Podľa zverejnených výsledkov štúdie sa na 1. miesto z hľadiska bezpečnosti a stability v čase epidémie dostal Izrael, na druhom mieste je Nemecko a ďalším lídrom je Južná Kórea. Z celkom 40 krajín sa do top desiatky dostali aj Austrália, Čína a Japonsko. Česká republika sa umiestnila na 25. mieste, Slovensko má 38. pozíciu.
V DKG však tiež predstavili rebríček 20 krajín, ktoré podľa odborníkov konzorcia môžu počas pandémie čeliť rizikám. V prvej päťke sú Taliansko, USA, Veľká Británia, Španielsko a Francúzsko. Nasledujú Švédsko, Irán, Ekvádor, Filipíny a Rumunsko. Rusko obsadilo v tomto hodnotení 12. miesto.
Kritériá a možná aktualizácia
Pri výpočte hodnotení analytici dávali pozor na informácie o tom, kedy v krajinách nadobudli platnosť obmedzenia pohybu, a tiež na ich rozsah. Ďalej skúmali údaje o dĺžke karantény, o prípadoch jej porušenia a o štátnych opatreniach ekonomickej podpory. Okrem iného sa analyzoval prístup k testovaniu na koronavírus, možnosti zdravotníckeho systému a ďalšie núdzové opatrenia zavedené štátmi.
Ako zdôrazňuje DKG, pri výpočte ratingu použili informácie z otvorených zdrojov vrátane údajov Svetovej zdravotníckej organizácie a Univerzity Johna Hopkinsa.
Analytici však upozorňujú, že dáta sú neustále aktualizované a v budúcnosti sa môže rozdelenie miest v rebríčku zmeniť.
Pandémia covidu-19
Úrady ČĽR 31. decembra 2019 informovali Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) o prípadoch neznámej pneumónie vo Wu–chane v centrálnej časti krajiny (provincia Chu–pej). Odborníci zistili pôvodcu choroby – nový typ koronavírusu.
WHO uznala epidémiu za mimoriadnu situáciu medzinárodného významu a dala chorobe oficiálne označenie Covid–19. Dňa 11. marca generálny riaditeľ WHO informoval o vyhlásení pandémie covidu–19.
K dnešnému dňu sa infekcia Covidu–19 rozšírila takmer po celom svete. Podľa posledných údajov WHO sa infikovanlo viac ako 1,9 milióna ľudí, zomrelo vyše 122 tisíc. Naopak sa zatiaľ vyliečilo viac ako 460 tisíc osôb.