NAŽIVO

Medzinárodný tím výskumníkov objavil v Ázii na hlbokom morskom dne pri Šalamúnových ostrovoch vrak japonského torpédoborca.

06:42

Na diaľnici v San Antoniu narazilo ukradnuté auto do autobusu a spôsobilo nehodu viacerých vozidiel, pri ktorej zomreli štyria ľudia a 16 utrpeli zranenia, oznámila polícia.

06:42

Orgány na polostrove Krym zaviedli informačné embargo, ktorým sa snažia predísť útokom ukrajinských dronov, rakiet a sabotážnym akciám. Médiá a používatelia sociálnych sietí od piatka nemôžu zverejňovať žiadne fotografie, videá ani iný obsah, ktorý by prezrádzal polohu ruských síl alebo podrobnosti o ukrajinských útokoch na Kryme.

06:41

Nemecké orgány našli ženu po šiestich mesiacoch od jej zmiznutia v blízkosti ľadovca na vrchu Zugspitze. Nezvestná bola od 4. decembra minulého roka.

06:40

Parlament v Slovinsku schválil návrh zákona o asistovanej samovražde, podľa ktorého budú mať dospelí ľudia diagnostikovaní s nevyliečiteľnou chorobou právo ukončiť svoj život, pokiaľ čelia utrpeniu bez nádeje na zlepšenie.

06:39

Medzinárodná organizácia pre migráciu informovala, že ozbrojené nepokoje sýrskej provincii Suwajdá od začiatku násilností minulú nedeľu z domovov vyhnali takmer 80.000 ľudí.

06:37

Nemecký kancelár Friedrich Merz vyhlásil, že vstup Ukrajiny do EÚ je „takmer nemožný“ pred ukončením vojny s Ruskom.

Vyhlásil to na tlačovej konferencii s rumunským prezidentom Nicușorom Dănuțom.

„Našou hlavnou prioritou je urobiť všetko pre to, aby táto vojna skončila,“ povedal kancelár a dodal, že až potom bude možné diskutovať o perspektívach vstupu Ukrajiny do EÚ.

Včera 20:33

Práve ste vstúpili do 179. dňa Trumpovej zlatej éry. „Zavalím ich peniazmi, zavalím ich dažďom…“. Klip s takýmto popisom bol uverejnený na stránke Bieleho domu na X.

Včera 20:21

Výrobcovia šampanského v severovýchodnom Francúzsku si musia nájsť nové trhy po tom, ako americký prezident Donald Trump pohrozil clami vo výške 30 % na dovoz z EÚ. Informuje Reuters.

Včera 19:58

Nemecký kancelár Friedrich Merz vyjadril pochybnosti o možnom vstupe Ukrajiny do EÚ do roku 2034. Informuje agentúra Reuters.

Včera 19:58

Americký prezident Donald Trump zvýšil svoje požiadavky na obchodných rokovaniach s EÚ. Najnovšie sa snaží o minimálne clo vo výške 15 až 20 % pri akejkoľvek potenciálnej dohode. Uviedli noviny Financial Times

Včera 19:56

V Berlíne prial rumunského prezidenta Nicušora Dana jeho nemecký náprotivok Frank-Walter Steinmeier. Počas svojej návštevy sa stretol aj s nemeckým kancelárom Friedrichom Merzom. Dan vyhlásil, že Rumunsko chce partnerstvo s Nemeckom v nasledujúcich rokoch ďalej rozširovať. Informuje agentúra Agerpres.

Nicušor Dan a Frank-Walter Steinmeier
Na snímke rumunský prezident Nicušor Dan (vľavo) a nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier / Foto: TASR/AP-Malin Wunderlich/dpa via AP
Včera 18:49

Zásobníky plynu v Európskej únii musia byť do zimy naďalej takmer plné, ale o niečo neskôr ako v predchádzajúcich rokoch. Informuje DPA.

Včera 18:48

Slovinský parlament schválil návrh na zrušenie parlamentného dekrétu. Podľa neho sa v krajine malo uskutočniť konzultačné referendum o výdavkoch na obranu. Ako uviedli slovinské médiá a agentúra STA, znamená to, že sa neuskutoční ani referendum o členstve Slovinska v NATO.

Včera 18:48

Za 1,5 roka musia EÚ a USA stihnúť pripraviť sa na veľkú vojnu s Čínou a Ruskom, vyhlásil šéf európskeho velenia USA Alexus G. Grynkewich.

Ako informuje Bild, Grynkewich predpovedá, že rok 2027 môže byť rokom krízy.

Včera 18:19

Včera 17:48
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

VÝROČIE: E. HRABOVEC: Pápeži videli v cyrilo-metodskej úcte kľúč k obrode Európy

Bratislava 7. júla (TASR) – Veľkí pápeži Lev XIII. a Ján Pavol II. videli v cyrilo-metodskej úcte cestu k Slovanom a zároveň k duchovnej obrode sekularizujúcej sa Európy. Slováci si pamiatku oboch vierozvestcov uchovávali počas stáročí zmätkov, vojen, rabovania, ale aj neskôr, keď žili dlhodobo bez vlastnej politickej organizácie. V čase, keď prišli solúnski bratia na Veľkú Moravu, sem priniesli kresťanstvo v zrozumiteľnom jazyku, kultúru, ale aj začlenenie do stredovekej Európy.

"Existuje tu jasná historická, etnická, sídelná kontinuita medzi národom, ku ktorému prišli Cyril a Metod, aj keď teritoriálne územie bolo oveľa väčšie, a dnešnými Slovákmi. Z hľadiska etnogenetického mala ich misia v súzvuku s prvou politickou organizáciou, Veľkou Moravou, a prvou cirkevnoprávnou štruktúrou – samostatnou cirkevnou provinciou, zásadný význam aj z hľadiska etnogenézy. Dovolím si tvrdiť, že keby nebolo tejto misie, nasledujúce stáročia bez politickej organizácie by neboli Slovákom umožnili prežiť tak, ako stáročia bez vlastnej politickej štruktúry neprežili povedzme lužickí Srbi alebo polabskí Slovania," uviedla v exkluzívnom rozhovore pre TASR historička z Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského, členka Pápežského výboru pre historické vedy, profesorka Emília Hrabovec.

-Slovensko oslavuje 1150. výročie príchodu sv. Cyrila a Metoda. Časovo podobne vzdialené výročie oslavovalo pred viac ako sto rokmi Uhorsko, ktoré si pripomínalo 1000 rokov od príchodu Maďarov do Karpatskej kotliny. Pompézne oslavy mali podporiť myšlienku, podľa ktorej bolo mnohonárodnostné Uhorsko primárne štátom Maďarov…-

.

Ťažko mi padne porovnávať obe výročia a vidieť v nich nejaké paralely. Pretože milénium príchodu Maďarov boli oslavy, ktoré vyplynuli z politického ošiaľu. Bola to atmosféra konca 19. storočia, keď si uhorské politické a intelektuálne elity napriek silnej maďarizácii a navonok manifestovanému sebavedomiu veľmi dobre uvedomovali, že Uhorsko nie je maďarský štát. Napriek tomu z neho chceli maďarský národný štát urobiť, a preto mobilizovali všetky potenciálne dostupné politické, ekonomické, duchovné, kultúrne a iné prostriedky, aby to dosiahli. Z tohto politického ošiaľu vzišli aj miléniové oslavy v 90. rokoch 19. storočia. Nešlo v nich o pripamätovanie si vlastných duchovných, kultúrnych či iných koreňov, teda legitímnych atribútov, ktoré určujú identitu spoločenstva, či už národného, alebo iného, ale o celkom jednoznačne politicky inštrumentalizované oslavy.

-Výročie príchodu vierozvestcov politický podtón nemá?-

My dnes oslavujeme 1150. výročie príchodu sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu. To je jubileum úplne iného druhu. Nemá nám pripomínať a posilňovať sebavedomie a dominanciu, nechceme ním dosiahnuť politickú hegemóniu. Je to jubileum predovšetkým duchovného, kultúrneho, intelektuálneho, vzdelanostného rázu a ak do určitej miery má aj politický význam, je to v pozitívnom zmysle. Je to jubileum, ktoré nám má pomôcť pripomenúť si korene vlastnej identity. Identity, ktorá nechce žiadnu inú identitu potlačiť alebo marginalizovať, ale ktorá je naopak v harmonickej syntéze s kultúrnou a duchovnou identitou Európy ako takej.

.

-Niektorí historici tvrdia, že cyrilo-metodská tradícia na Slovensku v priebehu stredoveku zanikla a obnovená bola až národovcami v 19. storočí…-

Nie je to tak. Ani by som nepovedala, že to tvrdia viacerí historici. To sú skôr izolované a inak ako historicko-vedecky motivované hlasy. Faktom je, že až postupom času spoznávame, ako kontinuálne a hlboko bola cyrilo-metodská úcta v slovenskom prostredí zakorenená. Tento nedostatok poznania vlastných dejín má celkom jednoznačné historické príčiny. Práve v čase, keď sa formovala moderná historická veda, vznikali moderné vedecké inštitúcie a systematický historický výskum, začali sa systematicky vydávať zbierky prameňov a formovať zásadné paradigmy historickej interpretácie jednotlivých národných dejín, teda v druhej polovici alebo poslednej tretine 19. storočia, práve vtedy Slováci prežívali najtvrdšie obdobie maďarizácie. A najbolestnejšie pociťovali absenciu akejkoľvek politickej a kultúrnej autonómie, ktorá mala za následok, že boli pozbavení aj možností organizovať nezávislý a slobodný výskum o vlastných dejinách a formovať svoje historické vedomie. Preto nemohli ani seriózne vedecky spoznávať svoje najstaršie dejiny a odhaliť, ako hlboko cyrilo-metodská úcta vlastne prenikla. Dvadsiate storočie bolo zase poznačené inými ideologickými tlakmi, od pokusov „československej“ historickej vedy inštrumentalizovať veľkomoravské dejiny, vrátane cyrilo-metodskej misie ako dôkaz „historickosti spoločného štátu“, až po komunistické zneužitie cyrilo-metodskej úcty ako domnelého dôkazu protirímskej a východnej orientácie Slovanov. Až teraz môžeme postupne odhaľovať, že vôbec nie je pravdivé, že cyrilo-metodská úcta z našich dejín na stáročia diskontinuálne zmizla.

.

-Kde sa s ňou môžeme stretnúť?-

Odhaľujeme ju napríklad v cirkevno-historickej oblasti. Z 13. – 15. storočia poznáme liturgické knihy, misále, ktoré svedčia o živej, praktizovanej úcte k sv. Cyrilovi a Metodovi. Sú tu patrocíniá kostolov, ktoré vznikli pod vplyvom východnej starokresťanskej úcty (napr. sv. Margita Antiochijská) alebo pod vplyvom cyrilo-metodským (patrocíniá sv. Klementa, ktorého ostatky solúnski bratia priniesli na Veľkú Moravu a odtiaľ do Ríma). Aj samotná mariánska úcta v podobe úcty k Sedembolestnej je pravdepodobne cyrilo-metodského pôvodu. Na území Slovenska pôsobili stáročia po cyrilo-metodskom období rehole východného aj západného rítu. Významným medzníkom v dejinách cyrilo-metodskej úcty bolo obdobie humanizmu, reformácie a katolíckej reformy či rekatolizácie, ktoré je poznačené veľmi živou cyrilo-metodskou úctou. Jej rukolapným dôkazom je napríklad spevník Benedikta Szöllösiho Cantus catholici s jeho krásnym historickým úvodom, ale aj množstvo iných dokumentov. Zásadnú úlohu v pestovaní cyrilo-metodskej úcty zohrala Trnavská univerzita, jezuiti a generácie bernolákovcov, ktorí systematicky pestovali veľmi živú cyrilo-metodskú úctu, ktorú oduševnene prevzali štúrovci. Čo sa mení v 19. storočí, to nie je znovuobjavenie niečoho mŕtveho na slovenskej strane. To, čo sa možno v druhej polovici 19. storočia mení a posúva, to je znovuobjavenie cyrilo-metodskej úcty na úrovni univerzálnej cirkvi. Pápeži znovuobjavili cyrilo-metodskú úctu.

-Ako k tomu došlo?-

Okrem iného aj vďaka tomu, že sa veľký pápež Lev XIII. počas svojho veľmi dlhého pontifikátu usiloval o dva dôležité ciele. Po prvé, oprieť sa o slovanských katolíkov pri duchovnej obnove Európy. Európa v druhej polovici 19. storočia je Európa, ktorá sa veľmi prudko sekularizuje. V štátoch sa uplatňujú liberálne, tvrdo antiklerikálne vlády. Dochádza k rozlukám. Vo vedeckej, intelektuálnej oblasti sa tvrdým spôsobom emancipuje alebo domnelo emancipuje veda od viery, od náboženstva, od cirkvi. To je jeden moment. Druhý moment je ekumenický, alebo, ako by sme v 19. storočí povedali, unionistický. Teda snahy, aby sa východné cirkvi znovu vrátili do lona katolíckej cirkvi. Obe tieto skutočnosti poznamenali Leva XIII., ktorý sa prostredníctvom slovanských katolíkov usiloval navrátiť Európu ku kresťanstvu a nájsť most k východným pravoslávnym Slovanom.

-Je zaujímavé, že sa k cyrilo-metodskej tradícii v 19. storočí zároveň vracala cirkev na celoeurópskej úrovni a zároveň sa na túto tradíciu začali pozerať inak aj slovenskí národovci. Už nie iba očami kresťanov, ale aj očami Slovákov…-

.

To bezpochyby. Ale aj to má jednoznačný historický dôvod. Je to práve 19. storočie, kedy si Slováci, ale aj iné národy, formujú svoje politické programy. A keď formulujú politické programy, v ktorých žiadajú politickú autonómiu, alebo dokonca ešte viac, ustanovenie samostatnej slovenskej korunnej krajiny priamo podriadenej Viedni, žiadajú aj vonkajšie atribúty takejto politickej svojbytnosti. Usilujú sa ju nejakým spôsobom duchovne a kultúrne upevniť a podčiarknuť. Je evidentné, že cyrilo-metodská tradícia a úcta, historicky spojená s najstaršou samostatnou cirkevnou organizáciou na našom území a s veľkomoravskou štátnosťou, sa tu dostáva do súzvuku s politickými túžbami a ich programovými vyjadreniami. Zároveň prichádza v poslednej tretine 19. storočia iniciatíva aj od pápeža. Tu môžeme do istej miery hovoriť o znovuobjavení cyrilo-metodskej úcty u Leva XIII., v istom zmysle v súzvuku so „znovuobjavením“ Slovanov ako špecifického duchovno-kultúrneho faktoru v Európe. Výrazom toho je predovšetkým veľká encyklika Grande munus z roku 1880, ktorou Lev XIII. rozšíril úctu k sv. Cyrilovi a Metodovi na celú univerzálnu cirkev. Už to nemali byť iba nejakí „lokálni“ svätí, osobitne uctievaní v niektorých oblastiach historicky spätých s ich pôsobením, ale svätí rovnako uctievaní v celej univerzálnej cirkvi.

-V čom spočíva význam sv. Cyrila a Metoda pre Slovákov a pre katolícku cirkev?-

Pre kresťanov je to v prvom rade viera. Pravda, neboli ohlasovateľmi viery ako niečoho úplne nového, lebo naši predkovia v čase ich príchodu už boli do veľkej miery kristianizovaní, bola to však kristianizácia do určitej miery povrchná. Až sv. Cyril a Metod svojím špecifickým inkulturačným prístupom dokázali vieru natoľko prevteliť do kultúry národa, že sa kristianizácia stala skutočne úspešnou a mohla hlboko zapustiť korene.

.

-Spomínali ste, že sa zmienky o sv. Cyrilovi a Metodovi nachádzajú v materiáloch z územia Slovenska z 13., 14. či 15. storočia…-

Je pozoruhodné, že spomienka na cyrilo-metodskú misiu pretrvala aj veľmi pohnuté historické obdobia poznačené hlbokými otrasmi a premenami, plieneniami, rozvratom, územnými posunmi, absenciou politickej a cirkevnej organizácie. Od rozvratu v 10. storočí cez vpád Mongolov v roku 1241, Přemysla Otakara o niekoľko rokov neskôr, počas ktorého zhorela neoceniteľná nitrianska knižnica, ničivé nájazdy husitov… Keď spomienka na cyrilo-metodské dedičstvo prežila všetky tieto zmätky a temná, tak musela byť niečím, čo bolo veľmi hlboko zakorenené nielen formálne, ale predovšetkým v srdciach ľudí. Ale vráťme sa k významu cyrilo-metodskej tradície. Hoci je to tradícia v prvom rade kresťanská, náboženská, aj neveriaci v nej môžu nájsť pozoruhodné bohatstvo významu. Začlenenie do vtedajšej kresťanskej európskej civilizácie bolo obrovským civilizačným počinom pre našich predkov, pre starých Slovákov. Pretože ich začlenilo do všetkého toho, čo vtedajšia európska civilizácia znamenala. Kultúrne, duchovne, politicky, ekonomicky. Bola to participácia na všetkých týchto dobrách, výdobytkoch formujúcej sa stredovekej kresťanskej európskej civilizácie.

.

-Po viac ako tisícsto rokoch sa Slovensko znovu začleňovalo do európskeho kultúrneho, duchovného, ale aj ekonomického rámca po páde komunizmu, keď nastúpilo cestu do Európskej únie (EÚ)…-

Áno aj nie. Bol to návrat v tom zmysle, že padli bariéry, ktoré znemožňovali slobodný kontakt a vzájomnú výmenu všetkých druhov. Na druhej strane, aj za komunizmu Slovensko v Európe bolo. A malo fundamentálne európske hodnoty napriek tomu, že komunistická ideológia a politický systém ich systematicky ničili. Napokon to, čo robí európske hodnoty skutočne európskymi, ich zakorenenie v kresťanskom dedičstve, v úcte k človeku a jeho slobode a dôstojnosti, to sa likvidovalo, aj keď úplne iným, tichým a subtílnym spôsobom, aj v západnej Európe. To by však bolo na inú dlhú diskusiu. Faktom je, že európska prítomnosť je u nás celkom jednoznačná už vyše 1150, ak nie oveľa viac rokov. Možno ju politickými udalosťami, ideológiami, vojnami, plienením prerušiť, ale nie zničiť. Aj pre nekresťanov je ďalej evidentné, že Cyril a Metod priniesli vzdelanostnú revolúciu. Začali systematickým spôsobom vzdelávať a pripravovať nové elity veľkomoravského štátu. Na všetkých úrovniach, od najvyššej až po najnižšiu. Veď to nebola jedna škola, ale celý systém škôl, od základov vzdelania až po najvyššie filozofické a teologické, ktoré poskytovali fundamenty vzdelania pre nové elity. Pravda, aj tu cyrilo-metodská misia nezačína z ničoho, ale nadväzuje na už existujúce vzdelanie minimálne dvoch generácií miestnych elít, formovaných zväčša v bavorských benediktínskych kláštoroch. Cyrilo-metodská misia prináša aj hlboké duchovno-kultúrne hodnoty. V prvom rade už spomenutú kresťanskú úctu k človeku. Cyril a Metod prichádzajú s veľmi hlbokou úctou k človeku ako božiemu stvoreniu v jeho dôstojnosti, ale aj k človeku mysliacemu, racionálnemu. Keď si prečítame napríklad známy Konštantínov Proglas, priam z neho žiari obrovská úcta k mysliacemu človeku, ktorý vlastným rozumom, vzdelaním poznáva pravdy o živote, o svete, o človeku, o Bohu.

-Pre sv. Cyrila a Metoda nebol rozdiel medzi racionalitou, vedou a vierou…-

Tak to bolo v celej stredovekej kresťanskej kultúre, kde kresťanské poznanie spájalo vieru a vedu, rozumové poznanie s poznaním prostredníctvom viery. Táto harmónia tu bola a túto harmóniu oni svojím osobitným inkulturačným prístupom ešte viac podčiarkli. Išlo o zjednotenie kultúry a viery, kultúry, ktorá vierou nemá byť narušená, ale naopak rozvinutá, obohatená. Napríklad franskí misionári tiež často používali jazyk našich predkov, ale nedokázali to urobiť takým spôsobom, aby tieto obsahy naozaj prevtelili do mentality, kultúry, jazyka národa.

.

-Franskí kňazi spolu s vierou prinášali cudziu kultúru, ale sv. Cyril a Metod posilnili kultúru, ktorá tu už bola o náboženský rozmer, písmo a vzdelanie?-

To je práve to pozoruhodné. Prišli z Konštantínopola, z byzantskej kultúry, ktorej v tom čase, objektívne videné, nemôžeme nepriznať superioritu. Bola omnoho rozvinutejšia, na vyššej úrovni. Napriek tomu obaja bratia neprišli s pocitom nejakej nadradenosti a nechceli vnucovať svoju kultúru národom, ktoré prišli misionovať. Presne naopak, prispôsobili ju s miestnou kultúrou a mentalitou a z toho dokázali vytvoriť harmonický súzvuk.

-Obaja bratia pochádzali zo Solúna, kde bolo veľa Slovanov. Existujú polemiky o tom, či ich matka nemohla mať slovanský pôvod…-

.

V Macedónsku sa bratia pravdepodobne so slovanskou kultúrou a jazykom stretli. To nič nemení na fakte, že mali neobyčajnú úctu ku každému misionovanému národu bez ohľadu na to, či ho poznali z mladosti, alebo nie. Len Proglas viackrát spomína úctu k národu a jeho atribútom, osobitne jazyku: „Bez kníh nahé sú všetky národy“. Alebo myslime na disputu s trojjazyčníkmi v Benátkach na ceste do Ríma, kde ich vtedajší zástupcovia teologického myslenia konfrontovali s postojom, že iné jazyky ako tie tri známe a etablované, teda latinčina, gréčtina a hebrejčina, sa nehodia na ohlasovanie evanjelia a na pestovanie v rámci cirkevného života. Sv. Cyril a Metod poznali východnú tradíciu, ktorá rešpektovala aj miestne jazyky v cirkvi a veľmi vehementne obhajovali právo každého národa vyjadriť svoju vieru, náboženstvo, vnútorné pocity, používať liturgiu vo vlastnom jazyku. To je v princípe apoteóza prirodzenoprávneho charakteru národa. Nie v zmysle nejakého národného mysticizmu, nadradenia, povýšenia na absolútnu hodnotu, ale v zmysle úcty k národu ako k prirodzenoprávnej hodnote.

-Sv. Cyril a Metod boli misionármi spojenej cirkvi, v ktorej však už existovali rozpory…-

Vtedy bola cirkev ešte jednotná, napriek tomu, že sa už prejavovali niektoré zárodočné teologické a jurisdikčné spory a pnutia. Obaja bratia si dokázali uchovať tak kánonickú, disciplinárnu, vieroučnú jednotu, ako aj jednotu lásky tak k materskej konštantínopolskej cirkvi, ktorá ich vyslala, v ktorej boli doma, ako k rímskej cirkvi, od ktorej Metod prijal poverenie stať sa legátom k slovanským národom a arcibiskupom metropolitom, ale aj k miestnej cirkvi veľkomoravskej, panónsko-moravsko-slovenskej, v ktorej pôsobil a v ktorej sa stal Metod prvým metropolitom samostatnej cirkevnej organizácie. V tomto kontexte si dovolím pridať ešte niekoľko zásadných myšlienok významných pre slovenský národ. Ak vychádzame z toho, že politická organizácia, prijatie kresťanstva, a cirkevná organizácia sú najzásadnejšie faktory etnogenézy národov, tak práve cyrilo-metodská misia je zásadným faktorom v etnogenéze, v dokonštituovaní vtedajšieho staroslovenského národa, už nech by sme ho akokoľvek nazvali.

-Prečo?-

.

Existuje tu jasná historická, etnická, sídelná kontinuita medzi národom, ku ktorému prišli Cyril a Metod, aj keď teritoriálne územie bolo oveľa väčšie, a dnešnými Slovákmi. Z hľadiska etnogenetického mala ich misia v súzvuku s prvou politickou organizáciou – Veľkou Moravou, a prvou cirkevnoprávnou štruktúrou – samostatnou cirkevnou provinciou, zásadný význam aj z hľadiska etnogenézy. Dovolím si tvrdiť, že keby nebolo tejto misie, nasledujúce stáročia bez politickej organizácie by neboli Slovákom umožnili prežiť tak, ako stáročia bez vlastnej politickej štruktúry neprežili povedzme lužickí Srbi alebo polabskí Slovania.

-Ako podľa vás Cyril a Metod postupovali?-

Cyril a Metod pôsobili v harmónii so štátom. Je to jasnozrivý panovník, ktorý ich pozýva. Panovník, ktorý im umožní pracovať, ktorý im dá k dispozícii materiálne prostriedky, infraštruktúru, zverí im mladých ľudí, aby ich vychovávali. To platilo predovšetkým o Rastislavovi, ale do určitej miery aj o Svätoplukovi. Dovolím si vysloviť tézu, že aj geniálna myšlienka, aby pápež Ján VIII. vzal pod svoju ochranu, pod svoj patronát Svätoplukovu ríšu, myšlienka hlboko zakorenená vo vtedajšom aj teologickom, aj politickom myslení stredovekého sveta, bola veľmi pravdepodobne produktom geniálneho Metodovho politického myslenia.

.

-To však vyžadovalo podobne geniálne myslenie aj od pápeža…-

Samozrejme, veď spolupráca vždy predpokladá obe strany. Faktom je aj to, že Ján VIII. videl chronickú neschopnosť Franskej ríše zabezpečiť mierovú, usporiadanú následnosť panovníkov, zabezpečiť usporiadané fungovanie ríše. A hľadal alternatívy. O tom sa dnes z hľadiska historicko-geopolitického veľa diskutuje. Takže to, čo tu spomeniem, nie je definitívny historický úsudok, ak taký v historickej vede vôbec existuje. Ale je to možno príspevok do diskusie. Je tu snaha pápežov, od Mikuláša, cez Hadriána, potom jednoznačne Jána VIII., nájsť akýsi alternatívny pól, o ktorý sa môže aj pápež sám oprieť. Na jednej strane je Franská ríša s vnútornými spormi, neschopnosťami, ale aj s jej politickými tlakmi, aj na pápežstvo, a na druhej strane Byzantská ríša, ktorá už ide svojou cestou, v ktorej sa už prejavujú teologické a jurisdikčné konkurenčné spory. A medzi nimi chce pápež vytvoriť priestor, o ktorý sa aj sám môže oprieť. Čosi podobné vidíme mutatis mutandis v úplne novom šate, už nie stredovekého politického myslenia, ale moderného myslenia záverečnej tretiny 19. storočia, za Leva XIII., ktorý hľadá práve v Slovanoch určitú oporu, v prvom rade duchovnú, ale do určitej miery aj politickú. Lebo vidí rozkladné tendencie v Rakúsko-Uhorsku a je presvedčený, že katolícky (austro)slavizmus by mohol byť aj politickým faktorom pri zabezpečení reálneho prežitia a obnovy spravodlivosti tejto ríše a zároveň sa z katolíckeho hľadiska stať príťažlivým pre východných Slovanov.

-A o sto rokov neskôr Ján Pavol II.?-

A potom Ján Pavol II., ktorý síce opäť žije a myslí v úplne inom kontexte, ale ktorý opäť vidí v slovanských katolíckych národoch jeden z nástrojov znovupokresťančenia Európy, znovubjavenia jej duchovných koreňov.

.

-Zaujímavé, ako jednotliví pápeži dokážu nadväzovať aj po stovkách rokov na svoju prácu…-

To je kontinuita dejín, ktorá platí nielen pre pápežov, ale pre všetky oblasti ľudského života a myslenia. Tragédiou dnešnej doby je, že stráca historické myslenie. Mať historické myslenie, to nie je naučiť sa naspamäť dáta a roky panovníkov alebo iných historických udalostí z minulosti. Historické myslenie znamená práve schopnosť kontextualizovať. Vidieť veci v kontinuite. A to je presne to myslenie, ktoré by malo byť základom aj politického, aj duchovného a kultúrneho myslenia.

.

-Čo Slováci oslavujú v roku 2013 ako 1150. výročie príchodu sv. Cyrila a Metoda? Aký je náš dnešný odkaz z tohto výročia?-

Cyrilo-metodská misia nebola misia, ktorú môžeme redukovať len na misiu pre Slovákov. Nespochybniteľným historickým faktom však je, že to boli naši staroslovenskí predkovia, naše pramatky a praotcovia, ku ktorým v prvom rade sv. Cyril a Metod prišli, na ktorých územie prišli. V tomto ohľade teda môžeme povedať s istou dávkou zjednodušenia, že sme akoby prvými dedičmi tohto bohatstva. To neznamená, že máme niekoho z neho vylúčiť, veď dedičstvo je obrovské a delením sa nestráca, ale naopak obohacuje. Jeho duchovná pokladnica je taká veľká, že z neho môže čerpať celá Európa. Ale my máme v istom zmysle záväzok a povinnosť si ho prvom rade uctiť tak vo vzťahu k nám samotným, ako vo vzťahu k Európe.

-Na konferenciu k výročiu sv. Cyrila a Metoda prišli do Bratislavy tak ruskí, naši historici, ako aj zástupcovia katolíckej a pravoslávnej cirkvi. Ukázalo sa, že je to téma, ktorá naozaj prekračuje hranice národov…-

To bola konferencia, ktorú som organizovala z poverenia Pápežského výboru pre historické vedy. Konferencia, ktorá sa začlenila do dlhej série tradície podobných vatikánsko-ruských vedeckých podujatí, ktoré sa organizujú už niekoľko desaťročí a od konca 90. rokov pravidelne v tripartitnom zložení: Pápežský výbor pre historické vedy, Ruská akadémia vied a Moskovský patriarchát. Tentoraz sme vybrali cyrilo-metodskú tému a nebolo náhodné, že po prvýkrát v dejinách sa tak Svätá stolica, ako aj Moskva rozhodli uskutočniť takéto podujatie na Slovensku. Aj to je určité priznanie dôležitosti Slovenska a jeho centrálneho miesta v cyrilo-metodskej tradícii a cyrilo-metodskej úcte. Nie náhodou sa konferencia volala „Cyrilo-metodské náboženské a kultúrne dedičstvo ako most medzi Východom a Západom“. Čo sa tým mostom myslí? Zaiste nie iba geografia, ale predovšetkým duchovné a kultúrne mosty. Slovensko je živým nositeľom cyrilo-metodskej tradície a cyrilo-metodská tradícia je svojou podstatou univerzálna a ekumenická a ako taká môže byť duchovným fundamentom pre celú Európu.

-Ako to myslíte?-

Nebolo náhodné, že Ján Pavol II. počas prvého štyri a pol roka venoval dva významné dokumenty cyrilo-metodskej úcte. Konštitúciu Egregiae virtutis, ktorými sv. Cyrila a Metoda povýšil za spolupatrónov Európy, a o štyri a pol roka neskôr samostatnú encykliku Slavorum apostoli. Nebýva zvykom v katolíckej cirkvi, aby dvom patrónom venovali pápeži behom krátkej doby dva významné dokumenty magistéria. Aj to svedčí o tom, že Ján Pavol II. videl v cyrilo-metodskej úcte kľúč k duchovnej obrode Európy. Zároveň si veľmi dobre uvedomoval dôležitosť Európy v globalizovanom svete. Európy ako kolísky kresťanskej civilizácie aj všetkých hodnôt, ktoré sú s ňou späté. Ale tiež nenahraditeľné poslanie Slovenska v duchovnom zápase o Európu.

Rozhovor s Emíliou Hrabovec je súčasťou multimediálneho projektu Osobnosti: tváre, myšlienky, v rámci ktorého prináša TASR každý týždeň rozhovory, fotografie a videá osobností slovenského, európskeho i svetového politického, spoločenského, ekonomického, športového a kultúrneho života.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Marián Tkáč

Marek Brna

Erik Majercak

Michal Durila

Miroslav Iliaš

Peter Zajac-Vanka Ing.

.
.
.

18-krát s holou riťou na horúcu pec

Ak si malé dieťa, resp. aj dospelý človek sadne holou riťou na horúcu pec, urobí to len raz v prípade,…

19. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Zaplatiť za zbrane pre Ukrajinu nestačí

Patriot, ktorý chce Nemecko poslať na Ukrajinu, bude pripravený až o 6-8 mesiacov, citoval Bild zdroj z nemeckej vlády

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Čo vlastne zničili USA ťažkými bombami v Iráne

Iba jeden z troch iránskych jadrových objektov, ktoré minulý mesiac napadli USA, bol vážne poškodený, informuje The Washington Post s…

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Chemická továreň pod maskou parku. V Šuranoch štát klame a stavia

Bez diskusie, bez pravdy. V Šuranoch sa začína výstavba obrej chemickej továrne, ktorá sa schováva za názov „priemyselný park“. Štát…

19. 07. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajinci nebojujú za nás, ale iba za seba

„Ukrajinci bojujú za seba a majú na to právo. Ale toto sa netýka našej bezpečnosti, my sme ich nikdy nežiadali,…

19. 07. 2025 | 0 komentárov

Balázs Orbán: „Nežiadali sme ich, aby bojovali v našom mene“

„Nežiadali sme ich, aby bojovali v našom mene“: politický poradca maďarského premiéra Balázs Orbán odmietol tvrdenie, že Ukrajina bráni nielen…

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Novinári na Slovensku majú problémy s mentálnym zdravím

Milan Uhrík a Milan Mazurek rozoberajú čo sa o Slovensku napísalo v reporte z Európskej únie, že „vraj atmosféra na…

19. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trump, Putin a Si Ťin-pching sa možno stretnú v Číne

Trump, Putin a Si Ťin-pching sa môžu stretnúť v Číne začiatkom septembra, informuje The Times

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Od Trenčína vietor veje a čo na to ministerstvo kultúry a školstva?

Bola to náhoda, keď som sa dozvedel, že v Trenčíne urobili vernú repliku Uhorskej kráľovskej koruny, teda aj našej koruny. Čo…

19. 07. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov
.

Zelenskyj reorganizuje vládu. Potrebuje peniaze, zbrane a lojalitu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dokončil rozsiahlu reorganizáciu vlády. Vymenil premiéra a ministra obrany a nominoval nového veľvyslanca v USA – všetky…

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Friedrich Merz a Keir Starmer podpísali „prvú zmluvu svojho druhu“ o obrane a migrácii

Spojené kráľovstvo a Nemecko podpísali vo štvrtok historickú obrannú zmluvu, ktorá zabezpečuje vzájomnú pomoc pri útokoch a zameriava sa na…

19. 07. 2025 | | 3 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | | 3 min. čítania | 0 komentárov

Muž, ktorý skočil z okraja vesmíru, zomrel pri paraglidingu

Felix Baumgartner, ktorý kedysi prekonal svetový rekord v najvyššom zoskoku padákom z okraja vesmíru, zahynul pri nehode s motorovým paraglidom…

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Otcové Goriotové…

Byly komunální volby v roce 2018 a protože u nás v Miroslavi kamarádím s kluky, co zde tvoří místní buňku…

19. 07. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
.

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Kalifornská polícia pri domovej prehliadke objavila „továreň na náhradné materstvo“

Kalifornská polícia zachránila 21 detí z vily páru, ktorý je podozrivý z prevádzkovania „továrne na náhradné materstvo“. 15 z nich…

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Pavel Šik: Pár nedůležitých poznámek o Sýrii

Izrael nově zasáhl na syrském území. Pokaždé opakuju, že Blízký východ se nedá hodnotit evropskými měřítky dobra a zla. K…

19. 07. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov

Počas školského predstavenia bol v Holandsku bodnutý muž

V stredu večer bol 53-ročný učiteľ z holandského mesta Dordrecht vážne zranený. Učiteľ zakročil do hádky medzi trojicou mužov, keď jeden…

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Trump sprísnil požiadavky v rokovaniach s EÚ

Trump sprísnil požiadavky v rokovaniach s EÚ o obchodnej dohode, informuje The Financial Times

18. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Americká hybridná vojna proti Kube sa zameria viac na sabotáže a teroristické činy

USA, 18. júl 2025 - 9.júla sa konala veľká tlačová konferencia o postoji Kuby v boji proti terorizmu za účasti…

19. 07. 2025 | 0 komentárov

O Trumpovej výzve prejsť do ofenzívy

V denníku The Washington Post sa dnes objavil článok, ktorý s odvolaním sa na anonymného ukrajinského predstaviteľa tvrdí, že Trump…

18. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
18. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Nová fínska kolesová húfnica ARVE ako hrozba pre ruské „karelské“ jednotky

Fínsko, 19. Júla 2025 - V ére presných leteckých zbraní a dronov by sa mohlo zdať, že tradičné delostrelectvo stráca…

19. 07. 2025 | 0 komentárov

.

Danko vyjadril sklamanie, že SR podporí 18. balík protiruských sankcií. Kopol si do prezidenta, ten reaguje

Koaličná Slovenská národná strana vyjadrila sklamanie, že Slovenská republika (SR) podporí 18. balík protiruských sankcií. Uviedol to v piatok podpredseda…

18. 07. 2025 | Aktualizované 18. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
18. 07. 2025 | Aktualizované 18. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Zdekuje sa Robert Fico z postu premiéra?

Zo zákulisia prichádzajú správy, že premiér Robert Fico ma zajačie úmysly. Vraj chce opustiť post premiéra a odísť na post, ktorý…

18. 07. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
18. 07. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Rýchla previerka znalostí. Otestuj svoje vedomosti z rôznych kútov sveta!

18.07.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Vedomosti sú ako kúsky skladačky, ktoré nám pomáhajú vidieť svet v celku. Dnes si…

19. 07. 2025 | 0 komentárov

Rusi zúria a vyhrážajú sa Poľsku. Moskva považuje konanie svojich reprezentantov za správne

Ruskí veslári sa nezúčastnia na juniorských majstrovstvách Európy v Poznani po tom, čo odmietli podpísať deklaráciu požadovanú Poľskou asociáciou veslárskych…

18. 07. 2025 | Šport | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 07. 2025 | Šport | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Namiesto maggi dajte do vývaru toto. Chutnejší a zdravší už nebude!

18.7.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Mnohí si vývar bez kvapky maggi nevedia ani predstaviť. No ak túžite po zdravšej…

19. 07. 2025 | 0 komentárov

Ficov osamelý boj bol neúspešný. 18. balík sankcií dnes krajiny EÚ schválili, píšu v zahraničí

Európska únia sa dohodla na uvalení novej série sankcií proti Rusku, ktoré sa zameriavajú na energetický a finančný sektor krajiny…

18. 07. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
18. 07. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Optická ilúzia: Iba ľudia s extrémne vysokým IQ odhalia zviera, ktoré sa skrýva na tomto obrázku

Optická ilúzia: Iba ľudia s extrémne vysokým IQ odhalia zviera, ktoré sa skrýva na tomto obrázku. Optické ilúzie sú v…

18. 07. 2025 | 0 komentárov

Šéfka Bibiany Flach uznala chybu. Odstúpi?

K pochybeniu došlo, rovnako však i k náprave tohto pochybenia. V súvislosti s priestupkom v prípade porušenia zákona o slobodnom…

18. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Medzinárodný tím výskumníkov objavil v Ázii na hlbokom morskom dne pri Šalamúnových ostrovoch vrak japonského torpédoborca.

06:42

Na diaľnici v San Antoniu narazilo ukradnuté auto do autobusu a spôsobilo nehodu viacerých vozidiel, pri ktorej zomreli štyria ľudia a 16 utrpeli zranenia, oznámila polícia.

06:42

Orgány na polostrove Krym zaviedli informačné embargo, ktorým sa snažia predísť útokom ukrajinských dronov, rakiet a sabotážnym akciám. Médiá a používatelia sociálnych sietí od piatka nemôžu zverejňovať žiadne fotografie, videá ani iný obsah, ktorý by prezrádzal polohu ruských síl alebo podrobnosti o ukrajinských útokoch na Kryme.

06:41

Nemecké orgány našli ženu po šiestich mesiacoch od jej zmiznutia v blízkosti ľadovca na vrchu Zugspitze. Nezvestná bola od 4. decembra minulého roka.

06:40

Parlament v Slovinsku schválil návrh zákona o asistovanej samovražde, podľa ktorého budú mať dospelí ľudia diagnostikovaní s nevyliečiteľnou chorobou právo ukončiť svoj život, pokiaľ čelia utrpeniu bez nádeje na zlepšenie.

06:39

.

Zoznámte sa: 12-ročný chlapec, ktorý miluje háčkovanie

V dobe, keď sa často obávame, že deti sú vystavené obrazovkám a že to môže mať vplyv na ich kreativitu,…

18. 07. 2025 | 0 komentárov

Zmenu pohlavia rýchlo oľutoval. Daniel Black pre HS prezradil šokujúce detaily, ktoré sa skrývajú za procesom tranzície

Narodil sa ako chlapec, ale už v mladom veku zistil, že je iný, ako jeho kamaráti a spolužiaci. Že mužský…

18. 07. 2025 | Rozhovory | 27 min. čítania | 0 komentárov
18. 07. 2025 | Rozhovory | 27 min. čítania | 0 komentárov

Lexus, Nissan a Hyundai dominujú v spokojnosti zákazníkov

19.07.2025 Redakcia Auto trendy . Lexus, Nissan a Hyundai sú podľa analytickej firmy J.D. Power trojicou značiek, ktorých vozidlá zaručujú…

18. 07. 2025 | 0 komentárov

Trump nariadil odtajniť materiály veľkej poroty v prípade finančníka Epsteina

Prezident USA vyhlásil, že poveril generálnu prokurátorku Pam Bondiovú, aby zverejnila všetky materiály veľkej poroty v prípade Jeffreyho Epsteina, ak…

18. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Západní analytici už vedia, kde Rusko zasadí rozhodujúci úder

Ukrajinská obrana sa podľa západných analytikov rozpadá na všetkých frontoch

18. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
18. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marián Tkáč

Marek Brna

Erik Majercak

Michal Durila

Miroslav Iliaš

Peter Zajac-Vanka Ing.

.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov