Jednou z noviniek je nový úhradový mechanizmus, ktorý ruší limity internistom, neurológom, endokrinológom, imunoalergiológom a otorinolaryngológom a uhradí im všetky výkony, ktoré vykážu do zdravotnej poisťovne. Ambulancie tak získajú viac peňazí, ktoré môžu napríklad investovať do modernizácie a rozšírenia prístrojového vybavenia. Poistenci VšZP by zrušenie limitov mali pocítiť v kratších čakacích lehotách a zvýšenej dostupnosti zdravotnej starostlivosti u špecialistov.
VšZP zaviedla novinky aj pre všeobecných lekárov pre deti aj dospelých. Získali viaceré kompetencie, ktoré im poisťovňa plne hradí. Po novom môžu v ambulanciách robiť diagnostiku a liečbu poruchy metabolizmu cukrov, tukov, komplexné predoperačné vyšetrenia, delegované odbery krvi a kompetencie sa im rozšírili aj pri starostlivosti o pacientov s vysokým krvným tlakom. Gynekológovia dostali možnosť mať v starostlivosti dievčatá od 15 rokov. Od júla spustila VšZP v spolupráci so Združením všeobecných lekárov pilotný projekt eOrdinácia, ktorý umožňuje pacientovi elektronicky konzultovať s lekármi zdravotný stav z domu. S cieľom zvýšiť komfort liečby, VšZP finančne podporila návštevu pacienta v domácom prostredí. Agentúram domácej ošetrovateľskej služby od júla navýši mesačné platby. Novinkou je aj dentálny balíček pre deti, ktorý má dve časti: mamičky v pôrodnici dostanú zubnú knižku dieťaťa s radami, ako majú deťom ošetrovať zuby, a druhou časťou je príspevok na dentálnu hygienu do výšky 30 eur. Vo vybraných kúpeľoch sa rozbiehajú desaťdňové liečebno-preventívne programy Obezita a Zdravý chrbát, kde VšZP prepláca tretinu nákladov na zdravotnú starostlivosť. Účastníci týchto programov majú dostať aj 12-percentnú zľavu na ubytovanie a stravu priamo od kúpeľného zariadenia.
O koľko bude nový režim fungovania Všeobecnej zdravotnej poisťovne drahší v porovnaní s tým predošlým, a ak, tak ako to bude s financovaním? Na túto otázku nám odpovedal Miroslav Kočan, generálny riaditeľ VšZP:
„Samozrejme, všetky tieto úpravy budú VšZP niečo stáť. Na druhej strane, budú príjmom pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a dúfam, že aj prínosom pre poistencov. Všetky tie úpravy robíme v súlade s naším finančným plánom a s rozpočtom pre zdravotníctvo. Už sme komunikovali, že v tomto roku sme sa zaviazali výrazne podporiť ambulantnú sféru – zhruba sumou 30 miliónov eur na ročnej báze – a toto sú práve opatrenia, ktoré tieto prostriedky alokujú do tých ambulancií. Jednu vec je dôležité povedať: všetky tieto prostriedky, ktoré počítame, že vynaložíme (a ktoré už aj vynakladáme, keďže niektoré tie opatrenia platia už od januára), majú jeden veľmi dôležitý podtón. A síce, že nechceme platiť viac za to isté. Chceme platiť viac, ale za väčšie služby, to znamená, za dostupnejšiu zdravotnú starostlivosť, za kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť, za kratšie čakacie doby pre našich poistencov. A ako sme už komunikovali pred dvoma týždňami, stále počítame, že VšZP to hospodársky v tomto roku zvládne a zostane zdravou, solventnou a najlepšou poisťovňou na trhu.“
Ivan Lehotský