Čo ukázal najnovší prieskum agentúry Focus? Situácia je zúfalá, nie však vážna

Čo ukázal najnovší prieskum agentúry Focus? Situácia je zúfalá, nie však vážna

Bratislava 27. januára 2019 (HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)

 

Upozornenie: Pretože prieskumy agentúr sa pri posledných parlamentných voľbách od skutočných výsledkov značne líšili, k výsledkom aktuálnych prieskumov pristupujte s použitím kritického myslenia

Na vzorke vyše tisíc respondentov vykonala agentúra Focus v dňoch 16. – 23. januára prieskum volebných preferencií obyvateľstva. Čo ukázal? Voličské tábory sú dlhodobo stabilné a vyrovnané, teda situácia je aj naďalej patová

Reklama
Ilustračné foto

O výsledkoch tohto prieskumu sme písali TU. Ukázal, že do parlamentu by sa dostalo osem strán a deviatej by na prekročenie päťpercentnej hranice potrebnej pre vstup do Národnej rady chýbala iba jedna desatina percenta voličských hlasov.

Z porovnania s prieskumami, ktoré agentúra Focus robila v uplynulých mesiacoch a rokoch počas obdobia od parlamentných volieb 2016 vyplýva, že preferencie jednotlivých strán sú dlhodobo stabilné – s jedinou výraznejšou zmenou v marci 2018, keď ako výsledok akcie Kuciak spadla strana Smer-SD o vyše 5 percent.

Reklama

Obľúbenosť ostatných strán väčšinou dlhodobo kolíše o nejaké to percento-dve, avšak viacmenej osciluje okolo nejakého stabilného priemeru. Poďme sa pozrieť na to, kam sa jednotlivé strany posunuli od volieb 2016 do marca 2018 a následne do súčasnosti.

Smer-SD dostal v roku 2016 vo voľbách 28,3 % voličských hlasov, v januári 2018 to bolo o 2,8 % menej: 25,5 %. Počas „majdanu“ (udalosti okolo vraždy Kuciaka) klesol skokom o ďalších 5,3 % na 20,2 % a odvtedy narástol o 2,3 % na 22,5 %. Celkový výsledok od volieb 2016: -5,8 %.

SaS dostala v roku 2016 vo voľbách 12,1 %, v januári 2018 to bolo o 1 % viac: 13,1 %. Počas majdanu narástla skokom o 0,9 % na 14 % a odvtedy klesla o 1,7 % na 12,3 %. Celkový výsledok od volieb 2016: +0,2 %.

OĽaNO dostalo v roku 2016 vo voľbách 11 %, v januári 2018 to bolo o 0,4 % viac: 11,4 %. Počas majdanu kleslo skokom o 1 % na 10,4 % a odvtedy kleslo o ďalšieho 0,4 % na 10 %. Celkový výsledok od volieb 2016: -1 %.

SNS dostala v roku 2016 vo voľbách 8,6 %, v januári 2018 to bolo presne rovnako. Počas majdanu narástla skokom o 1,4 % na 10 % a odvtedy klesla o 2 % na 8 %. Celkový výsledok od volieb 2016: -0,6 %.

Reklama

ĽSNS dostala v roku 2016 vo voľbách 8 %, v januári 2018 to bolo o 0,1 % viac: 8,1 %. Počas majdanu narástla skokom o 2 % na 10,1 % a odvtedy klesla o 1,7 % na 8,4 %. Celkový výsledok od volieb 2016: +0,4 %.

Sme rodina dostala v roku 2016 vo voľbách 6,6 %, v januári 2018 to bolo o 2,4 % viac: 9 %. Počas majdanu narástla skokom o 1,4 % na 10,4 % a rovnako sa drží aj dnes: 10,4 %. Celkový výsledok od volieb 2016: +3,8 %.

Most-Híd dostal v roku 2016 vo voľbách 6,5 %, v januári 2018 to bolo o 0,8 % menej: 5,7 %. Počas majdanu klesol o ďalšieho 0,1 % na 5,6 % a odvtedy narástol o 0,2 % na 5,8 %. Celkový výsledok od volieb 2016: -0,7 %.

Sieť dostala v roku 2016 vo voľbách 5,6 % a potom sa rozpadla. Teda toto je v celkovej bilancii čistá strata -5,6 % hlasov dnešnej opozície.

KDH sa v roku 2016 do parlamentu nedostalo, v januári 2018 malo preferencie 7,4 %, počas majdanu kleslo o 0,4 % na 7 % a a rovnako sa drží aj dnes: 7 %. Teda toto je v celkovej bilancii čistý zisk +7 % hlasov pre dnešnú opozíciu.

Reklama

PS v roku 2016 ešte neexistovalo, v januári 2018 malo preferencie 1,9 %, počas majdanu kleslo o 0,5 % na 1,4 % a odvtedy narástlo 3,5 % na 4,9 %. Keby prekročili hranicu 5 %, bol by to v celkovej bilancii čistý zisk +5 % hlasov pre dnešnú opozíciu.

Teda vidíme, že za celé tie tri roky od volieb 2016 okrem Smeru a Sme rodina sa preferencie jednotlivých parlamentných strán prakticky nezmenili, kolíšu v rámci štatistickej odchýlky.

Keď sa to však celkovo zráta, dnešná koalícia oproti volebnému roku 2016 stratila 7,1 % voličov a zo 43,4 % klesla na 36,3 %. Naopak, strany dnešnej tzv. demokratickej opozície (SaS, OĽaNO, Sme rodina, KDH, PS) „narástli“ o 4,4 % (najmä vďaka 3,8-percentnému nárastu hnutia Sme rodina a návratu KDH) z 35,3 % na 39,7 % a ak by sa do parlamentu dostalo aj PS, tak by to bol nárast cez 9,4 %, čo by dalo spolu viac ako 44,7 % všetkých hlasov, a to by už určite stačilo na zostavenie pravicovej vlády.

Keby sa volilo dnes a preferencie by boli také, ako uvádza agntúra Focus, pri súčasnom vzájomnom politickom vymedzení jednotlivých strán zrejme by sa nepodarilo zostaviť vládu. Všetko by však záviselo na tom, či sa do parlamentu dostane strana Progresívne Slovensko a či sa tieto strany dokážu medzi sebou dohodnúť, najmä so stranou Sme rodina. Ak áno, v takom prípade by opozičné strany dokázali vládu zostaviť.

Situácia sa však za ten rok do volieb ešte bude meniť. Hlasy budú odčerpávať či pridávať aj menšie strany. Rátať treba so stranami Spolu-OD a SMK-MKP, ktoré majú každá okolo 3,5 percenta, a ktoré si tiež robia nádeje, že by sa mohli dostať do parlamentu. Strana zelených a komunisti majú po 1,5 percenta, sú tu nové kresťanské strany, založenie vlastnej strany naznačuje prezident Andrej Kiska i poslanec Peter Marček…

Mimochodom, v prieskumoch Focusu vôbec nefiguruje strana Národná koalícia, ktorá si trúfala na zisk niekoľkých percent (že by ju anketári nepoznali a mysleli si, že ľudia pri odpovediach tým mysleli nejakú koalíciu so stranami SNS či ĽSNS?)

Ivan Lehotský

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Včera 18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

Včera 18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali