Draxler: Ak sa podarí zostaviť stabilnú vládu, bude treba na ňu tlačiť, aby aspoň niektoré veci robila príčetne

Bratislava 19. septembra 2023 (HSP/Foto: Facebook JD)

 

Juraj Draxler, aj keď má talent niekedy svojimi textami nahnevať či pohoršiť, zvyčajne prináša do komentovania slovenskej politiky studenú sprchu a krotí vášne. Pritom dbá na to, aby slovenský volič nezabúdal. To je dobrá kombinácia aj pre tých, ktorí s jeho názormi nesúhlasia. Dnes si vzal do parády čarovnú paličku, ktorú všetci vidia v nasledujúcich voľbách

Juraj Draxler
Juraj Draxler nechce, aby ľudia zabúdali.

Nazval svoj komentár veľmi priliehavo: “Ťažké roky pred nami.” Každý, kto od volieb očakáva účinok čarodejnej paličky, ktorá naraz všetko zmení, sa mýli. Možno sa skončí zhoršovanie vecí, ale zlepšovať sa budú pomaly. “Vždy, aj počas intenzívnej fázy predvolebnej kampane,” píše Draxler, “sa oplatí upozorňovať na širší obraz. Čo je pred Slovenskom? Zložité obdobie. Trochu sa hovorí o tom, že budúce vlády budú musieť šetriť. To je pravda, ale nejde o najväčší problém budúcnosti. Iste, platí, že finančné trhy môžu v jeden okamih “zoťať” hocijakú vládu, či už z čisto finančno-trhových dôvodov alebo mixu toho a politiky.” Samozrejme, Draxler vie, ako fungujú vlády, bez dlhov to nejde, ak nemáte na každom rohu ropný vrt.

“Štáty si potrebujú požičiavať, pretože novými pôžičkami splácajú staršie dlhy,” konštatuje Draxler. Nebezpečenstvo nehrozí zo samotných pôžičiek, ale z ich úrokov. Úroky samotné viacerí ekonómovia považujú za prospešné, pripisujú im pôsobenie rastu ekonomiky. Nazývajú to rôznymi učenými slovami, ale v podstate ide i to, že úroky ťa nútia pracovať tvrdšie a efektívnejšie. Sú bičom, ktorý ženie hospodárstvo k pokroku a rozvoju, kým nestúpnu natoľko, že dlžníka zničia. “V našom prípade sa toto nebezpečie práve v tieto týždne z rôznych kruhov trochu preháňa, ale nie je zase zanedbateľné. Reálne bude treba začať šetriť, aby sme sa nezačali dostávať do spomínaného rizika.”

Po povinnom úvodnom tančeku Draxler upozorňuje na čosi, o čom sa nehovorí: “Sú ale ďalšie problémy. Jedným z nich je demografia, zvlášť v spojitosti s ekonomickým vývojom. Slovensko teraz už výrazne starne: aj kvôli nízkej pôrodnosti, aj kvôli tomu, že veľa Slovákov poodchádzalo mimo krajiny a mladé ročníky naďalej odchádzajú. Čiastočnou spásou je ukrajinský konflikt, pretože to politicky uvoľnilo vládam ruky v tom, aby dali voľný pas na príchod Ukrajincom, čo našej ekonomike pomerne významne pomôže, ale stále to celkom nenahradí odídencov. (Navyše, kým trvá ostrá fáza konfliktu, ukrajinská vláda nebude povoľovať odchod mužom v brannom veku). Každopádne tento vývoj je aj za slušným prílevom zahraničných investícií v tomto období: Volvo (ktoré je dnes čínskou firmou) a ďalší celkom radi investujú do fabrík na Slovensku, lebo sa sem ľahko budú sťahovať Ukrajinci a zároveň tu sa nebojuje a sotva bude.”

Dôsledky? “Stávame sa tak značne globalizovanou ekonomikou. V niektorých smeroch. Bohužiaľ, pomerne málo výkonnou. A rozdvojenou. Bratislava má celkom slušný základ inovatívnych firiem a pri troche šťastia sa tento segment rozrastie (digitálne firmy, biomedicína, atď.). Dobre sa bude tiež dariť vysokokvalifikovaným kmeňovým zamestnancom špičkových strojárskych firiem (VW a ostatní), aj ľuďom v pobočkách technologických firiem v Košiciach, Nitre, na Považí. Ale väčšina krajiny sem nepatrí. A aj keď Slovensko aj o desať rokov bude všade vyzerať prosperujúcejšie, ako napríklad Bulharsko, veľa ľudí bude mať nízky plat v porovnaní s ekvivalentom v Rakúsku či Česku, alebo aj v porovnaní s vysokokvalifikovanou prácou doma (vedľa seba nemocničný lekár s čistým príjmom takmer štyri tisíc a agentúrny skladník so 600 €). Jednoducho, veľká časť domácich hospodárskych aktivít sú rôzne nie extra ekonomicky výkonné činnosti.”

Blatníky a čipy sa v čase krízy jesť nedajú, ale: “Firiem s tvorbou vysokej pridanej hodnoty si Slováci vytvorili dosť málo.” Draxler kritizuje aj služby, turistiku. Bratislavčan ide radšej na víkend do Rakúska alebo na južnú Moravu, lebo na tejto strane hranice nemá ani toľko atrakcií (dobre udržiavané zámky s dodatočnými atrakciami, interaktívne múzeá, napríklad vedy, útulné mestečká s uhladenými centrami) ani takú úroveň služieb či infraštruktúry ako tam.”

Nožnice životnej úrovne medzi bohatými a chudobnými sa neprestanú roztvárať: “Politicky nám teda bude len ďalej narastať polarizácia medzi tými, ktorým sa vodí vcelku dobre alebo dokonca výborne (a sú to desaťtisíce a desaťtisíce ľudí, pričom žijú v krajine s nízkou kriminalitou, vo veľkých vilách, vozia sa drahými autami) a tými, ktorí sa majú oveľa horšie, nielen materiálne, ale aj z hľadiska stresu, vystavení horším medziľudským vzťahom, vylúčení z kultúrnych či osvetových vplyvov. Tomu by pomohla len veľmi silná štátna politika, na dlhé obdobie, ale k nej v tejto chvíli zjavne nesmerujeme, bezprogramovosť politiky je úplne hmatateľná. A tak bude ďalej narastať polarizácia, s ňou opäť aj politické komplikácie, s ňou bezprogramovosť, atď.” Bludný kruh politiky bez vízie vidí Draxler veľmi zreteľne.

Vyhovuje politikom nevzdelaný, vulgárny a amorálny volič? Pretože, ako píše Draxler: “Za takýchto okolností je pomerne slabá motivácia povedať obyvateľstvu aj niektoré tvrdšie ale zúfalo potrebné veci (spoločnosť je v mnohých ohľadoch úplne amorálna, napríklad zakliata v letargickom hľadaní univerzálnych vinníkov) a nastaviť podmienky na lepší rozvoj jednotlivcov, skupín obyvateľstva, regiónov. Je to začarovaný kruh.” Pritom máme všetky “poľahčujúce okolnosti,” všetky výhody na svojej strane: “Máme veľa predpokladov, aby to tak nebolo: Sme rovno vedľa západnej Európy, jednej z najbohatších častí sveta, máme relatívne dobrú štruktúru základnej vzdelanosti (technickej aj inej, a vôbec všeobecnej gramotnosti), z EÚ sú k dispozícii veľmi slušné zdroje na investície, nemáme ani vojny ani extrémne sociálne problémy (s výnimkou rómskych osád). A napriek týmto predpokladom sa postupne kĺžeme v rebríčku blahobytu dokonca aj medzi východoeurópskymi krajinami.”

“Prečo to spomínať?” pýta sa v závere Draxler. “Pretože ak sa po voľbách podarí zostaviť funkčnú koalíciu (dosť neisté) čo najskôr na tých ľudí bude treba tlačiť, aby aspoň niektoré veci robili príčetne a s ohľadom na záujmy krajiny ako celku.” A asi treba dodať aj s výhľadom ďalej, než do budúcich volieb. Mali by sme sa poučiť, sformulovať svoje záujmy, a rýchlo sa naučiť praktiky politickej polície, ktorá bude dohliadať na politikov, vyžadovať plnenie predvolebných sľubov, zaujímať sa kam tečú dane, atď. Je toho veľa, čo sa bude musieť slovenský volič vo vlastnom záujme naučiť. A nebude to zo dňa na deň.

 

Prečítajte si tiež:

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:20

Britský premiér Sunak odmietol návrh svojho ministra obrany Sheppa vyslať britský vojenský personál na Ukrajinu.

Sunak jeho vyjadrenia označil za “nepravdivé informácie”. Povedal, že britskí vojaci cvičia Ukrajincov v Spojenom kráľovstve.

Podľa neho sa situácia môže zmeniť až po skončení bojov.

“Minister obrany mal na mysli, že jedného dňa v budúcnosti je celkom možné, že časť tohto výcviku budeme vykonávať na Ukrajine. Je to však na dlhšie obdobie, nie tu a teraz – nie sú žiadni britskí vojaci, ktorí by boli vyslaní bojovať v súčasnom konflikte,” povedal premiér.

12:57

Peter Pellegrini (Hlas) povedal, že Štefan Hamran si môže zbaliť veci, pretože nový minister vnútra ho určite vymení. Danielovi Lipšicovi nechce odkazovať nič a nechá na posúdenie odborníkov, či Slovensko potrebuje špeciálnu prokuratúru.

12:45

Maďarský premiér Viktor Orbán sa teší z víťazstva strany Roberta Fica.

“Hádajte, kto je späť! Gratulujeme Robertovi Ficovi k nespornému víťazstvu v slovenských parlamentných voľbách. Vždy je radosť spolupracovať s vlastencom,” napísal Orbán.

Západné médiá medzitým už bijú na poplach v súvislosti s výsledkom slovenských volieb.

orban
Na snímke Viktor Orbán a Robert Fico

12:31

Hlava Čečenska Ramzan Kadyrov v rozhovore v programe “Moskva. Kremeľ. Putin” zopakoval, že je “úplne zdravý”. Na adresu tých, ktorí šíria správy o jeho zdravotnom stave, povedal: “Sú to ľudia, ktorí chcú zničiť náš štát, národy a náboženstvá.” “Som absolútne zdravý a už ukazujú klipy, ako ma pochovávajú,” dodal čečenský vodca.

Kadyrov sľúbil, že “zničí všetkých šajtánov” a “urobí poriadok” na Ukrajine, v Poľsku a v ďalších štátoch, ktoré “bránia našim občanom žiť”.

11:50

Vojenská pomoc Ukrajine už podľa Pellegriniho nie je téma, pretože Slovensko „už nemá čo poslať“. Nová vláda môže vraj maximálne preveriť, či doterajšie odosielanie zbraní bolo právne v poriadku.

10:53

Predseda KDH Milan Majerský si vie predstaviť aj prípadnú koalíciu s Progresívnym Slovenskom (PS) a SaS, no pripomenul červené čiary, ktoré si KDH “nakreslilo”. Vyhlásil, že nemôže zradiť voličov hnutia.

10:29

Milan Majerský povedal, že KDH do vlády so Smerom nepôjde tak, ako avizoval už pred voľbami. Nastavenie by mohla zmeniť celoslovenská rada KDH, ktorá má rozhodovacie právomoci, ale Majerský nemá signály, že by takto uvažovala.

10:13

Strana Hlas-SD bude rokovať o povolebnej spolupráci s každým, kto ju pozve. Vyhlásil to pred médiami líder Hlasu-SD Peter Pellegrini. Zdôraznil, že “pozliepať” len tak strany dokopy, “aby to dalo počty”, je z dlhodobého hľadiska nestabilné. Za podmienky si stanovuje priority zo svojho programu.

10:07

Moderátor Michal Kovačič privítal na Markíze predstaviteľov politických strán, ktoré sa dostali do parlamentu. Víťaz volieb Robert Fico pozvanie neprijal. Neprišiel ani zástupca SNS.

10:01

Musíme urobiť všetko pre to, aby nevznikla vláda Smeru-SD, vyhlásil v nedeľu podpredseda SaS Branislav Gröhling. Jazýčkom na váhach bude podľa neho líder Hlasu-SD Peter Pellegrini. “Či sa rozhodne, že chce ísť do vlády, ktorá je symbolom korupcie, rozkrádania, nenávisti, alebo pôjde na tú druhú stranu smerom k demokratickým stranám,” skonštatoval Gröhling.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke vzácne územie Kláštoriska v Slovenskom raji

Autor: TASR-Adriána Hudecová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

Nepodceňujte toto napadnutie vašich kríkov. V opačnom prípade ich už nebudete môcť zachrániť a choroba sa rozšíri

0 icon

1.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Hrdza hrušková je zákerná, rýchlo sa šíriaca choroba, ktorá nenechá mnohé rastliny na svojej ceste nedotknuté. Ak spozorujete čo i len najmenší náznak infekcie, okamžite zakročte. Tu je návod, ako bojovať proti hrdzi hruškovej.

Zmiešajte ocot a 2 polievkové lyžice saponátu. Svokra ostane bez slov, keď vojde do kúpeľne

0 icon

01.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Čistenie dlaždíc v kúpeľni je jednou z najnáročnejších úloh. Na stenách sa hromadia zvyšky kúpeľových produktov, vodný kameň a voda. Na pomoc prichádza domáca zmes, vďaka ktorej dlažba opäť získa svoj dobrý vzhľad. Potrebujete len dve veci.

Stojí to centy a je ekologický. Vymeňte ním kvapalinu do umývačky riadu. Takú žiaru ste ešte nevideli

0 icon

01.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Ktorý leštiaci prostriedok je najlepší do umývačky riadu? Mnoho ľudí sa pýta, ktorý z regálu v obchode bude najlepší. Stojí však za to ísť do iného oddelenia a kúpiť úplne iný produkt. Nielenže je ekologický, ale nezanecháva žiadne zvyšky ani zápach.

Upadla do zabudnutia, ale práve teraz sa vracia vo veľkom štýle. Masť z drogérie dokáže zázraky na vrásky

0 icon

1.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Môžete si ju kúpiť v každej lekárni za niekoľko eur a dokáže zázraky. Je možné, že najjednoduchšia masť z drogérie vyžehlí vrásky ako žehlička? Ženy sa do nej zbláznili a my vám vysvetlíme, ako na pleť pôsobí.

Pes za volantom auta? Incident zachytila rýchlostná kamera. "Prekročili ste povolenú rýchlosť".

0 icon

1.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Slovenskí policajti sa na sociálnych sieťach podelili o nenápadnú fotografiu. Keď ju policajti uvideli, boli vo veľkom šoku. Radar zachytil psa za volantom auta, ktoré prekročilo rýchlosť v malej obci. Ako sa to stalo? Policajti to vysvetľujú.

Armádny Magazín

Maria Zacharovová o Blinkenových klamstvách pri príležitosti výročia tragédie v Babom Jare

0 icon

Rusko, 1.október 2023 - Anthony Blinken si dovolil klamať o jednej z najstrašnejších tragédií druhej svetovej vojny: o streľbe do civilistov v sovietskom Kyjeve 29. - 30. septembra 1941 v trakte Babí Jar. V tom čase nacisti po obsadení územia

Globalisti opovrhujú slovenskými voličmi

0 icon

Slovensko, 1.október 2023 - Na diskusii o slovenských voľbách, ktorú zorganizoval globalistický think tank The European Conservative v Poľsku, zazneli obavy, že slovenských voličov irituje podporu Ukrajiny a ekonomické problémy: "Bude to

Nie je zabíjanie Rusov trestným činom?

0 icon

Rusko, 1.október 2023 - Politológ Rodionov vysvetlil, prečo Kanada ukrýva nacistických zločincov Ako Kanada 70 rokov po vojne ukrýva nacistických zločincov.   V Kanade vypukol rozsiahly nacistický škandál. Počas návštevy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v parlamente krajiny tam bol pozvaný 98-ročn

Vojenský expert: "Ukrajina bude vyžmýkaná ako handra"

0 icon

Rusko, 1.október 2023 - Vladislav Šurygin, ruský vojenský publicista, a stály člen Izborského klubu, odpovedal na otázky GEOFOR-u   - Vladislav Vladislavovič, prosím, zhodnoťte dianie okolo Arménska a Náhorného Karabachu (NK). Prečo Irán, ktorý vždy vyhlasoval, že zásahy do územnej celistvosti Arménska bude vnímať ako údery do svojej suverenity, naprie

Oneskorený rozruch okolo Slovenska. Prečo sa Západ tak bojí Roberta Fica?

0 icon

USA, 30.september 2023 - Slovensko bolo historicky v tieni Českej republiky a nikdy za celú existenciu samostatného Slovenska mu svetové médiá nevenovali toľko pozornosti ako teraz. Všetko sa to točí okolo postavy Roberta Fica, ktorý so svojou stranou Smer - sociálna demokracia vedie vo všetkých prieskumoch vo volebnom súboji. V…

TopDesať

Pracie gély v domácnosti: Tieto triky určite nepoznáte

0 icon

Pracie gély na prádlo dokážu oveľa viac, ako len vyprať oblečenie! Zisti, či by si vedel v domácnosti využiť výhody pracieho gélu aj inde ako v kúpeľni. Pracie gély sú skvelou alternatívou k iným pracím produktom. Gél na farebné a biele pranie je základným vybavením každej kúpeľne. Môže sa používať na pranie nohavíc, košeli, jemných…

Neohľaduplnosť ľudí nemá hraníc. Neuveríte vlastným očiam!

0 icon

Neohľaduplnosť ľudí: Na internete existujú komunity, ktoré sa venujú správaniu blbcov. Ľudia v nich zverejňujú svoje príbehy a uvažujú o tom, kto sa mýli a kto by si mal svoje chyby priznať. "Mal som sa manželke vyhrážať rozvodom?" "Bolo správne predať dom bez toho, aby som jej to povedal?" Je tu…

Prečo ľudia dávajú alobal za router? Funguje to?

0 icon

Prečo ľudia dávajú alobal za router? Tento prekvapivý trik by mohol byť liekom na to, keď vaša Wi-Fi dostane záchvat vyrovnávacej pamäte - je to pravda, alebo len ďalší technologický mýtus?  Predstavte si, že je útulný piatkový večer doma a vy ste sa usadili, aby ste si pozreli svoj obľúbený…

Zimovanie rastlín na balkóne alebo ako sa o nich postarať pred zimou?

0 icon

Zimovanie rastlín na balkóne alebo ako sa o nich postarať pred zimou? Nie všetci majú tú možnosť vlastniť záhradu. Tí, čo ju nemajú k dispozícii, využívajú práve balkóny ako svoju odpočinkovú mini záhradku a zároveň aj ako vonkajšiu obývačku počas leta. Na balkóne nemusí byť prázdno ani v zime. Nebudeš tam môcť síce…

Celebrity zachytené na fotografiách z detstva

0 icon

Dnes si ukážeme celebrity zachytené na fotografiách z detstva. A čo vy, máte radi svoje fotografie z detstva? Nasledujúce fotografie vás prinútia znova listovať vo svojich rodinných albumoch. Nič sa nevyrovná tomu sladkému pocitu nostalgie, ktorý zažijete, keď si pozriete fotografie z detstva. Tak ako mnohí z nás, aj celebrity…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali