To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ukrajinské sily útočia na mesto Lyman

Bratislava 23. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Twitter)

 

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

ukrajina vojna
Ilustračné foto

 

20:00 – MAAE plánuje posilniť svoju misiu v Záporožskej jadrovej elektrárni. Na svojom kanáli Telegramu to oznámil premiér Denys Šmyhal. Ukrajinská vláda podľa Šmyhala pracuje aj na organizovaní medzinárodných misií OSN a EÚ v jadrovej elektrárni v Záporoží.

 

19:50 – Ukrajinské sily podnikajú v Doneckej oblasti na východe krajiny útoky na mesto Lyman, ktoré Rusko ovládlo v máji. Uviedlo to britské ministerstvo obrany, ktoré sa odvoláva na informácie britskej vojenskej rozviedky.

 

19:10 – V ruských mestách dnes ľudia v uliciach vyjadrovali podporu referendom o pripojení Moskvou ovládaných alebo okupovaných ukrajinských území k Rusku.

Na účasť podľa niektorých ruských médií boli nútení študenti a pracovníci verejných inštitúcií, pričom niekedy vraj boli za účasť na demonštrácii ponúkané peniaze.

 

18:40 – V Izjume v Charkovskej oblasti dokončili exhumáciu tiel z hrobov, ktoré tam objavili po odchode ruských vojsk. Oznámil to šéf Charkovskej OVA Oleg Sinegubov vo svojom kanáli Telegramu.

Celkovo bolo podľa neho exhumovaných 436 tiel, väčšina z nich má známky násilnej smrti, 30 má známky mučenia. “Väčšina mŕtvych sú civilisti, 21 vojakov,” píše Sinegubov.

Podľa Sinegubova nie je masový hrob v Izjume jediný. “V tejto oblasti sa našli ešte minimálne 3 takéto miesta, v ďalších oslobodených mestách Charkovskej oblasti sú pohrebiská. Teraz sa vykonáva kontrola a odmínovanie,” dodal šéf OVA.

V Izjume v Charkovskej oblasti dokončili exhumáciu tiel z hrobov
V Izjume v Charkovskej oblasti dokončili exhumáciu tiel z hrobov, ktoré tam objavili po odchode ruských vojsk

18:35 – Prezident poveril ministerstvo zahraničných vecí, aby reagovalo na použitie iránskych bezpilotných lietadiel ruskými jednotkami. Na Facebooku to oznámil Sergej Nikiforov.

„Sú to iránske kroky proti suverenite a územnej celistvosti nášho štátu, ako aj proti životu a zdraviu ukrajinských občanov,“ povedal Nikiforov. Pripomenul tiež, že verejné vedenie Iránu opakovane deklarovalo svoju neutralitu a pripravenosť byť sprostredkovateľom pri ukončení vojny.

 

17:45 – Niektoré krajiny EÚ chcú v rámci sankcií voči Ruskej federácii zakázať používanie LNG a obmedziť spoluprácu v oblasti jadrovej energetiky. Informovala o tom agentúra Bloomberg s odvolaním sa na svoje zdroje.

Uvádza sa tiež, že viaceré krajiny EÚ v rámci nových sankcií voči Ruskej federácii navrhli odpojiť ešte viac ruských bánk od SWIFT, vrátane Gazprombank.

 

17:40 – Fínsko prijalo „zásadové rozhodnutie“ výrazne obmedziť vstup Rusov a vydávanie víz im. Oznámila to kancelária fínskeho prezidenta Sauliho Niinistöa, píše Mtv Uutiset. Zatiaľ sa nehovorí o tom, kedy obmedzenia vstúpia do platnosti.

 

17:35 – Večerné zhrnutie ukrajinského generálneho štábu:

– Ozbrojené sily Ukrajiny odrazili útoky v oblastiach osád Kupjansk (Charkovská oblasť), Zajcevo a Novomichajlovka (Donecká oblasť).

– Počas dňa ruské jednotky spustili 4 raketové a 17 leteckých útokov, vykonali viac ako 24 útokov z MLRS. Utrpela infraštruktúra viac ako 30 osád.

– Letectvo ozbrojených síl Ukrajiny uskutočnilo desať úderov. Protivzdušná obrana zničila dva ruské UAV.

 

17:10 – Mobilizácia v ruskom Krasnodare.

 

 

16:45 – V Poľsku uviedli, že Rusi utekajúci pred mobilizáciou „môžu byť pre štát nebezpeční“, a preto by ich krajina nemala akceptovať, uviedol tlačový tajomník ministra koordinujúceho špeciálne služby.

Včera sa objavila správa, že Európska komisia rokuje s krajinami EÚ o otázke vydávania humanitárnych víz tým Rusom, ktorí sa chcú vyhnúť mobilizácii.

Estónsko neposkytne azyl Rusom, ktorí sa chcú vyhnúť čiastočnej mobilizácii. Rovnaké rozhodnutie už skôr oznámilo Lotyšsko.

Nemecké ministerstvo zahraničia uvádza, že Nemecko zváži možnosť liberalizácie vízového režimu pre Rusov, ktorí nechcú byť mobilizovaní.

 

15:55 – Zelenskyj je „šokovaný“ skutočnosťou, že Izrael neposkytol Ukrajine žiadnu pomoc od začiatku totálnej vojny s Ruskom, pričom vyváža zbrane do iných štátov.

“Som šokovaný. Nerozumiem. Izrael nám nedal nič, nič, nulu… Chápem, že musia brániť svoju zem, ale dostal som informáciu, že Izrael vyváža svoje zbrane do iných krajín,” povedal prezident Vladimir Zelenskyj v rozhovore pre Ouest-France.

 

15:45 – EÚ čakajú intenzívne rokovania o reakcii na vývoj ruskej vojny, české predsedníctvo v rade zvolalo na pondelok mimoriadnu schôdzu veľvyslancov pri EÚ.

 

15:30 – OK Juh potvrdil útok kamikadze dronov v Odese. Uvádza sa, že dva drony zničili administratívnu budovu v oblasti prístavu, požiar likvidujú záchranári.

Ďalšie bezpilotné lietadlo (dron Shahid-136 iránskej výroby) zostrelili nad morom sily protivzdušnej obrany.

 

14:35 – Z masového pohrebiska pri meste Izjum na východe Ukrajiny bolo exhumovaných 436 tiel. Tridsať z nich malo viditeľné známky mučenia, uviedol to gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Synehubov a šéf polície Volodymyr Tymoško.

 

14:30 – Ozbrojené sily Ukrajiny oslobodili Jacovku na ľavom brehu Oskolu a znovu získali kontrolu nad pozíciami pri Bachmute, uviedol na brífingu šéf Hlavného operačného riaditeľstva Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny Alexej Gromov.

“V priebehu útočných operácií jednotky obranných síl získali kontrolu nad osadou Jacovka,” povedal.

Situácia v bachmutskom smere je podľa neho komplikovaná, no kontrolovaná. Ruská armáda pokračuje v ostreľovaní a snaží sa zatlačiť ukrajinskú armádu.

Podľa Gromova Rusi plánujú obkľúčiť Bachmut, no líniu držia Ozbrojené sily Ukrajiny. Ukrajinskej armáde sa zároveň podarilo obnoviť predtým stratené pozície Ozbrojených síl Ukrajiny južne od Bachmutu.

 

13:45 – Olena Zelenská oznámila počas zasadnutia Valného zhromaždenia OSN v New Yorku založenie Nadácie Oleny Zelenskej. “Verím, že rekonštrukcia krajiny začína u ľudí,” napísala Zelenská na Twitteri. „Úlohou nadácie je poskytovať ľuďom cenovo dostupné lieky, vzdelanie, humanitárnu pomoc. Pretože život musí ísť ďalej a dostať sa na cestu k uzdraveniu aj v podmienkach vojny.“

 

 

13:40 – Erdogan povedal, že Viktor Medvedčuk po výmene za ukrajinských vojnových zajatcov odišiel z Turecka do Ruska. Peskov predtým povedal, že Kremeľ nevie, kde je Medvedčuk, a jeho výmenu nekomentoval.

 

12:52 – Taliansky expremiér Silvio Berlusconi sa zastal Putina, ktorý bol podľa neho k invázii na Ukrajinu donútený “ruským ľuďom, svojou stranou a svojimi ministrami” a reagoval na výzvy proruských separatistov. Dodal, že Putin chcel vládu v Kyjeve nahradiť „vládou slušných ľudí“.

 

12:51 – Od vyhlásenia mobilizácie bolo v Rusku zapálených najmenej päť náborových stredísk. V noci na 22. septembra boli v Chabarovsku a v Amurskej oblasti zapálené dva vojenské úrady.

 

12:50 – Vyšetrovatelia OSN uviedli, že na Ukrajine boli spáchané vojnové zločiny. Na ich zozname sú ruské ostreľovanie civilných oblastí, niekoľko popráv, mučenie a sexuálne násilie.

 

12:45 – Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že ľudia pracujúcich na kľúčových pozíciách v ruskom sektore informačných technológii a telekomunikácie či vo finančnom sektore budú mať výnimku z čiastočnej mobilizácie, ktorú tento týždeň nariadil ruský prezident Vladimir Putin.

 

12:40 – Peskov odpovedal na otázku, čo by sa stalo, keby Ukrajina po „pristúpení“ okupovaných ukrajinských území k Ruskej federácii pokračovala v boji za ne. Odpoveď znela: „v prípade pristúpenia sa na nich bude vzťahovať Ústava Ruskej federácie.

 

12:05 – Dmitrij Peskov uviedol, že “pri kladnom rozhodnutí” v referendách na okupovaných ukrajinských územiach “budú nasledovať kroky parlamentu a prezidenta Ruska”. “Dokumenty budú podpísané, všetko bude promptné,” povedal.

Peskov tiež uviedol, že proces rokovaní s Ukrajinou „je potrebný na dosiahnutie našich cieľov“. “Nevidíme však žiadne predpoklady na ich obnovenie,” dodal.

 

12:00 – Poľské školské úrady varovali pred potrebou distribuovať deťom tablety jodidu draselného. „Je to kvôli eskalácii na Ukrajine,“ píše Rzeczpospolita s odvolaním sa na informácie Národnej asociácie pedagógov.

 

11:40 – Ruskí sociológovia už zverejňujú údaje z referend, podľa ktorých 87 % ľudí „podporuje pripojenie k Rusku“.

Ukrajinskí komentátori uvádzajú, že v Chersonskom a Záporožskom regióne chodia do volebných miestností najmä tí, ktorí pracujú v administratívach vytvorených Rusmi a zvyšok „hlasovania“ prebieha prostredníctvom doručenia urny do ich domovov.

Ukrajinské úrady varujú pred trestnou zodpovednosťou za účasť na organizovaní referend, ako aj za hlasovanie o nich.

 

10:45 – Ministri G7 vo svojom spoločnom vyhlásení po stretnutí v New Yorku odsúdili najnovšie kroky Ruskej federácie vo vojne proti Ukrajine (referendá a mobilizáciu). Označili ich za eskaláciu a pohrozili novými sankciami. Výsledky referend nebudú uznané.

“Akékoľvek referendá za prítomnosti ruskej armády, zastrašovanie a nútené deportácie nemôžu byť slobodné a spravodlivé. Akákoľvek forma anexie územia Ukrajiny bude hrubým porušením jej suverenity podľa Charty OSN,” uviedli a vyzvali ostatných štáty, aby zaujali rovnaký postoj.

Uvádza sa tiež, že Ukrajina má plné právo brániť sa proti ruskej agresii a znovu získať kontrolu nad strateným územím v rámci medzinárodne uznaných hraníc. Ministri privítali aj úspechy najnovšej protiofenzívy UAF.

 

10:20 – Lukašenko sľúbil, že v Bielorusku nedôjde k mobilizácii, ktorá je teraz vyhlásená v Rusku. “K mobilizácii nedôjde. Toto je lož,” povedal.

 

10:10 – Ozbrojené sily Ukrajiny sa pripravujú na oslobodenie osád v smere na Liman, povedal Sergej Čerevaty, poradca Východnej skupiny ozbrojených síl Ukrajiny.

“Naše veliteľstvo pozná podrobnosti, dáva sa na ne pozornosť veliteľom, jasne plnia úlohy, ktoré im boli zverené. Nepriateľ nemusí vedieť príliš veľa podrobností a naše obyvateľstvo sa to čoskoro dozvie,” povedal Čerevaty. Po oslobodení je Kupjanska Liman ďalším krokom k oslobodeniu Luhanskej oblasti, dodal.

 

9:50 – Hraničnými priechodmi prešlo v štvrtok (22. 9.) na Slovensko 2704 ľudí z Ukrajiny. O dočasné útočisko požiadalo 136 žiadateľov. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo 2649 osôb.

 

9:35 – Americké spravodajské služby sa domnievajú, že ruské ozbrojené sily majú vážne nezhody v stratégii boja proti ofenzíve ukrajinských ozbrojených síl po tom, čo boli ruské jednotky v defenzíve na východe aj na juhu Ukrajiny. Informovala o tom CNN s odvolaním sa na zdroje.

Zdroje oboznámené so západnými spravodajskými službami uvádzajú, že samotný ruský prezident Vladimir Putin dáva pokyny generálom na mieste.

Veľmi neobvyklá taktika velenia a riadenia v dnešnej armáde, ktorú tieto zdroje uvádzajú, naznačuje neefektívnu štruktúru velenia, ktorou Rusko trpí od začiatku vojny.

Spravodajské zachytenia ukazujú, že ruskí dôstojníci sa medzi sebou hádajú a sťažujú sa priateľom a príbuzným doma na rozhodnutia Moskvy, uviedol jeden zo zdrojov pre CNN.

 

9:10 – Súd povolil zatknutie bývalého ministra zahraničných vecí Konstantina Griščenka a ministra spravodlivosti Ukrajiny Oleksandra Lavrynoviča, ktorí sú podozriví z vlastizrady v rámci kauzy Charkovských dohôd, píše Generálna prokuratúra. Toto rozhodnutie súdu umožňuje prokuratúre začať konanie o ich vydaní.

 

8:20 – „Na tento moment sme čakali viac ako osem rokov. Čakali napäté noci a rušný každodenný život… Čakali, ako čakajú na návrat do rodiny po dlhých rokoch odlúčenia.“ Šéf DĽR Denis Pušilin sa prihovoril krajanom v súvislosti s prvým dňom hlasovania v referende o pričlenení regiónu k Rusku.

 

7:50 – Nemecký Bundestag včera opäť odložil hlasovanie o presune tankov Leopard a bojových vozidiel pechoty Marder na Ukrajinu.

Po búrlivej diskusii bol návrh dokumentu predložený na posúdenie výborom, píše Politico (teda odložený).

 

7:46 – Denná správa britskej rozviedky o situácii na Ukrajine: Ukrajinské sily v posledných troch dňoch zaistili predmostie na východnom brehu rieky Oskul v Charkovskej oblasti. Situácia na bojisku zostáva zložitá, ale Ukrajina teraz vyvíja tlak na územie, ktoré Rusko považuje za zásadné.

 

 

7:45 – V Ruskom ovládaných alebo okupovaných častiach Ukrajiny začali referendá o ich pripojení k Ruskej federácii. Západ ihneď po oznámení o ich konaní dal najavo, že ich výsledky neuzná.

 

7:40 – V Čečensku nebude žiadna mobilizácia, povedal Ramzan Kadyrov. Vysvetlil to tým, že počas vojny na Ukrajine Čečensko „3-krát prekročilo plán“, pokiaľ ide o ľudí vyslaných do vojny.

 

7:00 – Ranné zhrnutie ukrajinského generálneho štábu:

– Počas dňa ruská armáda podnikla 4 raketové a 27 leteckých útokov, ako aj viac ako 70 útokov z MLRS.

– Vo Svatove (nekontrolované územie Luhanskej oblasti) utrpel zranenia veliteľ 144. motostreleckej divízie 20. armády RF generálmajor Tsokov.

– Na anektovanom Kryme sa branci verbujú spomedzi zamestnancov súkromných bezpečnostných spoločností. V Smolensku mali Rusi predčasnú promóciu na Akadémii protivzdušnej obrany. A na základe Moskovskej kombinovanej zbrojnej školy sa každý mesiac zhromažďujú záložníci.

– Ozbrojené sily Ukrajiny odrazili útoky v oblastiach Kupjansk, Disputed, Majorsk, Zaitsevo, Avdeevka, Experienced, Kamenka a Novomykhailivka.

 

6:55 -Zelenskyj zvolal pracovnú skupinu, ktorá má za cieľ dosiahnuť vytvorenie osobitného tribunálu na stíhanie ruskej agresie voči Ukrajine. Vyplýva to z dekrétu zverejneného na stránkach prezidentskej kancelárie.

 

6:50 – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes vyzval Rusov, aby sa postavili proti mobilizácii v krajine a nezúčastnili sa vojny, ktorú podľa neho chce iba jeden človek – ruský prezident Vladimír Putin.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Matovič obvinil šéfredaktora denníka N zo šírenia podlých lží: Ľudia nie sú hlúpi

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) sa pre svoje výroky dostal do sporu s novinármi. V najnovšom príspevku reaguje na Denník N, ktorý podľa jeho slov "hrubo klame, podsúva a manipuluje" "Povedal som si, že na zaujatých novinárov už budem reagovať, len…

Poslanci majú v utorok hlasovať o viacerých návrhoch i odvolaní Matoviča

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Poslanci Národnej rady (NR) SR zasadnú do lavíc opäť v utorok (4. 10.), čaká ich ešte viacero neprerokovaných bodov z programu 72. schôdze. Okrem toho by mali o 11.00 h rozhodnúť o všetkých doteraz prerokovaných návrhoch, medzi nimi o návrhu na skrátené legislatívne…

Prezidenti štátov strednej a východnej Európy podporujú suverenitu Ukrajiny

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Prezidenti stredoeurópskych a východoeurópskych členských štátov NATO podporujú suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny. Neuznávajú a nikdy neuznajú snahy Ruskej federácie o anexiu akejkoľvek časti ukrajinského územia. Uviedli to v spoločnom vyhlásení, ktoré TASR v nedeľu poskytol hovorca prezidentky SR Zuzany Čaputovej Martin Strižinec "Podporujeme…

Aký bude trest za zákerný zločin na dne Baltu? Rusi vôbec nemusia prestrihávať podmorské káble – karma má rôzne podoby

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Swedish Coast Guard)   Orientálne filozofie hovoria o karme, Západ používa výrazy ako akcia a reakcia, príčina a následok. Odporný teroristický zločin, ktorý môže ohroziť prosperitu celého európskeho kontinentu, bude mať nevyhnutne následky aj pre jeho páchateľa Nasledujúca rádiová komunikácia sa údajne kedysi naozaj odohrala, kdesi…

Ukrajinské ozbrojené sily zaplatia vysokú cenu za Krasnyj Liman

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Svpressa/Foto:Twitter)   Už na budúci týždeň - prvýkrát po 78 rokoch - bude ruské mesto pod kontrolou nepriateľských vojsk, píše Alexandr Sitnikov v článku ruských novín Svobodnaja Pressa Zatiaľ čo ukrajinskí vlastenci tancujú okolo "víťazstva" nad Krasným Limanom, adekvátnejšie telegramové kanály krajiny informujú, že Rusko posilňuje…

Macron chce posielať migrantov na francúzsky vidiek. Hovorí o demografickom prechode

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Rmx/Foto:TASR/AP-Seth Wenig,Aurelien Morissard)   Plán francúzskeho prezidenta môže byť nádejou na posilnenie hlasov ľavice na vidieku, informuje REMIX Francúzsky prezident Emmanuel Macron prisľúbil, že od začiatku roka 2023 bude predložený nový zákon o azyle a prisťahovalectve, pričom francúzsky líder zdôrazňuje potrebu poslať viac migrantov na francúzsky…

Putin prekročil Rubikon

0 icon

Moskva 2. októbra 2022 (HSP/nationalinterest/Foto:TASR/AP-Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin)   Teraz sa nachádzame v neprebádaných vodách a to, čo sa skrýva za rohom, môže byť nebezpečnejšie ako všetko, čo svet doteraz videl na Ukrajine, píše National Inerest Ruskí predstavitelia dali jasne najavo, že územia Donecka, Luhanska, Chersonu a Záporožia sú suverénnymi…

Fasáda verejnej jednoty zakrýva skryté napätie v NATO

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Thehill/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Portál zameraný na americký Kongres The Hill uverejnil zamyslenie bývalého coloradského komisára pre vzdelávanieWilliama Moloneya nad navonok proklamovanou jednotou NATO. Moloney je starším spolupracovníkom v oblasti konzervatívneho myslenia na Storočnicovom inštitúte Kresťanskej univerzity v Colorade, ktorý študoval na Oxforde a Londýnskej univerzite a…

Ruský raper sa zabil na protest proti mobilizácii. Nechal odkaz fanúšikom

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:Screenshot)   Ruský raper Walkie (vlastným menom Ivan Petunin) spáchal samovraždu na protest proti mobilizácii. 27-ročný raper vyskočil z 10. poschodia výškovej budovy v Krasnodare Podľa správ ruských médií predtým na svojom kanáli Telegram zverejnil výzvu, v ktorej uviedol: "Nemôžem a ani nechcem vziať na svoju…

Malová: Nejsť voliť je rezignáciou na základné demokratické právo

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)   Nevyužiť svoj hlas v spojených regionálnych voľbách je výrazom odcudzenia a rezignácie na základné demokratické právo. Občania zvyčajne dobre poznajú svojich miestnych politikov. Pokiaľ im záleží na rozvoji ich samosprávy, mali by ísť 29. októbra voliť. Myslí si to politologička z Univerzity Komenského…

NAJNOVŠIE

BLOG

Pavel Jacz

Charakter sa s poslancom Krúpom nikdy ani nekrižoval! Je to totálna kombinačná nemožnosť!!!

0icon

  Politický či skôr len politizujúci pracovník, nie politik Krúpa sa totiž zrazu zrodil ako objavujúci Kolumbus a začal búrkovať ako 5 centimetrové krúpy! Doslovne a do písmena môžeme šéfa branno-bezpečnostného výboru parlamentu (Čudujem sa, že ešte stále sedí na tejto stoličke!) charakterizovať nielen ako p

Boris Mesár

Je Krasnyj Liman pripravená ruská pasca ? + dobré správy z bojov 

0icon

Americká rozviedka varovala Kyjev, že tvrdohlavá obrana Krasného Limanu by sa mohla ukázať ako diverzná taktika na zakrytie smeru hlavnej ofenzívy spojeneckých síl.Zatiaľ čo Zelenského generáli presúvajú posledné rezervy pri Limane, znižujú počet vojakov v Donbase a dokonca aj pri Kyjeve, Rusko pripravuje Ukrajine nepríjemné a dosť možno zdrvujúce prekvapenie.

Marek Bičík

Ako sa "alzak" odkopal.

0icon

Mnohí sme zaregistrovali slávne vyhlásenie kokaínového prezidenta Ukrajiny o tom ako podáva urýchlenú prihlášku do NATO. Odhliadnuc od stanov na prijatie a splnenia podmienok je to zase len jedno vyhlásenie, ktoré sa bude Európanom stále pripomínať napriek tomu, že z toho nič reálne nemôže byť. To by však nebol problém.…

Juraj Tušš

Súvislosť medzi energetickou, migračnou krízou v Európe, brexitom a konfliktom na Ukrajine.

0icon

Žijeme vo veľmi zaujímavej dobe, v ktorej vplyv mocenských skupín na riadenie obyvateľstva prebieha extrémne vysokým tempom. Doposiaľ ľudstvo nezažilo dynamickejšiu dobu riadiacich manévrov elít uplatňovaných na svojom obyvateľstve. V tomto článku sa vám pokúsim vysvetliť súvis

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke dobový kostýmový sprievod cez Staré mesto Bratislavy pri príležitosti rekonštrukcie historického boja Bitka o Bratislavu - Prešporok 1620. V Bratislave 1. októbra 2022

Autor: TASR-Martin Baumann

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Matovič obvinil šéfredaktora denníka N zo šírenia podlých lží: Ľudia nie sú hlúpi

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) sa pre svoje výroky dostal do sporu s novinármi. V najnovšom príspevku reaguje na Denník N, ktorý podľa jeho slov "hrubo klame, podsúva a manipuluje" "Povedal som si, že na zaujatých novinárov už budem reagovať, len…

Poslanci majú v utorok hlasovať o viacerých návrhoch i odvolaní Matoviča

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Poslanci Národnej rady (NR) SR zasadnú do lavíc opäť v utorok (4. 10.), čaká ich ešte viacero neprerokovaných bodov z programu 72. schôdze. Okrem toho by mali o 11.00 h rozhodnúť o všetkých doteraz prerokovaných návrhoch, medzi nimi o návrhu na skrátené legislatívne…

Prezidenti štátov strednej a východnej Európy podporujú suverenitu Ukrajiny

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Prezidenti stredoeurópskych a východoeurópskych členských štátov NATO podporujú suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny. Neuznávajú a nikdy neuznajú snahy Ruskej federácie o anexiu akejkoľvek časti ukrajinského územia. Uviedli to v spoločnom vyhlásení, ktoré TASR v nedeľu poskytol hovorca prezidentky SR Zuzany Čaputovej Martin Strižinec "Podporujeme…

Aký bude trest za zákerný zločin na dne Baltu? Rusi vôbec nemusia prestrihávať podmorské káble – karma má rôzne podoby

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Swedish Coast Guard)   Orientálne filozofie hovoria o karme, Západ používa výrazy ako akcia a reakcia, príčina a následok. Odporný teroristický zločin, ktorý môže ohroziť prosperitu celého európskeho kontinentu, bude mať nevyhnutne následky aj pre jeho páchateľa Nasledujúca rádiová komunikácia sa údajne kedysi naozaj odohrala, kdesi…

Ukrajinské ozbrojené sily zaplatia vysokú cenu za Krasnyj Liman

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Svpressa/Foto:Twitter)   Už na budúci týždeň - prvýkrát po 78 rokoch - bude ruské mesto pod kontrolou nepriateľských vojsk, píše Alexandr Sitnikov v článku ruských novín Svobodnaja Pressa Zatiaľ čo ukrajinskí vlastenci tancujú okolo "víťazstva" nad Krasným Limanom, adekvátnejšie telegramové kanály krajiny informujú, že Rusko posilňuje…

Macron chce posielať migrantov na francúzsky vidiek. Hovorí o demografickom prechode

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Rmx/Foto:TASR/AP-Seth Wenig,Aurelien Morissard)   Plán francúzskeho prezidenta môže byť nádejou na posilnenie hlasov ľavice na vidieku, informuje REMIX Francúzsky prezident Emmanuel Macron prisľúbil, že od začiatku roka 2023 bude predložený nový zákon o azyle a prisťahovalectve, pričom francúzsky líder zdôrazňuje potrebu poslať viac migrantov na francúzsky…

Putin prekročil Rubikon

0 icon

Moskva 2. októbra 2022 (HSP/nationalinterest/Foto:TASR/AP-Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin)   Teraz sa nachádzame v neprebádaných vodách a to, čo sa skrýva za rohom, môže byť nebezpečnejšie ako všetko, čo svet doteraz videl na Ukrajine, píše National Inerest Ruskí predstavitelia dali jasne najavo, že územia Donecka, Luhanska, Chersonu a Záporožia sú suverénnymi…

Fasáda verejnej jednoty zakrýva skryté napätie v NATO

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Thehill/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Portál zameraný na americký Kongres The Hill uverejnil zamyslenie bývalého coloradského komisára pre vzdelávanieWilliama Moloneya nad navonok proklamovanou jednotou NATO. Moloney je starším spolupracovníkom v oblasti konzervatívneho myslenia na Storočnicovom inštitúte Kresťanskej univerzity v Colorade, ktorý študoval na Oxforde a Londýnskej univerzite a…

Ruský raper sa zabil na protest proti mobilizácii. Nechal odkaz fanúšikom

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:Screenshot)   Ruský raper Walkie (vlastným menom Ivan Petunin) spáchal samovraždu na protest proti mobilizácii. 27-ročný raper vyskočil z 10. poschodia výškovej budovy v Krasnodare Podľa správ ruských médií predtým na svojom kanáli Telegram zverejnil výzvu, v ktorej uviedol: "Nemôžem a ani nechcem vziať na svoju…

Malová: Nejsť voliť je rezignáciou na základné demokratické právo

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)   Nevyužiť svoj hlas v spojených regionálnych voľbách je výrazom odcudzenia a rezignácie na základné demokratické právo. Občania zvyčajne dobre poznajú svojich miestnych politikov. Pokiaľ im záleží na rozvoji ich samosprávy, mali by ísť 29. októbra voliť. Myslí si to politologička z Univerzity Komenského…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Charakter sa s poslancom Krúpom nikdy ani nekrižoval! Je to totálna kombinačná nemožnosť!!!

0icon

  Politický či skôr len politizujúci pracovník, nie politik Krúpa sa totiž zrazu zrodil ako objavujúci Kolumbus a začal búrkovať ako 5 centimetrové krúpy! Doslovne a do písmena môžeme šéfa branno-bezpečnostného výboru parlamentu (Čudujem sa, že ešte stále sedí na tejto stoličke!) charakterizovať nielen ako p

Boris Mesár

Je Krasnyj Liman pripravená ruská pasca ? + dobré správy z bojov 

0icon

Americká rozviedka varovala Kyjev, že tvrdohlavá obrana Krasného Limanu by sa mohla ukázať ako diverzná taktika na zakrytie smeru hlavnej ofenzívy spojeneckých síl.Zatiaľ čo Zelenského generáli presúvajú posledné rezervy pri Limane, znižujú počet vojakov v Donbase a dokonca aj pri Kyjeve, Rusko pripravuje Ukrajine nepríjemné a dosť možno zdrvujúce prekvapenie.

Marek Bičík

Ako sa "alzak" odkopal.

0icon

Mnohí sme zaregistrovali slávne vyhlásenie kokaínového prezidenta Ukrajiny o tom ako podáva urýchlenú prihlášku do NATO. Odhliadnuc od stanov na prijatie a splnenia podmienok je to zase len jedno vyhlásenie, ktoré sa bude Európanom stále pripomínať napriek tomu, že z toho nič reálne nemôže byť. To by však nebol problém.…

Juraj Tušš

Súvislosť medzi energetickou, migračnou krízou v Európe, brexitom a konfliktom na Ukrajine.

0icon

Žijeme vo veľmi zaujímavej dobe, v ktorej vplyv mocenských skupín na riadenie obyvateľstva prebieha extrémne vysokým tempom. Doposiaľ ľudstvo nezažilo dynamickejšiu dobu riadiacich manévrov elít uplatňovaných na svojom obyvateľstve. V tomto článku sa vám pokúsim vysvetliť súvis

Armádny Magazín

Incident so stíhačkou. Čo sa stalo na letisku v Sevastopole

0 icon

Rusko, 2.október 2022 (AM) – Na letisku Belbek, ktoré sa nachádza v severozápadnej časti Sevastopolu neďaleko pobrežia Čierneho mora, došlo 1. októbra k mimoriadnej situácii. Niektoré podrobnosti o tom, čo sa stalo, uviedol vo svojom telegramovom kanáli guvernér mesta Michail Razvožaev.  

Americký film Southern Comfort, alebo likvidácia amerických vojakov Louisiane, ktorá nenudí a celkom pobaví

0 icon

Slovensko, 2.október 2022 (AM) – Dnes by som rád predstavil americký film Souther Comfort (1981), ktorý mám ozaj rád a ktorý má prednostné miesto v mojej zbierke filmov. K tomuto filmu sa z času na čas rád vraciam, aj keď môže dnes niekomu kamera tohto filmu pripadať trochu pomalá a scenár príliš…

Šojguova prefíkanosť odpísala americké raketomety HIMARS

0 icon

Rusko, 2.október 2022 (AM) – Rozpory medzi Kyjevom a Washingtonom sú čoraz silnejšie. Velenie NATO rozhodne odmieta dodať kyjevskému režimu diaľkové delá ATACMS. Ide o húfnice, ktoré by mohli umožniť Ozbrojeným silám Ukrajiny zasiahnuť takmer celé územie Belgorodskej, Rostovskej a dokonca aj Voronežskej oblasti. Reakcia NATO na vydieranie Kyjeva je dôkazom, že…

Andrej Fursov: Starý svet už neexistuje. Kam ľudstvo vykročí z bodu maximálnej voľby

0 icon

Slovensko, 2.október 2022 (AM) – Súčasná situácia je charakteristická tým, že keďže sa nenachádzame len v bode rozvetvenia, ale v bode mnohorozvetvenia, je tu veľmi ťažké predpovedať. Čo je mnorozvetvenie? Keď existuje možnosť implementácie niekoľkých možností naraz. A v tomto prípade na mnohom záleží – nie je to náhoda – v…

„Kornet“ sa naučil prerážať aktívnu ochranu tankov

0 icon

Rusko, 2.október 2022 (AM) – Pre ruský protitankový raketový komplex (PTRK) „Kornet“ sa spracúva algoritmus „dvojakého odpalu“, ktorý mu umožní oklamať systémy aktívnej ochrany tankov a ďalšej obrnenej techniky, tvrdí riaditeľ klastru výzbroje spoločnosti Rostech Bekchan Ozdojev.   [caption id="attachment_29659" align="alignnone"

Vášeň v Tebe

Čo môžete urobiť pre mozog vašich detí? Povedzte im o troch návykoch pri učení

0 icon

„,Nemusím si robiť poznámky na hodine, pretože to všetko mám v knihe. Na písomku sa naučím deň vopred,“ aj takto argumentujú žiaci v súvislosti s učením. Niektorí vysokoškoláci môžu ešte dodať: „Nemusím ísť na prednášku, pretože si ju môžem pozrieť cez sociálne siete, alebo si nahrávku prednášky pozriem neskôr.“ Každý…

5 typov pre zdravé manželstvo

0 icon

Cvičenie a zdravá strava prospieva vášmu telu. Vzdelávanie a čítanie prospieva vašej mysli. Modlitba či meditácia prospieva vašej duši. A čo prospieva vášmu manželstvu? Prinášame vám 5 typov, ako posilniť vaše manželstvo. Spoznajte najprv samú seba Dajte si záležať na sebapoznávaní. Mnoho ľudí totiž vstupuje do vzťahov be

Modelka prišla na mólo takmer nahá. A potom sa to začalo ... šaty na mieru a na počkanie

0 icon

Počas finále show Coperni, ktorá uzatvárala Paris Fashion Week, kráčala modelka Bella Hadid do stredu móla. Mala na sebe len nohavičky a držala si prsia. Zrazu sa stalo niečo, čo mnohých určite prekvapilo... Šaty modelky vznikli priamo pred očami divákov K modelke Belle Hadid pristúpili dvaja muži, ktorí začali na ňu sprejovať…

Vajíčka by mali byť klasifikované ako superpotravina. Prinášame 5 dôvodov

0 icon

O vajíčkach sa už toho veľa napísalo. Nielen o ich prospechu pre naše zdravie, ale aj o ich škodlivosti v súvislosti so zvyšovaním cholesterolu. My vám prinášame 5 benefitov pre vaše zdravie. Vajcia sú totiž jednou z mála potravín, ktoré by mali byť klasifikované ako „superpotraviny“, informuje

Vitajte na portáli VÁŠEŇ V TEBE

0 icon

Vitajte na novom webovom portáli VÁŠEŇ v TEBE, ktorý je venovaný najmä ženám. Ale aj muži tu určite nájdu dosť informácií, ktoré ich upútajú a zároveň nahliadnu do (pre nich niekedy) tajomného sveta žien. Cez články zamerané na manželstvo, deti, krásu, životný štýl, rodinu a priateľov i celebrity chceme vo vás prebudiť vášeň, ktorá…

FOTO DŇA

Na snímke dobový kostýmový sprievod cez Staré mesto Bratislavy pri príležitosti rekonštrukcie historického boja Bitka o Bratislavu - Prešporok 1620. V Bratislave 1. októbra 2022

Autor: TASR-Martin Baumann

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali