To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ukrajinské sily útočia na mesto Lyman

Bratislava 23. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Twitter)

 

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

ukrajina vojna
Ilustračné foto

 

20:00 – MAAE plánuje posilniť svoju misiu v Záporožskej jadrovej elektrárni. Na svojom kanáli Telegramu to oznámil premiér Denys Šmyhal. Ukrajinská vláda podľa Šmyhala pracuje aj na organizovaní medzinárodných misií OSN a EÚ v jadrovej elektrárni v Záporoží.

 

19:50 – Ukrajinské sily podnikajú v Doneckej oblasti na východe krajiny útoky na mesto Lyman, ktoré Rusko ovládlo v máji. Uviedlo to britské ministerstvo obrany, ktoré sa odvoláva na informácie britskej vojenskej rozviedky.

 

19:10 – V ruských mestách dnes ľudia v uliciach vyjadrovali podporu referendom o pripojení Moskvou ovládaných alebo okupovaných ukrajinských území k Rusku.

Na účasť podľa niektorých ruských médií boli nútení študenti a pracovníci verejných inštitúcií, pričom niekedy vraj boli za účasť na demonštrácii ponúkané peniaze.

 

18:40 – V Izjume v Charkovskej oblasti dokončili exhumáciu tiel z hrobov, ktoré tam objavili po odchode ruských vojsk. Oznámil to šéf Charkovskej OVA Oleg Sinegubov vo svojom kanáli Telegramu.

Celkovo bolo podľa neho exhumovaných 436 tiel, väčšina z nich má známky násilnej smrti, 30 má známky mučenia. “Väčšina mŕtvych sú civilisti, 21 vojakov,” píše Sinegubov.

Podľa Sinegubova nie je masový hrob v Izjume jediný. “V tejto oblasti sa našli ešte minimálne 3 takéto miesta, v ďalších oslobodených mestách Charkovskej oblasti sú pohrebiská. Teraz sa vykonáva kontrola a odmínovanie,” dodal šéf OVA.

V Izjume v Charkovskej oblasti dokončili exhumáciu tiel z hrobov
V Izjume v Charkovskej oblasti dokončili exhumáciu tiel z hrobov, ktoré tam objavili po odchode ruských vojsk

18:35 – Prezident poveril ministerstvo zahraničných vecí, aby reagovalo na použitie iránskych bezpilotných lietadiel ruskými jednotkami. Na Facebooku to oznámil Sergej Nikiforov.

„Sú to iránske kroky proti suverenite a územnej celistvosti nášho štátu, ako aj proti životu a zdraviu ukrajinských občanov,“ povedal Nikiforov. Pripomenul tiež, že verejné vedenie Iránu opakovane deklarovalo svoju neutralitu a pripravenosť byť sprostredkovateľom pri ukončení vojny.

 

17:45 – Niektoré krajiny EÚ chcú v rámci sankcií voči Ruskej federácii zakázať používanie LNG a obmedziť spoluprácu v oblasti jadrovej energetiky. Informovala o tom agentúra Bloomberg s odvolaním sa na svoje zdroje.

Uvádza sa tiež, že viaceré krajiny EÚ v rámci nových sankcií voči Ruskej federácii navrhli odpojiť ešte viac ruských bánk od SWIFT, vrátane Gazprombank.

 

17:40 – Fínsko prijalo „zásadové rozhodnutie“ výrazne obmedziť vstup Rusov a vydávanie víz im. Oznámila to kancelária fínskeho prezidenta Sauliho Niinistöa, píše Mtv Uutiset. Zatiaľ sa nehovorí o tom, kedy obmedzenia vstúpia do platnosti.

 

17:35 – Večerné zhrnutie ukrajinského generálneho štábu:

– Ozbrojené sily Ukrajiny odrazili útoky v oblastiach osád Kupjansk (Charkovská oblasť), Zajcevo a Novomichajlovka (Donecká oblasť).

– Počas dňa ruské jednotky spustili 4 raketové a 17 leteckých útokov, vykonali viac ako 24 útokov z MLRS. Utrpela infraštruktúra viac ako 30 osád.

– Letectvo ozbrojených síl Ukrajiny uskutočnilo desať úderov. Protivzdušná obrana zničila dva ruské UAV.

 

17:10 – Mobilizácia v ruskom Krasnodare.

 

 

16:45 – V Poľsku uviedli, že Rusi utekajúci pred mobilizáciou „môžu byť pre štát nebezpeční“, a preto by ich krajina nemala akceptovať, uviedol tlačový tajomník ministra koordinujúceho špeciálne služby.

Včera sa objavila správa, že Európska komisia rokuje s krajinami EÚ o otázke vydávania humanitárnych víz tým Rusom, ktorí sa chcú vyhnúť mobilizácii.

Estónsko neposkytne azyl Rusom, ktorí sa chcú vyhnúť čiastočnej mobilizácii. Rovnaké rozhodnutie už skôr oznámilo Lotyšsko.

Nemecké ministerstvo zahraničia uvádza, že Nemecko zváži možnosť liberalizácie vízového režimu pre Rusov, ktorí nechcú byť mobilizovaní.

 

15:55 – Zelenskyj je „šokovaný“ skutočnosťou, že Izrael neposkytol Ukrajine žiadnu pomoc od začiatku totálnej vojny s Ruskom, pričom vyváža zbrane do iných štátov.

“Som šokovaný. Nerozumiem. Izrael nám nedal nič, nič, nulu… Chápem, že musia brániť svoju zem, ale dostal som informáciu, že Izrael vyváža svoje zbrane do iných krajín,” povedal prezident Vladimir Zelenskyj v rozhovore pre Ouest-France.

 

15:45 – EÚ čakajú intenzívne rokovania o reakcii na vývoj ruskej vojny, české predsedníctvo v rade zvolalo na pondelok mimoriadnu schôdzu veľvyslancov pri EÚ.

 

15:30 – OK Juh potvrdil útok kamikadze dronov v Odese. Uvádza sa, že dva drony zničili administratívnu budovu v oblasti prístavu, požiar likvidujú záchranári.

Ďalšie bezpilotné lietadlo (dron Shahid-136 iránskej výroby) zostrelili nad morom sily protivzdušnej obrany.

 

14:35 – Z masového pohrebiska pri meste Izjum na východe Ukrajiny bolo exhumovaných 436 tiel. Tridsať z nich malo viditeľné známky mučenia, uviedol to gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Synehubov a šéf polície Volodymyr Tymoško.

 

14:30 – Ozbrojené sily Ukrajiny oslobodili Jacovku na ľavom brehu Oskolu a znovu získali kontrolu nad pozíciami pri Bachmute, uviedol na brífingu šéf Hlavného operačného riaditeľstva Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny Alexej Gromov.

“V priebehu útočných operácií jednotky obranných síl získali kontrolu nad osadou Jacovka,” povedal.

Situácia v bachmutskom smere je podľa neho komplikovaná, no kontrolovaná. Ruská armáda pokračuje v ostreľovaní a snaží sa zatlačiť ukrajinskú armádu.

Podľa Gromova Rusi plánujú obkľúčiť Bachmut, no líniu držia Ozbrojené sily Ukrajiny. Ukrajinskej armáde sa zároveň podarilo obnoviť predtým stratené pozície Ozbrojených síl Ukrajiny južne od Bachmutu.

 

13:45 – Olena Zelenská oznámila počas zasadnutia Valného zhromaždenia OSN v New Yorku založenie Nadácie Oleny Zelenskej. “Verím, že rekonštrukcia krajiny začína u ľudí,” napísala Zelenská na Twitteri. „Úlohou nadácie je poskytovať ľuďom cenovo dostupné lieky, vzdelanie, humanitárnu pomoc. Pretože život musí ísť ďalej a dostať sa na cestu k uzdraveniu aj v podmienkach vojny.“

 

 

13:40 – Erdogan povedal, že Viktor Medvedčuk po výmene za ukrajinských vojnových zajatcov odišiel z Turecka do Ruska. Peskov predtým povedal, že Kremeľ nevie, kde je Medvedčuk, a jeho výmenu nekomentoval.

 

12:52 – Taliansky expremiér Silvio Berlusconi sa zastal Putina, ktorý bol podľa neho k invázii na Ukrajinu donútený “ruským ľuďom, svojou stranou a svojimi ministrami” a reagoval na výzvy proruských separatistov. Dodal, že Putin chcel vládu v Kyjeve nahradiť „vládou slušných ľudí“.

 

12:51 – Od vyhlásenia mobilizácie bolo v Rusku zapálených najmenej päť náborových stredísk. V noci na 22. septembra boli v Chabarovsku a v Amurskej oblasti zapálené dva vojenské úrady.

 

12:50 – Vyšetrovatelia OSN uviedli, že na Ukrajine boli spáchané vojnové zločiny. Na ich zozname sú ruské ostreľovanie civilných oblastí, niekoľko popráv, mučenie a sexuálne násilie.

 

12:45 – Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že ľudia pracujúcich na kľúčových pozíciách v ruskom sektore informačných technológii a telekomunikácie či vo finančnom sektore budú mať výnimku z čiastočnej mobilizácie, ktorú tento týždeň nariadil ruský prezident Vladimir Putin.

 

12:40 – Peskov odpovedal na otázku, čo by sa stalo, keby Ukrajina po „pristúpení“ okupovaných ukrajinských území k Ruskej federácii pokračovala v boji za ne. Odpoveď znela: „v prípade pristúpenia sa na nich bude vzťahovať Ústava Ruskej federácie.

 

12:05 – Dmitrij Peskov uviedol, že “pri kladnom rozhodnutí” v referendách na okupovaných ukrajinských územiach “budú nasledovať kroky parlamentu a prezidenta Ruska”. “Dokumenty budú podpísané, všetko bude promptné,” povedal.

Peskov tiež uviedol, že proces rokovaní s Ukrajinou „je potrebný na dosiahnutie našich cieľov“. “Nevidíme však žiadne predpoklady na ich obnovenie,” dodal.

 

12:00 – Poľské školské úrady varovali pred potrebou distribuovať deťom tablety jodidu draselného. „Je to kvôli eskalácii na Ukrajine,“ píše Rzeczpospolita s odvolaním sa na informácie Národnej asociácie pedagógov.

 

11:40 – Ruskí sociológovia už zverejňujú údaje z referend, podľa ktorých 87 % ľudí „podporuje pripojenie k Rusku“.

Ukrajinskí komentátori uvádzajú, že v Chersonskom a Záporožskom regióne chodia do volebných miestností najmä tí, ktorí pracujú v administratívach vytvorených Rusmi a zvyšok „hlasovania“ prebieha prostredníctvom doručenia urny do ich domovov.

Ukrajinské úrady varujú pred trestnou zodpovednosťou za účasť na organizovaní referend, ako aj za hlasovanie o nich.

 

10:45 – Ministri G7 vo svojom spoločnom vyhlásení po stretnutí v New Yorku odsúdili najnovšie kroky Ruskej federácie vo vojne proti Ukrajine (referendá a mobilizáciu). Označili ich za eskaláciu a pohrozili novými sankciami. Výsledky referend nebudú uznané.

“Akékoľvek referendá za prítomnosti ruskej armády, zastrašovanie a nútené deportácie nemôžu byť slobodné a spravodlivé. Akákoľvek forma anexie územia Ukrajiny bude hrubým porušením jej suverenity podľa Charty OSN,” uviedli a vyzvali ostatných štáty, aby zaujali rovnaký postoj.

Uvádza sa tiež, že Ukrajina má plné právo brániť sa proti ruskej agresii a znovu získať kontrolu nad strateným územím v rámci medzinárodne uznaných hraníc. Ministri privítali aj úspechy najnovšej protiofenzívy UAF.

 

10:20 – Lukašenko sľúbil, že v Bielorusku nedôjde k mobilizácii, ktorá je teraz vyhlásená v Rusku. “K mobilizácii nedôjde. Toto je lož,” povedal.

 

10:10 – Ozbrojené sily Ukrajiny sa pripravujú na oslobodenie osád v smere na Liman, povedal Sergej Čerevaty, poradca Východnej skupiny ozbrojených síl Ukrajiny.

“Naše veliteľstvo pozná podrobnosti, dáva sa na ne pozornosť veliteľom, jasne plnia úlohy, ktoré im boli zverené. Nepriateľ nemusí vedieť príliš veľa podrobností a naše obyvateľstvo sa to čoskoro dozvie,” povedal Čerevaty. Po oslobodení je Kupjanska Liman ďalším krokom k oslobodeniu Luhanskej oblasti, dodal.

 

9:50 – Hraničnými priechodmi prešlo v štvrtok (22. 9.) na Slovensko 2704 ľudí z Ukrajiny. O dočasné útočisko požiadalo 136 žiadateľov. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo 2649 osôb.

 

9:35 – Americké spravodajské služby sa domnievajú, že ruské ozbrojené sily majú vážne nezhody v stratégii boja proti ofenzíve ukrajinských ozbrojených síl po tom, čo boli ruské jednotky v defenzíve na východe aj na juhu Ukrajiny. Informovala o tom CNN s odvolaním sa na zdroje.

Zdroje oboznámené so západnými spravodajskými službami uvádzajú, že samotný ruský prezident Vladimir Putin dáva pokyny generálom na mieste.

Veľmi neobvyklá taktika velenia a riadenia v dnešnej armáde, ktorú tieto zdroje uvádzajú, naznačuje neefektívnu štruktúru velenia, ktorou Rusko trpí od začiatku vojny.

Spravodajské zachytenia ukazujú, že ruskí dôstojníci sa medzi sebou hádajú a sťažujú sa priateľom a príbuzným doma na rozhodnutia Moskvy, uviedol jeden zo zdrojov pre CNN.

 

9:10 – Súd povolil zatknutie bývalého ministra zahraničných vecí Konstantina Griščenka a ministra spravodlivosti Ukrajiny Oleksandra Lavrynoviča, ktorí sú podozriví z vlastizrady v rámci kauzy Charkovských dohôd, píše Generálna prokuratúra. Toto rozhodnutie súdu umožňuje prokuratúre začať konanie o ich vydaní.

 

8:20 – „Na tento moment sme čakali viac ako osem rokov. Čakali napäté noci a rušný každodenný život… Čakali, ako čakajú na návrat do rodiny po dlhých rokoch odlúčenia.“ Šéf DĽR Denis Pušilin sa prihovoril krajanom v súvislosti s prvým dňom hlasovania v referende o pričlenení regiónu k Rusku.

 

7:50 – Nemecký Bundestag včera opäť odložil hlasovanie o presune tankov Leopard a bojových vozidiel pechoty Marder na Ukrajinu.

Po búrlivej diskusii bol návrh dokumentu predložený na posúdenie výborom, píše Politico (teda odložený).

 

7:46 – Denná správa britskej rozviedky o situácii na Ukrajine: Ukrajinské sily v posledných troch dňoch zaistili predmostie na východnom brehu rieky Oskul v Charkovskej oblasti. Situácia na bojisku zostáva zložitá, ale Ukrajina teraz vyvíja tlak na územie, ktoré Rusko považuje za zásadné.

 

 

7:45 – V Ruskom ovládaných alebo okupovaných častiach Ukrajiny začali referendá o ich pripojení k Ruskej federácii. Západ ihneď po oznámení o ich konaní dal najavo, že ich výsledky neuzná.

 

7:40 – V Čečensku nebude žiadna mobilizácia, povedal Ramzan Kadyrov. Vysvetlil to tým, že počas vojny na Ukrajine Čečensko „3-krát prekročilo plán“, pokiaľ ide o ľudí vyslaných do vojny.

 

7:00 – Ranné zhrnutie ukrajinského generálneho štábu:

– Počas dňa ruská armáda podnikla 4 raketové a 27 leteckých útokov, ako aj viac ako 70 útokov z MLRS.

– Vo Svatove (nekontrolované územie Luhanskej oblasti) utrpel zranenia veliteľ 144. motostreleckej divízie 20. armády RF generálmajor Tsokov.

– Na anektovanom Kryme sa branci verbujú spomedzi zamestnancov súkromných bezpečnostných spoločností. V Smolensku mali Rusi predčasnú promóciu na Akadémii protivzdušnej obrany. A na základe Moskovskej kombinovanej zbrojnej školy sa každý mesiac zhromažďujú záložníci.

– Ozbrojené sily Ukrajiny odrazili útoky v oblastiach Kupjansk, Disputed, Majorsk, Zaitsevo, Avdeevka, Experienced, Kamenka a Novomykhailivka.

 

6:55 -Zelenskyj zvolal pracovnú skupinu, ktorá má za cieľ dosiahnuť vytvorenie osobitného tribunálu na stíhanie ruskej agresie voči Ukrajine. Vyplýva to z dekrétu zverejneného na stránkach prezidentskej kancelárie.

 

6:50 – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes vyzval Rusov, aby sa postavili proti mobilizácii v krajine a nezúčastnili sa vojny, ktorú podľa neho chce iba jeden človek – ruský prezident Vladimír Putin.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Tentokrát počas dňa: Vodič v Čadci zrazil na chodníku ženu s dvoma maloletými deťmi

0 icon

Bratislava 5. októbra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Facebook)   V Čadci zrazil vodič v stredu popoludní ľudí na chodníku. Žilinská krajská polícia o tom informuje na sociálnej sieti Policajti na mieste vykonávajú prvotné procesné úkony s cieľom zdokumentovania dopravnej nehody. Polícia tiež informuje, že k nehode došlo na ceste druhej triedy. Na…

Lengvarský: Do konca roka príde milión vakcín adaptovaných na omikron

0 icon

Bratislava 5. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Do konca roka príde na Slovensko milión vakcín adaptovaných na omikron variant nového koronavírusu. Okrem toho má SR zakontrahovaných ďalších päť miliónov vakcín, ktoré budú postupe prichádzať od budúceho roka. Informoval o tom minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) Minister verí, že záujem…

Mortal combat slovenského parlamentu pokračuje, Tabák podala trestné oznámenie na Cigánikovú

0 icon

Bratislava 5. októbra 2022 (HSP/Foto: Facebook)   Pohodlne sa oprite v čalúnenom kresle, ak na to máte, dajte si pukance, ak nie, asi ani nekúrite, tak sa aspoň prikryte dekou. Slovenské spoločenské témy sa menia zábavný televízny kanál. Máme tu vojnový seriál (Ukrajina), Sci-Fi (Fico sa spojí s fašistami a…

SAPaKS predpokladá nárast cien za spopolnenie, dôvodom je zdražovanie energií

0 icon

Košice 5. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Slovenská asociácia pohrebných a kremačných služieb (SAPaKS) predpokladá nárast cien za spopolnenie. Postupné zdraženie na úrovni desať až 25 percent odhaduje v mesiacoch november až december. Dôvodom je zvyšovanie cien energií. Pre TASR to povedal predseda SAPaKS Ladislav Stríž Pripomenul, že kremačné pece…

Premiér: Pri opatreniach proti zdražovaniu energií pamätáme i na kultúru

0 icon

Bratislava 5. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Kultúrne združenia a organizácie budú takisto adresátom súboru opatrení štátu na pomoc verejnému sektoru v boji so zdražovaním energií, kľúčovým nástrojom by mali byť pritom "únosné" ceny energií. Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) to uviedol v reakcii na otvorený list, ktorý jemu…

Horecký urobí všetko pre to, aby sa žiadna škola nemusela zatvárať

0 icon

Bratislava 5. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Nový minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Ján Horecký urobí všetko pre to, aby sa žiadna škola nemusela zatvárať. Uviedol to po stredajšom rokovaní vlády, na ktorom sa zúčastnil v úlohe šéfa rezortu školstva prvýkrát Horecký neplánuje žiadnu inú alternatívu než to,…

Prokurátor Remeta prehovoril: Oľutoval obvinený svoj čin?

0 icon

Bratislava 5. októbra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Prokurátor Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave podal návrh na väzobné stíhanie pre obvineného Dušana D., ktorý opitý autom spôsobil v nedeľu (2. 10.) tragickú nehodu v centre Bratislavy s piatimi obeťami. Stotožnil sa tak s podnetom policajného vyšetrovateľa. O väzbe bude rozhodovať…

Slovan v Bazileji o nádej, tréner Weiss st.: “Nemôžeme len brániť”

0 icon

Bazilej 5. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Salvatore Di Nolfi/Keystone via AP)   Futbalisti Slovana Bratislava sa vo štvrtok pokúsia vykresať nádej na postup z H-skupiny Európskej konferenčnej ligy na mieste, kde dosiahli v roku 1969 najväčší úspech slovenského klubu v histórii. Na bazilejskom Štadióne sv. Jakuba vtedy po triumfe nad Barcelonou zdvihli…

Prezidentka: SR bude prvýkrát zastúpená na stretnutí prezidentov EÚ Arraiolos

0 icon

Bratislava 5. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa vo štvrtok (6. 10.) na Malte zúčastní na stretnutí prezidentov Európskej únie združených v skupine Arraiolos. Slovenská republika bude na stretnutí zastúpená po prvý raz. TASR o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec Stretnutie sa bude konať…

Hamran: V prvej fáze by malo byť nainštalovaných popri cestách 270 radarov

0 icon

Bratislava 5. októbra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   V prvej fáze projektu by malo byť popri cestách nainštalovaných približne 270 stacionárnych radarov. Okrem prekročenia maximálnej rýchlosti majú kontrolovať aj prejazd na červenú a "stopku". Policajný prezident Štefan Hamran o tom informoval po stredajšom rokovaní Bezpečnostnej rady SR Najskôr boli radary…

NAJNOVŠIE

BLOG

Slavěna Vorobelová

Krajniakov bič na ZŤP a sociálne zariadenia

0icon

Sme rodina pripravuje nový bič na opatrovateľov a zariadenia sociálnych služieb V čase najväčšej kr&iacut

Ivan Štubňa

USA plánujú dodať na Ukrajinu jadrové zbrane!!!

0icon

Pred asi dvomi týždňami sa objavila na Ukrajine elektronická petícia, ktorá vyzýva Zelenského na vrátenie jadrového statusu krajine. V petícii sa okrem iného hovorí, že na Ukrajine hrozí použitie jadrových zbraní zo strany Ruska a že treba požiadať USA,

Pavel Pakoš

Pápeži vo vlnách modernej doby

0icon

„Z tohto (…) plynie ono prevrátené a bludné učenie (…), že totiž každému sa má dovoliť a vydobyť sloboda svedomia.“ Gregor XVI.  / keď je človek maloletý, tak by nemal také rožky vystrkovať, ale skôr poslúchať, však?/  "Ideologie lidských práv, liberalismus, není obyčejný blud, ale je to čistý, osobní Satanův…

Milan Šupa

Definovanie zásadného omylu kresťanstva

0icon

Domnienka kresťanských cirkví, že svet bol spasený krížom a vzkriesením Krista, je nesprávna! Táto téza je tragickým omylom, ba čo viac, je jednou z hlavných príčin neustále sa prehlbujúceho duchovného, morálneho a mravného &ua

Marek Brna

Fico je king

0icon

Hneď v začiatkoch konfliktu sa nebál vyhlásiť, že je to vojna USA proti Rusku. Že na Ukrajine sa mastia dve veľmoci a do toho nás nič nie je. Nemáme sa do toho miešať. Robert Fico, nech spravil chyby, aké spravil, je politik skúsený a v zahraničí rešpektovaný.V minulosti prejavoval oddanosť…

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke Spievajúca fontána

Autor: FOTO TASR-Milan Kapusta

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Tentokrát počas dňa: Vodič v Čadci zrazil na chodníku ženu s dvoma maloletými deťmi

0 icon

Bratislava 5. októbra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Facebook)   V Čadci zrazil vodič v stredu popoludní ľudí na chodníku. Žilinská krajská polícia o tom informuje na sociálnej sieti Policajti na mieste vykonávajú prvotné procesné úkony s cieľom zdokumentovania dopravnej nehody. Polícia tiež informuje, že k nehode došlo na ceste druhej triedy. Na…

Lengvarský: Do konca roka príde milión vakcín adaptovaných na omikron

0 icon

Bratislava 5. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Do konca roka príde na Slovensko milión vakcín adaptovaných na omikron variant nového koronavírusu. Okrem toho má SR zakontrahovaných ďalších päť miliónov vakcín, ktoré budú postupe prichádzať od budúceho roka. Informoval o tom minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) Minister verí, že záujem…

Mortal combat slovenského parlamentu pokračuje, Tabák podala trestné oznámenie na Cigánikovú

0 icon

Bratislava 5. októbra 2022 (HSP/Foto: Facebook)   Pohodlne sa oprite v čalúnenom kresle, ak na to máte, dajte si pukance, ak nie, asi ani nekúrite, tak sa aspoň prikryte dekou. Slovenské spoločenské témy sa menia zábavný televízny kanál. Máme tu vojnový seriál (Ukrajina), Sci-Fi (Fico sa spojí s fašistami a…

SAPaKS predpokladá nárast cien za spopolnenie, dôvodom je zdražovanie energií

0 icon

Košice 5. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Slovenská asociácia pohrebných a kremačných služieb (SAPaKS) predpokladá nárast cien za spopolnenie. Postupné zdraženie na úrovni desať až 25 percent odhaduje v mesiacoch november až december. Dôvodom je zvyšovanie cien energií. Pre TASR to povedal predseda SAPaKS Ladislav Stríž Pripomenul, že kremačné pece…

Premiér: Pri opatreniach proti zdražovaniu energií pamätáme i na kultúru

0 icon

Bratislava 5. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Kultúrne združenia a organizácie budú takisto adresátom súboru opatrení štátu na pomoc verejnému sektoru v boji so zdražovaním energií, kľúčovým nástrojom by mali byť pritom "únosné" ceny energií. Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) to uviedol v reakcii na otvorený list, ktorý jemu…

Horecký urobí všetko pre to, aby sa žiadna škola nemusela zatvárať

0 icon

Bratislava 5. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Nový minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Ján Horecký urobí všetko pre to, aby sa žiadna škola nemusela zatvárať. Uviedol to po stredajšom rokovaní vlády, na ktorom sa zúčastnil v úlohe šéfa rezortu školstva prvýkrát Horecký neplánuje žiadnu inú alternatívu než to,…

Prokurátor Remeta prehovoril: Oľutoval obvinený svoj čin?

0 icon

Bratislava 5. októbra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Prokurátor Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave podal návrh na väzobné stíhanie pre obvineného Dušana D., ktorý opitý autom spôsobil v nedeľu (2. 10.) tragickú nehodu v centre Bratislavy s piatimi obeťami. Stotožnil sa tak s podnetom policajného vyšetrovateľa. O väzbe bude rozhodovať…

Slovan v Bazileji o nádej, tréner Weiss st.: “Nemôžeme len brániť”

0 icon

Bazilej 5. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Salvatore Di Nolfi/Keystone via AP)   Futbalisti Slovana Bratislava sa vo štvrtok pokúsia vykresať nádej na postup z H-skupiny Európskej konferenčnej ligy na mieste, kde dosiahli v roku 1969 najväčší úspech slovenského klubu v histórii. Na bazilejskom Štadióne sv. Jakuba vtedy po triumfe nad Barcelonou zdvihli…

Prezidentka: SR bude prvýkrát zastúpená na stretnutí prezidentov EÚ Arraiolos

0 icon

Bratislava 5. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa vo štvrtok (6. 10.) na Malte zúčastní na stretnutí prezidentov Európskej únie združených v skupine Arraiolos. Slovenská republika bude na stretnutí zastúpená po prvý raz. TASR o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec Stretnutie sa bude konať…

Hamran: V prvej fáze by malo byť nainštalovaných popri cestách 270 radarov

0 icon

Bratislava 5. októbra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   V prvej fáze projektu by malo byť popri cestách nainštalovaných približne 270 stacionárnych radarov. Okrem prekročenia maximálnej rýchlosti majú kontrolovať aj prejazd na červenú a "stopku". Policajný prezident Štefan Hamran o tom informoval po stredajšom rokovaní Bezpečnostnej rady SR Najskôr boli radary…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Slavěna Vorobelová

Krajniakov bič na ZŤP a sociálne zariadenia

0icon

Sme rodina pripravuje nový bič na opatrovateľov a zariadenia sociálnych služieb V čase najväčšej kr&iacut

Ivan Štubňa

USA plánujú dodať na Ukrajinu jadrové zbrane!!!

0icon

Pred asi dvomi týždňami sa objavila na Ukrajine elektronická petícia, ktorá vyzýva Zelenského na vrátenie jadrového statusu krajine. V petícii sa okrem iného hovorí, že na Ukrajine hrozí použitie jadrových zbraní zo strany Ruska a že treba požiadať USA,

Pavel Pakoš

Pápeži vo vlnách modernej doby

0icon

„Z tohto (…) plynie ono prevrátené a bludné učenie (…), že totiž každému sa má dovoliť a vydobyť sloboda svedomia.“ Gregor XVI.  / keď je človek maloletý, tak by nemal také rožky vystrkovať, ale skôr poslúchať, však?/  "Ideologie lidských práv, liberalismus, není obyčejný blud, ale je to čistý, osobní Satanův…

Milan Šupa

Definovanie zásadného omylu kresťanstva

0icon

Domnienka kresťanských cirkví, že svet bol spasený krížom a vzkriesením Krista, je nesprávna! Táto téza je tragickým omylom, ba čo viac, je jednou z hlavných príčin neustále sa prehlbujúceho duchovného, morálneho a mravného &ua

Marek Brna

Fico je king

0icon

Hneď v začiatkoch konfliktu sa nebál vyhlásiť, že je to vojna USA proti Rusku. Že na Ukrajine sa mastia dve veľmoci a do toho nás nič nie je. Nemáme sa do toho miešať. Robert Fico, nech spravil chyby, aké spravil, je politik skúsený a v zahraničí rešpektovaný.V minulosti prejavoval oddanosť…

Vášeň v Tebe

Dojemná pieseň Márie Čirovej po tragickej nehode v Bratislave: "Prečo nedá sa žiť bez obáv ako v náručí matky?"

0 icon

K tragickej dopravnej nehode na bratislavskej zastávke MHD Zochova uviedla niekoľko úprimných slov aj speváčka Mária Čírová. Zaspievala aj dojemnú pieseň. „V noci som sa vrátila z jedného koncertu a nemohla som zaspať. Vznikli tieto slová a melódia. Zastávka Zochova bola mojou zastávkou 5 študentských rokov. Je to jedna z najfrekventovanejších…

Tekvica Hokkaido: Vedeli ste o jej blahodárnych účinkoch pre vaše telo?

0 icon

Tekvica Hokkaido naberá v našich končinách na čoraz väčšej popularite. Dôvodom sú najmä jej chuť a benefity pre zdravie. Názov tekvice je odvodený od japonského ostrova Hokkaido, ktorý je jej domovom. Prvýkrát bol tento druh tekvice vyšľachtený koncom 19. storočia. Hokkaido sa však v Európe pestuje iba posledných 20 rokov. Mnohí po…

Katka Koščová vyšla úplne zo svojej komfortnej zóny. Zverejnila foto v čiernej čipkovanej podprsenke

0 icon

Známa slovenská speváčka, víťazka prvej Superstar, Katka Koščová vyšla úplne zo svojej komfortnej zóny. Na sociálnej sieti Facebook zverejnila fotografie v čiernej čipkovanej podprsenke. Vysvetlila aj dôvod. Prezradila, že kúpa podprsenky bola vždy pre ňu nutným zlom. „Celý život mám veľké prsia a vždy som tým trpela, dlhé roky som sa…

Jej vášňou sú dlhé vlasy. Skutočná „Rapunzel“ fascinuje ženy. Čo zaujíma mužov?

0 icon

Ivana Stelmachová, ktorá pochádza z ukrajinského Ľvova, už od mala túžila po dlhých vlasoch. Keďže športovala, z praktických dôvodov si ich nedopriala. Keď mala 17 rokov, definitívne sa rozhodla, že si vlasy nechá dorásť. Aby dosiahla svoj cieľ, pri starostlivosti o vlasy využívala rady a tipy našich mám, babičiek a prababičiek. A v čom tkveli ich rady?…

O hrôzach pri tragickej dopravnej nehode v Bratislave prehovorila aj misska Podmanická: „Bol tam aj môj brat so svojím kamarátom...“

0 icon

V nedeľu večer zasiahla Slovensko tragická dopravná nehoda, pri ktorej zomreli piati mladí ľudia. O tom, čo sa dialo po náraze auta, ktoré viedol opitý vodič prehovorila aj 1. vicemiss a modelka Viktória Podmanická. Jednou z obetí je len 19-ročný študent. Bol to kamarát jej brata. „Na zastávke Zochova bol aj môj brat. Bol…

Armádny Magazín

Pokus Južnej Kórey o reakciu na odpálenie severokórejských rakiet sa skončil dopadom balistickej rakety na vlastnú základňu

0 icon

Južná kórea, 5.október 2022 (AM) – Pokus Južnej Kórey a Spojených štátov demonštrovať plnú silu zbraní v reakcii na testy severokórejských rakiet sa takmer skončil tragédiou, keď jedna z rakiet zem-zem vypustených juhokórejskou armádou spadla na územie vojenskej základne. Informovala o tom juhokórejská tlačová agentúra Yonhap s odvolaním

O pokusoch o otvorenie frontu boja proti Rusku na severnom Kaukaze

0 icon

Dagestan, 5.október 2022 (AM) – Po vyhlásení čiastočnej mobilizácie v Ruskej federácii 21. septembra sa úsilie Centra informačných a psychologických operácií (CIPSO) Hlavného spravodajského riaditeľstva Ministerstva obrany Ukrajiny, pôsobiaceho pod kontrolou CIA, sústredilo na tzv. vybudovanie protestu vo viacerých zakladaj

"Druhý front" proti Rusku: Moldavsko sa pripravuje na mobilizáciu za Odesu

0 icon

Moldavsko, 5.október 2022 (AM) –  Moldavská prezidentka Maja Sandu sa pripravuje vyhlásiť vojenskú mobilizáciu v krajine, uviedli zdroje kanál WarGonzo. Kurátori podľa nich poverili Sandu, aby rozpracovala otázku uskutočnenia rozsiahlej vojenskej mobilizácie v Moldavsku s cieľom otvoriť ďalší front proti Rusku spolu s rumunskými jednotkami. Zdroje tiež pripust

Ruský ťažký bombardér Ilja Muromec a jeho pilotné esá

0 icon

Rusko, 5.október 2022 (AM) – Dnes by som rád predstavil ruský ťažký bombardér Iľja Muromec, stroj ktorý počas I. svetovej vojny patril k najlepším štvormotorovým bombardovacím lietadlám a uplatnil sa v ZSSR aj v povojnovom období. Lietadlo takisto stálo pri zrode ruského dopravného transportného letectva.  

Vojenský veliteľ vysvetlil ústup ruských síl v smere Krivoj Rog

0 icon

Rusko, 5.október 2022 (AM) – Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú v špeciálnej vojenskej operácii, o jej priebehu informoval generálporučík Igor Konašenkov.   Vysoko presná raketa ruských vzdušných a kozmických síl zasiahla na juhozápadnom okraji Dnepropetrovska veliteľstvo vzdušných síl „Vostok“. Až 100 vojakov vráta

FOTO DŇA

Na snímke Spievajúca fontána

Autor: FOTO TASR-Milan Kapusta

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali