Pozemský solárny simulátor vedcov z Čínskej akadémii vied dosiahol teplotu do 100 miliónov stupňov Celzia, čím vysoko predčil aj jadro skutočného Slnka s približne 15 miliónmi stupňami Celzia.
Inštitút plazmovej fyziky totiž testuje “umelé slnko”, známe ako Experimentálne pokročilý supravodivý Tokamak (EAST), ktoré bolo navrhnuté tak, aby simulovalo spôsob, akým centrálna hviezda v našej Slnečnej sústave generuje svoju kolosálnu energiu.
EAST je veľké zariadenie umiestnené v kruhovom boxe na vedeckom ostrove vo východočínskej provincii Anhui, využívajúce jadrovú syntézu na vytvorenie obrovského tepla.
Nie je to však lacná záležitosť, veď až 15-tisíc dolárov denne treba aspoň na to, aby sa celý mechanizmus zapol.
Hustota plazmy bola optimalizovaná účinnou integráciou a synergiou štyroch druhov energie: nižším zahrievaním hybridných vĺn, ohrevom elektrónov cyklotrónovými vlnami, iónovým cyklotrónovým rezonančným ohrevom a neutrónovým zahrievaním iónovým lúčom.
Injekcia elektrickej energie prekročila hranicu 10 MW, plazmová skladovaná energia sa zvýšila na 300 kJ a teplota elektrónov jadrovej plazmy sa zvýšila nad 100 miliónov stupňov Celzia.
Za prevádzkových podmienok, ako je dominantné vykurovanie rádiofrekvenčných vĺn, nižší krútiaci moment, vodný ochladzovač volfrámu, EAST dosiahlo plne neindukčný ustálený stav s vysokým zaťažením, vysokou hustotou a vysokým energetickým obmedzovaním.
EAST je prvý plne supravodivý tokamak s nekruhovým prierezom na svete, ktorý bol navrhnutý a vyrobený v Číne zameraný na kľúčové otázky vedy o aplikácii energie z jadrovej syntézy.
RT dodáva, že cieľom projektu EAST je pochopiť jadrovú syntézu a jedného dňa ju použiť ako alternatívny zdroj energie na Zemi. To by mohlo pripraviť cestu pre využitie čistej energie, keďže v súčasnosti jadrová energia tvorená prostredníctvom štiepenia zanecháva dlhotrvajúci toxický odpad.
“Umelé slnko” je jeden z viacerých veľkolepých čínskych nápadov, ako napríklad plán osvetlenia mestských ulíc v noci pomocou série umelých mesiacov, čo sú vlastne satelity, ktoré by Číňanom nahradili štandardné pouličné osvetlenie a ušetriť tak energiu.