Kto spolitizoval funkciu policajného prezidenta? Tibor Gašpar exkluzívne pre Hlavné správy – časť 1.

Bratislava 1. júna 2018 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

 

Generál PaedDr. Tibor Gašpar. K prvému júnu 2018 na požiadanie ministra odstupuje najdlhšie slúžiaci prezident Policajného zboru SR v jeho histórii. Človek, ktorý je v nemilosti médií hlavného prúdu, hoci sa možno previnil iba tým, že slúžil pod nesprávnym ministrom. Napriek tomu, napriek akútnemu nedostatku akýchkoľvek relevantných dôvodov, v médiách na neho dnes ťažko nájsť dobrého slova. My to skúsime napraviť a dáme mu v najbližších dňoch dostatok priestoru, aby sa verejnosť dozvedela aj inú verziu príbehu. Prvú časť rozsiahleho exkluzívneho rozhovoru pre Hlavné správy prinášame dnes.

Na snímke Tibor Gašpar

„No čo, ste s rozhovorom spokojný?“ usmiala sa na mňa sekretárka, keď som odchádzal z interview s policajným prezidentom Tiborom Gašparom.

„Ale áno, mám odpovede na všetky otázky. Bol veľmi milý a ústretový,“ odpovedal som.

„Áno, on je skvelý človek. Môžem to porovnávať, zažila som tu za tie roky celý rad policajných prezidentov a tento je z nich najlepší,“ povedala, čím potvrdila aj môj dojem. Charizmatický, sympatický, usmievavý človek, z ktorého sála dobrá energia a pozitívny prístup. Takto ho vníma aj každý, s kým som sa o ňom rozprával. Ale tento človek sa stal terčom nevyberaných mediálnych útokov. Prečo? Vlastne pre nič konkrétne. Len bol zrejme v správnom čase na správnom mieste…

 

V médiách sa o vás v ostatnom čase dosť hovorilo, väčšinou nie pozitívne… je niečo, čo by ste chceli povedať na úvod tohto rozhovoru?

Vítam možnosť vyjadriť sa pre váš denník, lebo už som unavený z jednostranného spôsobu informovania. Pritom je to veľmi jednoduché: treba len hovoriť pravdu. Preto sme založili stránku na facebooku, aby sme mali priestor, kde budeme prezentovať náš pohľad na vec. A veľa médií muselo potom korigovať svoje príspevky, keď zistili, že si ich ľudia môžu porovnať s tým, čo hovoríme my. A to im vadilo, začali sa pýtať kto túto našu iniciatívu financuje, či žijeme z reklamy, kto je správca, či to vôbec máme právo robiť a podobne.

 

Začnime po poriadku. Odkedy ste v policajnom zbore a akými pozíciami ste počas vašej kariéry prešli?

Do Policajného zboru som vstúpil v roku 1993. Nebol som už čerstvý absolvent – pôvodne som študoval pedagogiku, mal som byť učiteľ. Po revolúcii som sa zúčastnil konkurzu a už som učil na vysokej škole ako odborný asistent, pripravoval som sa na takúto kariéru. Ekonomika života rodiny ma však prinútila zmeniť plány. V tom čase plat začínajúceho vyšetrovateľa bol skoro dvakrát taký vysoký ako plat vysokoškolského učiteľa. To bol vtedy pre mňa jeden z hlavných motívov, hoci aj tá práca je zaujímavá a aj potom bola pre mňa vždy zaujímavou.

Začínal som teda v Nitre na okresnom úrade vyšetrovania ako vyšetrovateľ. Tam som začal potom prvýkrát aj funkcionárčiť ako zástupca riaditeľa. V roku 1999 som prešiel na krajský úrad vyšetrovania, kde som robil riaditeľa odboru vyšetrovania všeobecnej kriminality. Zjednodušene povedané, išlo o vraždy, vydierania, násilnú kriminalitu. Bola to celkom zaujímavá práca, hoci náročná z psychologického hľadiska.

Potom som sa na tom krajskom úrade vyšetrovania stal zástupcom riaditeľa a keď sa robila posledná väčšia štrukturálna zmena v roku 2004, bolo to za ministra Palka, keď sa zlučovala sekcia vyšetrovania so zvyškom policajného zboru do jedného celku, stal som sa zástupcom riaditeľa krajského riaditeľstva polície. A tam ma v roku 2005 policajný prezident požiadal, či by som nešiel, najprv len dočasne riadiť Úrad boja proti korupcii. Tam som napokon pôsobil až do roku 2010, keď prišiel minister Lipšic a pán Spišiak ako prezident Policajného zboru.

 

Keď sa stal ministrom Daniel Lipšic, vtedy ste z polície odišli. Prečo?

Samozrejme, odišiel som nedobrovoľne. On chcel pracovať s inou osobou, a keďže mi nebolo ponúknuté vhodné reálne uplatnenie, tak som v podstate inakšie ani neuvažoval, len o odchode. Bol by som určite zostal, keby som dostal nejakú primeranú ponuku, a nemal som nejaké prehnané očakávania. Pýtal som sa, či nie je možné vrátiť sa zhruba na takú istú pozíciu, z akej som odchádzal z Nitry, ale nebolo to možné. Takže som to nakoniec vyhodnotil tak, že asi bude lepšie odísť do civilu, lebo som sa skutočne cítil ako nežiadúca osoba.

A priznávam, že keď som sa po osemnástich mesiacoch potom vracal, bol tam aj určitý pocit satisfakcie, že ešte môžem v policajnom zbore pracovať, aj vzhľadom na vek, služobný či fyzický. A o to viac som chcel, aby výsledky mojej práce, ktoré tu zostanú po mne, boli čo najlepšie.

 

Funkcia policajného prezidenta by vlastne nemala byť politická, ale ako vidíme, je politická. Opozícia Vás vníma ako osobu jednoznačne spojenú so Smerom, ale do vysokej funkcie Vás pôvodne dostali nominanti KDH. Je to tak?

Je to tak, ale musím povedať jednu vec. Ja som môj postup až do pozície prezidenta Policajného zboru nikdy nevnímal politicky, ale len profesne. Myslím si, že som si vždy robil meno len svojou prácou. Tým, že nepochádzam z Nitry, ale som z Kežmarku, s nikým v Nitre som nemal žiadne študentské či iné vzťahy a väzby. Ale o tom by mohli hovoriť skôr moji bývalí nadriadení, či to, že som niekde začal postupovať, bolo vďaka práci alebo vďaka nejakým kontaktom a známostiam.

Dotknem sa teraz postavenia policajného prezidenta. Všetci doterajší policajní prezidenti boli vymenovaní do funkcie politickým ministrom. Či som to bol ja, keď ma vymenoval politik Kaliňák, alebo pán Spišiak, ktorého vymenoval politik Lipšic, alebo pán Packa, ktorého vymenoval tiež politik Kaliňák – jednoducho, zákon o štátnej službe hovorí, že policajného prezidenta vymenúva minister.

Preto hovoriť o tom ako o výhrade voči mne je zavádzajúce a manipulatívne. Aj samotný prezident tejto krajiny povedal, podľa mňa tak trošku schizofrenicky, že ten zákon, ktorý sa pripravuje o budúcom výbere prezidenta Policajného zboru, on vlastne možno bude vetovať, lebo minister by mal mať právo si vybrať policajného prezidenta. Takže on, ktorý bol niekoľko týždňov na čele kritiky mojej osoby a stále bolo prvým argumentom, že som nominant politika za Smer, dnes hovorí jedným dychom, že to predsa musí byť tak, že minister má právomoc si sám vybrať svojho podriadeného.

 

A podľa Vás ako by to teda malo byť?

Ja to na odborných fórach hovorím všade jasne a presne: ak je raz vnútorná bezpečnosť krajiny, policajný zbor súčasťou Ministerstva vnútra, potom musí mať minister vnútra z hľadiska svojej zodpovednosti aj zodpovedajúce právomoci. Ak chceme odrezať políciu od politiky vo väčšej miere, tu si viem predstaviť, že by mohli byť všetky ostatné pozície zabezpečované už v právomoci policajného prezidenta napríklad výberovými konaniami.

Ja sa ako prezident Policajného zboru mám zodpovedať ministrovi vnútra, je na ňom, aby si vybral tak, aby som ho ja nesklamal, aby som spoľahlivo zabezpečoval vnútornú bezpečnosť. Ale musí mi k tomu dať aj dostatočne voľné ruky. To by už potom mala byť moja starosť a zodpovednosť, aby som cez štandardné výberové konania, kariérne postupy a hodnotenia určil, kto je spôsobilý a môže zastávať funkcie viceprezidentov, krajských riaditeľov, okresných riaditeľov.

 

Myslíte si, že by to bola záruka nezávislosti polície?

Ak by sme chceli, aby nezávislosť polície od politiky bola ešte väčšia, tak by sme asi museli, podobne ako to je v prípade generálnej prokuratúry, policajný zbor vyčleniť z pôsobnosti Ministerstva vnútra a dať mu ekonomickú, rozpočtovú samostatnosť, museli by sme zrejme voliť prezidenta Policajného zboru v parlamente, ale to už je úplne zásadná organizačná, resp. systémová zmena. Ak ostaneme pri tom, že polícia je v štruktúre Ministerstva vnútra a zodpovednosť má minister ako politik, tak by mal byť policajný prezident vyberaný ministrom, takto to vidím ja.

 

Teda táto kritika, že ste boli vybraný politicky, bola účelová?

Mne tá kritika pripadala natoľko úsmevná, že niekedy som ťažko s ňou mohol bojovať a vysvetľovať ju. Ale domnievam sa, že teraz právomoc vybrať si svojho policajného prezidenta budú chcieť ponechať predsa len ministrovi. Keby sa totiž budúci policajný prezident koncom tohto roka vyberal cez výberové konanie a zo zákona na sedem rokov, tak by sa im nemusel páčiť – chceli by ho radšej vyberať oni. Tak sa teda pýtam: chceme politikárčiť alebo nechceme politikárčiť? To je principiálna otázka, ale nemôže to byť tak, že raz nám nevyhovuje politická voľba, lebo potrebujeme niekoho odstrániť, a inokedy, keď ide o nášho kandidáta, tak je to v poriadku, lebo veď minister má aj zodpovednosť.

 

zhováral sa Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 19:15

Veliteľ sudánskej armády Abdal Fattáh Burhán obvinil osobitného vyslanca OSN Volkera Perthesa z podnecovania ozbrojeného konfliktu v Sudáne a požiadal OSN o jeho stiahnutie z postu v Chartúme.

Včera 18:42

Cestujúci prichádzajúci letecky do Británie čelia niekoľkohodinovému čakaniu spôsobenému technickým problémom. Ten má za následok uzavretie elektronických príletových brán na letiskách naprieč krajinou. Z dôvodu tejto chyby musí personál pasy pasažierov kontrolovať manuálne.

Včera 18:35

V posledný deň kampane pred druhým kolom prezidentských volieb v Turecku sa úradujúci prezident Recep Tayyip Erdogan i jeho vyzývateľ Kemal Kiličdaroglu snažili mobilizovať svojich priaznivcov, aby v nedeľu využili svoje práva a prišli voliť.

Včera 17:35

Sedem mesiacov po výbuchu, ktorý vážne poškodil Kerčský most spájajúci Rusko s okupovaným Krymom, riaditeľ ukrajinskej tajnej služby (SBU) Vasyľ Maľuk potvrdil účasť Kyjeva, keď uviedol, že SBU prijala “určité opatrenia” na “odrezanie” tejto pre Rusko dôležitej logistickej trasy.

Včera 17:05

Na hranici Iránu a Afganistanu vypukli ozbrojené zrážky medzi hnutím Taliban a iránskymi silami. Dôvodom sú spory o vodu. 

Včera 17:04

Ukrajinská vojenská rozviedka tvrdí, že ruská armáda pripravuje rozsiahlu provokáciu simulujúcu haváriu v Záporožskej jadrovej elektrárni (ZAES), aby zmarila očakávaný protiútok ukrajinskej armády.

Včera 15:29

Ministerstvo obrany v Moskve vyhlásilo, že ruská protivzdušná obrana zachytila dve riadené strely Storm Shadow, ktoré ukrajinským silám dodala Británia. Kde boli tieto strely s doletom 250 kilometrov zachytené, Moskva nespresnila.

Včera 14:42

Teherán obvinil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského z protiiránskej propagandy po tom, čo vyzval na zastavenie dodávok dronov Rusku. Teherán vyhlásil, že Zelenskyj chcel týmito výrokmi apelovať na Západ, aby ukrajinským silám poskytol viac zbraní a finančnej podpory. 

Včera 14:20

Ukrajina požiadala Berlín o poskytnutie striel vzduch-vzduch Taurus, ktoré majú dolet až 500 kilometrov.

Včera 14:04

Twitter sa rozhodol odstúpiť od európskeho Kódexu postupov v oblasti dezinformácií, ktorý je dobrovoľnou dohodou združujúcou najväčšie sociálne siete. Eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton však podotkol, že svoje povinnosti musí Twitter dodržiavať aj naďalej.

Včera 14:01

Muž v Kalifornii vrátil knihu do knižnice 96 rokov po termíne: ako sa hovorí, nikdy nie je neskoro

Je to stará kniha, ktorá je v našej rodine už päť generácií,” povedal “čitateľ” na recepcii knižnice. A vrátil výtlačok Dejín Spojených štátov. Perry usúdil, že si ju pravdepodobne požičal dedko jeho manželky, ktorý možno chcel, aby sa kniha stala začiatkom vzdelávania jeho dvoch dcér v oblasti americkej histórie.

Knižnica, samozrejme, s radosťou prijala unikátne vydanie z roku 1927 a dokonca ani nenútila muža zaplatiť pokutu za oneskorené vrátenie. Za ten čas sa totiž na pokute nazbieralo nie zanedbateľných 1 700 dolárov.

Muž v Kalifornii vrátil knihu do knižnice 96 rokov po termíne
Muž v Kalifornii vrátil knihu do knižnice 96 rokov po termíne

Včera 13:41

Vučič odstúpil z funkcie lídra srbskej vládnucej strany, informujú srbské médiá.

Srbský prezident navrhol na tento post kandidatúru ministra obrany Miloša Vučevića.

Deň predtým sa v krajine konali rozsiahle zhromaždenia proti násiliu v súvislosti s masovou streľbou v Belehrade, pri ktorej zahynulo niekoľko ľudí.

Demonštranti požadovali odstúpenie ministrov a zrušenie licencií na vysielanie televíznych kanálov, ktoré propagujú násilie.

Vučič odstúpil z funkcie lídra srbskej vládnucej strany
Vučič odstúpil z funkcie lídra srbskej vládnucej strany

Včera 13:16

Americké spoločnosti bankrotujú v rekordnom počte od krízy v rokoch 2008-2010

Uvádza to spoločnosť S&P Global Market Intelligence:

– Za prvé štyri mesiace bolo v USA zaznamenaných 236 “veľkých” (podnikových) bankrotov

– čo je viac ako dvojnásobok prvých štyroch mesiacov predchádzajúceho roka a najvyšší počet od roku 2010.

Americké spoločnosti bankrotujú v rekordnom počte od krízy v rokoch 2008-2010
Americké spoločnosti bankrotujú v rekordnom počte od krízy v rokoch 2008-2010

Včera 12:39

Rusko využije bojovníkov ruskej Wagnerovej skupiny, ktorí začali svoje jednotky sťahovať z ukrajinského mesta Bachmut, na ďalšie útočné vojenské operácie v regióne Donbas. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Verstappen najrýchlejší v záverečnom treťom tréningu na VC Monaka

0 icon

Holandský motoristický pretekár Max Verstappen bol najrýchlejší v sobotňajšom tréningu na VC Monaka. Úradujúci majster sveta dosiahol v uliciach kniežatstva čas 1:12,776 minúty na mäkkých pneumatikách.

Roglič získal ružový dres a v nedeľu si príde po celkový triumf

0 icon

Monte Lussari 27. mája 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook) Aktualizované 27. mája o 19:19 h.  Slovinský cyklista Primož Roglič sa premiérovo v kariére stane víťazom Giro d'Italia. Stačí mu na to prísť v nedeľu do cieľa 106. ročníka prestížneho podujatia v Ríme. Jazdec stajne Jumbo-Visma napriek tchnickým probémom triumfoval v sobotňajšej časovke z…

Pád zo Zbojníckeho chodníka vo Vrátnej doline neprežila 38-ročná žena

0 icon

Terchová 27. mája 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Horská záchranná služba)   Pád zo Zbojníckeho chodníka vo Vrátnej doline neprežila v sobotu 38-ročná slovenská turistka. Horská záchranná služba (HZS) o tom informuje na svojej webovej stránke Doplnila, že podľa prvotných informácií spadla žena do rokliny a viac nereagovala. "Na turistickom chodníku ostali tri malé…

V rieke Ondava sa našlo telo dieťaťa

0 icon

Prešov 27. mája 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   V rieke Ondava sa v sobotu našlo telo dieťaťa. Pre TASR to potvrdila prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová. Upozornil na to portál tvnoviny.sk "Polícia začala trestné stíhanie vo veci trestného činu usmrtenia. Okolnosti preverujeme. Obhliadajúci lekár na mieste predbežne vylúčil cudzie zavinenie," uviedla…

Kanada – Lotyšsko 4:2, Laughton: “Máme jediný cieľ”

0 icon

Tampere 27. mája 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin) Aktualizované 27. mája 2023 o 17:33 h. Hokejisti Kanady ako prví postúpili do finále majstrovstiev sveta v Tampere a štvrtýkrát za sebou si zahrajú o zlato. V sobotňajšom semifinále zdolali prekvapenie turnaja Lotyšsko 4:2. V boji o titul sa stretnú s úspešnejším z večerného…

Česi váhajú s prijatím eura. Je česká koruna pre nich lepším variantom?

0 icon

Bratislava 27. mája 2023 (HSP/Foto:Pixabay)   Zavedenie eura v Česku nie je témou, ktorá by sa mohla riešiť v tomto volebnom období. Za dôvodmi oddialenia zavedenia eura v ČR stojí ekonomická situácia v krajine. Podľa českého premiéra Fialu (ODS) je najprv nutné dať do poriadku český štátny rozpočet a skrotiť…

Kollár: “Je to ťažké, ale musím dodržiavať zákon”

0 icon

Bratislava 27. mája 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Sme rodina si počká na programové vyhlásenie vlády (PVV) a podľa neho sa rozhodne, či vládu odborníkov podporí. Úradnícka vláda nemá veľa práce, má krajinu doviesť do volieb, postarať sa o rozpočet a dbať na čerpanie eurofondov. Predseda Národnej rady (NR) SR Boris…

Vučić odstúpil z funkcie predsedu vládnucej Srbskej pokrokovej strany. Aké sú dôvody

0 icon

Belehrad 27. mája 2023 (HSP/Foto:Kurir)   Srbský prezident Aleksandar Vučić odstúpil z funkcie predsedu vládnucej Srbskej pokrokovej strany Oznámil to včera takto: "Dnes je posledný večer, keď sa vám prihováram ako predseda Srbskej pokrokovej strany. Od zajtra budem lídrom všetkých občanov Srbska, nie predsedom politickej strany. Vedenie našej strany prevezmú…

EÚ nemá žiadne vedenie, len mimovládne organizácie a think-tanky, ktoré jej hovoria, čo má robiť, tvrdí maďarská ministerka spravodlivosti Judit Vargová

0 icon

Budapešť 27. mája 2023 (HSP/rmx.news/Foto:Facebook)   "V Európskej únii sú to dnes mimovládne organizácie (MVO), nadácie a think tanky, ktoré Európe hovoria, ako má byť riadená, podľa vôle svojich vlastných lídrov”, informuje spravodajský portál REMIX News Nikto dnes nemá odvahu a schopnosti viesť Európu, čo znamená, že v Európskej únii,…

Dokud jsou blbí…

0 icon

Praha 27. mája 2023 (HSP/vidlakovykydy/Foto:Pixabay)   Rusko je agresor, agresorovi se nesmí pomáhat a proto je zapotřebí se odstřihnout od ruských energií. To Rusku způsobí hospodářské ztráty, které mu způsobí takové problémy, že nebude schopno pokračovat ve válce. Bezprecedentní západní sankce pak ruskou ekonomiku srazí na kolena Takhle to říkali…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Červené tričko CCCP

0icon

Zazrel som dnes chlapíka s krásne červeným tričkom, kosák a kladivo, veľké písmená CCCP. Je to in. Zablahoželajme mimovládkam, médiám. Situácia sa vyvinula do takej miery, že ľudia s láskou spomínajú na minulý režim. Zrejme, keď to neváhajú demonštrovať verejne.  Aj mňa to chytilo. Žiarivočervené tričko so znakom ČSSR, lev…

Gustáv Murín

NA MOMENT so známym pedagógom o sexuálnej výchove, šikane a ohrozenej slovenčine

0icon

Tentoraz vo svojej internetovej TV relácii "Na moment, blogeri!" predstavujem pedagóga, blogera, aktivistu, odborníka na školstvo, exriaditeľa štátnej základnej školy, lingvistu, zakladateľa neformálneho Spoločenstva slovenčinárov, priateľov školy a vyučovania slovenčiny a zakladateľa teórie Školovedy PhDr. Jána Papugu, PhD. T&aac

Slavěna Vorobelová

Žilinku chcú potichu odstrániť

0icon

Lex Žilinka, zákon, ktorý je momentálne v Národnej rade a ktorým chcú odstaviť stoj čo stoj s blížiacimi sa predčasnými voľbami generálneho prokurátora, pretože nekoná podľa predstáv niektorých liberálno-progresívnych politikov. Liberáli z SaS síce tvrdia, že maj&ua

Viktória Hellenbart

Homo homini lupus alebo na vine je ten, kto sa nechal oklamať ?

0icon

Blog bývalej poslankyne národnej rady za stranu SaS  zo dňa 9.9.2016 s názvom Rekviem pre znásilnené dievčatá, publikovaný v Denníku N, bol podľa slov jeho autorky napísaný na základe reálneho príbehu. Mojím cieľom nie je „oživovať“  star&e

Erik Majercak

Texas sa pripravuje v USA na prevzatie riadenia časti USA alebo celej USA ako nové centrum koncentrácie moci

0icon

V posledných voľbách prezidenta USA je známe, že u niektorých štátov, kde bol Biden zvolený za prezidenta vznikli pochybnosti o spravodlivosti týchto volieb. Pochybnosťou v týchto štátoch vznikla pochybnosť u iných štátov ako Texas, že boli dodržané podmienky volieb ako celku. Teda tým, že Texas volil Trumpa a aj iné…

Vášeň v Tebe

Každý miluje hudbu, ale tieto 3 znamenia by bez nej nemohli žiť.

0 icon

28.5.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay.com/BEP). Spájate si vždy niečo, čo sa stalo vo vašom živote, s piesňou, ktorá hrala v pozadí? Patríte k tým jedincom, ktorí míňajú viac peňazí na služby streamovania hudby alebo na sťahovanie hudby na svoj účet iTunes než na oblečenie? Obraciate sa na hudbu,…

Už žiadne kondicionéry na nechty z drogérie. Táto domáca kúra dokáže zázraky. Potrebujete len 2 zložky

0 icon

28.5.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay.com/Alehandra13). Kondicionéry na nechty z drogérie sú minulosťou, pretože tento domáci prostriedok dokáže zázraky s lámavými a poškodenými nechtami. Podľa Kobieta Gazeta potrebujete len dve ingrediencie, ktoré nájdete na kuchynských policiach. Ak to budete robiť pravidelne, výsledky budú úžas

Zvyčajne ho vyhodíte, tentoraz ho rozsypete v záhrade. Váš problém so slimákmi bude v okamihu preč!

0 icon

28.5.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay.com/suju-foto). Slimáky a ulitníky môžu v záhrade napáchať veľa škody a najmä na jar sa veľmi radi objavujú v okolí rôznych rastlín. Namiesto kupovania drahých chemikálií, odporúča Kobieta Gazeta týchto slizkých škodcov prekabátiť pomocou šikovnej metódy.

Nemusíte sa vzdať kvetov: tipy pre záhradu odolnú voči alergiám

0 icon

28.5.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay.com/VladBitte). Kvetov a okrasných rastlín v domácnosti sa nemusíte vzdať ani vtedy, ak máte sennú nádchu. Videli ste už tieto? S trochou starostlivosti sa môžete prechádzať po záhrade bez kýchania napriek sennej nádche. Ako? Hovorí nám

Ona meria 205 cm, on 167 cm. Ľudia sa čudujú, prečo si ho vzala. "Nepoznali pravdu"

0 icon

28.5. 2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: instagram.com/elisane_oficial). "Najvyššia modelka Brazílie" sa rozhodla vydať za muža, s ktorým ju delí takmer 40 cm. Zábery z ich príbehu, na ktoré Plotek narazil na TikToku, sa šíria vo veľkom.

Armádny Magazín

Zničenie systémov protivzdušnej obrany Patriot v Kyjeve ohrozuje americké základne v Tichomorí

0 icon

USA, 28.máj 2023 (AM) – Úspešná operácia ruských vzdušných a kozmických síl na zničenie systému protivzdušnej obrany Patriot v Kyjeve 16. mája s použitím hypersoni

Ak teroristi existujú, znamená to, že ich niekto potrebuje? Áno - krajiny NATO

0 icon

USA, 28.máj 2023 (AM) – Zmeny v globálnych geopolitických procesoch vytvárajú nové a aktualizované výzvy a hrozby pre Strednú Áziu, predovšetkým zo strany medzinárodných extrémistických a teroristických skupín. "Ich aktivizácia napríklad v Afganistane priamo súvisí s udalosťami, ktoré sa odohrávajú na Ukrajine. Hovoria o tom tak odborníci z krajín SNŠ, ako aj…

Dejiny a výzvy geopolitiky. Cancel culture

0 icon

Rusko, 28.máj 2023 (AM) – Ak má história riešiť politické problémy, potom je vylúčené, aby historik nemal originálnu koncepciu. Prirodzene, je žiaduce, aby táto koncepcia bola na "správnej", "svetlej" strane dejín a politiky, ako inak by to mohlo byť? Zo spoločenskej pamäti sa vymazávajú veľké vrstvy historického poznania. A vlastne celé dejiny…

Daily Mail: Ukrajina dostáva rakety s uplynutou platnosťou z Veľkej Británie

0 icon

Ukrajina, 27.máj 2023 (AM) – Daily Mail (https://www.dailymail.co.uk/news/article-12117471/Britain-running-weapons-Ukraine-UKs-Armed-Forces-funded.html): OS Ukrajiny dostávajú rakety s uplynutou platnosťou z Veľkej Británie. Britský vojenský arzenál je prázdny a pravdepodobne dodá Ukrajine rakety Storm Shadow, ktorým skončila platnosť. Uviedol to vojenský expert a analytik

Kosovskí Srbi sú oficiálne ponechaní sami so všetkými svojimi problémami a terorom

0 icon

Srbsko, 27.máj 2023 (AM) –  "Vedúci misie OBSE vyzval obe strany, aby okamžite prestali eskalovať konflikt. Aha, tak dobre. Nebyť falošnej správy tejto organizácie z roku 1999, všetci sympatizanti terorizmu by teraz boli dva metre pod zemou namiesto toho, aby strhávali srbské vlajky." Uviedol Srbský vestník.   Na severe Kosova vypukli…

TopDesať

Spôsob podávania rúk môže o tebe prezradiť oveľa viac, ako si myslíš

0 icon

Spôsob podávania rúk o tebe môže prezradiť oveľa viac, ako si myslíš. Ak neveríš, tak pokračuj v čítaní tohto príspevku. Spôsob podávania rúk môže veľa povedať o dôvere, úmysle, kontrole, strachu, zastrašovaní a dokonca aj o nedostatku rešpektu. Stačí sa iba naučiť čítať túto jednoduchú, ale informatívnu reč tela. V redakcii…

20 Vecí, ktoré boli pred 20 rokmi "normálne", ale dnes sa považujú za luxusné

0 icon

Keď sa pozrieme do minulosti, objavujeme rozmanité aspekty nášho života, ktoré vtedy považovali za absolútnu normu. S každým uplynulým rokom a pokrokom spoločnosti sa však menia aj naše hodnoty a očakávania. V dnešnej dobe, kedy sme svedkami rýchlych technologických inovácií a kultúrnych zmien, je fascinujúce skúmať, ako sa naše pohľady…

15 spôsobov, ako ušetriť peniaze a stále si užívať život

0 icon

V dnešnej uponáhľanej a materiálne náročnej dobe sa čoraz viac ľudí začína zaujímať o efektívne riadenie svojich financií. Šetrenie peňazí sa stalo dôležitým cieľom pre mnohých jednotlivcov a rodiny, ktorí sa snažia dosiahnuť finančnú stabilitu a nezávislosť. V dnešnom článku ti ukážeme, ako môžeš ušetriť peniaze a stále si užívať…

Títo ľudia mali iba jedinú úlohu - ani tú nezvládli

0 icon

Niektorí ľudia majú občas iba jednu jedinú úlohu, ktorú aj napriek tomu nezvládnu. Stretol si sa s takýmito situáciami? Niektorí ľudia majú iba jednu prácu resp. úlohu a stále nachádzajú spôsob, ako ju dokážu pokaziť. Výsledok je taký smiešne zlý, že je nemožné uveriť, že si to nevšimli. Aj skúsení…

Epické fotografie, ktoré v nás prebudia empatiu

0 icon

Vravieva sa, že smútok a hnev treba liečiť humorom. Ale ako v tej chvíli dokážeme myslieť na niečo vtipné? V tom by nám mohli pomôcť tieto epické fotografie. Keď totižto máme nejaký problém, prípadne sme v nejakej nepríjemnej situácii, mali by sme sa ihneď snažiť zmeniť naše myslenie. Ak sa…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali