Autor článku, profesor Timothy Garton Ash, spolu so svojimi kolegami z Oxfordu a Stanforde pracuje na spôsobe, ako sa z Facebooku môže stať lepšie fórum, ktoré bude podporovať slobodu prejavu a demokraciu.
“Naše odporúčanie zahŕňajú lepšiu kontrolu nad používateľmi, zintenzívnenie tzv. Kontroly faktov pre boj s falošnými správami, a tiež zamestnávanie viac ľudí, ktorí budú kontrolovať obsah spolu s regionálnymi expertmi, a nezávislý odvolací orgán,” píše autor na stránkach FT.
Tieto opatrenia Garton Ash označuje za súčasť novej perestrojky. Tento pojem podľa neho odráža snahu Facebooku reagovať na vlnu kritiky, ktorá zasiahla spoločnosť po tom, čo “nedobrovoľne prispela k šíreniu prejavov neznášanlivosti a výziev ku genocíde v Mjanmarsku, online zneužívanie žien a ruskej dezinformačnej kampani, ktorá neslávne ovplyvnila americké voľby v roku 2016”.
Autor píše, že na návšteve centrály Facebooku bol svedkom porady, na ktorej “sa rozhodovalo o tom, čo viac ako 2 miliardy ľudí na svete budú môcť na sociálnej platforme vidieť”. Snahu urobiť tento proces transparentným ho priviedla k myšlienke, že celý západný systém potrebuje svoju vlastnú perestrojku.
Autor je presvedčený, že na rozdiel od Gorbačovej snahy reformovať Sovietsky zväz bude táto perestrojka úspešná.
“Sovietska perestrojka bola centralizovanú snahou reformovať komunistický systém, čo je jeden z dôvodov, prečo zlyhala. Táto perestrojka Západu je ale snahou reštrukturalizovať pluralitnú spoluprácu mnohých zainteresovaných strán vrátane vlád, parlamentov, podnikateľov, univerzít, mimovládnych organizácií a jednotlivcov,” píše Garton Ash.
Podľa neho je spolupráca týchto subjektov nevyhnutná na to, aby bol vyriešený problém obrovskej nerovnosti, ktorú prinieslo rozrastanie finančného kapitalizmu po svojom triumfe v roku 1989.
“Na médiách visí veľká zodpovednosť informovať s nápaditým súcitom o niekedy hrubých prejavoch frustrácie tých, ktorí sa stali v našej spoločnosti vylúčenými,” píše autor.
Perestrojku potrebuje celý “geopolitický Západ”, ktorý sa dostal do vážnej krízy s príchodom Donalda Trumpa k moci v Spojených štátoch. Ten údajne uvažuje o vystúpení z NATO.
Autor je presvedčený, že západné demokratická pluralistická perestrojka má oveľa viac šancí na úspech ako centrálne riadená prestavba Sovietskeho zväzu.