Americké média upozorňujú na to, že kvôli pandémii koronavírusu a ropnej kríze, ktorá nakoniec skončila novou dohodou OPEC, Vladimír Putin od 30. marca telefonoval so svojim kolegom Donaldom Trumpom až štyri razy, čo je svojrázny rekord – pre väčšinu amerických politikov, prirodzene, je to negatívny rekord… Títo politici a väčšina amerických médií a analytikov podozrievajú Kremeľ z toho, že využíva problémy spojené s koronavírusom a ropnou krízou, aby dosiahol normalizáciu vzťahov s Bielym domom. Pre určite americké kruhy by to znamenalo totálnu pohromu…
Informačná agentúra CNN v tejto súvislosti uvádza, že podobná situácia môže negatívne ovplyvniť celé Spojené štáty, ktorým prestanú dôverovať ich spojenci. Viceprezident pre výskum Carnegie fondu Andrew Weiss vyhlásil, že ruský a americký prezidenti začali sa rozprávať častejšie po tom, ako Rusko vyzvalo Spojené štáty, aby zjednotili svoje úsilie v boji proti pandémie koronavírusu.
„Je to časť dlhodobého plánu Putina, určeného na podkopávanie dôvery voči USA, ako dôležitému hráčovi v globálnom systému, určeného tiež na zničenie našich aliancií,“ zdôraznil Andrew Weiss a podotkol, že ruský prezident to údajne zariadi tak, že sa medzi Donaldom Trumpom a jeho skupinou pre národnú bezpečnosť zhoršia vzťahy. Cituje ho CNN.
Riaditeľ Kennanovho inštitútu Matt Royansky sa tiež domnieva, že Kremeľ využíva epidémiu koronavírusu na normalizáciu vzťahov s Bielym domom, ale podľa neho, „to však neznamená, že medzinárodná spolupráca v súvislosti s pandémiou je nesprávna“. Dodal tiež, že Washington môže „prijať Putinovu ponuku spolupráce, ale za amerických podmienok.“
Americký denník New York Times v súvislosti s katastrofálnou situáciou v krajine a šírením epidémie koronavírusu v USA obvinil Rusko a osobne Vladimíra Putina z „desaťročnej dezinformácie v zdravotníctve“, ktorá údajne „zasiala paniku v Spojených štátoch“… Čo je za tým? Žeby prejavy Putina masovo šírili americké média alebo americká verejnosť tak dôverovala Putinovi? A možno milióny Američanov ovládajú ruštinu a čítajú a pozerajú ruské média? Ako Moskva či Putin dokázali masovo informovať americkú verejnosť? Tento zázrak nevysvetľujú ani americké média, ani politici…
V Kremli všetky obvinenia zo sprisahania odmietajú a uvádzajú, že živšia komunikácia medzi Trumpom a Putinom je prospešná v danej situácii, keď pandémia koronavírusu ohrozuje celý svet. Moskva stále opakuje, že všetky krajiny sveta by mali spolupracovať, hlavne v období pandémie, ale nehľadať „nepriateľov a agresorov“ a zbytočne si robiť ďalšie problémy v týchto ťažkých časoch.
Eugen Rusnák