“Možno ste pred časom začuli bizarnú správu o tom, že organizácia Having Kids presadzujúca “udržateľný a na deti orientovaný model plánovania rodiny” vyzvala britského princa Williama a jeho manželku Kate, aby nemali ďalšie deti. išlo o reakciu na to, že je tu hrozba preľudnenia planéty dôsledkom vysokej pôrodnosti, na ktorú vo svojom skoršom vyjadrení upozorňoval sám princ.” Podľa Zdechovského je to zvláštne v krajine, kde je celkový počet detí na ženu 1,79, čo je hlboko pod priemernou úrovňou reprodukcie populácie, ktorá má byť 2,1. “Prečo potom tie výzvy k menšiemu počtu detí? Cieľom má byť prinútiť ľudí k väčšiemu ohľadu na životné prostredie. Mať viac detí je vraj nešetrné a neúmerne zaťažuje našu planétu,” hovorí poslanec EP o argumentoch tzv. antinatalistov.
Dodal, že podobné hnutia tu už boli viackrát v histórii. “Antinatalisti z Hnutia za dobrovoľné vyhynutie ľudstva (Voluntary Human Extinction Movement, skr. VHEMT) či niektorých ďalších organizácií zastávajú ďaleko radikálnejšie postoje. Stavajú sa proti rodeniu detí ako takému. Chcú preto prinútiť čo najviac ľudí k tomu, aby nemali pokiaľ možno vôbec žiadne deti.”
Už v stredoveku existovala sekta Manichejských, známa svojím asketickým životom a odmietaním všetkého telesného. S ich pravidlami bolo preto nezlučiteľné mať deti. Zaujímavý je podľa neho tiež prípad americkej sekty zvanej Shaker. “Títo ľudia žijú či skôr žili skoro ako rehoľníci v uzavretých komunitách, kde boli oddelení muži a ženy. Všetci žili v očakávaní skorého Kristovho príchodu v celibáte. Spomínaný minulý čas je, myslím, na mieste.”
Shaker vznikli v 18. storočí. Druhý príchod ale nenastal a mnoho ľudí ich komunitu opustilo. “A pretože Shaker prakticky nemohli dopĺňať svoje stavy inak ako konverziami, celibát viedol k úpadku tejto skupiny. Myslím, že nikoho neprekvapí skutočnosť, že dnes už majú Shaker len dvoch členov. Štvrtý najmladší sa oženil s novinárkou, ktorá písala reportáž o posledných Shaker a zanikajúcu komunitu musel opustiť. Ďalšia členka zomrela na začiatku roka 2017,” vysvetlil Tomáš Zdechovský.
Europoslanec tiež vysvetlil, že nemecký pesimistický filozof Arthur Schopenhauer sa tiež staval proti privádzaniu detí na svet. Nasledujúci úryvok jedného z jeho diel výrečne svedčí o jeho dôvodoch: “Ak by deti boli na svet privádzané len z aktu čistého rozumu, existovala by naďalej ľudská rasa? Nemal by človek skôr viac súcitu s nasledujúcimi generáciami, aby ich ušetril bremena existencie, či aby na seba vzal údel chladnokrvného uloženia tohto bremena?” Nemať deti teda znamená ohľaduplnosť k ostatným generáciám a ušetrenie ich “bremena existencie “.
“Podľa tejto logiky by ale títo ľudia sami museli urýchliť svoju vlastnú smrť. Veď životné prostredie zaťažujú aj oni sami už tým, že dýchajú či vykazujú nejakú, hoci len malú spotrebu. Mimochodom, ľudí s takto konzistentnými postojmi je možné nájsť napríklad – v “náboženskej spoločnosti” Church of Euthanasia, ktorá má ako jedno zo svojich hesiel “Save the Planet, Kill Yourself” (Zachráň planétu, zabi seba).”
Veľmi zaujímavé sú podľa neho postoje automobilovej pretekárky a ekologickej aktivistky Leilani Münterovej, ktorá sa k tejto téme vyjadrila nasledovne: “Dokážeme sa baviť o emisiách a klimatických zmenách, ale v debate o populácii sa vždy objavia veľmi emočné reakcie.” Je zvláštne počuť niečo také od automobilovej pretekárky, teda človeka, ktorý sa svojou vlastnou činnosťou sám nadpriemerne podieľa na zaťažovanie životného prostredia. “Nehovorí sa tomu náhodou kázať vodu a piť víno?”
“Priaznivci ekologického antinatalismu a zvlášť zmienená pretekárka sa môžu odvolávať na švédsku štúdiu, kde sa tvrdí, že mať v rodine o jedno dieťa menej znamená tiež o 58,6 ton menej uhlíkových emisií. Druhým najefektívnejším opatrením má byť vzdať sa auta, ktoré za rok priemerne vypustí “len” 2,4 tony emisií.”
Zdechovský upozornil, že problém je v tom, že ekologickí antinatalisti pôsobiaci predovšetkým vo vyspelých krajinách ako sú USA, plačú na nesprávnom hrobe. “Vo vyspelých krajinách ďalší závratný rast obyvateľstva rozhodne nehrozí. Skôr naopak. Ale prečo antinatalisti neotvoria rovnakú otázku v Afrike alebo Indii? A s akou odpoveďou by sa asi stretli?”
Mať v priemere o jedno dieťa menej by vo väčšine vyspelých krajín, kde už teraz pripadajú na jednu ženu menej ako dve deti, znamenalo zaručenú cestu ku kolapsu sociálneho systému a zániku celej spoločnosti. “Pýtali sa niekedy všetci k prírode ohľaduplní antinatalisti, kto bude zarábať na ich dôchodky alebo ako budú ľuďom hovoriť, že pôjdu do dôchodku v 80 a viac rokoch?”
“Normálne býva veľmi obdivuhodné, keď sa ľudia niečoho vzdajú v prospech nejakého vyššieho cieľa. Lenže spoločnosť, ktorá nemá deti, nemá ani budúcnosť, ako kedysi povedal brnenský sociológ a hlavne veľmi múdry človek Ivo Možný. A ja s ním bezvýhradne súhlasím.”
O antinatalizme v podobnom duchu minulý týždeň hovorila aj česká blogerka Markéta Šichtařová (viac v článku).