Vedecký výskum ukázal, že obezita prispieva k produkcii receptorov, vďaka ktorým koronavírus preniká do pľúcnych buniek.
“Vykonali sme experimenty a porovnali sme osem myší s normálnou hmotnosťou a osem myší, ktoré boli obézne. Výsledky ukázali, že hladina produkcie proteínu ACE2 bola výrazne vyššia u myší, ktoré boli obézne, a tieto zmeny sa prejavili hlavne v pľúcnom tkanive. To vysvetľuje, prečo obezita zvyšuje riziko vzniku závažných foriem Covidu–19,” uvádza sa v správe.
Vedci zistili, že infekcia SARS–CoV–2 a obezita majú spoločné vývojové cesty spojené s narušenou reguláciou metabolizmu lipidov. Vedci sa preto rozhodli vykonať analýzu, ktorá vyhodnotí vzťah medzi vyššou citlivosťou na vírus a nadváhou.
Výskum ukázal, že nadváha zvyšuje aktivitu génu ACE2, ktorý je zodpovedný za produkciu receptorov, ktoré SARS–CoV–2 používa na prenikanie do buniek. Okrem toho má vírus značný vplyv na gény spojené s leptínom, ktorého funkcia je narušená pri vzniku obezity.
Vedci predpokladajú, že podobný vývoj Covidu–19 možno pozorovať aj u diabetikov a ľudí s vysokým obsahom cholesterolu v tele.
Pandémia Covid-19
Úrady ČĽR 31. decembra 2019 informovali Svetovú zdravotnícku organizáciu o prípadoch neznámej pneumónie vo Wu–chane v centrálnej časti krajiny (provincia Chu–pej). Odborníci zistili pôvodcu choroby – nový typ koronavírusu.
WHO uznala epidémiu za mimoriadnu situáciu medzinárodného významu a dala chorobe oficiálne označenie Covid–19. Dňa 11. marca generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) informoval o vyhlásení pandémie Covid–19.
Pandémia koronavírusu Covid–19 zachvátila prakticky celý svet. Podľa správy Svetovej zdravotníckej organizácie sa nakazilo vyše 2,4 milióna ľudí, zomrelo vyše 166 tisíc.
Najťažšia situácia je v USA, Španielsku a Taliansku. V Číne, z ktorej sa začala šíriť epidémia, informovali pred niekoľkými dňami o jej skončení. Čínska vláda otvorila 7. apríla Wu–chan, kde koncom decembra došlo k prvým prípadom choroby.