Židia sú podľa izraelských odborníkov obviňovaní, že sa pomocou krízy zapríčinenej koronavírusom, snažia ovládnuť svetovú ekonomiku a že vytvorili pandémiu koronavírusu, aby zbohatli na predávaní vakcíny.
Izraleskí odborníci na sledovanie antisemitizmu v Tel Avive uviedli, že minulý rok narástli útoky voči Židom o 18 %, nárast útokov proti Židom sa ešte zvýrazní. Antisemitizmus silnie v radoch pravicových európskych politikov, ultrakonzervatívnych amerických pastorov, antisionistických intelektuálov, moslimov, iránskych štátnych orgánov. Sedem Židov bolo v roku 2019 zavraždených pri viac ako 450 útokoch proti synagógam a izraelským komunitným centrám vo svete.
K najbrutálnejším útokom voči židovskej komunite došlo minulý rok dňa 10. 10. 2019 v nemeckom meste Halle. V roku 2019 dosiahlo Nemecko v priemere 5 antisemitských útokov denne. Židia sa v Európskej únii necítia bezpečne, štyria z desiatich európskych Židov mladších ako 60 rokov už uvažovali o emigrácii z dôvodu nárastu antisemitizmu. Osem z desiatich Židov sa domnieva že antisemitizmus je v ich krajinách obrovským problémom.
Moshe Kantor, prezident Európskeho židovského kongresu uviedol, že Židia sú obviňovaní z toho, že zo šírenia koronavírusu profitujú. Moshe Kantor sa obáva, že podobne ako v stredoveku aj dnes sa začalo s verejnými útokmi na Židov, ktorí sú obviňovaní zo šírenia chorôb, kontroly ekonomík či vraždenia detí. Izraelskí odborníci na antisemitizmus a holokaust tvrdia, že sa vo svete opäť hlási o slovo starobylá forma antisemitizmu. Vyhlásenie Moshe Kantora súvisí s uctením si dňa holokaustu.
Brusel promptne zareagoval, v Európskom parlamente začali zasadať odborníci, ktorí prijali novú pracovnú definíciu antisemitizmu v podobe ako to načrtli izraelskí odborníci z Centra výskumu holokaustu. V Európskej únii sa prijal aj Kódex správania sa v súvislosti s nenávistnými prejavmi na webe.
Americká FBI neberie slová izraelských odborníkov na ľahkú váhu a vystríha v zhoršujúcej sa situácii v USA pred prípadnými útokmi pravicových extrémistov.