Francúzska stratégia v oblasti jadrovej energie – kedysi jej pýcha a radosť – čelí túto zimu veľkým problémom

❚❚

Bratislava 6. októbra 2022 (HSP/Cnbc/Foto:TASR/AP-Ian Langsdon,Pixabay)

 

Podľa energetických analytikov čaká Francúzsko nepokojná zima, pretože hlboko zakorenené problémy s jeho energetickou stratégiou, ktorá je zameraná na jadrovú energiu, vyvolávajú vážne otázky o jeho pripravenosti na zimné mesiace, píše o tom agentúra CNBC

Emmanuel Macron
Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron

Francúzsko vyrába približne 70 % elektrickej energie z jadrovej flotily 56 reaktorov, ktoré prevádzkuje štátna spoločnosť EDF.

.

Vďaka tomu je Francúzsko po USA domovom najväčšej flotily reaktorov na svete a Paríž je menej ako jeho susedia vystavený dramatickému zníženiu dodávok ruského plynu.

Viac ako polovica jadrových reaktorov spoločnosti EDF však bola v posledných mesiacoch odstavená pre problémy s koróziou, údržbou a technickými problémami, čiastočne aj vďaka extrémnym horúčavám a oneskoreniam pri opravách v dôsledku pandémie Covid. Výsledkom týchto odstávok je, že výroba elektrickej energie vo Francúzsku klesla na takmer 30-ročné minimum práve v čase, keď Európska únia čelí najhoršej energetickej kríze za posledné desaťročia.

.

“Vzťah Francúzska a jadrovej energetiky považujem za veľmi zaujímavý, pretože vám jednoducho bez obalu ukazuje všetky klady a zápory jadrovej energetiky,” povedal telefonicky pre CNBC Norbert Ruecker, vedúci ekonomického výskumu a výskumu novej generácie v spoločnosti Julius Baer.

“Áno, je to nízkouhlíkové, ale nie je to ekonomické. Na to, aby sa to podarilo, musíte znárodniť spoločnosť EDF. Áno, ponúka základnú záťaž, ale počkajte chvíľu, keď sa celá elektráreň vypne na týždne a mesiace, keďže prísľub základnej záťaže v skutočnosti neexistuje,” povedal Ruecker.

Francúzska ministerka energetiky Agnes Pannier-Runacherová minulý mesiac uviedla, že spoločnosť EDF je odhodlaná túto zimu opätovne spustiť všetky svoje jadrové reaktory, uviedla agentúra Reuters, pričom odstavené reaktory sa budú otvárať každý týždeň od októbra.

Prevádzkovateľ francúzskej rozvodnej siete RTE medzitým údajne uviedol, že túto zimu nehrozí úplný výpadok elektrickej energie, ale nie je možné vylúčiť určité výpadky v čase najväčšieho dopytu.

“Väčšina jadrových elektrární by mala byť opäť v prevádzke pred zimou, teda v podstate do novembra alebo decembra. Takže ak dôverujete prevádzkovateľovi francúzskej rozvodnej siete, všetko bude v poriadku,” povedal Ruecker.

.

“Mal by tu byť určitý konzervativizmus, pokiaľ ide o to, či Francúzsko dokáže tieto reaktory uviesť späť načas, ale nemali by sme byť príliš pesimistickí. Doterajšie výsledky ukazujú, že v poslednom čase sa viac-menej plnia načas.”

 

“Nepokojná zima”?

Ceny elektrickej energie vo Francúzsku sa toto leto vyšplhali na sériu historických maxím a koncom augusta dosiahli alarmujúcu úroveň približne 1 100 eur (1 073 USD) za megawatthodinu. Analytici sa obávajú, že krajina bude mať v nasledujúcich mesiacoch problémy s výrobou dostatočného množstva jadrovej energie na pokrytie svojich vlastných potrieb aj potrieb svojich susedov.

Francúzsko nielenže tento rok stratilo pozíciu najväčšieho vývozcu elektrickej energie v Európe, ale čo je pozoruhodné, v skutočnosti viac energie doviezlo, ako vyviezlo.

Z údajov energetických analytikov zo spoločnosti EnAppSys, ktoré boli zverejnené v júli, vyplynulo, že Švédsko sa v prvých šiestich mesiacoch roku 2022 dostalo na prvé miesto najväčšieho čistého vývozcu elektrickej energie v Európe. Dlhotrvajúce odstávky francúzskej jadrovej flotily spôsobili, že vývoz krajiny sa v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka znížil o polovicu, a analytici spoločnosti EnAppSys varovali, že situácia “v dohľadnom čase nevykazuje žiadne známky zlepšenia”.

.

Francúzsko dovážalo drahú elektrickú energiu z Veľkej Británie, Nemecka, Španielska a iných krajín, aby ju kompenzovalo.

“Vďaka trhu, vďaka elektrickým vedeniam, ktoré máme, Európa toto leto zachránila Francúzsko pred veľkým výpadkom elektriny,” povedal Ruecker zo spoločnosti Julius Baer.”Boli to Spojené kráľovstvo, Nemecko, Španielsko a do istej miery aj Švajčiarsko, ktoré zasiahli. Takže pre mňa uplynulý mesiac naozaj len odkryl niektoré politické reči, ktoré neboli vždy objektívne,” dodal s odkazom na reči o jadrovej energii ako klimatickom riešení medzi politikmi.

elektrina
Ilustračné foto

V snahe ochrániť domácnosti a podniky v nasledujúcich mesiacoch vláda prezidenta Emmanuela Macrona minulý mesiac oznámila, že plánuje obmedziť zvýšenie cien elektriny a plynu na budúci rok na 15 %.

Predstavuje to výrazný skok oproti tomuto roku, keď boli pridané náklady na elektrinu pre domácnosti a malé podniky obmedzené na 4 % a na plyn na 0 %.

Mujtaba Rahman, výkonný riaditeľ pre Európu v poradenskej spoločnosti Eurasia Group zaoberajúcej sa politickými rizikami, uviedol, že rozšírené dotácie – najštedrejšie v EÚ – pravdepodobne prispejú k ťažkostiam francúzskej vlády, ktorá musí čeliť fiškálnym a rozpočtovým bojom.

“Veľa bude závisieť od dvoch faktorov,” uviedol Rahman vo výskumnej správe. “Po prvé, od úspechu vládneho úsporného programu v oblasti energetiky (ktorý bude dobrovoľný pre domácnosti a povinný pre verejné orgány a priemysel). Po druhé, počasie. Po veľmi suchom a horúcom lete príde krutá zima, ktorá preverí dodávky energie v krajine na hranici možností.”

“Zatiaľ si ponechávame náš základný scenár 65 %, že Macron rozpustí Národné zhromaždenie do polovice budúceho roka, ale len v prípade, že bude presvedčený, že jeho centristická aliancia má veľkú šancu obnoviť svoju väčšinu, hoci pod tlakom na pokles, ak Francúzsko postihne studená a problematická zima,” povedal Rahman.

“Zima nespokojnosti nie je dobrou prípravou na voľby.”

 

Čo to znamená pre Európu?

Chudobná výroba elektrickej energie vo Francúzsku obnovila kritiku jeho energetickej stratégie, ktorá je zameraná na jadrovú energiu, v čase, keď sa mnoho iných krajín v Európe obracia k atómovej energii ako náhrade za nedostatok ruského plynu.

.

Nemecko, ktoré pôvodne plánovalo odstaviť svoje tri zostávajúce reaktory do konca roka, sa rozhodlo odložiť ukončenie jadrovej energetiky, aby túto zimu podporilo dodávky energie. Spojené kráľovstvo sa medzitým snaží zvýšiť výrobu jadrovej energie a EÚ zaradila jadrovú energiu na svoj zoznam “zelených” investícií.

“Je dôležité povedať, že ak má Francúzsko problém s jadrovou energiou, Európa má problém aj s elektrickou energiou,” povedal telefonicky pre CNBC Alexandre Danthine, hlavný spolupracovník pre francúzsky trh s elektrickou energiou v spoločnosti Aurora Energy Research.

“Vo všeobecnosti sú veľkým vývozcom, ale v zime potrebujú energiu zo susedných krajín, aby uspokojili dopyt – bez ohľadu na situáciu,” povedal Danthine.

Ako poznamenal Rahman z Eurasia Group, Macron minulý mesiac vo Francúzsku nahnevane reagoval na náznaky, vrátane odchádzajúceho šéfa EDF Jeana-Bernarda Levyho, že za krízu je čiastočne zodpovedný jeho “stop-štart prístup” k jadrovej energii v posledných piatich rokoch.

Vo februári Macron oznámil, čo sa všeobecne považovalo za obrat v politike, svoj zámer, aby Francúzsko v nasledujúcich desaťročiach postavilo najmenej šesť nových jadrových reaktorov s možnosťou výstavby ďalších ôsmich. Na začiatku svojho predsedníctva sa Macron zaviazal znížiť podiel jadrovej energie v energetickom mixe krajiny.

.

Tento obrat kontroverzne postavil atómovú energiu do centra úsilia Francúzska dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do polovice storočia.

Obhajcovia jadrovej energie tvrdia, že má potenciál zohrávať významnú úlohu pri výrobe elektrickej energie a zároveň znižovať emisie uhlíka a znižovať závislosť od fosílnych palív.

Kritici tohto zdroja energie však tvrdia, že jadrová energia je drahým odvedením pozornosti od rýchlejších, lacnejších a čistejších alternatív. Skupiny environmentálnych kampaní naopak tvrdia, že pri plánovanom prechode na obnoviteľné zdroje energie by sa mali uprednostniť technológie, ako sú veterná a solárna energia.

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Odporúčame

.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:58

Talianska premiérka Giorgia Meloniová pricestovala v sobotu do Pekingu na svoju prvú návštevu Číny od nástupu do úradu v októbri 2022.

12:51

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) v sobotu uviedla, že zmarila sériu plánovaných útokov ozbrojencov v Dagestane. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním na ruské médiá.

12:42

Líder nemeckej konzervatívnej opozície vidí potenciál získať podporu “35 percent alebo viac” voličov v budúcoročných parlamentných voľbách. Šéf Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Friedrich Merz v rozhovore pre denník Welt am Sonntag povedal, že jedným z cieľov je “stať sa zďaleka najsilnejším poslaneckým klubom. Ak to bude možné, mali by sme potrebovať (na zostavenie vlády) iba jedného koaličného partnera.”

12:42

Podiel tovarov v akcii v ponuke obchodov v Česku prestal v 2. štvrťroku po mnohých rokoch rásť. Česi pritom zľavy vyhľadávajú. Uviedol to analytik z výskumnej agentúry NielsenIQ Karel Týra.

12:26

Ekonomika KĽDR zaznamenala v minulom roku výrazný rast, pričom k rastu sa vrátila po predchádzajúcich troch rokoch poklesu. K zotaveniu hospodárstva prispelo najmä oživenie obchodu s Čínou po skončení protipandemických opatrení.

12:19

V sobotu bude vo Francúzsku v prevádzke väčšina vysokorýchlostných vlakov na troch dôležitých trasách, ktoré v piatok zasiahli podpaľačské útoky. Výpadky postihli aj pasažierov spoločnosti Eurostar.

12:18

Globálnych milovníkov kávy, ktorí dúfali, že cena ich obľúbeného nápoja čoskoro prestane rásť, čaká nepríjemný budíček: bude ešte horšie. Uviedla to agentúra Bloomberg, od ktorej správu prevzala TASR.

12:08

Izraelská armáda v sobotu nariadila evakuáciu husto zaľudnenej oblasti pri meste Chán Júnis, keďže tam plánuje podniknúť operáciu proti militantom hnutia Hamas. Oblasť, ktorej sa nariadenie týka, je súčasťou humanitárnej zóny, ktorá bola vytvorená na udržanie civilného obyvateľstva mimo oblastí bojov.

12:07

Treba sa pripraviť na to, že Ukrajina sa nestane členským štátom Európskej únie, ale ani členom NATO, pretože k tomu chýba dostatok finančných zdrojov. Ukrajina sa vráti do úlohy nárazníkového štátu, povedal v sobotu na 33. letnej univerzite Maďarov v rumunskom Baile Tušnade predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

12:06

Štvordňový pracovný týždeň by pre zamestnávateľov bol problémom, pretože by prehĺbil súčasný nedostatok pracovnej sily. Kratší pracovný čas by sa podľa nich mal riešiť formou kolektívneho vyjednávania. Odborári naopak v znížení počtu pracovných hodín vidia riešenie nedostatku pracovníkov. Vyplýva to z reakcií zamestnávateľských organizácií a komôr, ako aj odborárov, ktorých TASR oslovila.

12:06

Spotreba energie bola v minulom roku na rekordne najvyššej úrovni, v porovnaní s predchádzajúcim rokom celosvetovo vzrástla o dve percentá. Historicky najvyššiu úroveň dosiahli aj obnoviteľné zdroje energie (OZE), ktoré medziročne rástli o 13 %. Nárast v prípade OZE bol takmer výlučne spôsobený využívaním veternej a slnečnej energie, informovala poradenská spoločnosť KPMG Slovensko.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










.
.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke turista na mobile pri Vodopádoch Studeného potoka vo Vysokých Tatrách

Autor: TASR-Veronika Mihaliková

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Miroslav Iliaš

Viktor Pondělík

Artem Klymenko

Erik Majercak

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali