Prebehol Slovensko a zachutilo mu to tak, že potom bežal až do Pekingu. Ultramaratónec Rajchl

Ultramaratónec Jozef Rajchl počas rozhovoru

Bratislava 3. decembra (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Pôvodne mal byť tento rozhovor avízom na ďalšie bežecké dobrodružstvo ultramaratónca Jozefa Rajchla, ktorý sa na prelome rokov 2012/2013 chystal prebehnúť naprieč austrálskym kontinentom. Ako to však v súčasnosti býva, vplyvom krízy a menšieho záujmu sponzorov sa finančne náročný projekt musel odsunúť na neskôr. Mať však pri sebe človeka, ktorý je vo svetových štatistikách zapísaný ako človek, ktorý uskutočnil tretí najdlhší beh v dejinách, však nie je bežný zážitok. Tak, ako sa s ním rozprávať o dobrodružstvách, ktoré sprevádzajú stovky a tisíce kilometrov na jeho bežeckých túrach, či o tom, ako sa “beh na dlhú trať” stáva aj súčasťou toho nešportového života. O tom všetkom sa Jozef Rajchl rozhovoril v rámci multimediálneho projektu TASR Osobnosti: tváre, myšlienky.

-Vy ste spätý s behom, s dynamikou, pohybom. Premieta sa to aj do vášho bežného života tým, že ste človek, ktorý rieši veci “v behu”? Alebo patríte medzi tých, ktorí nemajú problém sa zastaviť a nechať veci len tak plynúť?

Neviem na to odpovedať jednoznačne. Je pravda, že často riešim štyri veci naraz, ale na druhej strane oproti minulosti viem aj zastať, zamyslieť sa a vyložiť si karty na stôl. A za to, myslím, môžem vďačiť behu, ten ma naučil vážiť si okamih, kedy sa môžem zastaviť.

-Vo vašej vizitke pri jednom z rozhovorov sa okrem behania uvádzajú ako obľúbené športy gymnastika, cyklistika a dokonca skialpinizmus. To sú deriváty tej základnej bežeckej aktivity, alebo ste sa naopak cez tieto športy dostali k behaniu?

Základom bola gymnastika. Tak trochu náhodne. Totiž raz som ako chlapec videl Jozefa Pribilinca, ako krúži po atletickej dráhe a mame som povedal, že na takomto štadióne by som chcel behať, že toto ma bude baviť. A tak sme sa s mamou vydali na Pasienky. Bohužiaľ sme vstúpili do zlých dverí a miesto atletiky som začal navštevovať gymnastický oddiel. Keď som mame potom hovoril, že to nie to, čo som chcel, že tam vôbec nebeháme, odpovedala mi slovami: “To nevadí, tam ostaneš, tam ťa sformujú!” (smiech) Takže ten základ mi dala gymnastika. Postupne som sa cez iné športy dostal v 18 rokoch k atletike, ktorej som ostal verný.

-Kedy ale padlo to rozhodnutie, že sa budete venovať ultramaratónu?

Ja som tu v Devínskej Novej Vsi začal behávať pod vedením trénerov Mačáka a Jaška. Behával som tie klasické 10-kilometrové trate, lokálne dedinské behy. V roku 2003 som si počas zimnej prípravy zrazu zmyslel, že začnem trénovať na maratón. Tréneri ma od toho odhovárali, tvrdili, že je to nereálne a že som na to príliš mladý. A tak som tak akosi z trucu zorganizoval partiu, s ktorou som uskutočnil beh naprieč Slovenskom. Bežali sme z Vyšného Komárnika do Záhorskej Vsi. V priebehu piatich dní sme odbehli 575 kilometrov. A tým som vlastne trénerom dokázal, že sa to dá. Ale nielen to, prišiel som tomu na chuť.

-Ultramaratóny beháte od roku 2004 a vo verejnosti najviac zarezonoval beh Bratislava – Peking v roku 2008, kde ste prebehli vyše 12.000 kilometrov. Je to aj pre vás ten “najväčší” doterajší beh?

Myslím si, že áno. Ono, keď to tak beriem s odstupom času, najprv som ultramaratóny behal preto, aby som odkázal iným, že sa to dá, potom zasa som ich behával preto, aby som niečo dokázal sám sebe. Ale práve tá Ázia bola behom, pri ktorom som chcel ukázať, že človek vie posúvať svoje hranice. Na Áziu mám tie najkrajšie spomienky aj vďaka tomu, čo som tam zažil.

-Hovorí sa, že to bolo okrem športového výkonu aj pekné dobrodružstvo, kde ste sa živili tým, čo prišlo.

To je pravda, jedol som, čo som našiel. Už v Číne som totiž bežal bez podporného tímu, len so základným výstrojom. Takže som hlad a smäd zaháňal tým, čo bolo po ruke. Či to bola hnilá tekvica, to, čo som našiel na smetisku, alebo aj červíky. Mnohí sa ma pýtajú, či som sa nebál, čo to so mnou spraví, ale ja som vtedy bol jednoducho v situácii, že som musel zobrať to, čo bolo po ruke. Bola to veľmi dobrá skúsenosť aj preto, že odvtedy si jedlo ako také oveľa viac vážim.

-Beh do Pekingu bol tretím najdlhším behom. Koľko by ste museli prebehnúť, aby ste boli úplne na špici?

Najdlhší beh meral 19.000 kilometrov, zabehol ho Francúz Serge Girard v roku 2006. Samozrejme, úplne najdlhší ultramaratón zvládol Dán Jesper Olsen, ktorý v rokoch 2004 až 2005 prebehol 25.000 kilometrov. To ale bežal na viacerých kontinentoch a pri presúvaní mal prestávky.

-Pokiaľ viem, tak počas túry Bratislava – Peking ste zodrali 19 párov tenisiek, koľko ste ich zodrali za kariéru? Dá sa to vôbec spočítať?-

To ani nie, viem, že mi to vychádza jeden pár za mesiac. Sú napríklad naozaj kvalitné, luxusné bežecké tenisky, ktoré sú veľmi pohodlné, no z mojich skúseností vydržia len 400-500 kilometrov. Ja používam tenisky, ktoré vydržia asi 800-900 kilometrov. Potom už začínate na chrbte i na šiji cítiť, že netlmia nárazy tak, ako by mali. Závisí samozrejme i na teréne, na ktorom bežíte. Vôbec ten najhorší, čo som zažil, bol práve pri behu do Pekingu – na kamenistej púšti Gobi.

-Keď to človek preráta, vy počas “ultrasu” prebehnete 100 kilometrov denne. Čo pri takejto porcii začne bolieť ako prvé – tvrdnú lýtka, pichá v boku, bolia ramená, hučí v hlave?

Pre nás ultramaratóncov je najhorší “shin split” – preťaženie holennej kosti. Je to ostrá pichavá bolesť, a to musíte len rozchodiť.

-Dá sa po takom dennom objeme kilometrov, ktoré počas ultramaratónov beháte, prepnúť ihneď na oddychový režim? Ako je so spánkom počas týchto behov?

Musím povedať, že keď večer dobehnem, tak “ľahnem ako kabela”. Ale obyčajne som do druhej v noci hore. Nedá sa mi zaspať. Ľudia z podporného tímu už dávno spia a ja sa prechádzam okolo nich, prípadne si beriem notebook a plánujem cestu na druhý deň. Ale vďaka vitamínovým preparátom, vyrábaným nanotechnológiou, dokážem dostatočne zregenerovať, aj keď spím relatívne málo – nejakých 6 hodín. Takže, ak mám dobrý vitamínový základ, zaspávam síce so svalovicou, no vstávam bez nej.

-Spomenuli ste ľudí z podporného tímu? Aké je dôležité mať dobrý podporný tím?

Veľmi. Sú to dobrovoľníci, ktorí si môžu dovoliť byť dva-tri mesiace na cestách, pričom ja im viem preplatiť len stravu a cestovné náklady. Vždy preto hovorím v plurále – išli sme, bežali sme. Oni totiž vlastne zažívajú takmer rovnakú záťaž ako ja, robia všetko preto, aby som sa ja mohol venovať len behu. Keď sú títo ľudia v pohode, aj ja som v pohode, a to výrazne vplýva na to, ako sa vám beží. Pri takýchto behoch totiž neplatí, že sa idete vybehať z nervozity, alebo zo zlosti, ako je to možno pri rekreačnom behu.

-Hovorí sa, že občas na nich ale dokážete aj nakričať…

(Smiech). No stalo sa, ale to bol extrém. Pamätám si, že pri behu do Pekingu sa to stalo niekde v Bulharsku, kde sme sa dohodli na jednej trase, ktorá mala viesť po ceste označenej číslom sedem. Čo čert nechcel, boli tam dve cesty takto označené. Takže asi po dvadsiatich kilometroch, keď som nestretol auto nášho tímu, som sa musel vrátiť. A keďže som bežal 40 kilometrov bez jedla a bez vody, tak som sa na nich rozkričal. Ale to naozaj ide krízovú situáciu, kedy mozog úplne vypne.

-Hovorí sa, že človek, ktorý sa venuje športu, vie lepšie bojovať v živote, lebo je zvyknutý zaťať zuby, prekonávať bolesť, posúvať hranice, spoliehať sa na seba – ako vám pomáha beh v živote?

Patrím medzi optimistov, na ktorých aj keď padne skriňa, idú ďalej. Snažím sa vidieť aj na tom negatívnom to pozitívne, mať schopnosť si z prekážky urobiť niečo, čo vás posunie ďalej. Všetko zlé je na niečo dobré, to je môj obľúbený slogan, a to ma naučil šport. Lebo keď ide človek cez rozumnú hranicu bolesti, môže dosiahnuť vytúžený výsledok, a to sa dá preniesť aj do toho bežného života, kde vám nikto nič nedaruje zadarmo. Šport ma naučil aj to, že je stále potrebné hľadať cesty, že ak to jednou cestou nejde, tak to inou pôjde. Len ju treba hľadať a nájsť.

-Pýtam sa aj preto, že vaša maminka je postihnutá Parkinsonovou chorobou. To je rana, ktorá človekom zamáva, pomohol vám beh sa vyrovnať a vyrovnávať sa s týmto faktom?

Určite áno. Navyše aj mojej mame zasa behanie pomohlo a motivovalo bojovať s chorobou. Vždy sme si našli čas, aby sme si zabehli, alebo potom neskôr sa aspoň prešli po dráhe, na ktorej som trénoval. Dokonca aj keď som mimo a o mamu sa starajú opatrovatelia, sa vždy s ňou snažia prejsť sa po tej dráhe.

-A keď ste športovec a ultramaratónec, máte vzťah aj k veciam, ktoré sú, ako sa hovorí, “behom na dlhú trať”?

Hej, hej, spolu s priateľmi z občianskeho združenia Ecofriends napríklad robím na projektoch, pri ktorých je dôležité nevzdať sa, nezanevrieť na svoj plán po prvom odmietnutí. Lebo v tom druhom kole môžu prísť ľudia, ktorí na rozdiel od tých prvých vašu snahu ocenia. Takže môžem povedať, že vytrvalosť je všeobecne znakom mojej povahy. Rovnako ako tvrdohlavosť.

-Využívate to aj v pozícii poslanca miestneho zastupiteľstva?

Áno, sprvoti som sa snažil veci riešiť a presadiť svoj názor nekompromisne, išiel som do toho “po hlave”. Dnes už som miernejší, snažím sa svoj názor, za ktorým si stojím, presadiť sústavným a trpezlivým vysvetľovaním.

-Vy ste v komunite Devínskej Novej Vsi známy ako organizátor športových i kultúrnych podujatí, pracovali ste napr. v tunajšej Turistickej informačnej kancelárii (TIK). Čomu sa venujte v súčasnosti?

Predchádzajúceho pol roka som tvrdo trénoval na beh naprieč Austráliou, ktorý sa mal uskutočniť tento mesiac, ale kvôli organizačno-technickým problémom, ktoré súvisia s finančným zabezpečením celého projektu, som tieto plány musel odložiť. Takže v súčasnosti sa venujem environmentálnym projektom nášho občianskeho združenia a tiež poskytujem kondičné tréningy pre tých, ktorí sa chcú venovať behaniu.

-Voľnosť a sloboda v hlave – bežecká i tá životná – to je také vaše životné motto. Už ste to dosiahli, alebo je to o neustálom hľadaní tohto stavu?

Povedal by som, že na tom neustále pracujem. Je podľa mňa dôležité si neustále klásť otázku, či život, ktorý žijeme, naozaj chceme žiť, či máme v živote i hlave voľnosť a slobodu. Mimochodom najlepšie sa o tom rozmýšľa niekde pri osemdesiatom kilometri, keď ste úplne oslobodení od pozemských vecí a idete len na výpary. Ja pracujem na takejto slobode, ktorá nie je o tom, že sa človek vykašle na problémy, ale vníma ich z viacerých uhlov pohľadu. To je podľa mňa tá sloboda a voľnosť – uvedomenie si skutkov, ktoré robíme a toho, ako nás zaväzujú voči ostatným. Najlepšie je večer ísť spať s pocitom, že sme urobili všetko, čo sme chceli a najlepšie, ako nám to podmienky v danej chvíli umožnili.

-Na záver sa vrátim na začiatok, keď som sa pýtal, či riešite veci v behu. Ako je to s rozlúčkou? Nelúčite sa náhodou slovami “musím bežať”?

Ale viete, že áno? Ešte predtým zaznejú obyčajne slová, že už som mal byť niekde inde. Takže je to tak, “musím bežať” používam stále. Ľudia to berú s úsmevom.

Jozef Rajchl je rodákom z Bratislavy a lokálpatriotom jej mestskej časti Devínska Nová Ves. Na Pedagogickej fakulte UK v Bratislave vyštudoval sociálnu pedagogiku pre mentálne postihnutých. Pracoval v Turistickej informačnej kancelárii (TIK) v Devínskej Novej Vsi, od roku 2010 je poslancom tunajšieho miestneho zastupiteľstva. V rámci občianskeho združenia Ecofriends sa venuje environmentálnym projektom. Od roku 2004 beháva ultramaratóny. Medzi jeho najväčšie bežecké tromfy patrí Beh po Európe v roku 2005, kedy odbehol 5239-kilometrovú trasu z fínskych Helsínk do španielskej Tarify za 59 dní, Across Austria v roku 2007 v dĺžke 686 km a najmä 12.024 kilometrov na trase Bratislava – Peking v roku 2008. Zúčastnil sa aj na viacerých charitatívnych behoch, ktoré pomáhali zbierať finančné zbierky pre nadáciu M. J. FOXA, ktorá pomáha ľuďom s Parkinsonovou chorobou.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Španielski kresťanskí právnici podali sťažnosť na potraty do Štrasburgu

0 icon

Španielsko 7. decembra 2021 (HSP/TK KBS/E-kai/Foto:TASR/AP - Andrew Harnik)   Španielska nadácia kresťanských právnikov sa bude sťažovať na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu (ESĽP) na pasivitu ústavného súdu v súvislosti so zákonom schváleným v roku 2010, ktorý umožňuje interrupciu na žiadosť ženy Vedúca organizácie Polonia Castellanosová pre agentúru…

Rezort vnútra spustil prípravu na obstaranie telových kamier pre policajtov

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook/Polícia SR)   Rezort vnútra začal v piatok 3. decembra zverejnením v Európskom vestníku obstarávania prípravné trhové konzultácie na telové kamery na odev a prilbu s príslušenstvom. Účelom konzultácií je oslovenie hospodárskych subjektov pôsobiacich v tejto oblasti a chce tak získať aj informácie potrebné na nastavenie…

Polícia za posledný týždeň zistila viac ako 1 700 priestupkov a deliktov pri porušovaní protipandemických opatrení

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - František Iván)   Polícia za posledný týždeň zaznamenala 1777 priestupkov a deliktov týkajúcich sa porušenia protipandemických opatrení. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (PZ) Denisa Bárdyová v tlačovej správe Polícia zaznamenala 11 porušení lekárom stanovenej karantény, 215 porušení povinnosti nosenia rúšok, 12 porušení…

V Nemecku odsúdili elektrikára, ktorý kastroval mužov na požiadanie

0 icon

Berlín 7. decembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Súd v nemeckom Mníchove poslal na viac ako osem rokov za mreže 67-ročného elektrikára, ktorý kastroval mužov na požiadanie. Jeden takýto prípad sa pritom skončil smrťou. V utorok o tom informovala tlačová agentúra dpa Muž dostal trest odňatia slobody na osem rokov a šesť…

Babiš chce do Poľska poslať 150 vojakov, aby pomohli s migračnou krízou

0 icon

Praha 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Český premiér Andrej Babiš chce v stredu požiadať obe komory českého parlamentu o mandát na vyslanie 150 českých vojakov na poľsko-bieloruské hranice na 180 dní. V utorok o tom informovala agentúra PAP Českí vojaci podľa Babiša budú na hraniciach pomáhať svojím poľským…

Kanadská spoločnosť Medicago tvrdí, že vyvinula vakcínu na rastlinnej báze s pomerne vysokou účinnosťou

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP - Courtesy of Medicago via AP)   Kanadský výrobca liečiv Medicago tvrdí, že vyvinul vakcínu na rastlinnej báze, ktorá preukázala silnú ochranu proti koronavírusu. Spoločnosť v utorok informovala, že o registráciu dvojdávkovej vakcíny čoskoro požiada doma aj v zahraničí. Výrobca sa odvoláva na rozsiahlu štúdiu,…

Slováci na MS v Helsinkách prekonali nemeckú prekážku a vo štvrťfinále ich čakajú silní Fíni

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Slovenská reprezentácia mužov vo florbale sa len druhýkrát v histórii prebojovala do štvrťfinále majstrovstiev sveta. Slováci na aktuálnom šampionáte vo fínskych Helsinkách v utorok v baráži o štvrťfinálovú miestenku zdolali Nemcov 7:3. Nad týmto súperom na MS triumfovali premiérovo, v predchádzajúcom jedinom meraní…

Prezidentka hovorila s Jaroslavom Naďom o plnení úloh rezortu obrany

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Prezidentka Zuzana Čaputová hovorila v utorok s ministrom obrany Jaroslavom Naďom (OĽANO) o plnení úloh a plánovaných aktivitách rezortu na nasledujúce obdobie. Šéf rezortu obrany o tom informoval na sociálnej sieti "Aj v nadchádzajúcom období chceme byť stabilným prvkom v zabezpečení…

Petícia Za zachovanie akademickej samosprávy na vysokých školách sa skončila

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Dano Veselský, Jaroslav Novák, Martin Baumann)   Petícia Za zachovanie akademickej samosprávy na vysokých školách sa skončila. Petičný výbor sa po prekročení počtu 20.000 podpisov dohodol na jej ukončení. Spolu s protestom Za slobodné univerzity potvrdila široký a zásadný nesúhlas akademickej obce a jej…

Rohingovia zažalovali spoločnosť Meta za rolu pri násilí voči nim

0 icon

Londýn 7. decembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Tony Avelar)   Rohinskí utečenci zažalovali materskú firmu sociálnej siete Facebook - spoločnosť Meta za to, že na svojich platformách nezastavila nenávistné príspevky mjanmarskej armády a jej podporovateľov proti tejto moslimskej etnickej skupine. Žiadajú odškodné viac ako 150 miliárd dolárov Hromadnú žalobu podali právnici v pondelok…

NAJNOVŠIE

BLOG

Marek Brna

Sloboda a demokracia, cha cha cha cha cha cha

0icon

 Žijeme najlepšie časy, vychutnávame si plody dlhoročného zrenia slobody a demokracie západného typu. Slobodné voľby! Pluralita názorov! Pravda a láska! Vážme si, že máme možnosť radostne pôsobiť v podmienkach, za ktoré vďačíme vyspelým západným štátom a menovite v prvom rade USA, hlavnému nositeľovi pokrokových myšlienok a  jedinej spr&aa

Peter Štrba

Čierny súmrak povinného „očkovania“ sa sťahuje nad Slovenskom. ČO SPRAVÍ SLOVENSKÁ INTELIGENCIA? ČO SPRAVÍME VŠETCI?

0icon

  Drahí priatelia, drahí Slováci, drahí obyvatelia Slovenskej republiky! Nerobme si žiadne ilúzie, nenechajme sa obalamutiť, nenechajme sa uspať sladkými rečičkami o poukážkach pre dôchodcov za „očkovanie“. Tu to nekončí a ani to neplánovalo skončiť. Prichádzajú prvé medi&aac

Ivan Holek

Desivé porovnanie novodobého a prastarého textu

0icon

  V tomto článku si povieme o súvise dvoch textov a o závažných skutočnostiach, ktoré z nich vyplývajú. Vrhajú totiž desivé svetlo na všetko, čo sa okolo nás deje. Demaskujú to, odkrývajú to a je n

Ján Droppa

Vakcína - ako biologická zbraň

0icon

  Dnes je jasné. že vírusová chrípka Covid mutuje. Pri vzniku pandémie Covid, bolo prvou úlohou vyvinúť vakcínu. Prvá sa sa k tomu prihlásila firma Pfizer-Biontech (USA-D), vakcínu vyvíjali aj iné laboratória na svete v Číne, Rusku, Anglicko a ďalšie. Vzhľadom k celosvet

René Pavlík

Poslanecká impotencia

0icon

Nemohúcnosť Slepý s hluchým rokuje. Naše média sa chystajú na Silvestra. Nemusia nič hľadať. Parlament tvorí za nich - paródiu na nemohúcnosť. Ak to RTV:, a oplatené média odvysielajú, budeme plakať, ale nie od smiechu. O čom hovorím? O poukážkach. Už druhý týždeň rokujú hlup&aacut

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Lyžiarske stredisko Jakubkova Lúka vo Vysokých Tatrách v Starom Smokovci

Autor: TASR–František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Španielski kresťanskí právnici podali sťažnosť na potraty do Štrasburgu

0 icon

Španielsko 7. decembra 2021 (HSP/TK KBS/E-kai/Foto:TASR/AP - Andrew Harnik)   Španielska nadácia kresťanských právnikov sa bude sťažovať na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu (ESĽP) na pasivitu ústavného súdu v súvislosti so zákonom schváleným v roku 2010, ktorý umožňuje interrupciu na žiadosť ženy Vedúca organizácie Polonia Castellanosová pre agentúru…

Rezort vnútra spustil prípravu na obstaranie telových kamier pre policajtov

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook/Polícia SR)   Rezort vnútra začal v piatok 3. decembra zverejnením v Európskom vestníku obstarávania prípravné trhové konzultácie na telové kamery na odev a prilbu s príslušenstvom. Účelom konzultácií je oslovenie hospodárskych subjektov pôsobiacich v tejto oblasti a chce tak získať aj informácie potrebné na nastavenie…

Polícia za posledný týždeň zistila viac ako 1 700 priestupkov a deliktov pri porušovaní protipandemických opatrení

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - František Iván)   Polícia za posledný týždeň zaznamenala 1777 priestupkov a deliktov týkajúcich sa porušenia protipandemických opatrení. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (PZ) Denisa Bárdyová v tlačovej správe Polícia zaznamenala 11 porušení lekárom stanovenej karantény, 215 porušení povinnosti nosenia rúšok, 12 porušení…

V Nemecku odsúdili elektrikára, ktorý kastroval mužov na požiadanie

0 icon

Berlín 7. decembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Súd v nemeckom Mníchove poslal na viac ako osem rokov za mreže 67-ročného elektrikára, ktorý kastroval mužov na požiadanie. Jeden takýto prípad sa pritom skončil smrťou. V utorok o tom informovala tlačová agentúra dpa Muž dostal trest odňatia slobody na osem rokov a šesť…

Babiš chce do Poľska poslať 150 vojakov, aby pomohli s migračnou krízou

0 icon

Praha 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Český premiér Andrej Babiš chce v stredu požiadať obe komory českého parlamentu o mandát na vyslanie 150 českých vojakov na poľsko-bieloruské hranice na 180 dní. V utorok o tom informovala agentúra PAP Českí vojaci podľa Babiša budú na hraniciach pomáhať svojím poľským…

Kanadská spoločnosť Medicago tvrdí, že vyvinula vakcínu na rastlinnej báze s pomerne vysokou účinnosťou

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP - Courtesy of Medicago via AP)   Kanadský výrobca liečiv Medicago tvrdí, že vyvinul vakcínu na rastlinnej báze, ktorá preukázala silnú ochranu proti koronavírusu. Spoločnosť v utorok informovala, že o registráciu dvojdávkovej vakcíny čoskoro požiada doma aj v zahraničí. Výrobca sa odvoláva na rozsiahlu štúdiu,…

Slováci na MS v Helsinkách prekonali nemeckú prekážku a vo štvrťfinále ich čakajú silní Fíni

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Slovenská reprezentácia mužov vo florbale sa len druhýkrát v histórii prebojovala do štvrťfinále majstrovstiev sveta. Slováci na aktuálnom šampionáte vo fínskych Helsinkách v utorok v baráži o štvrťfinálovú miestenku zdolali Nemcov 7:3. Nad týmto súperom na MS triumfovali premiérovo, v predchádzajúcom jedinom meraní…

Prezidentka hovorila s Jaroslavom Naďom o plnení úloh rezortu obrany

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Prezidentka Zuzana Čaputová hovorila v utorok s ministrom obrany Jaroslavom Naďom (OĽANO) o plnení úloh a plánovaných aktivitách rezortu na nasledujúce obdobie. Šéf rezortu obrany o tom informoval na sociálnej sieti "Aj v nadchádzajúcom období chceme byť stabilným prvkom v zabezpečení…

Petícia Za zachovanie akademickej samosprávy na vysokých školách sa skončila

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Dano Veselský, Jaroslav Novák, Martin Baumann)   Petícia Za zachovanie akademickej samosprávy na vysokých školách sa skončila. Petičný výbor sa po prekročení počtu 20.000 podpisov dohodol na jej ukončení. Spolu s protestom Za slobodné univerzity potvrdila široký a zásadný nesúhlas akademickej obce a jej…

Rohingovia zažalovali spoločnosť Meta za rolu pri násilí voči nim

0 icon

Londýn 7. decembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Tony Avelar)   Rohinskí utečenci zažalovali materskú firmu sociálnej siete Facebook - spoločnosť Meta za to, že na svojich platformách nezastavila nenávistné príspevky mjanmarskej armády a jej podporovateľov proti tejto moslimskej etnickej skupine. Žiadajú odškodné viac ako 150 miliárd dolárov Hromadnú žalobu podali právnici v pondelok…

Podkasty

Drogy smiete, ale jazyk držte za zubami, odkazuje Kolíková

icon

Bratislava 7. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR – Dano Veselský) Žijeme v časoch revolúcií a reforiem. Zatiaľ čo vo vikipedii sa píše, že revolúcia je hlboká kvalitatívna zmena v spoločensko-politických vzťahoch, zvrat, obrat, prechod od starého politického usporiadania k novému, často násilnými prostriedkami, my vďaka ministrovi financií Matovičovi vieme, môže byť aj „daňovo-odvodová revolúcia“. A vďaka ministerke spravodlivosti Kolíkovej začíname chápať,...

Zlikviduje Matovič v mene svojej „revolúcie“ strednú vrstvu ako prvý na svete?

icon

Bratislava 6. decembra 2021 (HSP/Foto:SITA/Branislav Bibel) Noty, vlastne „návod na postup“, ako to prezradil na tlačovej besede v polovici októbra minister Lengvarský, sú rozoslané a vlády ich strmhlav plnia. Jednou z úloh v rámci zavedenia nového svetového poriadku je likvidácia strednej vrstvy. Matovič svoju daňovú revolúciu, reformu, či „atómovú bombu“ začal prezentovať 17. novembra, práve...

„V tejto republike médiá vládnu, majú obrovské kompetencie a žiadnu zodpovednosť.“ Ktoré médiá má na mysli člen výboru NR SR pre kultúru Dušan Jarjabek?

icon

Bratislava 5. decembra 2021 (HSP/Foto:) Na žiadosť Európskej komisie vypracoval rezort Natálie Milanovej súbor zákonov týkajúcich sa mediálneho prostredia, všetkých druhov médií aj autorského zákona. Dva z balíka zákonov sú už v parlamente. Podľa šéfky ministerstva kultúry vyvolá tento balík zákonov v praxi doslova „kultúrnu revolúciu“. Zvuk: Milanová Bývalá ministerka kultúry Jana Laššáková, dnes pod krídlami Hlasu-SD, si...

Liečiť covid vakcínami alebo tradične? Stret záujmov medicíny a biznisu?

icon

Bratislava 4. decembra 2021 (HSP/Foto:) Šéf Pfizeru Albert Bourla otvorene priznal, že očkovanie proti Covidu sa treťou dávkou nekončí. Ľudia ho budú musieť podstúpiť každoročne „po mnoho nasledujúcich rokov.” Snaží sa nás tiež presvedčiť, že 35-miliardový zisk firmy s tým nemá nič spoločné, motiváciou je láska. Na výčitku svetových zdravotných charitatívnych organizácií, že farmaceutickým spoločnostiam...

Zákon o smrti slobody a demokracie najviac ublíži alternatívnym médiám

icon

Bratislava 2. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Pred niekoľkými dňami, 27. novembra, sme povedali, že ministerky Milanová a Remišová chcú umlčať alternatívne médiá. Odozva bola veľmi veľká. Vybrali sme aspoň jeden z názorov „podčiarnikov“: „Sloboda, demokracia, ľudské práva, ľudská dôstojnosť a bezpečnosť vraj nemôžu byť rukojemníkmi nadnárodných korporácií. Asi v tom kláštore (poznámka: myslí sa na ubytovanie...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Sloboda a demokracia, cha cha cha cha cha cha

0icon

 Žijeme najlepšie časy, vychutnávame si plody dlhoročného zrenia slobody a demokracie západného typu. Slobodné voľby! Pluralita názorov! Pravda a láska! Vážme si, že máme možnosť radostne pôsobiť v podmienkach, za ktoré vďačíme vyspelým západným štátom a menovite v prvom rade USA, hlavnému nositeľovi pokrokových myšlienok a  jedinej spr&aa

Peter Štrba

Čierny súmrak povinného „očkovania“ sa sťahuje nad Slovenskom. ČO SPRAVÍ SLOVENSKÁ INTELIGENCIA? ČO SPRAVÍME VŠETCI?

0icon

  Drahí priatelia, drahí Slováci, drahí obyvatelia Slovenskej republiky! Nerobme si žiadne ilúzie, nenechajme sa obalamutiť, nenechajme sa uspať sladkými rečičkami o poukážkach pre dôchodcov za „očkovanie“. Tu to nekončí a ani to neplánovalo skončiť. Prichádzajú prvé medi&aac

Ivan Holek

Desivé porovnanie novodobého a prastarého textu

0icon

  V tomto článku si povieme o súvise dvoch textov a o závažných skutočnostiach, ktoré z nich vyplývajú. Vrhajú totiž desivé svetlo na všetko, čo sa okolo nás deje. Demaskujú to, odkrývajú to a je n

Ján Droppa

Vakcína - ako biologická zbraň

0icon

  Dnes je jasné. že vírusová chrípka Covid mutuje. Pri vzniku pandémie Covid, bolo prvou úlohou vyvinúť vakcínu. Prvá sa sa k tomu prihlásila firma Pfizer-Biontech (USA-D), vakcínu vyvíjali aj iné laboratória na svete v Číne, Rusku, Anglicko a ďalšie. Vzhľadom k celosvet

René Pavlík

Poslanecká impotencia

0icon

Nemohúcnosť Slepý s hluchým rokuje. Naše média sa chystajú na Silvestra. Nemusia nič hľadať. Parlament tvorí za nich - paródiu na nemohúcnosť. Ak to RTV:, a oplatené média odvysielajú, budeme plakať, ale nie od smiechu. O čom hovorím? O poukážkach. Už druhý týždeň rokujú hlup&aacut

TopDesať

Rainbow bridge ako div sveta: 2. časť

0 icon

Počuli ste už o Rainbow bridge (Dúhovom moste) z ružového pieskovca, ktorý sa nachádza v južnom Utahu v Spojených štátoch? Ak nie, určite by ste mali začať prvou časťou nášho článku. A - samozrejme - pokračovať touto druhou, ktorá je zároveň nateraz poslednou o oblúku, ktorý americký prezident Theodore Roosevelt…

5 receptov na prípravu vareného vína inšpirované domovom aj zahraničím

0 icon

Vianočné trhy majú svoje čaro, svetelné ozdoby, množstvo ľudí, chutí, vôní. Ale ak sa chceš so svojimi priateľmi porozprávať o tom, ako rýchlo ubehol ďalší rok, nemáš šancu. Hlasitá hudba a ruch tomu bránia. Vo väčších mestách dokonca ani nemáš kde vypiť svoj punč či víno. Preto si radšej skús…

Santa Claus: Je len výmyslom obchodníkov? 2. časť

0 icon

V západnej Európe je Santa Claus všeobecne známy ako milá postavička, ktorá rozdáva na Vianoce darčeky. Skutočne existoval alebo sa jedná len o marketingový ťah obchodníkov? Pokračujeme druhou časťou článku o Santa Clausovi. Mýtus o rozdávaní darčekov vznikol z inej legendy: Je to príbeh o chudobnom otcovi, ktoré svoje tri dcéry nemohol vydať, lebo nemal pre ne…

Kde sa nachádza ruské cárske zlato? Pátral aj samotný Putin

0 icon

Rok 1917 bol v Rusku naozaj turbulentný. Revolúcia zasiahla celú krajinu. Chaos, ktorý nastal ,sa postaral o „stratu“ ruského cárskeho pokladu Romanovcov. Horúca stopa vedie k jazeru na Sibíri, kde sa do obrovskej hĺbky ponoril aj Vladimír Putin. Podarilo sa mu nájsť ruské cárske zlato? Cárska rodina nahromadila za celú dobu svojho…

Ruwenzori: Miesto, kde aj obyčajné rastliny majú gigantické rozmery. 2. časť

0 icon

Západné vetry vanú nad pariacimi sa dažďovými lesmi v povodí Konga a zbierajú vlahu. Pohorie Ruwenzori ich donúti stúpať vyššie a skondenzovať sa na dážď a kryštáliky ľadu. Výsledkom sú mraky, ktoré takmer ustavične zahaľujú vrcholky Ruwenzori. Ako správne tušíte, práve tento proces má za následok, že rastliny rastú do…

Armádny Magazín

Pád hegemóna alebo šesť dôvodov kolapsu dolárového systému

0 icon

USA, 7. decembra 2021 (AM) – Akciový trh klesá, šéf Federálneho rezervného systému Powell sa obáva vysokej inflácie, spája to s novou mutáciou vírusu covid, no zároveň hovorí o „silnej“ ekonomike USA.    Vyvstáva však otázka, ako to je v skutočnosti? Samo

Francúzsko získava doteraz najväčší kontrakt na dodávku stíhačiek Rafale pre zahraničného zákazníka

0 icon

Francúzsko, 7. decembra 2021 (AM) – Elyzejský palác oznámil, že so Spojenými arabskými emirátmi bola uzavretá dohoda o predaji 80 lietadiel Rafale. Dubaj je prvou zastávkou Emmanuela Macrona na jeho ceste po krajinách Perzského zálivu pred Katarom a Saudskou Ará

„Generál Mráz“ sa pokúšal bojovať za Hitlera

0 icon

Rusko, 7.december 2021 (AM) – V roku 1941 sa anomálne silné mrazy pri Moskve začali už 12. novembra. Populárna legenda hovorí, že práve mrazy zastavili hitlerovskú armádu a zachránili sovietske hlavné mesto. Lenže nemeckí generáli, ktorí všetko videli na vlastné oči, pomenúvajú iné dôvody svojej historickej porážky.  

Minister obrany Naď zahral na rusofóbnu strunu: Rusi napadnú koho chcú a kedy sa im to hodí

0 icon

Slovensko, 7.december 2021 (AM, Sputnik) – Minister obrany Jaroslav Naď informoval, že slovenskí vojaci dorazili s húfnicami Zuzana 2

Švédsky inštitút zničil mýtus NATO: Obviňovať Rusko z vojenských plánov je nesprávne

0 icon

Švédsko, 7. decembra 2021 (AM) –Štokholmský medzinárodný inštitút pre výskum mieru zverejnil správu o predaji zbraní za posledných päť rokov. Jeho údaje spochybňujú slová NATO o vojensk

Svetlo sveta

Biskup: Nezamorte si domovy diablovými symbolmi

0 icon

V mojom detstve sme poznali iba sviatok všetkých svätých a všetkých zosnulých. Halloween nepoznal nikto, ani dospelí nie. Kto nám ho nakoniec priniesol? Kto mal tú moc to urobiť? Nemám tušenia. Nech je to akokoľvek, spôsobilo to škody, duchovné znečistenie. Pred pár dňami som dostal od mladých veriacich z Tirol…

Na Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých

0 icon

Na Slávnosť Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých – ľudovo nazývaná Dušičky. Spomienku zaviedol svätý opát Odilo z Cluny roku 998. Vplyvom clunyjských mníchov sa táto spomienka počas 11. storočia veľmi rozšírila. V Ríme ju prijali v 14. storočí.Písmo zjavuje možnosť posmrtného očisťovania a osobného dozrievania, hoci termín…

Prečo pred čítaním Písma robíme trikrát znak kríža?

0 icon

Počas Svätej omše pred čítaním Svätého písma robíme znak kríža na čelo, ústa a srdce. Prvý kríž na čelo, pretože za čelom sa skrýva náš mozog, ktorý je centrom nášho rozhodovania, rozumu, pochopenia. Znak kríža robíme preto, že je to práve mozog, vďaka ktorému sme schopní porozumieť tomu, čo čítame.…

Štúdia dokázala, že ak nie je v rodine veriaci otec, deti strácajú vieru viac ako keď je neveriaca matka

0 icon

Každý muž je povolaný byť duchovným otcom a viaceré štúdie dokazujú, že spojitosť medzi vierou otca rodiny a prenesením viery na deti, je výrazná. Štúdie dokazujú, že v rodinách kde je hlboko veriaca matka a neveriaci otec, viera sa v značne menšom pomere prenáša na deti, ako keď je praktizujúcim veriacim aj otec. Tieto výsledky…

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

FOTO DŇA

Lyžiarske stredisko Jakubkova Lúka vo Vysokých Tatrách v Starom Smokovci

Autor: TASR–František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali