Pri príležitosti sviatku Chanuka sa obvykle koná na Rybnom námestí v Bratislave verejná slávnosť, počas ktorej zapaľujú prvú sviečku Veľkej menory. Tento rok sa spomínaná slávnosť bude konať v utorok 16. decembra o 17.00 h. Očakáva sa účasť bratislavského rabína Barucha Myersa, predstaviteľov veľvyslanectiev a ďalších hostí, zástupcov Ústredného zväzu Židovských náboženských obcí a členov Bratislavskej židovskej obce, ktorá túto slávnosť organizuje.
Sviatok Chanuka súvisí s historickými udalosťami spojenými s víťazstvom Makabejských nad sýrsko-gréckym kráľom Antiochusom – Epifanesom IV. v roku 167 pred začiatkom občianskeho letopočtu a pripomína znovuzasvätenie židovského chrámu v Jeruzaleme.
Židovské komunity na Slovensku a vo svete si počas tohto sviatku pripomínajú udalosť, keď víťazi v jeruzalemskom chráme znovu zapálili osemramenný svietnik – chanukiju. V zničenom chráme vtedy dávno Makabejskí našli fľaštičku s olivovým olejom, ktorý by vystačil asi na jeden deň. Podľa tradície sa však stal zázrak a jednodňové množstvo oleja vydržalo svietiť celých osem dní – čas potrebný na výrobu nového posvätného oleja podľa predpísanej technológie.
Na pamiatku týchto udalostí zapaľujú v židovských domácnostiach i synagógach počas ôsmich dní každý večer o jednu sviečku alebo lampu viac na chanukiji. Chanukové sviečky drží svietnik menora s deviatimi ramenami. Osem ramien je určených na chanukové sviečky, to deviate slúži na upevnenie sviečky šámesa, čiže sluhu, od ktorej sa zapaľujú ostatné.
Chanukové svetlo nielen osvetľuje noc, obdobie bez slnka, ale je aj symbolom nádeje v ťažkých časoch. Je to sviatok radosti a rodinnej pohody, rodičia s deťmi sa zvyknú hrať spoločenské hry, dávajú sa darčeky. K tradičným jedlám v židovských rodinách počas týchto sviatkov patria zemiakové placky a šišky.
jf