Určite nie USA. Vietnam vidí svoju budúcnosť inde

Peking 1. februára 2023 (HSP/indianpunchline/Foto:TASR/AP-Andy Wong)

 

Rezignácia vietnamského prezidenta Nguyen Xuan Phuca pred dvoma týždňami bola nevyhnutná, konštatuje významný indický medzinárodný pozorovateľ, bývalý veľvyslanec M. K. Bhadrakumar. V médiách sa celé týždne objavovali špekulácie, podľa ktorých boli do korupčných škandálov zapletení blízki členovia Phucovej rodiny

Si Ťin-pching
Na snímke čínsky prezident Si Ťin-pching

Niekoľko desiatok úradníkov vrátane dvoch podpredsedov vlády bolo predtým odvolaných zo svojich funkcií v rámci veľkých škandálov týkajúcich sa určovania cien a úplatkov za testovacie súpravy Covid-19, ako aj úplatkov za miesta na charterových letoch vracajúcich vietnamských občanov do krajiny počas pandémie.

Desaťročie trvajúce protikorupčné ťaženie generálneho tajomníka Komunistickej strany Vietnamu (KSV) Nguyen Phu Tronga nabralo v posledných rokoch na intenzite a zdá sa, že je motivované obavami nápadne podobnými tým, ktoré vyjadruje Komunistická strana Číny (KSČ) a Si Ťin-pching. V zásade je podnetom legitimita CPV ako vládnucej strany.

Po desaťročiach pôsobivého hospodárskeho rastu sa priority CPV zmenili. Vietnam je po Hongkongu a Singapure druhý v regióne, pokiaľ ide o hospodársku dynamiku. Keďže ide o hospodárstvo, ktoré je do veľkej miery závislé od obchodu a zahraničných investícií, podpora zdravého prostredia pre podniky prostredníctvom potlačenia rozmáhajúcej sa korupcie je naliehavou potrebou na prilákanie zahraničných investorov v čase, keď sa svetoví výrobcovia snažia diverzifikovať svoje dodávateľské reťazce smerom od Číny.

Problémy v hospodárskom rozvoji môžu opäť viesť k nespokojnosti medzi ľuďmi a ovplyvniť sociálnu stabilitu, spomaliť hospodársky rast a v konečnom dôsledku viesť k strate dôvery ľudí v legitimitu CPV. V indexe vnímania korupcie za rok 2021, ktorý vypracoval berlínsky think tank Transparency International, sa Čína umiestnila na 66. mieste spomedzi 180 krajín a Vietnam na 87. mieste, ale v bodovom hodnotení si Čína zabezpečila len 45 bodov zo 100 a Vietnam 39.

Zaujímavé je, že v spoločnom vyhlásení vydanom po novembrovej návšteve Tronga v Pekingu – prvého zahraničného hodnostára, ktorý navštívil Čínu po októbrovom kongrese ČKS – sa medzi oblasťami spolupráce medzi Vietnamom a Čínou uvádza “prevencia a kontrola korupcie a negatívnych javov”. CPV preberá čínske protikorupčné kampane a údajne požiadala Čínu, aby vyškolila jej kádre na vykonávanie protikorupčných vyšetrovaní.

Aj vo Vietname sú prítomné postupy riadenia v čínskom štýle – rastúca kontrola nad internetom, posilňovanie moci strany, väčšia prítomnosť štátu v hospodárstve a znižovanie rozsiahleho vplyvu podnikateľského sektora. V minulom roku bolo za korupciu a “úmyselné priestupky” stíhaných alebo “disciplinárne potrestaných” 539 členov strany vrátane ministrov, vysokých úradníkov a diplomatov, pričom polícia vyšetrovala 453 prípadov korupcie, čo je o 50 % viac ako v roku 2021.

Si Ťin-pching vo svojich listoch k lunárnemu novému roku pred dvoma týždňami napísal Trongovi: “Čína a Vietnam sú spoločenstvom so spoločnou budúcnosťou, ktorá má strategický význam.” Trong zasa uviedol, že je “pripravený spolupracovať s generálnym tajomníkom súdruhom Si Ťin-pchingom, aby… uskutočňovali strategickú komunikáciu o teóriách a postupoch príslušného socialistického rozvoja oboch krajín a vytýčili smer a vypracovali strategické plány s cieľom zabezpečiť, aby sa vzťahy medzi oboma stranami a oboma krajinami neustále rozvíjali a dosahovali nové výšky”.

Motiváciou protikorupčného ťaženia v Číne aj vo Vietname je v podstate zabezpečiť, aby komunistická strana mala naďalej podporu ľudu, a tým upevniť ústredné postavenie strany v politike krajiny. CPV sa pozerá na svojho “veľkého brata” ČKS, aby ju usmernil v ďalšej fáze hospodárskeho pokroku ako “modernú a rozvinutú socialistickú mocnosť” (cieľ stanovený na straníckom kongrese v roku 2021).

Nemôže byť náhoda, že odvolaní stranícki lídri reprezentovali najmä “západnú” frakciu alebo tzv. technokratické krídlo, čo naznačuje, že Trong má obavy aj o ideologickú a morálnu integritu strany. Trong má údajne silný odpor k politickým patronážnym sieťam v strane.

Phucovi ako bývalému predsedovi vlády (2016 – 2021) sa všeobecne pripisuje zásluha na urýchlení propodnikateľských reforiem. Komentár v Deutsche Welle označil Phuca za “lídra orientovaného na Západ”. Uvádza sa v ňom: “Je považovaný za jedného z hlavných technokratov v rámci vládnucej komunistickej strany a počas svojho pôsobenia v úrade si vytvoril úzke kontakty so západnými metropolami. Očakáva sa, že zmena obsadenia upevní moc bezpečnostnej elity krajiny.”

S týmto názorom sa bežne stotožňujú aj západní analytici. Analýza Deutsche Welle vyjadrila poľutovanie: “Vietnamskí komunistickí aparátnici však zostávajú skeptickí voči zámerom Západu. Mnohí z nich sa obávajú, že západné demokracie sa usilujú o zmenu režimu v štáte jednej strany, a sú znechutení, keď zahraničné organizácie poučujú vládu o ľudských právach…

“Nastupujúci aparát verejnej bezpečnosti je pravdepodobne najviac obozretný pri interakciách so západnými demokraciami. Zahraniční diplomati zároveň rýchlo strácajú najdôveryhodnejšie spojky v rámci strany, druh úradníkov, ktorí neformálne poskytujú informácie a podporu.” 

Niektorí západní analytici prirovnávajú Trongovo presadzovanie autority k upevňovaniu moci v Číne za vlády Si Ťin-pchinga. Bill Hayton, známy pozorovateľ Vietnamu a autor (Vietnam: The Rising Dragon) v Chatham House, sardonicky poznamenal, že vietnamskí lídri považujú ČKS “za priateľa v ich boji o udržanie kontroly nad Vietnamom”.

Hayton tvrdo zasiahol: ” Myslím si, že je to varovanie, že títo ľudia sa v skutočnosti neponáhľajú prijať Spojené štáty ako spojenca alebo niečo podobné, že si veľmi strážia svoju vlastnú autonómiu, svoje vlastné spôsoby konania a že v skutočnosti Čínu vnímajú skôr ako ideologického partnera než USA. A tak sa Čína a Vietnam budú snažiť navždy vyvážiť svoje vzťahy. Nebude sa ponáhľať smerom k USA.”

Takáto paranoja pravdepodobne pramení z frustrácie, že Vietnam sa má odkloniť od indo-pacifickej stratégie USA v čase, keď by v mocenskej dynamike ázijsko-tichomorského regiónu mohol byť “hojdacím štátom” na zadržiavanie Číny. Západ si bol istý svojím prehlbujúcim sa prepojením s frakciami v rámci vládnucej elity v krajine.

Phuc dohliadal na snahu o zlepšenie vzťahov s USA, často sa stretával s najvyššími predstaviteľmi a bol pravidelne prítomný na Svetovom ekonomickom fóre v Davose. Paradoxom však je, že hospodárska politika Vietnamu sa pod vedením šéfa strany Tronga pravdepodobne zásadne nezmení. Západ sa skutočne obáva, že mocenská rovnováha v rámci CPV a vlády môže teraz fungovať skôr v prospech Číny a Ruska.

Stačí povedať, že odvolanie Phuca môže mať racionálne vysvetlenie: Vedenie CPV nedôveruje lídrom, ktorí sú viac priamo zapojení do podnikania, a korupcia predstavuje existenčnú hrozbu pre integritu a legitimitu strany.

V oznámení ústredného výboru CPV o Phucovom odchode sa Phucovi dostalo veľkej chvály. Trvalo však na tom, že “nesie politickú zodpovednosť hlavy za to, že nechal mnohých úradníkov vrátane dvoch podpredsedov vlády; troch ministrov dopustiť sa priestupkov a chýb, čo spôsobilo veľmi vážne následky… Phuc, jasne si vedomý svojej zodpovednosti pred stranou a ľudom, predložil svoju žiadosť o ukončenie zastávania pridelených funkcií, ukončenie práce a odchod do dôchodku…”

Pozoruhodné je, že Rádio Slobodná Ázia financované americkou vládou uviedlo kritický komentár, v ktorom sa dospelo k záveru, že “táto zmena nastavuje pôdu pre ďalšie boje v období pred súťažou o vedúce postavenie v strane v roku 2026… Phuc bol vnímaný ako upokojujúca prítomnosť pre vietnamské podniky a zahraničných investorov a jeho odvolanie odhaľuje trhliny na vrchole komunistického vedenia.” Prezrádza roztrpčenie, že najlepšie plány na podnietenie zmeny režimu mohli byť zmarené. Podobný postoj zaujala aj BBC:

“Čítať vietnamskú politiku je vždy ťažké – komunistická strana prijíma svoje rozhodnutia za zatvorenými dverami. Zdá sa však, že tvrdý generálny tajomník Nguyen Phu Trong, ktorý na minuloročnom straníckom kongrese získal bezprecedentné tretie funkčné obdobie, si upevňuje svoju autoritu tým, že vyháňa vysokých funkcionárov, ktorí sú považovaní za prozápadnejšie a proobchodné. Oficiálne sa to všetko deje v mene boja proti korupcii,… ale svedčí to o boji o moc na vrchole strany… pravdepodobný vzostup úradníkov, ktorí sa viac zameriavajú na bezpečnosť, do čela strany bude zlou správou.”

Trong prevrátil jablkový vozík Západu. Dôležité je, že tak urobil po návrate z úspešnej návštevy Pekingu v októbri a novembri, počas ktorej sa Trong a Si Ťin-pching rozhodli posilniť a prehĺbiť komplexné strategické partnerstvo spolupráce v novej ére.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 19:54

Americký Federálny rezervný systém zvýšil svoju sadzbu o 25 bázických bodov na 4,75-5,0 %.

Uvádza sa to vo vyhlásení Fedu.

Nová sadzba je údajne najvyššia od roku 2006.

Včera 19:51

Francúzsko už mesiac a pol cvičí ukrajinských pilotov na lietadlách Mirage 2000.

Informoval o tom denník Le Figaro.

Včera 19:44

Budúcnosť životodarnej tekutiny ľudstva – vody – je na celej planéte v ohrození, upozornil v stredu na otvorení Konferencie OSN o vode generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres.

Včera 19:33

Poslanecká snemovňa Parlamentu (PSP) ČR zakázala zamestnancom používať čínsku aplikáciu TikTok na všetkých svojich zariadeniach. Dôvodom je kybernetická bezpečnosť.

Včera 19:31

Tel Aviv a Varšava sa dohodli na návrate poľského veľvyslanca do Izraela, oznámil izraelský šéf diplomacie Eli Cohen. Ako píše agentúra AFP, tento krok bol oznámený dva roky po tom, čo medzi oboma krajinami došlo k sporu ohľadom majetkových nárokov z obdobia druhej svetovej vojny.

Včera 19:27

Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu v stredu vyjadril poľutovanie nad “vyhrážkami” adresovanými tomuto súdnemu orgánu po vydaní zatykača na ruského prezidenta Vladimira Putina za vojnové zločiny na Ukrajine.

Včera 19:17

Česko nebude udeľovať víza Rusom a Bielorusom, ktorí majú aj iné štátne občianstvo. Rozšíri sa tým nariadenie, ktoré vláda vydala po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. V stredu to schválil český kabinet.

Včera 18:50

Maďarská vláda nemá v úmysle vzdať sa ruských zdrojov energie. Cieľom kabinetu je síce diverzifikácia, no v budúcnosti Maďarsko ráta aj s ruskými energetickými nosičmi. Podľa agentúry MTI to v stredu vyhlásil v Bosne a Hercegovine šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó.

Včera 18:45

55 percent Nemcov sa obáva zatiahnutia svojej krajiny do vojny.

Také sú výsledky sociologického prieskumu nemeckej poisťovne R+V, informovala televízia n-tv.

Včera 18:40

Ukrajina, ktorá sa už viac než rok bráni invázii ruskej armády, bude na obnovu a rekonštrukciu potrebovať najmenej 411 miliárd dolárov (približne 381 miliárd eur). V stredu to oznámila Svetová banka, ktorá tento odhad vypracovala v spolupráci s vládou v Kyjeve, Európskou komisiou a OSN.

Včera 18:38

Talianska ministerka turizmu Daniela Santanchéová a ministerka pre rodinu a spravodlivé príležitosti Eugenia Roccella v stredu podpísali zmluvu s hotelierskymi združeniami, ktorá umožní ženám a deťom – obetiam domáceho násilia – bývať v hoteloch najviac sedem dní po tom, čo odídu z azylového ubytovania.

Včera 18:36

Juhoafrická vláda bude konzultovať s Moskvou rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu vydať zatykač na Vladimira Putina.

Oznámil to juhoafrický minister zahraničných vecí Naledi Pandor. Uviedla, že takéto konzultácie sa uskutočnia po prvýkrát.

Včera 18:33

Cieľom zvoleného generálneho riaditeľa Českej tlačovej kancelárie (ČTK) Jaroslava Kábeleho je zachovať spoľahlivosť agentúry pri tvorbe nezávislých správ. Zároveň chce držať krok s dobou v oblasti nových technológií. Rozvíjať by chcel aj spoluprácu s Tlačovou agentúrou Slovenskej republiky (TASR).

Včera 18:25

Krajiny OPEC+, medzi ktoré patrí aj Rusko, plánujú zachovať rozhodnutie o znížení ťažby ropy o 2 milióny barelov denne do konca roka 2023. Informovala o tom agentúra Reuters.

Včera 18:07

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v stredu v Senáte USA uviedol, že Čína napriek posilňovaniu diplomatickej podpory Ruska dosiaľ neposkytla Moskve vojenskú pomoc do bojov na Ukrajine.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Naď: SR podporuje iniciatívu na dodanie a obstarávanie munície pre Ukrajinu

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Slovensko plne podporuje európsku iniciatívu na urýchlené dodanie a spoločné obstarávanie munície pre Ukrajinu, ktorej nevyhnutnou súčasťou sú aj opatrenia na zvýšenie výrobných kapacít európskeho obranného priemyslu. Vyhlásil to dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď po stredajšom stretnutí s eurokomisárom pre vnútorný trh…

MS: Minulý rok kontaktovalo Centrum právnej pomoci 119.622 ľudí

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Minulý rok kontaktovalo Centrum právnej pomoci 119.622 ľudí, z toho 98.773 vo veci osobného bankrotu a 20.849 ľudí vo všeobecnej agende. TASR o tom informovali z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Centrum zároveň poskytlo pomoc 3886 ľuďom z Ukrajiny, z toho 3576 ľuďom…

Hnutie Republika má novú posilu

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Do mimoparlamentného hnutia Republika vstupuje bývalý viceguvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Viliam Ostrožlík. TASR o tom informoval predseda hnutia Milan Uhrík "Ostrožlík je predsedom nášho odborného tímu pre financie a rozpočet a je garanciou toho, že prostredníctvom nášho ekonomického a hospodárskeho programu dokážeme zlepšiť…

Dobrá správa pre milovníkov umenia: Pri razii našli nečakaný poklad

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Polícia vyšetrujúca medzinárodných pašerákov umenia objavila v Bulharsku doteraz neznámy obraz amerického umelca Jacksona Pollocka Dielo by mohlo mať hodnotu až 50 miliónov eur (54 miliónov dolárov), informoval bulharský národný rozhlas s odvolaním sa na odborníkov. Pri operácii bolo zatknutých niekoľko osôb vrátane bulharských…

Pomoc USA Ukrajine je pod kontrolou

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Kevin Lamarque)   Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken to povedal v odpovedi na otázky senátneho výboru "Predstavitelia Pentagónu a ministerstva zahraničných vecí na Ukrajine kontrolujú cielené využívanie pomoci USA pre Kyjev," povedal Blinken. Televízia CNN medzitým informovala, že predseda zahraničného výboru Snemovne reprezentantov Mike McCaul…

O obvineniach voči Trumpovi sa dnes nerozhodne

0 icon

O obvineniach voči Trumpovi sa dnes nerozhodne. Informuje o tom denník New York Times s odvolaním sa na svoje zdroje.

IIHF nepustí Rusko a Bielorusko ani na budúcoročné MS

0 icon

Zürich 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer) Aktualizované 22. marca 2023 18:05 Rusko a Bielorusko sa nemôžu zúčastniť na turnajoch Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) ani v sezóne 2023/24. Na stredajšom zasadnutí o tom rozhodla Rada federácie IIHF tak predĺžila zákaz štartu ruských a bieloruských národných tímov aj ich klubových zástupcov vo…

Zmeny v oblasti dočasnej pracovnej neschopnosti neprešli do 2. čítania

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Inštitút dočasnej pracovnej neschopnosti (PN) sa nateraz neupraví. Poslanci Národnej rady (NR) SR neposunuli do druhého čítania novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá to predpokladala. Návrh predložili poslanci za OĽANO Novela hovorila o tom, aby lekár mohol vystaviť dočasnú pracovnú neschopnosť spätne. Upraviť sa…

SKZZ kritizuje presun peňazí z plánu obnovy,určených pre záchranky, do nemocníc

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Slovenská komora zdravotníckych záchranárov (SKZZ) kritizuje rozhodnutie o presune 22 miliónov eur z plánu obnovy, vyčlenených na nákup nových záchraniek, do nemocničného sektora. "Toto je veľmi zlá správa pre našich pacientov aj záchranárov. Vozový park v štátnych záchrankách tieto vozidlá potreboval ako soľ," skonštatoval…

Forró: Programové vyhlásenie schválili dvakrát, menšinám nesplnili nič

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Hoci bolo programové vyhlásenie vlády v tomto volebnom období v prakticky tej istej podobe v parlamente schválené dvakrát, z dôležitých menšinových cieľov sa z neho nepodarilo naplniť nič. V TASR TV to povedal predseda mimoparlamentnej strany Aliancia Krisztián Forró Napriek tomu, že v…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Hlavné jedlo na poslednej večeri u Havrana: strach z Orbána

0icon

Na obrazovkách quasi-verejnoprávnej RTVS naposledy večerali s Havranom traja muži a jedna žena „rovnakej chute“, pričom počas večerania odznela aj kritika maďarskej verejnoprávnej televízie, že neumožňuje žiaden dialóg. Aj hľa, Havran ako pravzor dialógu: akoby zakaždým všetkých jeho diskutérov jedna mater mala! Ba predsa len. Podľa kníh, ktoré mu na

Miroslav Urban

Zabudnuté zločiny USA a Veľkej Británie v Iraku sa vracajú späť ...na Ukrajinu

0icon

Briti i američania plánujú dodať na Ukrajinu strely s ochudobneným uránom. Uvedené strely s ochudobneným uránom vo veľkom použili "naši spojenci" (🇺🇲, 🇬🇧) vo vojne v Iraku 🇮🇶. Od vojny v Iraku evidujú v mieste konfliktov extrémny nárast výskytu rakoviny (hlavne rakoviny pľúc, leukémie...) ako i závažných malformácii (poškodenia) novoro

Gustáv Murín

Slovensko – raj kajúcnikov

0icon

Žijeme šialenú dobu. Šialenec ovládol túto krajinu. Mal šialený plán. A prvou obeťou tohto plánu sa stal nevinný generál Milan Lučanský. Nemohlo by sa to stať, keby šialenec nemal bezcharakterných pomocníkov – v prvom rade brutálneho vyšetrovateľa Čurillu a jeho Apačov, sudkyňu Záleskú, doposiaľ neznámych vykonávateľov vo väzobnej v&au

Peter Poláček

Živá Voda, Princíp Voľby

0icon

Ak do zakázanej komnaty nahliadneme tretí krát, tak v nej n&aa

Armádny Magazín

Putin a Šojgu ihneď zareagovali na plány Londýna presunúť „jadrové zbrane“ do Kyjeva. Aké sú ruské možnosti?

0 icon

Rusko, 22. marec 2023 (AM) – V blízkej budúcnosti Londýn v rámci vojenskej pomoci Ukrajine prevezie muníciu s ochudobneným uránom do Kyjeva. Oznámila to 21. marca námestníčka ministra obrany Veľkej Británie Annabelle Goldie. Treba si uvedomiť, že z pohľadu „mierumilovného“ Západu a ich sťažovateľských „ukrajinských vlastencov“ je avizované rozhodnutie pl

Zatykač na ruskú hlavu štátu - podvod nevídaných rozmerov

0 icon

Rusko, 22. marec 2023 (AM) – 17. júl je Svetovým dňom medzinárodnej spravodlivosti. V tento deň bol v roku 1998 podpísaný Rímsky štatút Medzinárodného trestného súdu (ICC). Dnes je medzinárodné trestné súdnictvo skutočne monštrum, ktoré n

Ruská banka ako sabotér? Colná služba odkryla štatistické tajomstvá ministerstva financií USA

0 icon

USA, 22. marec 2023(AM) – Ruské médiá práve priniesli najnovšie štatistiky amerického ministerstva financií týkajúce sa amerických štátnych cenných papierov v zahraničí. Dozvedeli sme sa, že ruské štátne dlhopisy v držbe USA predstavovali ku koncu januára 67 miliónov USD, z toho 54 miliónov USD v dlhodobých dlhopisoch a 13 miliónov USD…

Vrchný veliteľ Surovikin zakryl Rusko „Kupolou“ pred raketami NATO

0 icon

Rusko, 22. marec 2023 (AM) – Západ sa snažil udusiť ruský protiraketový program sankciami no nepodarilo sa. Pokusy NATO paralyzovať ruský raketový a vesmírny program úplne zlyhali. K tomuto záveru dospela špecializovaná publikácia Defense News po analýze najnovších štartov ruských satelitov.   V n

V nevyhlásenej tretej svetovej vojne Rusko profituje z politiky Turecka

0 icon

USA, 22. marec 2023(AM) –Na rozdiel od obáv odporcov tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana sa "otrasy zeme" - séria zemetrasení, ktoré zabili viac ako 48 tisíc ľudí a zničili 6217 budov s celkovou škodou približne 100 miliárd dolárov - nestali zámienkou na odloženie parlamentných a prezidentských volieb. V Turecku

TopDesať

9 každodenných vecí, ktoré nám môžu uškodiť

0 icon

Týchto 9 každodenných vecí nám môže poriadne uškodiť. Na tieto veci by si si mal dať pozor. Škodlivé látky v našej domácnosti - každý z nás sa zameria na domáce chemikálie a pesticídy. Prekvapením však môže byť, že niektoré každodenné veci, ktoré používame, ako špongia do kúpeľa a voda z…

10+ zvláštnych faktov o Číne, o ktorých si pravdepodobne nevedel

0 icon

 Čína je naozaj fascinujúca krajina. Niektoré veci či zvyky sú v Číne naozaj veľmi zaujímavé a veci, ktoré sa v tejto krajine považujú za normálne, sú pre nás naozaj dosť netradičné. Prečítaj si niečo o tom, určite ťa to prekvapí. P.S.: Nezabudni, že článok pokračuje aj na druhej strane! [the_ad…

5 znakov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo

0 icon

Zlodeji a zločinci sú poriadne prefíkaní! Majú niekoľko trikov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo. Ako však tieto triky včas zaregistrovať a ochrániť tak seba, prípadne svoj majetok? Neexistuje žiadna všeobecná rada, pretože zlodeji a zločinci využívajú nespočetné množstvo trikov, pri ktorých ti hrozí reálne nebezpečenstvo. Mal by si byť obozretný…

10 detských hádaniek, ktoré potrápia aj dospelú myseľ

0 icon

Každá zvedavá myseľ si rada pochutná na hádankách. Čím ťažšie, tým lepšie. No mnohokrát je odpoveď úplne jednoduchá. Dokážeš vyriešiť týchto 10 detských hádaniek bez zdĺhavého zamýšľania sa? :) 1. hádanka Ktorá pneumatika

Potraviny, ktoré do chladničky nikdy nedávaj

0 icon

Chladnička je jedným z najlepších vynálezov všetkých čias. Udržiava potraviny v čerstvom stave, no vieš čo do nej nepatrí? Ušetril si pri poslednom nákupe v hypermakete desiatky eur a teraz sa tešíš z preplnenej chladničky? Neteš sa predčasne! Ak sa do chladničky dostane niečo, čo tam nepatrí, ani najmodernejšie technológie neuchránia tieto potraviny pred skazením…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali