Počas výskumu, ktorý uskutočnili vedci z Taiwanu a Austrálie, preskúmali genetickú štruktúru 106 vzoriek pôvodcu Covid–19 z databázy, ktorá zhromažďuje informácie o záznamoch genómu z infekcií po celom svete. Údaje zahŕňali 54 záznamov zo Spojených štátov, 35 z Číny, tri zo Španielska, dva z Brazílie a po jednom z Austrálie, Fínska, Indie, Talianska, Nepálu, Južnej Kórey a Švédska.
Prvú významnú mutáciu, s ktorou sa vedci stretli, objavili vo vzorke odobratej pacientovi v Indii 27. januára 2020. Táto mutácia zmenila gén takým spôsobom, že patogén mal zníženú schopnosť viazať sa na receptor v ľudských bunkách, ktorý sa nazýva ACE2, čo je pre človeka menej nebezpečné.
Vedci tiež porovnali informácie o novom koronavíruse s 39 sekvenciami genómu koronavírusu SARS, ktorý spôsobil v rokoch 2002-2003 vypuknutie závažného akútneho respiračného syndrómu, známeho tiež ako atypická pneumónia. Výsledky ukázali, že genóm vírusu SARS–CoV–2 je všeobecne oveľa stabilnejší a k jeho mutáciám dochádza menej často ako v prípade vírusu SARS. Je tiež stabilnejší než vírusy spôsobujúce akútne respiračné ochorenia.
Podľa autorov to dáva nádej, že vakcína proti Covidu–19 bude účinná, aj keď, ak budú mutácia nového koronavírusu pokračovať, môže to značne skomplikovať prácu na vakcíne.
“Pomerne stabilný genóm SARS–CoV–2 je dobrým ukazovateľom boja s epidémiou, keďže menej mutácií dáva nádej na rýchly vývoj vakcín a antivírusových liečiv,“ píšu autori vo svojom článku.
Vedci uvádzajú, že objavená mutácia je menej nebezpečná a gény, ktoré kódujú proteín ostňa vírusu a ktoré mu umožňujú zachytiť sa na zdravých bunkách, zostávajú rovnaké. A práve tieto proteíny sú potenciálnymi cieľmi mnohých vyvíjaných vakcín.
Koronavírus SARS–CoV–2 patrí do skupiny takzvaných RNA vírusov, ktoré sa vyznačujú vysokými rýchlosťami mutácie počas doby šírenia. To podľa vedcov môže spôsobiť problémy pri vyvíjaní vakcíny. Ako príklad uvádzajú sezónnu chrípku, ktorá sa objavuje takmer každý rok v podobe novej mutácie, proti ktorej nepomáha očkovanie vykonané v minulom roku.
“Pretože sa vírus rýchlo šíri po celom svete a hromadí sa stále viac a viac genomických dát, je stále potrebné pozorne sledovať dynamiku vývoja a mutácie SARS–CoV–2,“ uvádzajú autori. “Potvrdili sme, že SARS–CoV–2 má relatívne nízku frekvenciu mutácií, ale tiež sme preukázali, že sa už objavila nová mutácia s inými imunitnými vlastnosťami a virulenciou.“
Zatiaľ sú však výsledky veľmi povzbudivé, upokojujú vedci.
Genóm nového koronavírusu vyzerá veľmi stabilne, jediná dosiaľ zistená významná mutácia je menej nebezpečná než pôvodný vírus a s–proteín ostňa, vďaka ktorému vírus priľne k bunke, v ktorom zostáva nezmenený.