Trh štátneho dlhu v Číne je jeden z najväčších na svete, dosahuje 14 biliónov dolárov. Podiel zahraničných investorov stále nie je veľký – 319 miliárd dolárov. Začal však rýchlo rásť potom, čo došlo k spusteniu programu Bond Connect, ktorý umožňuje zahraničným investorom investovať na pevninských čínskych dlhopisových trhoch prostredníctvom hongkonského trhu, a to bez nutnosti otvárania obchodného účtu v pevninskej Číne. Bond Connect oslobodil zahraničných investorov od radu administratívnych formalít a výrazne uľahčil prístup na čínsky štátny dlhový trh.
Situácia nie je jednoznačná
Čím lepšia je finančná situácia dlžníka, tým je oveľa viac tých, ktorí poskytnú financovanie. Je logické investovať do ekonomiky vo fáze rastu, kedy je návratnosť investícií takmer zaručená. Teraz však situácia nevyzerá jednoznačne. Podľa štatistík zverejnených minulý týždeň sa ekonomika ČĽR znížila v prvom štvrťroku o 6,8%, čo je prvýkrát za niekoľko desaťročí. Recesiu čínskej ekonomiky považovala väčšina analytikov za nevyhnutnú v súvislosti s epidémiou koronavírusu, ktorá so sebou priniesla masové pozastavenie výroby a obchodnej činnosti, do karantény muselo ísť mnoho miest.
Ekonomiky ostatných krajín však tiež čelia vážnym ťažkostiam, pretože sa epidémia rozšírila do celého sveta. Na rozdiel od Číny využíva aktívne rad vyspelých krajín, vrátane Spojených štátov, stimulačné opatrenia. A svetové trhy sú ešte stále rozrušené kvôli neznámemu rozsahu hroziacej krízy. V takejto situácii sa zdá byť pre investorov čínsky trh “tichým prístavom“, povedal Sputniku expert z Centra pre svetovú ekonomiku a rozvoj Čínskeho inštitútu medzinárodných záležitostí Sü Süe–mej.
“Záujem zahraničných investorov o čínsky dlhový trh rastie. Po prvé, v súvislosti so šírením epidémie koronavírusu a nestabilitou na ropnom trhu sa zvýšila volatilita svetových búrz s cennými papiermi, ľudia si začali uvedomovať riziká. Po druhé, kvôli mäkkej menovej politike v mnohých krajinách znižujú Fed a centrálne banky ďalších krajín sadzby. Teda spread (hodnota, o ktorú sa líši najvyššia ponúkaná cena a najnižšia dopytované cena, pozn. red.) medzi sadzbami amerických a čínskych dlhových cenných papierov sa teda zvyšuje. Čínsky trh je pre zahraničných investorov atraktívny, pretože napriek epidémii sa základné ekonomické ukazovatele v Číne nezmenili a nič nebráni dlhodobému oživenia a rastu čínskej ekonomiky. Čína zvyšuje otvorenosť svojich finančných trhov. Zahraniční investori sa pozerajú optimisticky na perspektívy rastu v Číne. Ide o kľúčový moment.“
Zníženie úrokových sadzieb
Na podporu ekonomiky sa vyspelé krajiny rozhodli znížiť úrokové sadzby, aj keď v niektorých krajinách sa aj do tej doby približovali nule. Výsledkom je, že Japonsko a rad európskych trhov teraz ponúka záporné sadzby. A desaťročné americké štátne dlhopisy môžu sľubovať len o niečo viac ako 0,5% výnos. Pre investorov je stále jasnejší výber čínskych dlhopisov s výnosom 2,55%.
Vzhľadom k tomu, že sa portfólio sústreďuje predovšetkým na štátne dlhopisy a dlhopisy “politických” bánk, je spoľahlivosť týchto investícií prakticky nepochybná. Čína ako druhá ekonomika sveta sa stala “príliš veľkú na to, aby sa zrútila“. A preto s relatívne rovnocennými ukazovateľmi spoľahlivosti pôjde kapitál tam, kde sa ponúkajú vyššie výnosy.
Pre Čínu môže byť príliv zahraničných investorov do štátneho dlhu dosť užitočný. Orgány krajiny aktívne využívajú fiškálne stimulačné opatrenia. V marci sa však fiškálne príjmy znížili o 26,1%. Aby sa doplnil deficit zdrojov, čínske ministerstvo financií informovalo o svojom zámere dodatočne rozmiestniť dlhopisy osobitného určenia v hodnote 1 bilióna jüanov. Rozloženie takýchto dlhopisov bolo už skôr schválené. Prostriedky by mali ísť na infraštruktúrne projekty vykonávané miestnymi vládami, aby sa udržala zamestnanosť a obnovil sa hospodársky rast.