Nedajte sa oklamať!

❚❚

Bratislava 25. septembra 2023 (HSP/Foto: Facebook ECh)

 

Kto žije minulosťou okráda sa o prítomnosť. Kto však nectí alebo nepozná minulosť, má korene plytké a ľahko ho aj najslabšia búrka vyvráti. Prítomnosť ho vie zlomiť a budúcnosť vlastne ani nemá. Slovač je známa svojou životaschopnosťou, osvedčila sa všade po svete aj v tých najťažších podmienkach. Je preto na počudovanie, ako sa k vlastnej histórii správame na rodnej hrude. Zamýšľa sa nad tým i Eduard Chmelár

Eduard Chmelár
Eduard Chmelár

Čím je pre nich Slovensko

Bol to naozaj depresívny pohľad. Pred budovou prvej Slovenskej národnej rady na Myjave stála v daždi v deň 175. výročia jej založenia čestná stráž. Stála tam mĺkvo a opustene ako tí štúrovskí dobrovoľníci, keď sa dozvedeli, že im nik nepomôže a nik sa k ním nepridá. Nebola tam ani prezidentka, ani premiér, ani predseda parlamentu, nebol tam nikto z ústavných činiteľov. O tomto kľúčovom medzníku v moderných slovenských dejinách, jednom z najvýznamnejších vôbec, sa nezmienili ani slovom. Pred piatimi rokmi, keď sme oslavovali 170. výročie, tam bola veľkolepá slávnosť s hymnou, kladením vencov, folklórnym programom a slávnostným prejazdom dobových vozov štúrovských bojovníkov za účasti vtedajšieho predsedu NR SR Andreja Danka. Každý účastník dostal slovenskú kokardu a za historickým dubovým stolom, za ktorým sedeli Štúr, Hurban a Hodža, som sa zapísal do pamätnej knihy.

.

Prečo to spomínam? Pretože som nevidel národ, nevidel som štát, ktorý by tak macošsky pristupoval k vlastným dejinám, ktorý by ich tak okázalo ignoroval, nerozumel im a nemal k nim hlbší vzťah. Pretože tu nejde len o nostalgické spomínanie a banálne historické okienko. Tu ide o podstatu našej identity, o pochopenie zmyslu 150-ročného vývoja národnej a štátnej emancipácie, o to, čím sme, prečo sme sa dostali tam, kde sme a kam kráčame. Bez poznania a vedomia týchto súvislostí nemôže nijaký politik rozumieť Slovensku.

Preto je zvláštne, že práve Zuzana Čaputová, ktorá sa niekoľkokrát s pohŕdaním vyslovila, že nerozumie krajine, v ktorej žije, ktorá priam systematicky ignoruje všetky sviatky a výročia spojené práve s národnou emancipáciou, práve pred parlamentnými voľbami zahrala na vlastenecké city a pateticky vyhlásila: „Ja Slovensku verím.“ Dokonca si po prvý raz (sic!) za svoje volebné obdobie obliekla bundu s nápisom „Slovensko“, hoci vieme, že skôr ako svojej vlasti takýmto spôsobom vyjadrila lásku k Ukrajine. Rovnako aj líder PS Michal Šimečka, ktorý donedávna nevedel „Slovensko“ ani vysloviť, sa teraz rozplýva, že „Slovensko je krásne a je naše“.

.

Tento výrok vyznieva skôr ako spôsob mocenského privlastnenia ako vyjadrenie lásky k vlasti. Pretože Michal Šimečka (podobne ako jeho otec, ktorý sa už viackrát vyznal, že sa cíti medzi Slovákmi ako medzi cudzími) nemá k Slovensku nijaký vzťah, otvorene ním pohŕdal a jeho politické činy ho priraďujú skôr k tým, ktorí konajú proti záujmom našej vlasti – podobne ako minulý rok, keď v Európskom parlamente hlasoval za rezolúciu, ktorá vyzývala Slovenskú republiku, aby uznala nezávislé Kosovo – čo je v príkrom rozpore s našou štátnou doktrínou.

Nepatrím k tým, ktorí by vyčleňovali nacionalistov ako jediných, ktorým na Slovensku záleží. Moje vlastenectvo nie je exkluzívne, ale inkluzívne, pretože verím, že v našej jedinečnej vlasti je dosť miesta pre všetkých jeho obyvateľov. Ale nemôžem neupozorniť na to, že ak niekto pár dní pred voľbami zistí, že Slovensku verí a že ho miluje, že to nie je úprimný vzťah k vlasti, ale manipulácia s národnými citmi. Zuzana Čaputová nám neodkazuje, že jej záleží na Slovensku, ale odkazom na “tvorbu budúcnosti” ako základné volebné heslo progresívcov nám opätovne podsúva, koho máme voliť. Podobne ako niektorí herci, ktorí sa najprv zúčastňujú na zdanlivo nevinnej neutrálnej kampani (štedro financovanej zo zahraničia) vyzývajúcej k účasti na voľbách, aby neskôr v inom videu priamo podporili Progresívne Slovensko (ako napríklad Matej Landl, ktorý je pre mňa osobitným sklamaním).

Preto sa nedajte oklamať. Týmto pokrytcom záleží skôr na rodovej identite ako národnej. Pre nich je Slovensko iba momentálnym výťahom k ich osobnej kariére, prietokovým ohrievačom ich finančných tokov. Ľudia, ktorí celým svojím životom preukazovali, že nemajú k Slovensku nijaký hlbší vzťah, ktorí nemajú úctu k tým, ktorí bojovali a umierali za našu národnú slobodu, ktorí sa vyhrážajú, že ak vyhrá Smer, okamžite odtiaľto odídu (čiže ich údajné vlastenectvo nevydrží ani skúšku voľbami), by nemali stáť na čele nášho štátu a určovať jeho smerovanie. Lebo ich záujmy ležia mimo našej vlasti a nestotožňujú sa s dvestoročnou skúsenosťou a hodnotami národa, za ktoré trpeli vo väzení Janko Kráľ i Ján Francisci, Hurban i Vajanský, Hlinka i Šrobár, Husák i Novomeský, Korec i Srholec. Spoločnosť v kríze si nemôže dovoliť šialené experimenty, ale vedomie racionálnej kontinuity, ktorá ho posilňuje a spoľahlivo vyvedie z temnoty. Lebo tí, ktorí vzývajú nejasnú budúcnosť, ale pohŕdajú slávnou minulosťou, nemôžu nikdy ovládnuť prítomnosť.

 

Prečítajte si tiež:

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Odporúčame

.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:29

Turecká polícia sa v hlavnom meste Ankara v piatok dostala do potýčok s demonštrantmi počas protestu proti plánom na odchyt a prípadné utratenie miliónov túlavých psov.

Včera 20:29

Taliansko chce po 13 rokoch aj napriek pokračujúcej občianskej vojne v Sýrii opäť vyslať svojho veľvyslanca do Damasku. Uviedol to v piatok taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani.

Včera 20:18

V Belgicku obvinili z plánovania teroristického útoku troch čečenských občanov, ktorých podozrievajú z členstva v afganskej odnoži Islamského štátu – Chórasán.

Včera 20:05

Podľa nedávno zverejneného prieskumu verejnej mienky, ktorý si objednala Európska komisia, sa takmer dve tretiny občanov členských krajín Európskej únie obávajú o bezpečnosť eurobloku.

Včera 20:05

Mladík podozrivý z minulotýždňovej vraždy bývalej ukrajinskej nacionalisticky orientovanej poslankyne a jazykovedkyne Iryny Farionovej zostane vo väzbe prinajmenšom 60 dní. Rozhodol o tom v piatok súd v Ľvove.

Včera 19:33

Talianska vláda v piatok schválila vytvorenie osobitnej hospodárskej zóny na juhu krajiny. Strategický plán v nasledujúcich troch rokoch podporí rozvoj hospodársky znevýhodnených regiónov južného Talianska, vyhlásila talianska premiérka Giorgia Meloniová.

Včera 19:24

Troch Bulharov zadržali pre podozrenie z toho, že v máji poškodili pamätník holokaustu v Paríži. Oznámila to v piatok bulharská Štátna agentúra pre národnú bezpečnosť (SANS).

Včera 19:24

Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok zamietla žiadosť o uvedenie nového lieku na Alzheimerovu chorobu na trh. Riziká vedľajších účinkov lieku vrátane možného krvácania do mozgu vraj prevažujú nad jeho prínosmi.

Biogen
Na archívnej snímke z 11. marca 2020 sídlo spoločnosti Biogen v americkom Cambridge
Včera 19:22

Opozičná mimoparlamentná strana Demokrati žiada o zvolanie ekonomickej krízovej rady za účasti odborníkov. Informovala o tom Martina Kakaščíková, hovorkyňa strany, v reakcii na informácie, že Rada EÚ dala zelenú na začatie konania pre nadmerný deficit proti siedmim krajinám EÚ vrátane Slovenska. Nasledovala tak odporúčania Európskej komisie (EK).

Včera 19:00

Sudca vedúci predbežné vyšetrovanie obvinení z korupcie voči manželke španielskeho premiéra Pedra Sáncheza v piatok zamietol jeho žiadosť, aby mohol svedčiť písomne. Vypočutie Sáncheza sa tak uskutoční v plánovanom termíne, teda 30. júla v jeho oficiálnom sídle.

Včera 18:29

Rozsah prehriatia ruskej ekonomiky bol v prvom polroku 2024 najväčší za posledných 16 rokov, vyhlásila v piatok guvernérka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullina.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










.
.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke dym vo farbách francúzskej vlajky počas otváracieho ceremoniálu XXXIII. letných olympijských hier v Paríži 26. júla 2024

Autor: TARS/AP-Matthias Schrader

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Iliaš

Viktor Pondělík

Artem Klymenko

Erik Majercak

Gustáv Murín

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali