Územie smrti. Kde sa skúšali najsilnejšie jadrové pumy v dejinách?

Územie smrti. Kde sa skúšali najsilnejšie jadrové pumy v dejinách?

Moskva 14. augusta 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Ramil Sitdikov, Alexander Lyskin)

 

Nedotknutá severná príroda, drsné arktické podnebie a viac ako 130 jadrových výbuchov. Pred 65 rokmi, 31. júla 1954, prijala Rada ministrov ZSSR uznesenia o zriadení jadrovej strelnice v Novej zemi. Za roky jej prevádzky boli na tomto prísne tajnom objekte otestované skoro všetky typy sovietskych atómových zbraní

Skúška termonukleárneho jadrového zariadenia v USA

 

Reklama

Na kraji Zeme

V polovici 50. rokov 20. storočia ZSSR naliehavo potreboval strelnicu, kde by mohol skúšať jadrové zbrane, nielen vo vzduchu a pod zemou, ale aj na mori. Dovtedy prevádzali Američania už niekoľko rokov jadrové skúšky na atoloch Bikini a Eniwetok v Tichom oceáne.

Reklama

Strelnica musela byť pochopiteľne maximálne vzdialená od veľkých osád a komunikácií. Nová zem bola ideálnou voľbou. Žilo tam len asi 400 ľudí, a tí boli rýchlo presídlení do Archangeľskej oblasti.

V lete roku 1954 sa vylodilo na Novej zemi desať vojenských stavebných jednotiek. Aj keď  práce na výstavbe Objektu 700 o ploche cez 90-tisíc kilometrov štvorcových skomplikovali drsné klimatické podmienky, technické stavby, obytné domy, laboratóriá a letisko boli hotové už za rok.

Súostrovie Nová krajina, ostrov Severnyj. Prístav Ruskyj. maják

Na jeseň roku 1955 zahrmel na Novej zemi prvý, v ZSSR, podvodný jadrový výbuch. V zálive Čornaja explodovalo v hĺbke 12 metrov z ponorky vystrelené torpédo s náložou RDS-9 o sile tri a pol kiloton. Skúška sa vykonávala v záujme vojenského námorníctva. Terčom bolo niekoľko torpédoborcov, minoloviek a ponoriek. Nová strelnica zabezpečovala odborníkom vyčerpávajúce informácie o pôsobení jadrového výbuchu na všetky druhy zbraní a vojenskej techniky.

Práve na Novej zemi otestovali najsilnejšiu termonukleárnu pumu na svete, AN602, známu ako Kuzkina matka či Car-bomba, o sile 58 megaton, teda niekoľko tisíckrát silnejšiu, ako bomba, ktorá zničila Hirošimu. Zhodili ju zo zvlášť upraveného bombardéra Tu-95 – nálož explodovala vo výške 4 kilometrov. Výbuch bol tak silný, že seizmická vlna obehla zemeguľu trikrát, mrak sa zdvihol do výšky skoro 70 kilometrov a záblesk videli vo vzdialenosti tisíc kilometrov.

 

Reklama
Prvý podvodný jadrový výbuch v ZSSR a prvý jadrový výbuch na Novej zemi. 21. septembra 1955

Celkovo bolo na Novej zemi vykonaných 132 jadrových testov – 87 v atmosfére, tri podvodné a 42 podzemných. Ten posledný sa konal v roku 1990. V roku 1992 premenovali Štátnu centrálnu strelnicu Ministerstva obrany SSSA na Centrálnu strelnicu Ruska. V súčasnej dobe ju podriadili 12. Hlavnej správe Ministerstva obrany. V rámci Zmluvy o všeobsiahlom zákaze jadrových skúšok sa vykonávajú na Novej zemi nejadrové experimenty pre zachovanie spoľahlivosti a bezpečnosti jadrového arzenálu.

 

Atómová Snehová guľa

Ďalšia veľká jadrová strelnica o ploche 20-tisíc kilometrov štvorcových sa nachádzala, naopak v dosť ľudnatom kraji – na brehu rieky Irtyš v Kazašskej SSR, len 130 kilometrov od mesta Semipalatinsk. Pre vedcov, inžinierov a vojakov tam postavili celé mesto – Kurčatov.

 

Reklama
Prvá sovietska atómová bomba RDS-1 v múzeu Ruského federálneho jadrového centra – Všeruského vedeckovýskumného ústavu experimentálnej fyziky

Strelnica začala fungovať v roku 1949. Sila prvého výbuchu bola pomerne malá – iba 22 kiloton. Avšak, už za niekoľko rokov sa tam testovali už oveľa silnejšie bomby. V roku 1953 vyvinuli sovietski vedci pod vedením Andreja Sacharova vodíkovú bombu – “výrobok RDS-6s”. Bojová nálož bola svojráznou “lúpačkou”, sférickým systémom z vrstiev uránu a termonukleárneho paliva obalených chemickou výbušninou. Jej sila predstavovala 400 kiloton.

Semipalatinská strelnica fungovala až do roku 1991. Za niekoľko desaťročí tam bolo vykonaných 470 jadrových výbuchov, väčšinou podzemných. Nálože rozmiestnili v chodbách a šachtách. Na povrchu a vo vzduchu odpálili 125 náloží. Skúšala sa tam tiež munícia s rôznymi chemickými výbušninami.

Miesto prvej jadrovej skúšky

Atómové bomby odpaľovali aj v iných oblastiach ZSSR. Napríklad, v septembri 1954 otestovali vojaci taktickú jadrovú nálož na Tockej strelnici v Orenburskej oblasti. Bola to jedna z hlavných častí armádnych cvičení pod krycím názvom Snehová guľa. Pri meste Tocka sústredili 45-tisíc vojakov a stovky jednotiek obrnenej techniky, diel a lietadiel. Manévrom velil, osobne maršal Georgij Žukov.

Hneď po detonácii bomby o sile 40 kiloton doviezli cez zamorené územie vojská – nacvičovali prelomenie nepriateľskej obrany za použitia jadrovej zbrane. Za hlavný ničivý účinok sa pokladala v tej dobe nárazová vlna. Vojaci a dôstojníci, však skúsili aj pôsobenie radiácie. V roku 1990 boli účastníci Tockých manévrov prirovnávaní k likvidátorom Černobyľskej havárie.

Test jadrovej bomby v priebehu vojenských cvičení na Tockej strelnici v roku 1954

Výbuchy v púšti

Čo sa týka rozsahu jadrových skúšok, nemali sa USA vo svete s kým porovnávať. Najväčšiu strelnicu zriadili v štáte Nevada iba sto kilometrov od Las Vegas. V roku 1951 tam odpálili menšiu nálož o sile jednej kilotony. Potom obyvatelia Las Vegas a susedných miest mohli pozorovať pravidelne na obzore “atómove hríby”.

 

Jadrové skúšky na atole Bikini

Američania sa snažili maximálne priblížiť jadrové skúšky bojovým podmienkam. Na strelnici stavali celé mestské štvrte a obranné stavby, zvážali tam rôznu techniku. Pôsobenie nárazovej vlny zaznamenávali pomocou rýchlostných kamier.

Do skúšok zapájali aj ľudí – tisíce vojakov sa nachádzalo často len niekoľko kilometrov od epicentra explózie. Celkovo na strelnici v Nevade odpálil vyše 900 jadrových náloží.

Mrak vzniknutý po výbuchu Castle Bravo na atole Bikini. 1. marca 1954

Životné prostredie vystavili, samozrejme značnému radiačnému zamorenia. Mimochodom, ten “najšpinavší” test atómovej bomby sa uskutočňoval v Nevade v mierových časoch – v roku 1962 v rámci programu využitia jadrových náloží pri ťažbe nerastov, výstavbe vodných a ropných nádrží.

Reklama

Nálož o sile vyše 100 kiloton umiestnili pod zemou v hĺbke 190 metrov. Po výbuchu vznikol kráter 100 metrov hlboký s priemerom, takmer 400 metrov. Do vzduchu vyhodili 12 miliónov ton zeminy. Dva obrovské rádioaktívne mraky sa zdvihli do niekoľkokilometrovej výšky a preplávali nad štátmi Illinois, Nebraska, Iowa a Južná Dakota. Sprevádzali to rádioaktívne zrážky.

Na atoloch Bikini a Eniwentok v súostroví Marshallove ostrovy v Tichom oceáne odpálili americkí vojaci v marci 1954 termonukleárnu bombu v rámci operácie Castle Bravo. Odborníci sa zmýlili vo výpočtoch a sila výbuchu presiahla plánovanú 2,5-krát a predstavovala 15 megaton.

Podľa odhadov odborníkov výron radiácie po tomto výbuchu mohli porovnať s černobyľskou katastrofou. Radiačnému zamoreniu vystavili niekoľko osídlených atolov, ležiacich vo vzdialenosti stoviek kilometrov od epicentra výbuchu. Celkovo sa v období 1946 až 1958 uskutočnilo na týchto ostrovoch asi 70 jadrových testov. Na choroby spôsobené radiáciou zomrelo približne 850 obyvateľov súostrovia.

 

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:52

Ceny ropy v piatok ráno vzrástli a po dvoch týždňoch v strate za sebou smerujú k celotýždňovému zisku. Trh podporila najmä americká ministerka financií Janet Yellenová, keď vyjadrila optimizmus, že hospodársky rast v USA bol v prvom štvrťroku pravdepodobne silnejší, než naznačili prvé odhady.

08:42

Parlament v malom pyrenejskom kniežatstve Andorra vo štvrtok schválil zákon, ktorý stanovuje požiadavku na minimálnu znalosť katalánčiny pre cudzincov.

Cieľom zákona je posilniť postavenie katalánčiny.

08:27

Bývalý britský minister obrany Ben Wallace vo štvrtok v rozhovore pre agentúru DPA varoval pred návrhmi, aby sa vojna na Ukrajine stala zamrznutým konfliktom.

Myšlienku “zmrazenia” vojny na Ukrajine nedávno vyslovil vysokopostavený člen vládnucich sociálnych demokratov v Nemecku.

08:18

Poľsko a Litva sú pripravené pomôcť ukrajinským úradom vrátiť do vlasti mužov podliehajúcich brannej povinnosti. Uviedli to predstavitelia oboch krajín vo štvrtok po tom, ako Kyjev oznámil pozastavenie konzulárnych služieb pre týchto Ukrajincov v zahraničí.

08:03

Turecký súd vo štvrtok odsúdil deväť zamestnancov štátnych železníc na osem až 17 a pol roka väzenia za “spôsobenie smrti a zranenia z nedbanlivosti” v súvislosti s tragickou nehodou z roku 2018.

Najvyšší trest dostal vtedajší regionálny riaditeľ tureckých štátnych železníc – 17 a pol roka za mrežami.

07:55

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v piatok počas schôdzky v Pekingu vyzval svojho amerického kolegu Antonyho Blinkena na riešenie rastúcich nezhôd medzi Pekingom a Washingtonom.

Blinken vyjadril na začiatku stretnutia nádej na pokrok v otázkach, na ktorých sa dohodli americký prezident Joe Biden a čínsky líder Si Ťin-pching. Šéf americkej diplomacie však povedal, že bude veľmi priamo hovoriť o sporných záležitostiach, medzi ktoré zrejme patria Rusko, Taiwan a obchodná výmena.

Antony Blinken
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) a čínsky šéf diplomacie Wang I pózujú počas stretnutia v Pekingu
07:45

Dánska vláda vo štvrtok oznámila, že vyčlenila 4,4 miliardy dánskych korún (zhruba 590 miliónov eur) na ďalšiu vojenskú podporu pre Ukrajinu. Informovala agentúra AFP.

07:29

Armáda USA začala v Pásme Gazy s výstavbou móla s cieľom navýšiť dodávky potrebnej humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy. Oznámilo to vo štvrtok americké ministerstvo obrany.

07:22

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok uviedol, že telefonoval s predsedom Snemovne reprezentantov USA Mikeom Johnsonom a lídrom demokratickej väčšiny v americkom Senáte Chuckom Schumerom. Poďakoval im za schválenie dôležitej pomoci pre Kyjev v hodnote takmer 61 miliárd dolárov.

07:16

Spojené štáty sa v piatok chystajú oznámiť dlhodobú vojenskú pomoc pre Ukrajinu v hodnote šesť miliárd dolárov, ktorá má zahŕňať muníciu pre systémy protivzdušnej obrany. Informovala o tom agentúra AP.

07:06

Grécko nemôže poslať Ukrajine systémy protivzdušnej obrany Patriot alebo S-300. Uviedol to vo štvrtok grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.

Mitsotakis v rozhovore pre televíziu Skai povedal, že Atény už poskytli Kyjevu rôzne zbrane, no nemôžu mu dodať systémy, ktoré majú zásadný význam pre obranu krajiny.

06:55

Balíky kokaínu objavili vo štvrtok v prepravkách s banánmi v siedmich supermarketoch v Berlíne a v štyroch obchodoch v spolkovej krajine Brandenbursko.

06:44

Izrael údajne zvažuje dohodu s palestínskym hnutím Hamas, na základe ktorej by bolo prepustených najmenej 20 rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy.

Navrhovaná dohoda zahŕňa prepustenie žien, starších a vážne chorých rukojemníkov výmenou za to, že Izrael povolí vysídleným osobám v Pásme Gazy vrátiť sa na sever palestínskej enklávy.

06:35

Havária v atómovej elektrárni v Černobyle patrí medzi najväčšie tragédie v oblasti jadrovej energetiky. V piatok 26. apríla uplynie od výbuchu v Černobyľskej atómovej elektrárni 38 rokov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali