Stavba v hodnote 50 miliónov dolárov má pomôcť rozvoju čínskeho vesmírneho programu a naplniť smelé sny Pekingu o misii na Mesiac. Rádioteleskop bol uvedený do prevádzky tento rok v marci. V súlade s dohodou, ktorú uzavreli čínsky vodca Si Ťin-pchingom s vtedajšou argentínskou prezidentkou Cristinou Fernández de Kirchnerovou. Čína ho bude využívať po dobu 50 rokov. Dohodu ratifikoval argentínsky parlament vo februári 2015.
Stalo sa tak v čase, keď Argentína zúfalo potrebovala peniaze, keď nedokázala splatiť úvery vo výške 100 miliárd dolárov a zbankrotovala. V okamih, kedy Čína “podala záchrannú ruku”, začali tajné rokovania, ktoré priviedli satelit a vesmírne kontrolné stanovisko sem do Patagónie, píše The New York Times.
“Izolovaná základňa je jedným z najnápadnejších symbolov dlhodobej snahy Pekingu transformovať Latinskú Ameriku a ovplyvňovať jej budúcnosť v priebehu nasledujúcich generácií, často spôsobom, ktorý priamo podkopáva americkú politickú, hospodársku a strategickú moc v regióne,” vysvetľuje denník.
V roku 2015 Čína predbehla Spojené štáty ako najväčšieho obchodného partnera krajín Južnej Ameriky a Karibiku. Vlani objem obchodu dosiahol 244 miliárd dolárov, čo je dvakrát toľko ako pred desiatimi rokmi.
Frank Rose, člen Obamovej administratívy zodpovedný za kontrolu zbrojenia, denníku The New York Times o čínskych aktivitách povedal: “Rozvíja tieto objekty, aby znížili americké vojenské výhody, ktoré z väčšej časti čerpáme z vesmíru.”
Ako píše denník, experti sa obávajú, že čínska vesmírna infraštruktúra v Patagónii zvýši schopnosti Pekingu zhromažďovať spravodajské informácie.