Po rokovaniach v Kyjeve sa svet žiadne výsledky nedozvedel. Viacerí to pochopili: budú ešte rokovania v Moskve, netreba bolo prezrádzať nejaké predbežné informácie. Avšak ani po piatich hodinách rokovaní v Moskve sme sa nedozvedeli nič nové. Rokovania nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda s ruským prezidentom Vladimírom Putinom o zastavení násilia na východe Ukrajiny sa skončili veľkou neznámou – žiadne výsledky neprezradili. Rozhovory sa konali za zatvorenými dverami v úzkom formáte. Členovia delegácií a experti neboli prítomní.
Je pozoruhodné, že spoločná tlačová konferencia štátnikov sa nekonala a dokonca ani nebola na pláne. Takže ešte pred rokovaniami dalo sa predpokladať, že sa nebudú ponáhľať oboznamovať verejnosť s podrobnosťami a výsledkami rokovaní. Hneď po rokovaniach Merkelová a Hollande sa poponáhľali na letisko…
Bol tam však jeden moment: v nedeľu všetky štyri zainteresované strany mali rokovať telefonicky. Takže v nedeľu večer všetci sa mali dozvedieť, na čom sa štyria štátnici dohodli. Nedozvedeli sa. Žiadne konkrétne výsledky zasa neprezradili. Iba hovorca Kremľa Dmitrij Peskov oznámil, že debata bola konštruktívna. Tak to povedal až priveľa…
Niektorí analytici uvádzajú zaujímavý „cestovný poriadok“, upozorňujú na pozoruhodné momenty dobrodružnej cesty francúzskeho prezidenta a nemeckej kancelárky a snažia sa odhaliť výsledky tejto „služobnej cesty“. Vytvára sa zaujímavý obraz.
1. Merkelová a Hollande sa z ničoho nič poponáhľali do Kyjevu.
2. Narýchlo zorganizovali nejaké rokovania, ale rýchlo odišli a nik nevie, na čom sa dohodli s ukrajinským prezidentom.
3. Takisto sa poponáhľali do Moskvy.
4. Zasa narýchlo zorganizovali rokovania s ruským prezidentom a takisto rýchlo odišli a aj v tomto prípade nik nevie, na čom sa dohodli s Putinom a ako reaguje na konanie svojho ukrajinského kolegu.
5. Poponáhľali sa domov – museli popracovať nad výsledkami rokovaní v Moskve a Kyjeve a pripraviť sa na nedeľňajšie telefonické rokovania.
6. Rokovali v nedeľu s Putinom a Porošenkom. Neboli to rokovania za zatvorenými dverami, ale štyria lídri sa rozprávali telefonicky. Výsledok však bol podobný: zasa nikomu nič neprezradili. Vyslali však signál, že onedlho všetko vysvetlia.
7. Všetky tieto „služobné cesty“, tajné rokovania, rýchle presuny pod rúškom tajomstva a „mlčanie sfingy“ sa odohrávali v čase, keď sa Spojené štáty chceli aktívne zapojiť do diania a ovplyvňovať ho čo najviac. Avšak nielen v týchto dňoch nemohli ovplyvňovať dianie, ale ani nevedeli, čo sa vlastne deje. Biely dom bol urazený a nahnevaný a zopárkrát jemne naznačil, že sa Europania síce môžu zabávať rokovaniami, tváriť sa, že môžu niečo ovplyvniť a zmeniť, ale všetko bude tak, ako si to želá Biely dom. Nech sa štyria európski lídri pohrajú na schovávačku a nech si myslia, že sú dôležití – bez Washingtonu nič neurobia.
Je to svätá pravda: Nemecko a Francúzsko sa bez Spojených štátov nepohnú. Je tu však také malé „ale“, ktoré sa objavilo práve v týchto dňoch. Europania nemajú sklerózu a dobre si pamätajú, akú skazu narobila veľká vojna na európskom kontinente. Opakovanie podobnej nočnej mory si určite neželajú. Kým išlo o napínanie svalov pred Ruskom, hospodárske sankcie a diplomatické vyhrážky, Paríž a Berlín bezpodmienečne poslúchali a plnili rozkazy spoza oceánu. Ale toto je už iné kafé: Washington mieni dodávať Ukrajine zbrane. To už aj školák tretej triedy základnej školy vidí, k čomu to speje – môže vybuchnúť obrovský vojenský konflikt na území celej Európy. A to ani nemecká kancelárka, ani francúzsky prezident zjavne nechcú. Preto začínajú trochu meniť svoje postoje…
Lídri najsilnejších európskych krajín si absolútne jasné predstavujú možné následky najnovších amerických iniciatív. Američania budú dodávať zbrane Ukrajine, budú zarábať na vojne v Európy, ale samotná Európa sa bude rútiť do smrteľnej priepasti. Európski lídri si dobre pamätajú, ako to dopadlo a ako je to v súčasnosti v Sýrii, Iraku, Líbyi, Afganistane a pod. Spojené štáty v týchto krajinách najprv vyvolali ozbrojené štátne prevraty a potom ich začali zásobovať zbraňami. Nik sa neodváži odhadnúť, kedy sa v týchto krajinách skončia krvavé ozbrojené konflikty. Podobný scenár sa realizuje aj na Ukrajine.
Čo EÚ má z toho, že Spojené štáty dodávajú zbrane do Kosova a vytvorili tam vojenskú základňu? V tejto krajine registrujú obrovský nárast počtu zločineckých ozbrojených bánd a rapídne zvýšenie predaja drog. Lídri Nemecka a Francúzska si určite neželajú opakovania podobného scenára aj na Ukrajine. Možno si konečne uvedomili, do akej priepasti ženú Spojené štáty Európu a pripravujú iný plán riešenia ukrajinskej krízy, ktorý sa aspoň trochu bude odlišovať od scenára vypracovaného vo Washingtone. Možno zatiaľ nemajú dosť odvahy, aby prezradili detaily nového plánu. Preto sa hrajú na tajnostkárov…
O niekoľko dní by sa v rokovaniach malo pokračovať. Možno sa dozvieme zaujímavé novinky?…
eu