Vedci preskúmali vzorky rôznych mutácií koronavírusu od 11 náhodných pacientov z Chang–čou a zistili, ako rýchlo prenikajú rôzne kmene do buniek ľudského organizmu a ničia ich.
Ukázalo sa, že najagresívnejšie mutácie boli rovnaké ako v Taliansku a Španielsku, menej agresívne ako väčšinou v USA, oi. v štáte Washington.
Denník The New York Times medzitým s odvolaním sa na genetika z Lekárskej fakulty v New Yorku Harma van Bakela oznámil, že väčšina prípadov nakazenia koronavírusom v New Yorku, ktorý sa stal epicentrom infekcie v Spojených štátoch, pochádzala práve z Európy. Ku zhodným záverom dospela skupina z Grossmanovej zdravotníckej školy pri Newyorskej univerzite.
Autori štúdie z Univerzity Če–ťiang tvrdia, že dokázali ako prví, že mutácia koronavírusu môže priviesť k zmene patogenézy choroby. Trebárs tie najagresívnejšie kmene pôvodcu covid–19 môžu dosahovať 270krát väčšie vírusové zaťaženie než najslabšie kmene.
Vedci tiež varujú, že slabší mutácie koronavírusu neznamenajú zníženie rizika letálneho konca nimi vyvolávanej choroby pre všetky skupiny ľudí. Trebárs dvaja pacienti z Če–ťiangu vo veku asi 30 a 50 rokov sa nakazili vírusom so slabými mutáciami, ale choroba u nich prebiehala ťažkou formou. V konečnom dôsledku sa obaja uzdravili, staršieho pacienta však lekári museli umiestniť na ARO.