Najtrápnejšie na “antihoaxerských” kampaniach je často to, aké nezmysly a klamstvá šíria

Najtrápnejšie na “antihoaxerských” kampaniach je často to, aké nezmysly a klamstvá šíria

Bratislava 13. septembra 2023 (HSP/Foto: Screenshot)

 

“Najtrápnejšie na “antihoaxerských” kampaniach je často to, aké nezmysly a klamstvá šíria,” hodnotí jednu stránku spoločenskej diskusie Juraj Draxler. Vraj si ľudia za týmito projektami za referáty na úrovni nie veľmi bystrého stredoškoláka rozdeľujú slušné peniaze. A my doplníme, že svojou neodbornou prácou rozdeľujú aj spoločnosť

Hybridné hrozby
Hybridné hrozby.sk

Ako príklad Draxler uvádza stránku hybridnehrozby.sk, ktorú prevádzkuje odbor Ministerstva vnútra s názvom Centrum boja proti hybridným hrozbám: “Ak dáte do niečoho názov hybridné hrozby, znie to v niektorých kruhoch extrémne strašne dôležito a je jasné, že v rebríčku bezpečnostných bojovníkov ste niekde tesne pod Jamesom Bondom. A to treba aj náležite oceniť. Príslušný odbor a stránka sú veľmi štedro financované z európskych peňazí, podrobnosti nabudúce (plus po voľbách – za toto sa bude treba zodpovedať),” prihadzuje skvelý nápad Draxler.

Reklama

Celú stránku vidí ako “zmes vážne sa tváriacich ale zväčša nič konkrétne nehovoriacich textov (cieľom je čo najviac opakovať spojenie “hybridné hrozby”) na jednej strane a nezmyslov, propagandizmov a lží na strane druhej. Najlepšie to vidno na “osvetovej” sekcii Mýty a fakty. Ani netreba rozoberať, že autori by neprešli ani prvým ročníkom štúdia medzinárodných vzťahov na nejakej lepšej škole (netušia, aký je rozdiel medzi garantovanou a uznanou neutralitou a podobne).” Draxler uvádza lži a manipulácie, ktoré stránka šíri: “Tvrdia, že Ukrajine nepomohol ani jej neutrálny status a Rusko ju napadlo v roku 2014 a potom v roku 2022. V skutočnosti Ukrajina v roku 2022 už nemala vo svojej ústave neutralitu – oklieštený parlament (z ktorého boli vyhnaní poslanci “nesprávnych” strán po Euromajdane) v roku 2014 článok o neutralite z ústavy vypustil!”

O Kryme Draxler tvrdí, že jeho zabratie bolo, rovnako ako Kosovo, porušením medzinárodného práva, avšak: “Treba vždy pripomínať, že k nemu došlo po neustávnej zmene režimu v Kyjeve – to je holý fakt, bola hrubo porušená ústava, pričom novým režimom boli spochybnené garancie dané od roku 1991, že Krym bude môcť Rusko využívať pre svoje vojenské základne a určite na poloostrov nebudú vpustené cudzie vojenské sily (táto permantnená garancia bola jedným z dôvodov, prečo Rusko nerobilo Ukrajine pri osamostatnení problémy napriek tomu, že mohlo: Krym bol Ukrajine, ktorá vtedy nebola suverénnym štátom, priklepnutý čírym rozmarom polodiktátoria Chruščova a právne bolo jeho začlenenie do osamostatňujúcej sa Ukrajiny podľa sovietskych zákonov aj medzinárodného práva sporné).”

Reklama

Draxler odhaľuje ďalšiu lož šírenú stránkou hybridnehrozby.sk: “Rusko vraj napadlo Gruzínsko. Rusko Gruzínsko nenapadlo. Gruzínsko napadlo Južné Osetsko a dva dni ho ostreľovali, kým zaútočila ruská armáda, ktorá konflikt rýchlo ukončila. Južné Osetsko sa od Gruzínska osamostatnilo v rámci toho, ako Gruzínsko opustilo Sovietsky zväz. Samotné sovietske zákony aj medzinárodné právo pritom dávali priestor na to, aby si v takomto procese Južné Osetsko vybralo vlastnú cestu, čo aj urobilo. Na tom nemení nič ani to, že ho ako malú enklávu vtedy nikto neuznal.”

Ani tým to nekončí. Draxler komentuje azda najväčšiu propagandistickú lož západu: “Stránka opakuje lži o tom, ako údajne Sovietskemu zväzu nikto nedával garancie, že sa NATO nebude rozširovať na východ. Používa pritom argument, s ktorým prišli propagandisti pred časom, keď sa otvorili archívy a v zápise vidno, že vtedajší americký minister zahraničia Baker naozaj Sovietom hovoril, že NATO sa neposunie ani o palec na východ. Ale, znie argument, on tým myslel v rámci Nemecka. Nemá to absolútne žiadnu logiku, používať takýto vývod môže len niekto s IQ vlažnej vody, ale napriek tomu sa to aj tu použije.

Stránka si ešte pomáha tým, že neexistuje žiaden oficiálny písomný záväzok. To je pravda, ale treba povedať, že počas Studenej vojny superveľmoci veľa vecí riešili džentlmenskou dohodou (stiahnutie amerických striel Jupiter z Turecka, stiahnutie jadrových zbraní z Kuby, záväzok Sovietov voči Američanom nebudovať na Kube strategické inštalácie, rozdeľovanie sfér vplyvu od konca 2. svetovej vojny po riešenie Afganistanu a podobne – tieto a mnohé ďalšie veci sa riešili na základe ústnych dohovorov zaznamenaných len diplomatickými zápismi). Ale, a to je tiež pravda, Rusi v zásade uznali, že ten americký záväzok nie je nijako silný, dal by sa interpretovať ako dočasný, pre vtedajšiu situáciu, a dokonca priamo diplomaticky uznali prvé rozšírenie NATO. Ale, a to už bolo pod písomným záväzkom, že samotné členstvo nepovedie k strategickej zmene pomeru síl vo východnej Európe, vrátane toho, že si tu Američania nebudú stavať základne. To ale Američania čoskoro začali porušovať, konštatuje Draxler.”

Ďalšiu, extrémne detinskú manipuláciu vidí Draxler v tvrdení stránky, že “Rusko sa predsa nemá čoho zo strany NATO obávať. Prečo? No predsa preto, že NATO o sebe hovorí, že je obranná aliancia. Aj hociktorý škôlkar má väčší zmysel pre logiku (alebo pre neklamanie). Veď NATO viackrát mohutne intervenovalo mimo hraníc členských štátov, aká obranná aliancia? Okrem toho sa tam, samozrejme, nikde nespomína americké vypovedanie kľúčových zmlúv na kontrolu zbrojenia a ďalšie kroky zjavne nepriateľské voči Rusku. Atď…”

Okrem pomýlenej argumentácie Draxlerovi prekáža miestami až skutočne detinský tón a vyslovene infantilné sofizmy. Aj keď podľa neho to nie je to až také zlé ako “výplody komunikačného “experta” polície Púchovského (ten si úplne drzo a hysterickým tónom ide hrubozrnnú propagandu) ale je naozaj smutné, ak sa pod dáždnikom ústredného orgánu štátnej správy tvorí niečo takéto.”

Reklama

Aké sú dôsledky? “Rozbíjanie verejnej komunikácie do rôznych antiracionalistických bublín či vôbec šírenie antiracionalistických naratívov je veľmi reálny problém. Na to, aby sme ho vedeli riešiť, potrebujeme v mnohých situáciách práve štátne orgány ako garanta neutrality a racionality. Nie nadarmo je práve úradnícky a štátnický jazyk, popri vedeckom, typický príklad očistenia od emócií, prísneho dodržiavania pravidiel logiky, dôsledného dodržiavania zákonitosti čísiel (štatistiky, pravdepodobnosti) a najmä úcty k faktom.” Draxler uznáva, že “aj štát má hodnoty a záujmy, žiadna komunikácie nie je čisto neutrálna, ale štát určite má vystupovať ako garant faktografickosti a dodržiavania logického vyplývania.”

“Práve zajatie štátu v rukách propagandistov s mentalitou drobných normalizátorov a vďačných papagájov propagandy,” uzatvára Draxler, “ktorej hlavná hodnota je pre nich to, že prichádza od niekoho mocného, to všetko významne narúša možnosti toho, aby sa tu začalo komunikovať vecnejšie, pragmatickejšie, so sebareflexiou, s úctou k faktom a k logike.”

 

Prečítajte si tiež:

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:57

Európska komisia vydala v stredu sedem odporúčaní pre Slovensko vo výročnej správe v oblasti právneho štátu v členských krajinách EÚ. Odporúčania pre Slovensko pritom nadväzujú na vlaňajšie, ktoré SR realizovala buď len čiastočne, alebo vôbec, informuje TASR.

12:53

Rusko v stredu obvinilo západných lídrov, že zastrašujú svoje obyvateľstvo údajnou spoločnou hrozbou Ruska a Číny. Podľa Moskvy ide o vykonštruované tvrdenia a odmietla preto varovania USA, že rastúca spolupráca medzi Moskvou a Pekingom v Arktíde by mohla ovplyvniť regionálnu stabilitu. V stredu to uviedla hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová. TASR informáciu prevzala z agentúry Reuters.

“Európski lídri sa snažia udržať svojich občanov v neustálom strachu z neexistujúcej hrozby z východu, ktorú si vymysleli,” uviedla Zacharovová.

12:40

Dvanásť ľudí vrátané detí zahynulo v dôsledku záplav a zosuvov pôd po silných monzúnových dažďoch a tajfúne Kaemi, uviedli úrady. V Manile sa zrušilo školské vyučovanie, nefungujú ani ďalšie inštitúcie a viaceré cesty sa uzavreli. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Asia tajfún Manila
Na snímke ľudia prechádzajú ulicou zaplavenou monzúnovými dažďami, ktoré zhoršil prímorský tajfún Kaemi v Manile
12:37

Agrorezort spúšťa popri štandardnej úradnej kontrole kvality potravín aj kontroly týkajúce sa dvojakej kvality potravín. Uviedol to v stredu na tlačovej konferencii minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD) za účasti ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR Martina Chudého.

12:36

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) spustila predpredaj jednodňovej diaľničnej známky s platnosťou od 1. augusta 2024. Vtedy vstúpi do účinnosti zákon, ktorý novú diaľničnú známku zavádza. Súčasne bude od 1. augusta zrušený predaj ročnej diaľničnej známky. V platnosti ostávajú 365-dňová, 30-dňová a desaťdňová známka. V stredu o tom informovala NDS.

12:34

Ceny ropy sa po prepade počas predchádzajúcich obchodovaní čiastočne zotavili. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters a údajov agentúry Bloomberg.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v septembri dosiahla do 10.32 h SELČ 81,54 USD (75,08 eura) za barel (159 litrov). Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená rast o 53 centov (0,65 %). Cena americkej ľahkej ropy WTI dosiahla 77,49 USD/barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje rast o 53 centov alebo 0,59 %.

12:29

Ruská vláda zvažuje zákaz vývozu nafty pre rast jej cien na domácom trhu. Uviedol to v stredu hospodársky denník Kommersant s odvolaním sa na viaceré zdroje, ktoré nechceli byť menované. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

10:39

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR spustilo novú webovú stránku, ktorá bude slúžiť ako informačný bod pre oblasť umelej inteligencie (AI). Hlavným cieľom je poskytnúť odbornej i laickej verejnosti jednoduchý prístup k relevantnej legislatíve, dokumentom a iniciatívam v oblasti AI. V stredu o tom informovali z odboru komunikácie MIRRI SR.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke mláďatá morských korytnačiek sú vypustené do oceánu z pláže Kuta na Bali v Indonézii

Autor: TASR/AP-Firdia Lisnawati

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Milan Šupa

Ivan Štubňa

René Pavlík

Marián Tkáč

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali