Avšak, autori článku označili Trumpove úspechy za “iluzórne“, pretože nemôže sľúbiť zníženie ťažby ropy v USA a nie je schopný prispieť citeľným prínosom k plánu znižovania svetovej ťažby ropy.
Časopis predpokladá, že americké ropné spoločnosti budú aj naďalej zažívať krízy na pozadí nadbytočnej ponuky na svetovom energetickom trhu a mnohé z nich zbankrotujú, čo môže vyprovokovať v USA krízu “horšiu, aká bola v 30. rokoch“.
Autori sa domnievajú, že podobná situácia zaháňa Trumpa do “ropnej pasce“, čo donúti amerického predáka k tomu, aby požiadal o pomoc iné krajiny výmenou za zmiernenie alebo čiastočné prerušenie sankcií, oi. aj voči Rusku.
Podrobnosti dohody OPEC+
OPEC+ sa 12. apríla dohodla na znížení ťažby ropy o 9,7 milióna barelov denne v máji a júni. Kvôli Mexiku trvali rokovania štyri dni, ale táto krajina nakoniec pristúpila na zníženie produkcie o 100 tisíc barelov. Zvyšných 300 tisíc, ako požiadali mexickí zástupcovia, majú kompenzovať USA.
Po znížení ťažby ropy o 9,7 milióna barelov denne chcú krajiny OPEC+ pokračovať v znížení v druhom polroku 2020 o 7,7 milióna. Ďalej účastníci dohody plánujú zníženie ťažby o 5,8 milióna barelov denne do konca roka 2022. Pre Rusko a Saudskú Arábiu bude predvolená úrovňou 11 miliónov barelov denne.
V komuniké aliancie sa hovorí, že krajiny OPEC+ prerokujú v decembri 2021 možnosť prolongácie novej dohody.