“Ekonomicky záporná cena ropných futures znamená nasledujúce: Pri tej úrovni ťažby, ktorá je dnes, objem spotreby, ktorý silne spadol, nedovoľuje túto ropu niekam odosielať. Vo výsledku tí, ktorí ju ťažia, musia nakupovať ropné sklady, aby si od nich brali ropu za dodatočnú platbu,” vyhlásil v rozhovore pre ruskojazyčné médiá Cházin.
Podľa jeho názoru nie je možné pre korekciu situácie použiť metódu znižovania úrovne ťažby.
“Teraz nasledujúca vec. Môžeme povedať – poďme začať ťažiť menej. A to nie je možné robiť. Prečo? Pretože ťažba znamená kapitalizáciu spoločností, ktoré už majú pôžičky, ktoré musia vracať. Špeciálne sa to týka tých, ktorí ťaží bridlicu. Tí musia neustále realizovať nové vrty. Z toho dôvodu potrebujú neustále nové pôžičky. Pre nich je preto principiálne dôležité zachovať za akúkoľvek cenu objemy predaja,” myslí si vplyvný ruský ekonóm.
Vytváranie cien ropy sa údajne úplne odtrhlo od kontaktu s realitou a technologických procesov.
“Z pohľadu makroekonomiky to znamená dve veci. Venujte pozornosť tomu, že cena ropy v Európe predstavuje 25 (dolárov za barel – red.). (…) Po prvé, mechanizmus tvorby ceny, ktorý vytvorili bankári, sa absolútne odtrhol od reálneho technologického procesu,” uviedol ekonóm.
“To je výsledok toho, že banky, ktoré kontrolovali vytváranie cien ropy cez futures, tak ich mechanizmus už viac nefunguje. Najsilnejšie tým budú zasiahnuté práve banky. To znamená, že vytváranie ceny v ropnom priemysle sa vráti k prirodzenejším spôsobom, podobne ako kapitalizácia. Veď pôžičky sa dávali na základe kapitalizácie. Veľmi podobné spoločnosti ExxonMobil a Rosnefť sa svojou kapitalizáciou líšia takmer desaťnásobne. Rosnefť má menej, pretože bankári túto spoločnosť nechápu ako “svoju”. Teraz ExxonMobil klesne kapitalizácia. Táto spoločnosť to ale prežije. Všetci ostatní prehrajú – nevrátia tie pôžičky, ktoré si už vzali,” vyhlásil Michail Chazin.
Ťažba z bridlice sa vraj týmto končí na celom svete, keďže spoločnosti, ktoré ju vykonávali, budú postupne krachovať.
“Lokálnym následkom toho je, že bridlicové dobrodružstvo vo svete skončilo,“ myslí si.
“Po druhé. Ukázalo sa, že už nie je možné, aby ceny boli vytvárané z jedného centra. (…) Vytváranie cien v USA, v Európe a v Číne bude rôzne. To v praxi znamená rozpad Brettonwoodského systému – svetového dolárového systému,” povedal ruský ekonóm a dodal, že doteraz sa používal práve dolár na obchodovanie s ropou.
Cena ropy
West Texas Intermediate (WTI) ropné deriváty (futures) – hlavná americká ropa – v pondelok prekonala bezprecedentný pokles, keď cena klesla na úroveň -37.63 dolárov za barel. Ide o prvý pokles do negatívnych čísel od kedy sa v roku 1983 otvorila burza New York Mercantile Exchange (NYMEX). Voľný pád ceny ropy bol sprevádzaný poklesom dopytu v dôsledku koronavírusu a ropnej vojny medzi Ruskom a Saudskou Arábiou.
Cena ropy WTI sa vrátila do čiernych čísel v pondelok večer po vyhláseniach amerického prezidenta Donalda Trumpa o nákupoch ropy. Aj tak ale nie je jasné, či trhy odpovedali na správy o vládnych nákupoch.