Oba tímy mali nedávnu vzájomnú skúsenosť z hlavnej fázy turnaja, keď si body podelili pri remíze 22:22. Tentoraz lepšie začali chorvátski hádzanári, ktorí si v prvom polčase vypracovali trojgólový náskok. Kľúčovým pre obrat bol príchod Gonzala Péreza de Vargasa do španielskej bránky. Tréner národného tímu krajiny z Pyrenejského polostrova vyzdvihol taktický výkon svojich zverencov. “Vo finále sme podali perfektný výkon. Dnes je skvelý a významný deň pre španielsky šport i celú krajinu. Som nesmierne spokojný s naším účinkovaním. Bolo správne, že sme sa sústredili vždy len na nasledujúci zápas. Obzvlášť, keď musíte odohrať toľko náročných duelov. Toto nám vyšlo dokonale, a preto máme teraz na krku zlaté medaily,” poznamenal Jordi Ribera, ktorého hráči sa vďaka zisku titulu kvalifikovali aj na tohtoročné olympijské hry v Tokiu.
Chorvátsko je smoliarom ME. Už tretíkrát sa predstavilo v rozhodujúcom súboji a vždy z neho odchádzalo zo sklonenými hlavami. Finálové prekliatie nezlomilo ani v štokholmskej Tele2 Arene pred takmer 18-tisícovou kulisou, kde sa zverenci trénerského mága Lina Červara dostali z 12:16 na 19:18, ale záver nezvládli a po rokoch 2008 a 2010 si odniesli opäť len striebro. “Bolo to náročné a vyrovnané až do konca. Španielom sa však podarilo streliť góly v kľúčových momentoch, nám nie. Obe družstvá vynikali v defenzíve. Je to ťažké a smutné, ale musíme byť spokojní aj s 2. miestom. Môžeme byť na seba hrdí a zároveň musíme zamerať svoju pozornosť už na nasledujúce turnaje,” uviedla chorvátska ľavá spojka Marko Mamič, ktorého doplnil kouč Lino Červar: “Vedel som, že to bude veľmi náročné až do poslednej minúty. Španielsko vyhralo, ale ja nemám čo vyčítať môjmu tímu, ktorý musel hrať bez Luku Cindriča. Nemali sme k dispozícii už ďalšie spojky, a tak sme mali problémy proti španielskej zatiahnutej obrane 0-6. S druhým miestom i vystúpením na celom turnaji musíme byť spokojní.”
Do All-Star tímu XIV. európskeho šampionátu, ktorý sa prvýkrát uskutočnil až v troch krajinách (Nórsko, Švédsko a Rakúsko), sa dostali dvaja Španieli – brankár Gonzalo Pérez de Vargas a pravá spojka Jorge Maqueda, ktorých doplnili ľavý krídelník Magnus Jöndal z Nórska, jeho krajan Sander Sagosen na ľavej spojkre, chorvátska stredná spojka Igor Karačič, Maďar Bence Bánhidi na poste pivota a pravý krídelník Blaž Janc zo Slovinska. Sagosen figuroval v najlepšej sedmičke aj pred dvoma rokmi v Chorvátsku i pred štyrmi v Poľsku. Nórska hviezda navyše ovládla poradie kanonierov. Sagosen bol najlepším strelcom so 65 gólmi (z toho 14 z pok. hodov), čím utvoril nový rekord šampionátu. Najlepším “obranárom” bol Nemec Hendrik Pekeler. Chorvátskeho kapitána Domagoja Duvnjaka vyhlásili za najužitočnejšieho hráča ME 2020. Veľkým sklamaním z hľadiska umiestnenia sa skončil turnaj pre dvoch veľkých favoritov – svetového šampióna Dánsko klasifikovali až na 13. a Francúzsko hneď za ním na 14. pozícii.
All-Star tím: Gonzalo Pérez de Vargas (Šp./brankár) – Magnus Jöndal (Nór./ľavé krídlo), Sander Sagosen (Nór./ľavá spojka), Igor Karačič (Chor./stredná spojka), Bence Bánhidi (Maď./pivot), Jorge Maqueda (Šp./pravá spojka), Blaž Janc (Slovin./pravé krídlo)
Najlepší strelec: Sander Sagosen (Nór.) – 65/14 gólov
Najlepší defenzívny hráč: Hendrik Pekeler (Nem.)
Najužitočnejší hráč: Domagoj Duvnjak (Chor.)
Konečné poradie ME 2020 v hádzanej mužov: 1. Španielsko, 2. Chorvátsko, 3. Nórsko, 4. Slovinsko, 5. Nemecko, 6. Portugalsko, 7. Švédsko, 8. Rakúsko, 9. Maďarsko, 10. Bielorusko, 11. Island, 12. Česko, 13. Dánsko, 14. Francúzsko, 15. Severné Macedónsko, 16. Švajčiarsko, 17. Holandsko, 18. Čierna Hora, 19. Ukrajina, 20. Srbsko, 21. Poľsko, 22. Rusko, 23. Bosna a Hercegovina, 24. Lotyšsko