. Pandémia zmenila dospelých alebo prinajmenšom tých, ktorí stanovujú pravidlá, na sebeckých neurotikov, ktorí trestajú nevinné deti už rok . Deti sa nedokážu…

Ján Vydra

Celková analýza kauzy COVID a prečo nás zatvárajú do domácej karantény(5) aneb nie je mi to jedno

0icon

Či som chcel alebo nie, napísanie prvého a ďalšieho článku ku kaze COVID a reakcie naň, spôsobili že som musel reagovať a napísať tento ďalší článok, ako voľné pokračovanie tých predchádzajúcich. V príspevkoch som našiel aj reakciu čitateľa článku, tak trochu sklamaného, že asi očakával niečo úplne iné, ako tam…

Tony Belohorec

Som váš nový Boh. Sklonte šije

0icon

Ako mám byť dobrým? Ako dať ľuďom najavo, že mám pokoj v duši? Ako pozrieť na človeka, pri strete pohľadov? Chcem byť zdvorilý, úctivý. Nechcem zväčšovať nervozitu. Všade je toľko napätia, že sa dá krájať.  Sedím v kaviarni za rohom. More je tak blízko, že ho občas počujem aj cez…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Na čo bol postavený nepoužívaný staroveký sibírsky chrám?

0 icon

Na úpätí malého ostrova uprostred Sibíri leží tajomná zrúcanina starej pevnosti. Podľa vedcov sa ale chrám nikdy nepoužil. Archeológovia sa nedávno pustili do skúmania vzdialenej štruktúry komplexu a využili najmodernejšiu datovaciu technológiu. Najzvláštnejšie zo všetkého je, že sa chrám nikdy nepoužil, čo vedie ku konšpiráciám o jeho účele. Vďaka novej…

Hroznový cukor: Aké výhody prináša jeho konzumácia?

0 icon

Glukóza (hroznový cukor) je cukor s osobitnou funkciou v tele - je to najrýchlejší zdroj energie a jediná forma cukru, ktorá sa okamžite po konzumácii vstrebáva do krvi bez zaťaženia zažívacieho ústrojenstva. Hroznový cukor – glukóza má veľkú výhodu v tom, že sa rýchlo metabolizuje na energiu a hneď je vydaná do…

Velsenská aféra - Išlo o zradu alebo o náhodu? 1.časť

0 icon

V záverečnej fáze vojny v Európe nacisti zabili niekoľko príslušníkov holandského komunistického odboja. Okúzlujúca odbojárka Hannie Schaftová bola zastrelená medzi piesočnými presypmi v Bloemendaale iba tri dni pred oslobodením Holandska. Prinášame ďalšiu viac ako zaujímavú mini sériu článkov s názvom Velsenská aféra. Poďme na prvú časť. V tej dobe kolovali rôzne zvesti, ktoré nikto ani…

TOP10+: Naozaj sa dá zaspať v takejto pozícii a na takom mieste?

0 icon

Naši domáci miláčikovia dokážu zaspať na tých najneočakávanejších miestach. Vtedy treba rýchlo a potichu vytiahnuť mobil a túto chvíľu zvečniť. My, ľudia, sme o dosť náročnejší, ale svojim spôsobom rovnakí. Dokážeme zaspať v aute, pred televízorom, pri opaľovaní na brehu jazera, vo vlaku a niekedy aj v práci. Únavu jednoducho nezastavíš.…

Aké výhody prináša konzumácia červeného vína?

0 icon

Červené víno, okrem toho, že je príjemným doplnkom k večernému sledovaniu televízie, k cestovinám a iným potravinám, je plné tisícok antioxidantov a fytochemikálií, ktoré ponúkajú mnohé zdravotné výhody. Aby si predišiel zdravotným rizikám spojeným s konzumáciou alkoholu, American Heart Association odporúča, aby muži nepili viac ako jeden až dva poháre…

Vo svete IT

Telekom „pozýva do kina“. Ponúka 30-dňový balík služby HBO GO zadarmo. Pre koho je určený a ako si ho môžete aktivovať?

0 icon

Telekom v uplynulých týždňoch viackrát prekvapil a to v pozitívnom slova zmysle. Napríklad koncom apríla spravil paušály bez hardwaru atraktívnejšími. Konkrétne zákazníkom, ktorí si aktivujú alebo predlžujú paušál bez hardwaru, ponúka extra balík dát počas doby viazanosti. Prípadne, za spomenutie rovnako stojí povedať, že nedávno rozšíril pokrytie optikou pre ďalších…

Android 12 prejde radikálnou zmenou dizajnu. Unikol náhľad systému!

0 icon

Predstavenie nového Androidu 12 v BETA zostavení je predo dvermi. Malo by sa tak stať už v priebehu najbližších dní počas konferencie Google I/O 2021. V priebehu uplynulých týždňov až mesiacov, sme mohli čítať o viacerých pripravovaných zmenách, tie hlavné sa spoločnosti však darili dobre schovávať. Najnovšie známy YouTuber Jon…

Polícia SR spustila kampaň Stop online podvodom. Tvárou prvého informačného spotu je prezidentka SR

0 icon

Posledné týždne môžeme vo zvýšenej miere čítať o rôznych podvodoch. Zatiaľ, čo v minulosti bola väčšina podvodov realizovaná za hranicami našej krajiny, tak dnes tomu už tak tak nie je. Len niekoľko dní dozadu sme napríklad upozorňovali na podvodnú taktiku „Návod na bezpečný nákup“, či VHISING, kde drzosť útočníkov prerástla…

Čo je to DND režim, čo ponúka a ako si ho môžete prispôsobiť vo vašom Android smartfóne?

0 icon

Android smartfóny patria medzi zariadenia, ktoré ponúkajú veľké množstvo prispôsobení vrátane funkcií. Mnohé z nich sú však dobre schovanými. Dnes by sme vám chceli dať do pozornosti DND režim, ktorý je medzi používateľmi vcelku málo využívaným a to aj napriek tomu, že ide o užitočnú funkciu. Čo je to DND…

BAICYCLE Smart 2.0 – bezpečnejšia a hlavne pohodlnejšia alternatíva ku bežnej elektrickej kolobežke

0 icon

Fenomén v oblasti mestskej dopravy v podobe elektrických kolobežiek v našich končinách stále naberá na obrátkach. V mestách stretávame stovky kolobežiek na dennom poriadku, no tento typ prepravy nie je úplne pre každého obyvateľa väčšieho mesta, či priľahlých obcí. Veľká časť z nás by radšej volila bezpečnejšiu alternatívu v podobe…

Armádny Magazín

"Múdra" ruská raketa v Čiernom mori. Prečo sa jej hovorí "zabijak lietadlových lodí"?

0 icon

Rusko, 17.máj 2021 (AM) – Vulkan je raketa, ktorá by možno neexistovala, keby ZSSR vo svojej dobe "nezaspal" trend zvyšovania obranyschopnosti nepriateľských lietadlových lodí. Čí dedič je tento systém, komu sa podobá svojim "mozgom" a komu svojím vzhľadom?   Dňa 13. mája oslávila Čiernomorská flotila RF 238.

Video: Výsadok v Tuve. Minister Šojgu prezradil kto učí špeciálne sily prežiť v Tajge a v horách

0 icon

Rusko, 17.máj 2021 (AM) – Ruský minister obrany Sergej Šojgu uviedol, že staroverci žijúci v ťažko dostupných oblastiach sa zúčastňujú výcvikového programu špeciálnych síl. Sergej Šojgu prezradil, že staroverci sú prijímaní na pomoc s výcvikom vojakov špeciálnych síl. Ministerstvo vytvorilo špeciálne centrá, do programu ktorých

Ukrajinská vláda využíva na zastrašovanie republík Donbasu nacistov a radikálov. Tí navrhujú koncentračné tábory

0 icon

Ukrajina, 17.máj 2021 (AM) – Okrem nástroja rusofóbie ukrajinská vláda bohato využíva na zastrašovanie republík Donbasu nacistov, tvrdí člen Rady pre ľudské práva pri kancelárii prezidenta Ruskej federácie Alexander Brod.   „Popri zúrivej rusofóbii nová vláda naďalej využíva nacistov na dráždenie obyvateľstva, ako aj nástroj na zastrašovanie No

Eduard Chmelár: Na palestínskych životoch záleží. Video

0 icon

Palestína, 17.máj 2021 (AM) – Má na obranu právo len Izrael, alebo aj utláčaní Palestínčania? Aká je primeraná obrana ľudí, ktorí sú vystavení permanentnému teroru, vyhnaní z ich pôdy, násilne deportovaní? Nad týmto aj nad udalosťami v Palestíne sa zamýšľa politológ Eduard Chmelár vo svojom najnovšom videu:  

Politológ predpovedá konflikt s Izraelom na štyri kroky dopredu. O Palestíne ani zmienka

0 icon

Izrael, 16.máj 2021 (AM) – Známy novinár a politológ Alexander Sosnovskij dokázal vypočítať spôsob riešenia konfliktu s Izraelom na štyri kroky vpred. Zároveň o Palestíne neuviedol ani slovo. Odborník navrhol, aby sa americké orgány pokúsili obrátiť ďalšie zhoršenie arabsko-izraelského konfliktu v ich prospe

Svetlo sveta

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali