Najtrápnejšie na “antihoaxerských” kampaniach je často to, aké nezmysly a klamstvá šíria

Bratislava 13. septembra 2023 (HSP/Foto: Screenshot)

 

“Najtrápnejšie na “antihoaxerských” kampaniach je často to, aké nezmysly a klamstvá šíria,” hodnotí jednu stránku spoločenskej diskusie Juraj Draxler. Vraj si ľudia za týmito projektami za referáty na úrovni nie veľmi bystrého stredoškoláka rozdeľujú slušné peniaze. A my doplníme, že svojou neodbornou prácou rozdeľujú aj spoločnosť

Hybridné hrozby
Hybridné hrozby.sk

Ako príklad Draxler uvádza stránku hybridnehrozby.sk, ktorú prevádzkuje odbor Ministerstva vnútra s názvom Centrum boja proti hybridným hrozbám: “Ak dáte do niečoho názov hybridné hrozby, znie to v niektorých kruhoch extrémne strašne dôležito a je jasné, že v rebríčku bezpečnostných bojovníkov ste niekde tesne pod Jamesom Bondom. A to treba aj náležite oceniť. Príslušný odbor a stránka sú veľmi štedro financované z európskych peňazí, podrobnosti nabudúce (plus po voľbách – za toto sa bude treba zodpovedať),” prihadzuje skvelý nápad Draxler.

Celú stránku vidí ako “zmes vážne sa tváriacich ale zväčša nič konkrétne nehovoriacich textov (cieľom je čo najviac opakovať spojenie “hybridné hrozby”) na jednej strane a nezmyslov, propagandizmov a lží na strane druhej. Najlepšie to vidno na “osvetovej” sekcii Mýty a fakty. Ani netreba rozoberať, že autori by neprešli ani prvým ročníkom štúdia medzinárodných vzťahov na nejakej lepšej škole (netušia, aký je rozdiel medzi garantovanou a uznanou neutralitou a podobne).” Draxler uvádza lži a manipulácie, ktoré stránka šíri: “Tvrdia, že Ukrajine nepomohol ani jej neutrálny status a Rusko ju napadlo v roku 2014 a potom v roku 2022. V skutočnosti Ukrajina v roku 2022 už nemala vo svojej ústave neutralitu – oklieštený parlament (z ktorého boli vyhnaní poslanci “nesprávnych” strán po Euromajdane) v roku 2014 článok o neutralite z ústavy vypustil!”

O Kryme Draxler tvrdí, že jeho zabratie bolo, rovnako ako Kosovo, porušením medzinárodného práva, avšak: “Treba vždy pripomínať, že k nemu došlo po neustávnej zmene režimu v Kyjeve – to je holý fakt, bola hrubo porušená ústava, pričom novým režimom boli spochybnené garancie dané od roku 1991, že Krym bude môcť Rusko využívať pre svoje vojenské základne a určite na poloostrov nebudú vpustené cudzie vojenské sily (táto permantnená garancia bola jedným z dôvodov, prečo Rusko nerobilo Ukrajine pri osamostatnení problémy napriek tomu, že mohlo: Krym bol Ukrajine, ktorá vtedy nebola suverénnym štátom, priklepnutý čírym rozmarom polodiktátoria Chruščova a právne bolo jeho začlenenie do osamostatňujúcej sa Ukrajiny podľa sovietskych zákonov aj medzinárodného práva sporné).”

Draxler odhaľuje ďalšiu lož šírenú stránkou hybridnehrozby.sk: “Rusko vraj napadlo Gruzínsko. Rusko Gruzínsko nenapadlo. Gruzínsko napadlo Južné Osetsko a dva dni ho ostreľovali, kým zaútočila ruská armáda, ktorá konflikt rýchlo ukončila. Južné Osetsko sa od Gruzínska osamostatnilo v rámci toho, ako Gruzínsko opustilo Sovietsky zväz. Samotné sovietske zákony aj medzinárodné právo pritom dávali priestor na to, aby si v takomto procese Južné Osetsko vybralo vlastnú cestu, čo aj urobilo. Na tom nemení nič ani to, že ho ako malú enklávu vtedy nikto neuznal.”

Ani tým to nekončí. Draxler komentuje azda najväčšiu propagandistickú lož západu: “Stránka opakuje lži o tom, ako údajne Sovietskemu zväzu nikto nedával garancie, že sa NATO nebude rozširovať na východ. Používa pritom argument, s ktorým prišli propagandisti pred časom, keď sa otvorili archívy a v zápise vidno, že vtedajší americký minister zahraničia Baker naozaj Sovietom hovoril, že NATO sa neposunie ani o palec na východ. Ale, znie argument, on tým myslel v rámci Nemecka. Nemá to absolútne žiadnu logiku, používať takýto vývod môže len niekto s IQ vlažnej vody, ale napriek tomu sa to aj tu použije.

Stránka si ešte pomáha tým, že neexistuje žiaden oficiálny písomný záväzok. To je pravda, ale treba povedať, že počas Studenej vojny superveľmoci veľa vecí riešili džentlmenskou dohodou (stiahnutie amerických striel Jupiter z Turecka, stiahnutie jadrových zbraní z Kuby, záväzok Sovietov voči Američanom nebudovať na Kube strategické inštalácie, rozdeľovanie sfér vplyvu od konca 2. svetovej vojny po riešenie Afganistanu a podobne – tieto a mnohé ďalšie veci sa riešili na základe ústnych dohovorov zaznamenaných len diplomatickými zápismi). Ale, a to je tiež pravda, Rusi v zásade uznali, že ten americký záväzok nie je nijako silný, dal by sa interpretovať ako dočasný, pre vtedajšiu situáciu, a dokonca priamo diplomaticky uznali prvé rozšírenie NATO. Ale, a to už bolo pod písomným záväzkom, že samotné členstvo nepovedie k strategickej zmene pomeru síl vo východnej Európe, vrátane toho, že si tu Američania nebudú stavať základne. To ale Američania čoskoro začali porušovať, konštatuje Draxler.”

Ďalšiu, extrémne detinskú manipuláciu vidí Draxler v tvrdení stránky, že “Rusko sa predsa nemá čoho zo strany NATO obávať. Prečo? No predsa preto, že NATO o sebe hovorí, že je obranná aliancia. Aj hociktorý škôlkar má väčší zmysel pre logiku (alebo pre neklamanie). Veď NATO viackrát mohutne intervenovalo mimo hraníc členských štátov, aká obranná aliancia? Okrem toho sa tam, samozrejme, nikde nespomína americké vypovedanie kľúčových zmlúv na kontrolu zbrojenia a ďalšie kroky zjavne nepriateľské voči Rusku. Atď…”

Okrem pomýlenej argumentácie Draxlerovi prekáža miestami až skutočne detinský tón a vyslovene infantilné sofizmy. Aj keď podľa neho to nie je to až také zlé ako “výplody komunikačného “experta” polície Púchovského (ten si úplne drzo a hysterickým tónom ide hrubozrnnú propagandu) ale je naozaj smutné, ak sa pod dáždnikom ústredného orgánu štátnej správy tvorí niečo takéto.”

Aké sú dôsledky? “Rozbíjanie verejnej komunikácie do rôznych antiracionalistických bublín či vôbec šírenie antiracionalistických naratívov je veľmi reálny problém. Na to, aby sme ho vedeli riešiť, potrebujeme v mnohých situáciách práve štátne orgány ako garanta neutrality a racionality. Nie nadarmo je práve úradnícky a štátnický jazyk, popri vedeckom, typický príklad očistenia od emócií, prísneho dodržiavania pravidiel logiky, dôsledného dodržiavania zákonitosti čísiel (štatistiky, pravdepodobnosti) a najmä úcty k faktom.” Draxler uznáva, že “aj štát má hodnoty a záujmy, žiadna komunikácie nie je čisto neutrálna, ale štát určite má vystupovať ako garant faktografickosti a dodržiavania logického vyplývania.”

“Práve zajatie štátu v rukách propagandistov s mentalitou drobných normalizátorov a vďačných papagájov propagandy,” uzatvára Draxler, “ktorej hlavná hodnota je pre nich to, že prichádza od niekoho mocného, to všetko významne narúša možnosti toho, aby sa tu začalo komunikovať vecnejšie, pragmatickejšie, so sebareflexiou, s úctou k faktom a k logike.”

 

Prečítajte si tiež:

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:38

Prezidentské voľby v Egypte sa budú konať 10. až 12. decembra. Víťaza krajina vyhlási najneskôr 18. decembra.

17:37

Po nočnom ruskom raketovom útoku na ukrajinskú Odeskú oblasť našli v pondelok trosky rakety S-300 v Podnestersku, separatistickom regióne Moldavska.

17:37

Nemecká polícia bude môcť v spolupráci s českými policajtmi vykonávať dohľad nad migračnou situáciou už na českej strane hranice. Ide o opatrenie, ktoré niekoľko mesiacov funguje aj medzi ČR a Slovenskom. Česká a nemecká polícia budú spolupracovať aj na akciách proti prevádzačom. Český minister vnútra Vít Rakušan sa na tom dohodol s nemeckou spolkovou ministerkou vnútra Nancy Faeserovou. Povedal to v pondelok v rozhovore pre Seznam Zprávy.

17:36

Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev v pondelok prisľúbil, že Azerbajdžan bude chrániť práva etnických Arménov v Náhornom Karabachu.

17:34

Tisíce etnických Arménov opustili oblasť Náhorného Karabachu a odišli do Arménska po tom, ako kontrolu nad oblasťou prebral Azerbajdžan, vyhlásila v pondelok arménska vláda.

17:26

Kadyrovov syn zbil osobu, ktorá na pokyn ukrajinských bezpečnostných služieb verejne spálila korán vo Volgograde. Kadyrov už vyhlásil, že považuje za správne takto zaobchádzať s tými, ktorí verejne pália Korán.

17:14

Na kontrolnom stanovišti Lachin medzi Arménskom a Azerbajdžanom sa vytvorili obrovské dopravné zápchy.

Arméni odchádzajú z Karabachu do Arménska.

Jerevan uvádza, že do Arménska už vstúpilo 6 650 ľudí.

Podľa zdroja agentúry Reuters z “úradov” neuznanej republiky viac ako 99 % zo 120 000 etnických Arménov z Náhorného Karabachu odíde do Arménska, pretože nechcú žiť ako súčasť Azerbajdžanu a obávajú sa etnických čistiek.

armensko azerbajdzan
Na kontrolnom stanovišti Lachin medzi Arménskom a Azerbajdžanom sa vytvorili obrovské
dopravné zápchy

17:09

Historický antirekord. Väčšina Američanov nesúhlasí s Bidenovým konaním.

Podľa prieskumu verejnej mienky televízie NBC News dosiahla miera nesúhlasu s prezidentom USA 56 %.

Ide o najvyššiu hodnotu počas celého prezidentského obdobia Joea Bidena.

16:56

Kosovský minister vnútra Xhelal Sveçla v pondelok oznámil, že šesť osôb podozrivých zo streľby na severe krajiny, sa nachádza na území Srbska. Srbské úrady požiadal o ich vydanie.

16:44

Severná Kórea od pondelka povolí cudzím štátnym príslušníkom vstup na svoje územie, informovali čínske štátne médiá. Skončí sa tak viac ako tri roky trvajúca izolácia vyvolaná pandémiou koronavírusu.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke jazierko v Parku zvierat v Stropkove

Autor: TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

Na ulici našiel opustený kočík. „Špinavý a nechutný“ nález obsahoval viacero prekvapení

0 icon

25.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Jeden muž nám všetkým ukázal, aké dôležité je mať pri chôdzi po ulici oči na stopkách, pretože nikdy neviete, čo vás môže stretnúť. Šťastný obyvateľ USA zdieľal prekvapivý záznam na TikTok.

8 znakov, že máte silnú osobnosť a zastrašujete iných ľudí

0 icon

25.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Je dokázané, že ľudia, ktorí sú falošní a vydávajú sa za niekoho, kým nie sú, keď stretnú autentického človeka, sú ním okamžite zastrašení. Aké vlastnosti charakterizujú človeka so silnou osobnosťou a prečo „pretvárky“ tak zastrašujú? Skontrolujme to.

Manželka Brucea Willisa v srdcervúcom príspevku o hercovom zdraví. Neexistujú žiadne dobré správy

0 icon

25.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Manželka Brucea Willisa zverejnila na Instagrame zdrvujúcu správu. Herec sa už nikdy nezotaví. Prežíva to celá rodina.

Princ Albert sa nestará o svoju manželku? Ona je sama v Juhoafrickej republike, on je na párty so svojou milenkou

0 icon

25.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Zdá sa, že princovi Albertovi nezáleží na tom, aby jeho manželka necestovala sama. Princezná Charlene je späť v Južnej Afrike a zároveň sa zabáva na Oktoberfeste. Objavila sa aj jeho milenka.

Cuketu už nikdy nebudete chcieť vyprážať. Urobte z nej roládu

0 icon

25.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Cukety budú ešte dlho kraľovať na našich stoloch. Milovníci tejto zeleniny preto hľadajú recepty, ktoré by spestrili ich jedálny lístok. Zaujímavou alternatívou vyprážaných a plnených cukiet je cuketová roláda. Jej príprava nezaberie veľa času. Nepotrebujete ani veľké kuchárske zručnosti a výsledok je veľkolepý.

Armádny Magazín

Video: Šéfovia bezpečnostných zložiek Stredoafrickej republiky si uctili pamiatku Prigožina a Utkina

0 icon

SAR, 25.september 2023 - Včera sa v Bangui pri pamätníku ruských inštruktorov zišli zástupcovia všetkých bezpečnostných zložiek Stredoafrickej republiky. Uctili si pamiatku Jevgenija Prigožina, Dmitrija Utkina a ďalších p

"Rozširovač" Günther vyzýva: "Okamžite zbombardujte Belehrad!"

0 icon

Kosovo, 25. september 2023 - Šéf Európskeho výboru pre rozšírenie NATO Günther Fehlinger vyzval na bombardovanie Belehradu: "Vyzývam NATO, aby okamžite pripravilo zásah proti Srbsku s cieľom zastaviť eskaláciu situácie okolo Banska. Musíme konať rozhodne, aby sme ochránili mier na Balkáne. Okamžite zbombardujte Belehrad!" "Srbská vojna proti Kosovu sa začala…

Je na rade Gruzínsko? Čo sa stane so Zakaukazskom po páde Karabachu?

0 icon

USA, 25.september 2023 - História nezávislej Náhornej karabašskej republiky sa blíži ku koncu. Strany dosiahli dohodu o prímerí. Dňa 21. septembra sa uskutočnia rokovania medzi predstaviteľmi Karabachu a Azerbajdžanu, na ktorých sa zrejme bude rokovať o podmienkach pripojenia republiky k azerbajdžanskému štátu   Obranná armáda republiky bude odzbrojená a všetky…

Poľsko trestá Ukrajinu: prečo sa Amerika chveje?

0 icon

USA, 25.september 2023 - Diplomatická hádka medzi Kyjevom a Varšavou dosiahla novú úroveň v súvislosti so zákazom dovozu ukrajinského obilia z poľskej strany a následnou hrozbou poľského premiéra Mateusza Morawieckého, že zastaví dodávky zbraní pre Zelenského ako odvetu za sťažnosti Kyjeva vo WTO. Zasiahol nemecký minister obrany Boris Pistorius a poradca…

Expremiér Ukrajiny Azarov hovorí o úplnej strate útočného potenciálu ozbrojených síl Ukrajiny

0 icon

Ukrajina, 25. september 2023 - Ukrajinské vojská prechádzajú od skrachovanej protiofenzívy do obrany, čo je svedectvom úplnej straty útočného potenciálu, vyhlásil bývalý predseda vlády Ukrajiny Nikolaj Azarov.   "Skrachovaný protiútok citlivo udrel po Zelenskom. Lebo kyjevský režim až príliš nadhodnotil očakávania nielen vlastného národa, ale aj západných spojencov. D

TopDesať

Tieto fotografie vám ukážu, akú extrémnu silu môže mať hurikán

0 icon

Hurikán, nesmierne silný prírodný úkaz, ktorý nás fascinuje a straší zároveň. Jeho ničivá sila môže zmeniť krajiny, zanechať za sebou zdevastované oblasti a zasiahnuť do životov tisícov ľudí. V tomto článku sa pozrieme na hurikány očami fotografov, ktorým sa podarilo zachytiť ich extrémnu silu. Tieto fotografie nám odhalia, akú extrémnu silu dokáže…

Dizajn týchto produktov poriadne potrápi vašu myseľ

0 icon

Dizajn niektorých produktov zvykne poriadne zamestnať našu hlavu a náš zrak. Inak tomu nie je ani v tomto prípade. Dizajn vie byť občas poriadne prestrelený. Môžeme sa utešiť, že to dizajnéri mysleli v dobrom, no výsledok je mnohokrát otrasný. Ekologická papierová fľaša nemusí byť taká zelená, ako ste si mysleli. Kondicionér…

Architekti, ktorí diela dotiahli vďaka zručnostiam k dokonalosti

0 icon

Títo architekti sú naozaj majstrami svojho remesla! Videli sme mnoho príkladov nestabilných stavebných konštrukcií, ktoré vyzerajú, že budú každú chvíľu ohrozené. Vďaka tomu ešte viac oceňujeme talent, ktorý stojí za zložitými inžinierskymi výkonmi, v ktorých sa spája krása a funkčnosť. Inžinierske a architektonické zručnosti, ktoré sa podieľajú na tom, aby…

Zradné hádanky, ktoré otestujú vašu inteligenciu!

0 icon

Logické hádanky sú jedným z najúčinnejších spôsobov, ako rozvíjať svoje myslenie a inteligenciu. Nezvyčajné úlohy sú ako "mozgová gymnastika", ktorá je užitočná pre každého. Ponúkame vám, aby ste sa zúčastnili na tomto intelektuálnom minimaratóne, ktorý preverí vašu logiku a pozornosť. Zozbierali sme 6 hádaniek, kde každá jedna je ťažšia ako…

Turbulencie počas letov sa v súčasnosti vyskytujú častejšie

0 icon

Zapnite si bezpečnostné pásy – tu je dôvod, prečo pribúdajú vzduchové turbulencie. Lety sú čoraz hrboľatejšie a odborníci tvrdia, že vedia, čo je na vine.  Čaká nás hrboľatá jazda. Ak ste si v poslednej dobe všimli nárast turbulencií počas leteckej dopravy, nemýlite sa.

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali