Hitler spáchal samovraždu 30. apríla 1945 v Berlíne obkľúčenom sovietskymi vojakmi.
V Žukovovom hlásení predstavili údaje orgánov Smerš (Smrť špiónom) 79. streleckého zboru 3. útočnej armády založené na výpovediach zajatých príslušníkov obsluhy vyšších funkcionárov Tretej ríše.
V hlásení sa uvádza, že členovia kontrarozviedky zadržali v Ríšskom sneme osobného kuchára Goebbelsa Wilhelma Langeho a šéfa garáže ríšskeho ministra Schneidera. Tí vypovedali, že Hitler spáchal samovraždu 30. apríla, ale o mieste pohrebu nič nevedia a že Goebbels a jeho žena spáchali samovraždu 1. mája v podzemnom bunkri pod Ríšskym snemom.
“V Goebbelsovho podzemnom kryte pri vchode do jeho pracovne našli obhorené telá muža a ženy, ktoré Lange a Schneider hneď identifikovali ako Goebbelsa a jeho manželku. Dodatočne predvolali aj generálneho tajomníka bieloruského výboru Bartkeviča, ktorý štyri roky pracoval na ministerstve propagandy a ktorý tiež identifikoval Goebbelsa a jeho ženu. Žiadne doklady pri mŕtvolách nenašli, ale v Goebbelsovej pracovni našli rôzne dokumenty, ktoré zapečatili a prevzali pod ochranu,” napísal Žukov.
Za účelom potvrdenia týchto údajov 3. mája vydali rozkaz “ukázať mŕtvoly piatim zajatým generálom, zapísať ich výpovede, vyfotografovať tela, prehľadať bunker a zistiť príčinu popálenia tiel, po čom Vám zašlú dodatočné hlásenie,“ povedal maršal.
Okrem toho podľa Žukova “prijali opatrenia na zistenie miesta pobytu Hitlera v poslednej dobe a podrobné preskúmanie všetkých údajov o Hitlerovej samovražde“.
Hlásenie patrí k unikátnym dokumentom, ktoré RVIO zverejnilo pri príležitosti 75. výročia začatia Berlínskej strategické útočnej operácie Červenej armády.
V spisoch z Ústredného archívu Ministerstva obrany Ruskej federácie sú aj pôvodné bojové hlásenia, mapy, rezolúcie a podpisy členov sovietskeho vojenského velenia, počnúc veliteľom divízie a končiac Najvyšším veliteľom.