csr

NAŽIVO

Vladimir Putin oznámil, že v ruskej Kurskej oblasti sa stále nachádza niekoľko malých skupín ukrajinských vojakov. Podľa neho sa ukrývajú v pivniciach a iných skrýšach.

Včera 20:23

Približne 15 až 20 minút trvalo v stredu zrejme posledné zasadnutie nemeckej vlády Olafa Scholza, ktorého má na budúci týždeň nahradiť Friedrich Merz. Jediným bodom programurokovania menšinovej vlády bolo avizované schválenie zvýšenia dôchodkov o 3,74 percenta od 1. júla.

Včera 20:21

Holandsko počas samitu NATO, ktorý sa bude konať 24. a 25. júna v Haagu, zavedie bezletovú zónu nad mestom a ďalšie bezpečnostné opatrenia. Tie sa dotknú väčšiny druhov dopravy.

Včera 19:50

Izraelská armáda dostala rozkaz zapojiť sa do likvidácie požiarov, ktoré vypukli v blízkosti Jeruzalema a v dôsledku silného vetra a vysokých teplôt sa rýchlo šíria.

Včera 19:14

Sýria nasadila svoje bezpečnostné sily neďaleko metropoly Damask s cieľom „obnoviť bezpečnosť“. K tomuto kroku došlo po potýčkach medzi vládnymi jednotkami a drúzskymi ozbrojencami.

Včera 19:13

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I povedal, že Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne.

Včera 18:21

Novinára Joakima Medina odsúdili v Turecku za urážku Erdogana na podmienečný trest odňatia slobody v trvaní 11 mesiacov. Medin však ostáva vo väzbe, keďže je okrem toho obvinený aj z členstva v teroristickej organizácii.

Včera 18:20

Maroš Šefčovič informoval, že EÚ sa pripravuje aj na možnosť, že rokovania s USA týkajúce sa vzájomného obchodu nedospejú k pozitívnej dohode. Ak sa nepodarí nájsť prijateľné riešenia, EÚ je pripravená chrániť záujmy európskych podnikov a európskych obyvateľov.

Včera 17:57

Maroš Šefčovič uviedol, že vstup Slovenska do EÚ bol jedným z najdôležitejších historických míľnikov pre Slovenskú republiku a je výhodou, že Slovensko je členom EÚ v dobe, keď Únia v oblasti obchodu a ekonomiky hrá vyrovnanú partiu s tými najväčšími hráčmi na globálnom poli.

Včera 17:54

Právnik obvineného muža uviedol, že obvineného z útoku nožom, ku ktorému došlo minulý piatok v mešite na juhu Francúzska, by Taliansko mohlo francúzskym úradom vydať do polovice mája.

Včera 17:29

Indická vláda rozhodla, že v krajine sa uskutoční prvé oficiálne sčítanie ľudu podľa príslušnosti ku kastám. Takéto sčítanie bude vôbec prvé od získania nezávislosti Indie.

Včera 17:08
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Vznik ČSR z roku 1918 si Slovensko druhýkrát pripomenie štátnym sviatkom

Vznik prvej Československej republiky (ČSR) znamenal pre Slovákov radikálnu zmenu. Z národa, ktorý v Rakúsko-Uhorsku nemal právo na existenciu, sa stal jeden zo štátotvorných národov

csr
Mapa ČSR
❚❚
.

Vznik ČSR sa v Slovenskej republike po roku 1993 pripomínal ako pamätný deň – Deň vzniku samostatného Československa. V novembri 2020 poslanci Národnej rady (NR) SR schválili dve novely zákona, na základe čoho sa 28. október zmenil na štátny sviatok – Deň vzniku samostatného československého štátu. Sviatok však nie je dňom pracovného pokoja.

Národný výbor československý v Prahe prijal 28. októbra 1918 zákon o utvorení samostatnej ČSR, vyhlásil jej vznik a prevzal štátnu moc. Od vzniku ČSR v piatok 28. októbra uplynie 104 rokov.

Slováci mali sformulovaný národný politický program už od polovice 19. storočia. Program, ktorý vypracoval Ľudovít Štúr, vychádzal z faktu, že Slováci sú samostatný a svojbytný národ, a požadoval slovenskú samosprávu v rámci Uhorska. Nemal však šancu na realizáciu najmä po neúspešnom povstaní Slovákov voči Maďarom v rokoch 1848 – 1849 a po rakúsko-uhorskom vyrovnaní v roku 1867.

.

Až vypuknutie prvej svetovej vojny v lete 1914 prinieslo oživenie slovenskej otázky. Keď priebeh vojny naznačoval, že Nemecko a Rakúsko-Uhorsko vojnu prehrajú, začali sa vytvárať rôzne úvahy o možnostiach postavenia Slovákov v Európe. Ako najvýhodnejšie sa ukázalo riešenie vytvoriť československý štát. Postavila sa zaň slovenská komunita v USA, ktorá 22. októbra 1915 spolu s českými predstaviteľmi podpísala Clevelandskú dohodu.

Na čele zahraničného československého odboja stál Tomáš Garrigue Masaryk. Vo februári 1916 vznikla v Paríži Československá národná rada (ČSNR), na sformovaní ktorej sa výrazne podieľal aj Slovák Milan Rastislav Štefánik. Diplomatickému úsiliu Masaryka, Štefánika a Edvarda Beneša výrazne dopomáhali úspechy československých légií, ktoré boli ozbrojenými zložkami budúceho československého štátu a podliehali ČSNR. Do konca prvej svetovej vojny pôsobilo v Rusku, Taliansku, Srbsku a vo Francúzsku okolo 100.000 legionárov.

V máji 1917 českí politici na zasadnutí ríšskeho parlamentu predniesli vyhlásenie, v ktorom žiadali spojenie českých krajín so Slovenskom. Vyhlásenie podporil aj slovenský politik Vavro Šrobár, ktorý 1. mája 1918 v Liptovskom Mikuláši vsunul do rezolúcie aj požiadavku práva na sebaurčenie národov.

Predstavitelia Slovenskej ligy v Amerike, Českého národného združenia a predseda Československej národnej rady Masaryk podpísali 30. mája 1918 Pittsburskú dohodu a 14. októbra 1918 vznikla v Paríži dočasná československá vláda. Snahu vytvoriť spoločný a demokratický štát Čechov a Slovákov deklarovala aj Washingtonská deklarácia zverejnená 18. októbra 1918. V jej závere sa píše: “Veríme v demokraciu – veríme v slobodu – a v slobodu vždy väčšiu a väčšiu.”

Vzniku ČSR predchádzalo stretnutie predstaviteľov zahraničného a domáceho odboja v Ženeve. Na tomto stretnutí bola 28. októbra 1918 utvorená dočasná československá vláda. V ten istý deň prijalo Rakúsko-Uhorsko podmienky definitívnej kapitulácie a československý Národný výbor v Prahe vydal zákon o vzniku ČSR. Podpísali ho Vavro Šrobár, Anton Švehla, Alojs Rašín, František Soukup a Juraj Stříbrný. Týmto aktom oficiálne vznikla Československá republika.

.

V Turčianskom sv. Martine sa 30. októbra 1918 konalo verejné zhromaždenie, na ktorom bola prijatá deklarácia, v ktorej sa Slováci jasne prihlásili k spoločnému štátu s Čechmi.

Dočasné Národné zhromaždenie 14. novembra 1918 zvolilo Masaryka za prezidenta republiky, zároveň vznikla československá vláda, ktorej predsedom sa stal Karel Kramář.

Existenciu ČSR aj jej hraníc potvrdili mierové zmluvy: Versaillská s Nemeckom (1919), Saintgermainská s Rakúskom (1919) a Trianonská s Maďarskom (1920).

 

Prezidentka: Vznik prvej ČSR bol predpokladom samostatnosti SR i ČR

Vznik prvej Československej republiky bol predpokladom samostatnosti Slovenskej i Českej republiky, na tomto základe dodnes stojíme. Skonštatovala to prezidentka SR Zuzana Čaputová pri príležitosti Dňa vzniku samostatného československého štátu. V piatok ráno položila vence k Pamätníku československej štátnosti a k Pamätníku Milana Rastislava Štefánika v Bratislave.

.

“Prvá ČSR bola vďaka osobnostiam ako Tomáš Garrigue Masaryk a Milan Rastislav Štefánik úspešným príbehom, na základoch ktorého dodnes stojíme,” povedala prezidentka. Skonštatovala, že vznikom ČSR sa Slovensko stalo štátotvorným národom. Na našom území podľa jej slov následne vznikali dôležité inštitúcie a zavádzali sa aj viaceré moderné demokratické inštitúty ako napríklad volebné právo žien.

Od vzniku prvej ČSR uplynulo 104 rokov. Národný výbor československý v Prahe prijal 28. októbra 1918 zákon o utvorení samostatnej ČSR, vyhlásil jej vznik a prevzal štátnu moc. Následne sa v Turčianskom sv. Martine 30. októbra konalo verejné zhromaždenie, na ktorom bola prijatá deklarácia, v ktorej sa Slováci jasne prihlásili k spoločnému štátu s Čechmi.

 

Premiér: Prvá ČSR garantovala široké práva a slobodu všetkým občanom

Československá republika (ČSR) bola štátom, ktorý garantoval široké práva a slobodu všetkým občanom, ako aj volebné právo pre ženy. Pri príležitosti 104. výročia vzniku spoločného československého štátu to povedal premiér Eduard Heger (OĽANO). V piatok ráno položil veniec k Pamätníku československej štátnosti na bratislavskom Námestí T. G. Masaryka.

Podľa premiéra si pripomíname vznik Československej republiky právom a veľmi radi. “Jej zakladatelia Štefánik, Masaryk a Beneš dokázali po rozpade rakúsko-uhorskej monarchie vybudovať silný demokratický štát. Štát s ústavou, ktorá garantovala široké práva a slobodu všetkým občanom. Štát, ktorý zaviedol všeobecné volebné právo aj pre ženy. Štát, v ktorom došlo k rozmachu slovenského jazyka, kultúry a vzdelávania,” skonštatoval Heger.

Predseda vlády vyzdvihol vzájomné vzťahy s Českou republikou. “Naše vzájomné vzťahy sú naozaj bratské, sú unikátne, výnimočné a dovolím si povedať, každým rokom silnejšie,” skonštatoval.

Výročie vzniku ČSR si slovenský predseda vlády pripomenul aj v spoločnom videu s českým premiérom Petrom Fialom. “Slovensko a Česko sú už 30 rokov dva samostatné a nezávislé štáty, ale spoločná história a hodnoty nás spájajú,” skonštatoval Heger vo videu. Za spoločnú tradíciu premiéri označili demokraciu, toleranciu, rešpektovanie ľudských práv, slobodu slova i rešpekt k vzdelaniu. Pripomenuli tiež európske zakotvenie krajín, ako aj odkaz Milana Rastislava Štefánika a Tomáša G. Masaryka.

Český veľvyslanec na Slovensku Tomáš Tuhý sa poďakoval premiérovi, že sa každoročne zúčastňuje na spomienke na vznik spoločného štátu. Je rád, že sa podaril vznik Námestia T. G. Masaryka. “Aj táto ťažká doba, ktorú zažívame, vidíme, čo sa deje za hranicami Slovenska, len upevňuje vzťahy medzi Čechmi a Slovákmi,” zdôraznil. Pripomenul, že sa blíži 30. výročie rozdelenia štátu. “Ale my sme pomyselne stále spolu. To je silný dôkaz, aby sme v Európe mali silné slovo,” dodal.

Od vzniku prvej ČSR uplynulo 104 rokov. Národný výbor československý v Prahe prijal 28. októbra 1918 zákon o utvorení samostatnej ČSR, vyhlásil jej vznik a prevzal štátnu moc. Následne sa v Turčianskom sv. Martine 30. októbra konalo verejné zhromaždenie, na ktorom bola prijatá deklarácia, v ktorej sa Slováci jasne prihlásili k spoločnému štátu s Čechmi.

masaryk stefanik
Ilustračné foto
Káčer: Vytvorenie Československa znamenalo civilizačný rozmach Čechov a Slovákov

Vytvorenie spoločného štátu – Československa v roku 1918 znamenalo civilizačný rozmach Čechov a Slovákov. Zaradili sme sa tak medzi demokratické krajiny a prihlásili sa k účasti na modernom medzinárodnom poriadku. Pri príležitosti 104. výročia vzniku samostatnej Československej republiky to uviedol minister zahraničných vecí Rastislav Káčer.

.

Spoločný štát mal podľa Káčera pokrokovú ústavu, jednu z najvyspelejších ekonomík a patril medzi prvé krajiny sveta, kde mali ženy hlasovacie právo. “Existencia Československa dokazuje, že naša história a emancipačné snahy stavajú na hodnotách založených na princípoch demokracie. Už v tom období nimi boli rovnosť pred zákonom, práva príslušníkov menšín či sloboda slova, svedomia, vyznania a zhromažďovania,” povedal Káčer. Dodal, že tieto hodnoty treba udržiavať tak, ako to robili naši predkovia v spoločnom štáte.

Po roku 1989 dostalo Slovensko možnosť v tejto ceste pokračovať a nadviazať na demokratickú tradíciu. “Vstupom do Európskej únie a Severoatlantickej aliancie navyše Slovensko pokračuje v napĺňaní historického odkazu – chceme patriť medzi vyspelé a slobodné krajiny, ktoré stoja na opačnej strane ako agresívne a autoritárske režimy,” poznamenal šéf diplomacie.

Pripomína, že pri vzniku prvej republiky zohrala úlohu pomoc a podpora USA, Veľkej Británie, Francúzska a ďalších partnerov a zahraničných spojencov. Dôležitým bol aj domáci a zahraničný odboj. Vznikom Československa sa podľa Káčera vytvorili predpoklady na slobodný rozvoj národného povedomia, jazyka, budovanie štátnosti a samostatnej Slovenskej republiky.

 

Kollár: Vznik ČSR prišiel po stáročiach boja národovcov za spoločný štát

Vznik prvej Československej republiky prišiel po stáročiach boja našich národovcov za spoločný samostatný štát. Pripomenul to v piatok predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Myslí si, že Slovensko by si malo rovnako pripomínať aj 30. október, keď sa v ten deň v roku 1918 Slováci prihlásili k spoločnému štátu s Čechmi.

.

“Pre nás Slovákov má možno väčší symbolický význam 30. október. Za mňa by bolo fajn, keby sa oba tieto dni pripomínali rovnako,” povedal Kollár po tom, čo položil veniec k Pamätníku M. R. Štefánika v Bratislave.

Spoločný štát podľa Kollára neskôr vyústil do vzniku samostatnej Slovenskej republiky v januári 1993, ktorú uznáva každá demokratická krajina.

Pred dvoma rokmi sa 28. október zmenil na štátny sviatok – Deň vzniku samostatného československého štátu. Sviatok však nie je dňom pracovného pokoja. Kollár pripomenul, že máme veľký počet sviatkov s dňom pracovného pokoja a každý takýto deň znamená straty pre našu ekonomiku. Sviatok si podľa neho vieme pripomínať aj bez toho, aby sme ostali doma. Ak by sa mal stať 28. október dňom pracovného pokoja, musel by sa podľa Kollára vypustiť zo zoznamu iný deň, čo by vždy nahnevalo určitú časť spoločnosti.

Od vzniku prvej ČSR uplynulo 104 rokov. Národný výbor československý v Prahe prijal 28. októbra 1918 zákon o utvorení samostatnej ČSR, vyhlásil jej vznik a prevzal štátnu moc. Následne sa v Turčianskom sv. Martine 30. októbra konalo verejné zhromaždenie, na ktorom bola prijatá deklarácia, v ktorej sa Slováci jasne prihlásili k spoločnému štátu s Čechmi.

 

.
Mimoparlamentné strany si pripomínajú vznik ČSR

Výročie 104 rokov od vzniku prvej Československej republiky (ČSR) si v piatok pripomínajú aj viaceré mimoparlamentné strany. Strana Hlas-SD zdôraznila, že vznik spoločného štátu bol výsledkom diplomatického talentu vtedajších politických elít. SNS tvrdí, že bez ČSR by sme dnes nemohli hovoriť o suverénnej Slovenskej republike. KDH uviedlo, že aj dnes sú vzťahy medzi Slovákmi a Čechmi silno pozitívne.

“Masaryk, Beneš a Štefánik odhodili vlastné úzke politické záujmy, výsledkom čoho bol vznik ČSR, ktorá svojimi silnými demokratickými princípmi a pluralitou spoločnosti vytvorila neskôr základy pre vznik samostatných moderných štátov Čechov a Slovákov,” pripomenula v stanovisku Hlasu-SD hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková.

Hnutie Progresívne Slovensko (PS) pripomenulo, že môžeme byť hrdí na osobnosti spoločných československých dejín, akými sú Milan Rastislav Štefánik, Tomáš Garrigue Masaryk a mnohé ďalšie, keďže sa za národ postavili a viedli ho k prosperite. “Nie s vidinou vlastnej slávy a osobného zisku, ale s ideálmi slobody a demokracie,” uviedlo PS.

SNS v stanovisku priblížila, že 28. október 1918 bol jedným z kľúčových a rozhodujúcich krokov k budúcej slovenskej štátnosti, ktorá sa naplnila v roku 1993. “Dvadsiaty ôsmy október 1918 bol pre slovenský národ dôležitým míľnikom. Na jednej strane sme sa vykúpili z rakúsko-uhorského područia, na druhej strane sme ešte ako národ, ktorý nemal isté práva v porovnaní s inými národmi, začali spolužitie s Čechmi,” doplnila hovorkyňa SNS Zuzana Škopcová.

Vznik ČSR považuje KDH za dôležitý historický medzník, vďaka ktorému sa začal formovať novodobý slovenský národ po rozpade Rakúsko-Uhorska. Hnutie dodalo, že Slováci a Česi vďaka vzájomnej ústretovosti ukázali svetu, že tak, ako sa dá v jednom štáte spojiť, dá sa aj mierumilovne rozísť a potom ďalej priateľsky spolunažívať. “To je v čase dnešného vojnového konfliktu medzi ďalšími dvomi slovanskými národmi vzácnym úkazom,” doplnila strana v stanovisku.

Od vzniku prvej ČSR uplynulo 104 rokov. Národný výbor československý v Prahe prijal 28. októbra 1918 zákon o utvorení samostatnej ČSR, vyhlásil jej vznik a prevzal štátnu moc. Následne sa v Turčianskom Sv. Martine 30. októbra konalo verejné zhromaždenie, na ktorom bola prijatá deklarácia, v ktorej sa Slováci jasne prihlásili k spoločnému štátu s Čechmi.

 

.
Vznik ČSR bol významným krokom v našej histórii, zhodli sa Remišová, Smer aj SaS

Vznik prvej Československej republiky bol významným krokom v našej histórii. Zhodli sa na tom šéfka strany Za ľudí Veronika Remišová aj opozičné strany Smer-SD a SaS. Remišová i Smer-SD poukázali aj na pretrvávajúce blízke vzťahy Českej a Slovenskej republiky aj po jej rozdelení.

“Pred 104 rokmi dostali Slováci obrovskú historickú šancu dospieť a zaradiť sa medzi hrdé, sebavedomé a štátotvorné národy Európy. Podarilo sa. Vznik Československa bol politický zázrak a obrovský diplomatický úspech,” skonštatovala Remišová. Spoločný štát s Čechmi označila za jeden z najväčších úspechov slovenského národa v dejinách. “Hoci Československo existovalo len sedem desaťročí, ten príbeh stále trvá,” doplnila s tým, že oba národy majú naďalej k sebe blízko. Rovnako pripomenula, že pred 104 rokmi sme sa stali slobodnými občanmi so svojimi právami aj zodpovednosťou za štát. V tejto súvislosti apelovala na účasť v sobotných (29. 10.) spojených komunálnych voľbách.

“Vznik spoločného štátu Čechov a Slovákov znamenal výrazný posun v emancipačných snahách Slovenska. Aj keď podľa čechoslovakizmu boli Slováci len jednou z odnoží československého národa, išlo hlavne o politickú koncepciu, ktorá reflektovala na politické reálie, kedy so vznikom Československa sa na území nachádzala početná nemecká menšina,” uviedol Smer-SD. Strana zdôraznila, že napriek tomu boli u nás po vzniku ČSR naštartované výrazné modernizačné procesy v politickej, hospodárskej, kultúrnej aj vzdelanostnej oblasti. Poukázala aj na blížiace sa 30. výročie vzniku samostatnej SR. “Historický odkaz ČSR je však stále živý,” podotkla s tým, že dôkazom sú dobré vzťahy Slovenska a Česka.

Poslanec opozičnej SaS Peter Osuský uviedol, že Slováci dostali v demokratickom Československu prvý štát a prvé skutočné hranice. “Vybojovali nám ho statoční legionári a statoční politici, okrem iných predovšetkým Masaryk, Štefánik a Beneš. Je zvláštne, ako si dokážeme pripomínať smrť tvorcu našej vlasti, ale jeho životné dielo, ktorým bol vznik slobodného Československa, nám nestojí za plnohodnotný štátny sviatok,” podotkol a poukázal na to, že 28. október je síce štátnym sviatkom, no nie dňom pracovného pokoja.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Miroslav Urban

Peter Lipták

Andrej Sablič

Zdeno Drdol

Milan Šupa

Miroslav Iliaš

.
.
.

Šeligova “hanba na tri zimy”

Podpredseda Demokratov Juraj Šeliga čelí obvineniu pre prečin podnecovania za skutok z 21. februára tohto roku, advokát  Marek Para poukázal…

30. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Blair tvrdí, že súčasná politika nulovej spotreby je „odsúdená na neúspech“

Tony Blair vyzval na zásadné prehodnotenie politiky nulovej spotreby (týka sa opatrení a stratégií, ktoré majú za cieľ dosiahnuť vyrovnanie…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Kanaďanom sa míňajú peniaze určené na odškodnenie po očkovaní proti Covid-19

Kanadský program odškodnenia pre osoby, u ktorých sa po podaní vakcíny proti Covid-19 prejavili nežiaduce účinky, pravdepodobne prekročí svoj rozpočet. Upozornilo…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

„Dvojitý úder“ Karoline Leavittová bola Trumpovou tajnou zbraňou pri víťazstve nad Amazonom

Telefonát amerického prezidenta Donalda Trumpa Jeffovi Bezosovi prišiel hneď po verejnom bičovaní Karoline Leavittovou (tlačová tajomníčka Bieleho domu) uvádza The…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

„Sociálne neziskovky“ Hlasu: Starostlivosť o seniorov alebo kšeft za milióny?

Hlas-SD robil veľké problémy pri schvaľovaní zákona na reguláciu mimovládnych organizácií. Mohlo by to byť aj preto, že našiel spôsob,…

01. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
.

Tucker Carlson povedal, že do pokusu o atentát na budúceho prezidenta boli zapojené ukrajinské orgány

„Pokúsil sa zabiť niekoľko ľudí“. Tucker Carlson, televízny moderátor blízky Trumpovi, povedal, že do pokusu o atentát na budúceho prezidenta…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj vo Vatikáne vraj Trumpovi povedal, že Krym za ruský neuzná

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas súkromného rozhovoru s americkým lídrom Donaldom Trumpom vo Vatikáne, kde sa stretli na pohrebe pápeža…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Za mrežami by mal byť Matovič s arogantným Naďom, nie Danny Kollár

Milan Uhrík vo videu na sociálnej sieti upozorňuje na to, že za mreže ide Danny Kollár, po 1,5 roku novej…

30. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Rada Fondu na podporu umenia odvolala riaditeľa Špotáka

Rada Fondu na podporu umenia odvolala z funkcie riaditeľa Róberta Špotáka. Informovala o tom riaditeľka odboru komunikácie Ministerstva kultúry (MK)…

30. 04. 2025 | Aktualizované 30. 04. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Aktualizované 30. 04. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
.

Opozičnej strane Demokrati sa vyhráža neznámy páchateľ

Opozičnej strane Demokrati sa vyhráža neznámy páchateľ. Strana na sociálnej sieti zverejnila email, podľa ktorého dotyčný plánuje „vypáliť zásobník AK47…

30. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Nadchádzajúce dni budú pre mier na Ukrajine rozhodujúce

Nadchádzajúce dni budú pre mier na Ukrajine rozhodujúce. Podľa hovorkyne ministerstva zahraničných vecí Tammy Bruceovej budú nadchádzajúce dni rozhodujúce pre…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Posun alebo krok späť v prípade preverovania vakcín proti COVID-19?

Minister zdravotníctva Kamil Šaško požiadal v utorok (29. 4.) Slovenskú akadémiu vied (SAV) o otestovanie vzoriek mRNA vakcín proti COVID-19.…

30. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Ruská armáda výrazne zvýšila intenzitu vojenských operácií na fronte

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

30. 04. 2025 | Aktualizované 30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Aktualizované 30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
.

Ukrajina je pripravená podpísať dohodu o nerastných surovinách s USA

Ukrajina je pripravená podpísať dohodu o nerastných surovinách s USA, môže sa tak stať už dnes, citovala agentúra Bloomberg svoj…

30. 04. 2025 | Aktualizované 30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Aktualizované 30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Priama linka: Zalužného slová mnohých šokovali. Generál vysvetľuje, čo sa deje

Bývalý veliteľ ukrajinskej armády Zalužnyj asi vie, o čom hovorí keď tvrdí, že spôsob vedenia bojových operácií sa zmenil o…

30. 04. 2025 | | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | | 2 min. čítania | 0 komentárov

OSN obmedzí humanitárnu pomoc Ukrajine

Organizácia Spojených národov obmedzí humanitárnu pomoc na Ukrajine. Oznámila to námestníčka generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti a koordinátorka núdzovej…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Rusko je pripravené diskutovať so Spojenými štátmi o prítomnosti USA v Záporožskej jadrovej elektrárni

Rusko je pripravené diskutovať so Spojenými štátmi o prítomnosti USA v Záporožskej jadrovej elektrárni „v rámci urovnania konfliktu na Ukrajine“,…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Veľkolepé plány sa rozpadávajú ako domček z karát. Európa určite nebude schopná rozmiestniť na Ukrajine kontingent 64 000 vojakov

Európa určite nebude schopná rozmiestniť na Ukrajine kontingent 64 000 vojakov, ako sa pôvodne plánovalo. Bude tiež „ťažké rozmiestniť na…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

V továrni na výrobu pušného prachu po útoku dronov v meste Murom vypukol požiar

V ruskom závode na výrobu pušného prachu v meste Murom vo Vladimírskej oblasti vypukol rozsiahly požiar po tom, ako ho…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ústavný súd: Ustanovenia zákona o poľovníctve nie sú protiústavné

Ustanovenia zákona o poľovníctve, ktoré napadla skupina poslancov parlamentu, nie sú v rozpore s ústavou. Rozhodol o tom Ústavný súd…

30. 04. 2025 | Aktualizované 30. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Aktualizované 30. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ministerka kultúry sa zúčastnila na odovzdávaní cien Najkrajšie knihy Slovenska v Bibiane. Súťaž sa očistila od ideologických nánosov

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová sa zúčastnila na odovzdávaní cien Najkrajšie knihy Slovenska v Bibiáne. Ako napísala v statuse na sociálnej…

30. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Zmráka sa nad Zelenským? Posledné správy z Ukrajiny a Ruska naznačujú mnohé

Po tom, čo sa po stretnutí vo Vatikáne objavili správy, že Zelenskyj prijal Trumpov mierový plán a stiahol z neho…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Nečítajte ukrajinské vyhlásenia ani na noc, ani ráno…

Lavrov odpovedal na Zelenského vyjadrenia o prímerí. Moskva je pripravená na priame rozhovory s Kyjevom, uvádza ruský denník KP. Pritom denník FT…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov

Minister pôdohospodárstva Takáč podáva trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy

Richard Takáč vo svojom vyhlásení na sociálnej sieti Facebook informuje o klamstvách a manipulácii zo strany demokratov

30. 04. 2025 | Z domova | PR článok | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Z domova | PR článok | 1 min. čítania | 0 komentárov

Severokórejská armáda – čo je to za fenomén?

Rusko, 29. apríla 2025 - Päť naivných otázok o bojovníkoch KĽDR a ich účasti v bitkách Kurskej oblasti Ruska. Plukovník…

30. 04. 2025 | 0 komentárov

.

Djokovič má pre fanúšikov zlé správy. Čo viedlo Srba k takému rozhodnutiu?

Rekordný 24-násobný grandslamový šampión Novak Djokovič sa nezúčastní na tenisovom turnaji Italian Open v Ríme, ktorý sa koná od 7.…

30. 04. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

Na žiadosť veteránov a účastníkov Špeciálnej operácie dal Putin letisku vo Volgograde meno Stalingrad

Rusko, 30. apríla 2025 - Potvrdila sa informácia o priradení historického názvu letiska Volgograd - Stalingrad. Príslušnú iniciatívu podporil prezident…

30. 04. 2025 | 0 komentárov

Ústavná facka pre čurillovcov

Ústavný súd SR v pondelok (28. 4.) odmietol ústavnú sťažnosť jedného z vyšetrovateľov zo skupiny tzv. čurillovcov proti rozhodnutiu Najvyššieho…

30. 04. 2025 | Aktualizované 30. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Aktualizované 30. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Kto môže za masívny výpadok prúdu na Pyrenejskom polostrove? Zistenia sú šokujúce

Začiatkom týždňa zažil Pyrenejský polostrov masívny výpadok elektrického prúdu. V Španielsku a Portugalsku začalo behom pár sekúnd kolabovať všetko – doprava, obchody…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Vladimir Putin oznámil, že v ruskej Kurskej oblasti sa stále nachádza niekoľko malých skupín ukrajinských vojakov. Podľa neho sa ukrývajú v pivniciach a iných skrýšach.

Včera 20:23

Približne 15 až 20 minút trvalo v stredu zrejme posledné zasadnutie nemeckej vlády Olafa Scholza, ktorého má na budúci týždeň nahradiť Friedrich Merz. Jediným bodom programurokovania menšinovej vlády bolo avizované schválenie zvýšenia dôchodkov o 3,74 percenta od 1. júla.

Včera 20:21

Holandsko počas samitu NATO, ktorý sa bude konať 24. a 25. júna v Haagu, zavedie bezletovú zónu nad mestom a ďalšie bezpečnostné opatrenia. Tie sa dotknú väčšiny druhov dopravy.

Včera 19:50

.

Matovičova minulosť, Mikasova moc: Kto zastaví hygienickú autokraciu?

Prezident nepodpísal zákon o pandemickej amnestii. Amnestia rieši niektoré krivdy, ale odpoveďou na hrubé porušovanie základných ľudských práv nie je.…

30. 04. 2025 | Komentáre | 14 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Komentáre | 14 min. čítania | 0 komentárov

„Na mieste Ukrajiny by som sa začal obávať,” reagoval novinár po tvrdom rozhovore s Trumpom

Putin chce mier a je pripravený ukončiť nepriateľské akcie, povedal Trump v rozhovore pre ABC News

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Šokujúce zistenia štúdie potratových tabletiek: Americké zdravotníctvo zavádza ženy a hazarduje s ich zdravím

Denník National Review a Live Action informujú o šokujúcich zisteniach novej štúdie, ktorá u žien skúmala nežiaduce účinky po podaní tabletky…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Totalita pod maskou demokracie? Amnesty International sa nadobro vyfarbilo

Všimli ste si, že svet je od nástupu Donalda Trumpa do úradu v štádiu celkového úpadku? Že nie? Aktuálna správa…

30. 04. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Nespravodlivý systém a záujmové skupiny urobili z pacienta rukojemníka

Nedostatok financií nie je hlavným problémom slovenského zdravotníctva, ako ukazujú kontroly Najvyššieho kontrolného úradu SR. Zdroje verejného zdravotného poistenia a…

30. 04. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Miroslav Urban

Peter Lipták

Andrej Sablič

Zdeno Drdol

Milan Šupa

Miroslav Iliaš

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov