Vo svojom vyhlásení Iránske revolučné gardy potvrdili, že 15. apríla došlo v Perzskom zálive k incidentu s americkými vojnovými loďami. Avšak, trvajú na tom, že sa stal inak, ako ho popisujú Američania.
Podľa nich to bola americká strana, ktorá je zodpovedná za provokačné a nebezpečné manévre. Americkú verziu gardy označili za bájku v hollywoodskom štýle.
“Odporúčame Američanom, aby dodržiavali medzinárodné normy a námorné protokoly v Perzskom a Ománskom zálive a zdržali sa akýchkoľvek avantúr a falošných správ. Námorné sily Iránskych revolučných gárd a iránske ozbrojené sily považujú za červenú líniu akcie cudzích síl v regióne, ktoré ohrozujú národnú bezpečnosť a za akúkoľvek chybu príde rozhodná odpoveď,” stojí vo vyhlásení Iránskych revolučných gárd.
Okrem toho gardy poukázali aj na nebezpečné a neprofesionálne akcie amerického námorníctva v dňoch 6. a 7. apríla, keď americké lode zachytili iránske lode. Po tomto incidente sa v Teheráne rozhodli posilniť hliadkovanie Perzského zálivu.
Predtým Centrálne veliteľstvo amerického námorníctva oznámilo, že motorové člny Iránskych revolučných gárd vykonali v Perzskom zálive nebezpečné manévre v blízkosti amerických vojnových lodí. K jednej z amerických lodí sa údajne dostali do vzdialenosti 45 metrov a k ďalšej dokonca 10 metrov. Asi za hodinu posádka iránskych člnov odpovedala na rádiové výzvy amerických lodí a odplávala.
Po tejto správe iránsky minister obrany Amir Hatami oznámil, že americká prítomnosť v Perzskom zálive podkopáva regionálnu bezpečnosť.
Napäté vzťahy
Vzťahy medzi Iránom a Spojenými štátmi sa dramaticky zhoršili po nástupe Donalda Trumpa do úradu amerického prezidenta v roku 2017.
Trump vypovedal dohodu s Teheránom, ktorá obmedzovala iránsky jadrový program výmenou za uvoľnenie sankčného režimu a uvalil na islamskú republiku tvrdé sankcie, ktoré sa predovšetkým dotkli exportu ropy.
Od tej doby sa v Perzskom zálive uskutočnilo niekoľko incidentov vrátane zostrelenia amerického dronu, bombových útokov na komerčné tankery a útoku na ropné zariadenia v Saudskej Arábii, z ktorých Washington obvinil Irán.
Okrem zostrelenia dronu, ktorý sa podľa Teheránu dostal do iránskeho vzdušného priestoru, Irán svoju zodpovednosť odmieta.
K dramatickej eskalácii došlo na začiatku tohto roka, keď Spojené štáty pri letisku v Bagdade zabili veliteľa iránskych elitných síl Kuds Kásema Solejmáního. V reakcii na to Irán vykonal raketový útok na americké základne v Iraku.