Jedným z takýchto príkladov je aj súčasný predseda WHO, ktorý ako jediný v histórii tejto organizácie nemá lekárske vzdelanie. Tedros Adhanom Ghebreyesus je vo funkcii od roku 2017. Bakalárske vzdelanie v biológií ukončil na univerzite v Asmare. Od roku 2005 až do roku 2016 bol striedavo ministrom zdravotníctva a zahraničia v Etiópii za Komunistický oslobodzovací front. Má blízke napojenie na Clintonovu nadáciu a nadáciu Melindy a Billa Gatesa.
V máji 2017, tesne pred voľbami WHO, sa objavili informácie že v čase keď bol Ghebeyesus ministrom zdravotníctva mali sa utajiť tri epidémie cholery v Etiópii v rokoch 2006, 2009 a 2011. Ohniská boli nesprávne označené ako „akútna vodná hnačka“ (AWD), bez laboratórneho potvrdenia, v snahe zľahčiť závažnosť epidémie. Úradníci OSN následne uviedli, že ak by sa nákaza správne určila ako cholera, mohlo sa do Etiópie dostať viac pomoci a vakcín.
Jeho nadpráca v prospech Číny je miestami až komická, ako keď odmietol vstup Taiwanu do WHO, alebo protestoval proti zatváraniu hraníc pre Číňanov po vypuknutí pandémie koronavírusu, či akéhokoľvek spájania tohto vírusu s Čínou.
WHO v posledných rokoch začala odporúčať aj tradičnú čínsku medicínu, napriek pochybnostiam o jej účinnosti a odporu ochrancov zvierat. Práve na poverách založená čínska medicína sa pričinila o to, že množstvo živočíšnych druhov je na pokraji vyhynutia a niektoré už aj vyhynuli.
Najznámejšie zvieratá ktoré sú ohrozené pytliakmi sú nosorožce a slony. Lovené sú pre svoje rohy a kly. Prášok z nich má podľa ázijských povier zlepšovať potenciu. Nosorožec tuponosy a nosorožec sumatransky už kvôli tomu pred dvomi rokmi vyhynuli. Najviac ilegálne obchodovanými zvieratami sú ale malé šupinaté cicavce podobné mravčiarovi, pangolíni. Tie boli podľa vedcov aj medzihostiteľom pri vzniku nového koronavírusu, čo je aj oficiálnou verziou čínskej vlády o pôvode vírusu.
Ako sa štyri ázijské druhy pangolínov priblížili k vyhynutiu, pašeráci sa čoraz viac obracajú na africké druhy, aby zásobovali obchod v Ázii.
Šupiny z pangolina s údajne liečivými vlastnosťami kúpite po 80 dolárov za sto gramov. Majú liečiť artritídu, pomáhať pri laktácii, kŕčoch, finančných rituáloch(!), ďalej majú liečiť žalúdočnú nevoľnosť, epilepsiu, menštruačné bolesti, hojiť rany a ochraňovať ducha. Samozrejme, nič z toho neliečia, ide o nezmysly a povery, ktoré sa medzi aziatmi tradujú už storočia, bez toho, aby sa našla v krajine aspoň jedna vedecká autorita, ktorá by tieto hlúposti vyvrátila. Šupiny pangolína majú obdobné zloženie ako nechty, tvorí ich keratin. Až 70 percent čínskych respondentov však uviedlo, že verí, že konzumácia pangolína môže vyliečiť spomínané choroby, lebo to má korene v tradičnej čínskej kuchyni a medicíne.
Situáciu s pľundrovaním prírody v Nigérií opísal National Geographic v reportáži, kde sa nigérijský veterinár snaží za vlastne prostriedky tieto zvieratá určené na trh do Ázie od pašerákov kupovať a následne ich vypúšťa naspäť do prírody. (viac TU)
Ešte príšernejšia je situácia s tzv. čínskymi farmami na výrobu surovín pre čínsku tradičnú medicínu. Jedná sa napríklad o medvediu žlč ktorú získavajú z medveďov, ktoré sú umiestnené v klietkach, v ktorých sa nemôžu ani pohnúť a do žlčníka majú zavedený katéter.
Liečive účinky medvedej žlče sú podobné ako u šupín pangolína, či sloních klov, – teda žiadne. Napriek tomu Čínou skorumpovaný Ghebreyesus v mene WHO toto šarlatánstvo odporúča. Ghebreyesus je zároveň tragický predobraz toho, ako by svet vyzeral, ak by Čína mala rozhodujúce slovo v jeho riadení.
Pavol Novak