Podobný predpoklad urobil aj poradca riaditeľa pre vedeckú prácu Centrálneho vedecko-výskumného inštitútu epidemiológie Rospotrebnadzoru Viktor Malejev. Podčiarkol, že ani po znížení počtu nakazených karanténu hneď nezrušia. Vysvetlil však, že ak sa situácia bude vyvíjať priaznivo, kulminačný bod pandémia koronavírusu v Rusku môže dosiahnuť už v máji a potom by sa zmiernenie bezpečnostných opatrení dalo očakávať v júni – v júli.
Podčiarkol, že to, kedy COVID-19 dosiahne kulminačný bod, v mnohom závisí od toho, ako obyvatelia Ruska budú dodržiavať režim izolácie. Predpokladá, že najvyšší počet nakazených bude začiatkom mája a potom infekcia začne postupne ustupovať. „Aby sme sa vyhli opakovanému vypuknutiu infekcie, karanténu, režim izolácie nemôžeme zrušiť zo dňa na deň, ale treba to robiť postupne, s rozumom, v závislosti od toho, nakoľko priaznivo sa bude vyvíjať situácia. Ďalším plusom môže byť to, že v tom čase väčšina obyvateľov Ruska prekoná toto ochorenie aj bez toho, aby mala symptómy infekcie, a niektorí získajú imunitu voči koronavírusu,“ vysvetlil Viktor Malejev v relácii spravodajskej televíznej stanice Rusko 24.
Poznamenal, že ak sa šírenie epidémie koronavírusu v Rusku bude vyvíjať podľa negatívneho scenára, karanténu predĺžia asi do 1. júna. Ruské médiá pripomenuli, že, podľa údajov Rospotrebnadzoru, v súčasnosti v krajine evidujú takmer 52 763 nakazených osôb, ochoreniu podľahlo 456 pacientov a 3 873 ľudí sa uzdravilo. Na koronavírus otestovali už 2,14 milióna obyvateľov Ruska.
Eugen Rusnák