V porovnaní s rokom 2016 ide o nárast o 4,87 %. Najvyššie výdavky mávajú naďalej USA (3,57 % HDP), ale správa však zároveň dodáva, že európski spojenci a Kanada pomohli “viac vykompenzovať rovnováhu”, čiže do rozpočtu pridali viac.
Ide až o 26 členských krajín NATO, ktoré zvýšili výdavky na obranu, ale čo sa týka hranice 2 % HDP, v minulom roku ju znova splnilo len tie isté krajiny ako predtým: okrem USA (3,57% HDP) aj Grécko (2,36% HDP), Veľká Británia (2,12% HDP) a Estónsko (2,08% HDP).
Chýba tam teda Poľsko, ale ako uvádza The Washington Post, Poľsko dosiahlo tesných 1,99 % HDP, pretože jeho ekonomika rástla rýchlejšie, než sa očakávalo, a jeho obranné výdavky boli naplánované už predtým. Čo sa však týka predpovedí v tomto roku, k uvedeným krajinám s výdavkami nad 2 % HDP by sa mali pripojiť už aj Litva, Lotyšsko a Rumunsko.
Rumunsko oproti minulému roku zvýšilo svoje výdavky o vyše tretinu. Významné skoky tiež zaznamenali Bulharsko, Lotyšsko, Litva, Španielsko a Luxembursko.
Vedúci predstavitelia krajín, ktoré nespĺňajú cieľ 2 % HDP, argumentujú, že surové čísla nedokážu úplne zachytiť obranné záväzky. Efektívne výdavky a ochota prispieť vojakmi do misií NATO sú tiež dôležitým opatrením. To tvrdí aj Nemecko, ktoré síce zaostáva s výdavkami na obranu, ale ich rozsiahle záväzky v oblasti rozvojovej pomoci prispievajú ku globálnej bezpečnosti.
Ak si to premietneme na čísla, hoci aj nesplnenie 2 % HDP prináša veľké sumy. Veľká Británia vynaložila cca 55,2 miliárd dolárov, Nemecko 45,4 miliárd dolárov a Francúzsko 45,9 miliardy dolárov. Samozrejme vedú USA so svojimi 685,9 miliardami dolárov.
Idnes.cz sa tiež pozrel na svoju krajinu. Česká republika sa v rebríčku nachádza až na piatej pozícii od konca (pred Slovinskom, Španielskom, Belgickom a Luxemburskom s najmenšími výdavkami na obranu), a to aj napriek preukázateľnému zvýšeniu výdavkov na obranu. Došlo tu k podobnému prípadu ako s Poľskom, že v roku 2016 sa kvôli ekonomickému rastu paradoxne české výdavky na obranu prepadli na 0,96 % HDP, a v minulom roku došlo k nárastu na 1,05 %. Do roku 2020 chce Česko dosiahnuť 1,4 % HDP a v roku 2024 požadované 2 % HDP.