csr

NAŽIVO

Americký prezident Donald Trump uviedol, že s Indonéziou uzavrel novú obchodnú dohodu. Na jej základe Spojené štáty zavedú 19-percentné clá na jej tovar, zatiaľ čo americký vývoz nebude čeliť žiadnym colným prekážkam. Informujú agentúry AFP, Jonhap a Reuters.

07:36

Princ Harry navštívil africkú Angolu s charitatívnou organizáciou. Tá pomáha s odstraňovaním nášľapných mín zo starých vojnových oblastí. Zopakoval tak slávnu cestu svojej matky z roku 1997. Informuje agentúra AP.

princ Harry
Na archívnej snímke z 27. septembra 2019 princ Harry prechádza cez mínové pole počas návštevy charitatívnej organizácie Halo Trust, ktorá sa zaoberá odstraňovaním mín v obci Dirico v Angole / Foto: TASR/AP-Dominic Lipinski/Pool via AP
07:34

Dánsko chce počas svojho súčasného predsedníctva v Rade Európskej únie presadzovať prísnejšie uplatňovanie pravidiel Nariadenia o digitálnych službách (DSA) a silnejší legislatívny rámec na ochranu detí v online priestore.

07:26

USA a Európa stanovili koniec augusta ako konečný termín na obnovenie sankcií voči Iránu, ak sa nedosiahne nová jadrová dohoda, uviedol Axios.

07:24

Včera 19:53

 Ukrajinský parlament v utorok odsúhlasil predĺženie stanného práva a mobilizácie o ďalších 90 dní, a to do 5. novembra tohto roka. Oznámil to v utorok ukrajinský poslanec Jaroslav Železniak a dodal, že rozhodnutie podporilo 320 poslancov, pričom jeden bol proti. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda.

Včera 19:50

Trump zakázal Zelenskému útočiť na Moskvu. Prezident USA podľa agentúry Reuters vyhlásil, že Zelenskyj by nemal mieriť na Moskvu a pokúšať sa útočiť na ruské hlavné mesto.

Trump tiež dodal, že v súčasnej vojne nie je na strane Ukrajiny ani Ruska. „Chcem len zastaviť zabíjanie,“ vyhlásil. Prezident USA povedal, že ak Rusko a Ukrajina nedospejú k dohode do 50 dní, bude to veľmi zlé.

Včera 19:20

Ministerstvo zahraničných vecí Saudskej Arábie: Kráľovstvo odsudzuje pokračovanie hrubých izraelských útokov na sýrske územie, zasahovanie do jej vnútorných záležitostí a destabilizáciu jej bezpečnosti a stability pri hrubom porušení medzinárodného práva, ako aj porušení dohody uzavretej medzi Sýriou a Izraelom v roku 1974.

Kráľovstvo opätovne vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby podporilo bratskú Sýrsku Arabskú republiku a podporilo ju v tejto fáze a postavilo sa proti týmto neustálym izraelským útokom a intervenciám v Sýrii.

Včera 19:18

Desaťtisíce Afgancov „presídľujú“ do Spojeného kráľovstva kvôli „úniku údajov“. Tajná operácia Spojeného kráľovstva „Rubyfic“ presídľuje 24 000 Afgancov, ktorí sú „ohrození únikom údajov ministerstva obrany“, a vystavuje 100 000 ľudí údajnému „riziku zo strany Talibanu“.

Včera 19:14

Česko sa nezapojí do nákupu amerických zbraní krajinami NATO na dodanie Kyjevu, vyhlásil premiér Fiala. Podobné vyhlásenie už skôr urobilo Maďarsko.

V súčasnosti sú potvrdené informácie o účasti v tomto programe len v prípade Nemecka a Nórska.

Včera 19:02

Európska únia (EÚ) dokončila druhý zoznam protiopatrení zameraných na americký tovar v hodnote 72 miliárd eur. Ak sa rozhodne pre odvetu za colnú politiku Donalda Trumpa, dotkne sa produktov, ako sú lietadlá Boeing, autá či bourbon.

Včera 19:01

Brazílsky prokurátor v utorok požiadal Najvyšší súd, aby uznal exprezidenta Jaira Bolsonara za vinného zo zosnovania štátneho prevratu. Urobil tak v záverečnej reči na pojednávaní, do ktorého sa v prospech Bolsonara snaží zasiahnuť americký prezident Donald Trump.

Včera 19:00

Maďarská vláda dúfa, že mierové úsilie amerického prezidenta Donalda Trumpa na Ukrajine povedie v nasledujúcich týždňoch k úspechu. Podľa agentúry MTI to povedal v utorok v Bruseli maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. „A tiež si myslím, že je jasné, že keby európski politici a ukrajinskí politici tieto mierové snahy neustále nemarili, už by mohli byť úspešné,“ povedal Szijjártó.

Včera 18:10

Izraelské nálety na oblasť Bikáa vo východnom Libanone si v utorok vyžiadali najmenej 12 obetí, informovali libanonské štátne médiá.

Včera 17:27

V súvislosti so slovenským blokovaním 18. balíka protiruských sankcií EÚ by podľa českého ministra zahraničných vecí Jana Lipavského mohlo dôjsť v stredu k posunu. Podľa českého ministra bol v tejto téme na utorňajšom zasadnutí ministrov vyvíjaný na Slovensko pomerne veľký tlak. „Zajtra by mohlo dôjsť k určitému posunu, tak verím, že sa tú situáciu podarí vyriešiť. Takže z tohto vychádza môj určitý optimizmus. Samozrejme, nemôžem hovoriť za to, čo urobí Európska komisia a ako sa zachová slovenská strana,“ povedal Lipavský. Verí, že sa v tejto veci podarí nájsť konštruktívne riešenie.

Včera 17:26

Európska únia už po tretíkrát nedokázala schváliť 18. balík sankcií proti Ruskej federácii. Ako informoval dánsky minister zahraničných vecí Lars Løkke Rasmussen, v súčasnosti tri krajiny nesúhlasia so znížením cenového stropu na ruskú ropu.

Predtým médiá informovali, že svoje námietky proti balíku sankcií vyjadrili Slovensko, Maďarsko a Malta.

Včera 16:47

Predseda ukrajinskej vlády Denys Šmyhaľ v utorok oznámil, že v rámci reorganizácie vlády odovzdal parlamentu svoju demisiu. Šmyhaľ sa pravdepodobne zakrátko stane ministrom obrany a nahradí tak Rustema Umerova, ktorý údajne zaujme funkciu ukrajinského veľvyslanca v Spojených štátoch. Na post premiérky Zelenskyj v pondelok nominoval ministerku hospodárstva a prvú podpredsedníčku vlády Juliju Svyrydenkovú.

Denys Šmyhaľ
Na snímke Denys Šmyhaľ / Foto: SITA/AP-Omar Havana
Včera 16:14

Biely dom tvrdí, že Trump v rozhovore so Zelenským nevyzýval na údery na Moskvu a Petrohrad.

Predtým denník Financial Times napísal, že Trump sa Zelenského opýtal, prečo Ukrajina neudrie na Moskvu a Petrohrad, na čo Zelenskyj požiadal o rakety dlhého doletu.

Včera 15:34
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Vznik ČSR z roku 1918 si Slovensko druhýkrát pripomenie štátnym sviatkom

Vznik prvej Československej republiky (ČSR) znamenal pre Slovákov radikálnu zmenu. Z národa, ktorý v Rakúsko-Uhorsku nemal právo na existenciu, sa stal jeden zo štátotvorných národov

csr
Mapa ČSR
❚❚
.

Vznik ČSR sa v Slovenskej republike po roku 1993 pripomínal ako pamätný deň – Deň vzniku samostatného Československa. V novembri 2020 poslanci Národnej rady (NR) SR schválili dve novely zákona, na základe čoho sa 28. október zmenil na štátny sviatok – Deň vzniku samostatného československého štátu. Sviatok však nie je dňom pracovného pokoja.

Národný výbor československý v Prahe prijal 28. októbra 1918 zákon o utvorení samostatnej ČSR, vyhlásil jej vznik a prevzal štátnu moc. Od vzniku ČSR v piatok 28. októbra uplynie 104 rokov.

Slováci mali sformulovaný národný politický program už od polovice 19. storočia. Program, ktorý vypracoval Ľudovít Štúr, vychádzal z faktu, že Slováci sú samostatný a svojbytný národ, a požadoval slovenskú samosprávu v rámci Uhorska. Nemal však šancu na realizáciu najmä po neúspešnom povstaní Slovákov voči Maďarom v rokoch 1848 – 1849 a po rakúsko-uhorskom vyrovnaní v roku 1867.

.

Až vypuknutie prvej svetovej vojny v lete 1914 prinieslo oživenie slovenskej otázky. Keď priebeh vojny naznačoval, že Nemecko a Rakúsko-Uhorsko vojnu prehrajú, začali sa vytvárať rôzne úvahy o možnostiach postavenia Slovákov v Európe. Ako najvýhodnejšie sa ukázalo riešenie vytvoriť československý štát. Postavila sa zaň slovenská komunita v USA, ktorá 22. októbra 1915 spolu s českými predstaviteľmi podpísala Clevelandskú dohodu.

Na čele zahraničného československého odboja stál Tomáš Garrigue Masaryk. Vo februári 1916 vznikla v Paríži Československá národná rada (ČSNR), na sformovaní ktorej sa výrazne podieľal aj Slovák Milan Rastislav Štefánik. Diplomatickému úsiliu Masaryka, Štefánika a Edvarda Beneša výrazne dopomáhali úspechy československých légií, ktoré boli ozbrojenými zložkami budúceho československého štátu a podliehali ČSNR. Do konca prvej svetovej vojny pôsobilo v Rusku, Taliansku, Srbsku a vo Francúzsku okolo 100.000 legionárov.

V máji 1917 českí politici na zasadnutí ríšskeho parlamentu predniesli vyhlásenie, v ktorom žiadali spojenie českých krajín so Slovenskom. Vyhlásenie podporil aj slovenský politik Vavro Šrobár, ktorý 1. mája 1918 v Liptovskom Mikuláši vsunul do rezolúcie aj požiadavku práva na sebaurčenie národov.

Predstavitelia Slovenskej ligy v Amerike, Českého národného združenia a predseda Československej národnej rady Masaryk podpísali 30. mája 1918 Pittsburskú dohodu a 14. októbra 1918 vznikla v Paríži dočasná československá vláda. Snahu vytvoriť spoločný a demokratický štát Čechov a Slovákov deklarovala aj Washingtonská deklarácia zverejnená 18. októbra 1918. V jej závere sa píše: “Veríme v demokraciu – veríme v slobodu – a v slobodu vždy väčšiu a väčšiu.”

Vzniku ČSR predchádzalo stretnutie predstaviteľov zahraničného a domáceho odboja v Ženeve. Na tomto stretnutí bola 28. októbra 1918 utvorená dočasná československá vláda. V ten istý deň prijalo Rakúsko-Uhorsko podmienky definitívnej kapitulácie a československý Národný výbor v Prahe vydal zákon o vzniku ČSR. Podpísali ho Vavro Šrobár, Anton Švehla, Alojs Rašín, František Soukup a Juraj Stříbrný. Týmto aktom oficiálne vznikla Československá republika.

.

V Turčianskom sv. Martine sa 30. októbra 1918 konalo verejné zhromaždenie, na ktorom bola prijatá deklarácia, v ktorej sa Slováci jasne prihlásili k spoločnému štátu s Čechmi.

Dočasné Národné zhromaždenie 14. novembra 1918 zvolilo Masaryka za prezidenta republiky, zároveň vznikla československá vláda, ktorej predsedom sa stal Karel Kramář.

Existenciu ČSR aj jej hraníc potvrdili mierové zmluvy: Versaillská s Nemeckom (1919), Saintgermainská s Rakúskom (1919) a Trianonská s Maďarskom (1920).

 

Prezidentka: Vznik prvej ČSR bol predpokladom samostatnosti SR i ČR

Vznik prvej Československej republiky bol predpokladom samostatnosti Slovenskej i Českej republiky, na tomto základe dodnes stojíme. Skonštatovala to prezidentka SR Zuzana Čaputová pri príležitosti Dňa vzniku samostatného československého štátu. V piatok ráno položila vence k Pamätníku československej štátnosti a k Pamätníku Milana Rastislava Štefánika v Bratislave.

.

“Prvá ČSR bola vďaka osobnostiam ako Tomáš Garrigue Masaryk a Milan Rastislav Štefánik úspešným príbehom, na základoch ktorého dodnes stojíme,” povedala prezidentka. Skonštatovala, že vznikom ČSR sa Slovensko stalo štátotvorným národom. Na našom území podľa jej slov následne vznikali dôležité inštitúcie a zavádzali sa aj viaceré moderné demokratické inštitúty ako napríklad volebné právo žien.

Od vzniku prvej ČSR uplynulo 104 rokov. Národný výbor československý v Prahe prijal 28. októbra 1918 zákon o utvorení samostatnej ČSR, vyhlásil jej vznik a prevzal štátnu moc. Následne sa v Turčianskom sv. Martine 30. októbra konalo verejné zhromaždenie, na ktorom bola prijatá deklarácia, v ktorej sa Slováci jasne prihlásili k spoločnému štátu s Čechmi.

 

Premiér: Prvá ČSR garantovala široké práva a slobodu všetkým občanom

Československá republika (ČSR) bola štátom, ktorý garantoval široké práva a slobodu všetkým občanom, ako aj volebné právo pre ženy. Pri príležitosti 104. výročia vzniku spoločného československého štátu to povedal premiér Eduard Heger (OĽANO). V piatok ráno položil veniec k Pamätníku československej štátnosti na bratislavskom Námestí T. G. Masaryka.

Podľa premiéra si pripomíname vznik Československej republiky právom a veľmi radi. “Jej zakladatelia Štefánik, Masaryk a Beneš dokázali po rozpade rakúsko-uhorskej monarchie vybudovať silný demokratický štát. Štát s ústavou, ktorá garantovala široké práva a slobodu všetkým občanom. Štát, ktorý zaviedol všeobecné volebné právo aj pre ženy. Štát, v ktorom došlo k rozmachu slovenského jazyka, kultúry a vzdelávania,” skonštatoval Heger.

Predseda vlády vyzdvihol vzájomné vzťahy s Českou republikou. “Naše vzájomné vzťahy sú naozaj bratské, sú unikátne, výnimočné a dovolím si povedať, každým rokom silnejšie,” skonštatoval.

Výročie vzniku ČSR si slovenský predseda vlády pripomenul aj v spoločnom videu s českým premiérom Petrom Fialom. “Slovensko a Česko sú už 30 rokov dva samostatné a nezávislé štáty, ale spoločná história a hodnoty nás spájajú,” skonštatoval Heger vo videu. Za spoločnú tradíciu premiéri označili demokraciu, toleranciu, rešpektovanie ľudských práv, slobodu slova i rešpekt k vzdelaniu. Pripomenuli tiež európske zakotvenie krajín, ako aj odkaz Milana Rastislava Štefánika a Tomáša G. Masaryka.

Český veľvyslanec na Slovensku Tomáš Tuhý sa poďakoval premiérovi, že sa každoročne zúčastňuje na spomienke na vznik spoločného štátu. Je rád, že sa podaril vznik Námestia T. G. Masaryka. “Aj táto ťažká doba, ktorú zažívame, vidíme, čo sa deje za hranicami Slovenska, len upevňuje vzťahy medzi Čechmi a Slovákmi,” zdôraznil. Pripomenul, že sa blíži 30. výročie rozdelenia štátu. “Ale my sme pomyselne stále spolu. To je silný dôkaz, aby sme v Európe mali silné slovo,” dodal.

Od vzniku prvej ČSR uplynulo 104 rokov. Národný výbor československý v Prahe prijal 28. októbra 1918 zákon o utvorení samostatnej ČSR, vyhlásil jej vznik a prevzal štátnu moc. Následne sa v Turčianskom sv. Martine 30. októbra konalo verejné zhromaždenie, na ktorom bola prijatá deklarácia, v ktorej sa Slováci jasne prihlásili k spoločnému štátu s Čechmi.

masaryk stefanik
Ilustračné foto
Káčer: Vytvorenie Československa znamenalo civilizačný rozmach Čechov a Slovákov

Vytvorenie spoločného štátu – Československa v roku 1918 znamenalo civilizačný rozmach Čechov a Slovákov. Zaradili sme sa tak medzi demokratické krajiny a prihlásili sa k účasti na modernom medzinárodnom poriadku. Pri príležitosti 104. výročia vzniku samostatnej Československej republiky to uviedol minister zahraničných vecí Rastislav Káčer.

.

Spoločný štát mal podľa Káčera pokrokovú ústavu, jednu z najvyspelejších ekonomík a patril medzi prvé krajiny sveta, kde mali ženy hlasovacie právo. “Existencia Československa dokazuje, že naša história a emancipačné snahy stavajú na hodnotách založených na princípoch demokracie. Už v tom období nimi boli rovnosť pred zákonom, práva príslušníkov menšín či sloboda slova, svedomia, vyznania a zhromažďovania,” povedal Káčer. Dodal, že tieto hodnoty treba udržiavať tak, ako to robili naši predkovia v spoločnom štáte.

Po roku 1989 dostalo Slovensko možnosť v tejto ceste pokračovať a nadviazať na demokratickú tradíciu. “Vstupom do Európskej únie a Severoatlantickej aliancie navyše Slovensko pokračuje v napĺňaní historického odkazu – chceme patriť medzi vyspelé a slobodné krajiny, ktoré stoja na opačnej strane ako agresívne a autoritárske režimy,” poznamenal šéf diplomacie.

Pripomína, že pri vzniku prvej republiky zohrala úlohu pomoc a podpora USA, Veľkej Británie, Francúzska a ďalších partnerov a zahraničných spojencov. Dôležitým bol aj domáci a zahraničný odboj. Vznikom Československa sa podľa Káčera vytvorili predpoklady na slobodný rozvoj národného povedomia, jazyka, budovanie štátnosti a samostatnej Slovenskej republiky.

 

Kollár: Vznik ČSR prišiel po stáročiach boja národovcov za spoločný štát

Vznik prvej Československej republiky prišiel po stáročiach boja našich národovcov za spoločný samostatný štát. Pripomenul to v piatok predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Myslí si, že Slovensko by si malo rovnako pripomínať aj 30. október, keď sa v ten deň v roku 1918 Slováci prihlásili k spoločnému štátu s Čechmi.

.

“Pre nás Slovákov má možno väčší symbolický význam 30. október. Za mňa by bolo fajn, keby sa oba tieto dni pripomínali rovnako,” povedal Kollár po tom, čo položil veniec k Pamätníku M. R. Štefánika v Bratislave.

Spoločný štát podľa Kollára neskôr vyústil do vzniku samostatnej Slovenskej republiky v januári 1993, ktorú uznáva každá demokratická krajina.

Pred dvoma rokmi sa 28. október zmenil na štátny sviatok – Deň vzniku samostatného československého štátu. Sviatok však nie je dňom pracovného pokoja. Kollár pripomenul, že máme veľký počet sviatkov s dňom pracovného pokoja a každý takýto deň znamená straty pre našu ekonomiku. Sviatok si podľa neho vieme pripomínať aj bez toho, aby sme ostali doma. Ak by sa mal stať 28. október dňom pracovného pokoja, musel by sa podľa Kollára vypustiť zo zoznamu iný deň, čo by vždy nahnevalo určitú časť spoločnosti.

Od vzniku prvej ČSR uplynulo 104 rokov. Národný výbor československý v Prahe prijal 28. októbra 1918 zákon o utvorení samostatnej ČSR, vyhlásil jej vznik a prevzal štátnu moc. Následne sa v Turčianskom sv. Martine 30. októbra konalo verejné zhromaždenie, na ktorom bola prijatá deklarácia, v ktorej sa Slováci jasne prihlásili k spoločnému štátu s Čechmi.

 

.
Mimoparlamentné strany si pripomínajú vznik ČSR

Výročie 104 rokov od vzniku prvej Československej republiky (ČSR) si v piatok pripomínajú aj viaceré mimoparlamentné strany. Strana Hlas-SD zdôraznila, že vznik spoločného štátu bol výsledkom diplomatického talentu vtedajších politických elít. SNS tvrdí, že bez ČSR by sme dnes nemohli hovoriť o suverénnej Slovenskej republike. KDH uviedlo, že aj dnes sú vzťahy medzi Slovákmi a Čechmi silno pozitívne.

“Masaryk, Beneš a Štefánik odhodili vlastné úzke politické záujmy, výsledkom čoho bol vznik ČSR, ktorá svojimi silnými demokratickými princípmi a pluralitou spoločnosti vytvorila neskôr základy pre vznik samostatných moderných štátov Čechov a Slovákov,” pripomenula v stanovisku Hlasu-SD hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková.

Hnutie Progresívne Slovensko (PS) pripomenulo, že môžeme byť hrdí na osobnosti spoločných československých dejín, akými sú Milan Rastislav Štefánik, Tomáš Garrigue Masaryk a mnohé ďalšie, keďže sa za národ postavili a viedli ho k prosperite. “Nie s vidinou vlastnej slávy a osobného zisku, ale s ideálmi slobody a demokracie,” uviedlo PS.

SNS v stanovisku priblížila, že 28. október 1918 bol jedným z kľúčových a rozhodujúcich krokov k budúcej slovenskej štátnosti, ktorá sa naplnila v roku 1993. “Dvadsiaty ôsmy október 1918 bol pre slovenský národ dôležitým míľnikom. Na jednej strane sme sa vykúpili z rakúsko-uhorského područia, na druhej strane sme ešte ako národ, ktorý nemal isté práva v porovnaní s inými národmi, začali spolužitie s Čechmi,” doplnila hovorkyňa SNS Zuzana Škopcová.

Vznik ČSR považuje KDH za dôležitý historický medzník, vďaka ktorému sa začal formovať novodobý slovenský národ po rozpade Rakúsko-Uhorska. Hnutie dodalo, že Slováci a Česi vďaka vzájomnej ústretovosti ukázali svetu, že tak, ako sa dá v jednom štáte spojiť, dá sa aj mierumilovne rozísť a potom ďalej priateľsky spolunažívať. “To je v čase dnešného vojnového konfliktu medzi ďalšími dvomi slovanskými národmi vzácnym úkazom,” doplnila strana v stanovisku.

Od vzniku prvej ČSR uplynulo 104 rokov. Národný výbor československý v Prahe prijal 28. októbra 1918 zákon o utvorení samostatnej ČSR, vyhlásil jej vznik a prevzal štátnu moc. Následne sa v Turčianskom Sv. Martine 30. októbra konalo verejné zhromaždenie, na ktorom bola prijatá deklarácia, v ktorej sa Slováci jasne prihlásili k spoločnému štátu s Čechmi.

 

.
Vznik ČSR bol významným krokom v našej histórii, zhodli sa Remišová, Smer aj SaS

Vznik prvej Československej republiky bol významným krokom v našej histórii. Zhodli sa na tom šéfka strany Za ľudí Veronika Remišová aj opozičné strany Smer-SD a SaS. Remišová i Smer-SD poukázali aj na pretrvávajúce blízke vzťahy Českej a Slovenskej republiky aj po jej rozdelení.

“Pred 104 rokmi dostali Slováci obrovskú historickú šancu dospieť a zaradiť sa medzi hrdé, sebavedomé a štátotvorné národy Európy. Podarilo sa. Vznik Československa bol politický zázrak a obrovský diplomatický úspech,” skonštatovala Remišová. Spoločný štát s Čechmi označila za jeden z najväčších úspechov slovenského národa v dejinách. “Hoci Československo existovalo len sedem desaťročí, ten príbeh stále trvá,” doplnila s tým, že oba národy majú naďalej k sebe blízko. Rovnako pripomenula, že pred 104 rokmi sme sa stali slobodnými občanmi so svojimi právami aj zodpovednosťou za štát. V tejto súvislosti apelovala na účasť v sobotných (29. 10.) spojených komunálnych voľbách.

“Vznik spoločného štátu Čechov a Slovákov znamenal výrazný posun v emancipačných snahách Slovenska. Aj keď podľa čechoslovakizmu boli Slováci len jednou z odnoží československého národa, išlo hlavne o politickú koncepciu, ktorá reflektovala na politické reálie, kedy so vznikom Československa sa na území nachádzala početná nemecká menšina,” uviedol Smer-SD. Strana zdôraznila, že napriek tomu boli u nás po vzniku ČSR naštartované výrazné modernizačné procesy v politickej, hospodárskej, kultúrnej aj vzdelanostnej oblasti. Poukázala aj na blížiace sa 30. výročie vzniku samostatnej SR. “Historický odkaz ČSR je však stále živý,” podotkla s tým, že dôkazom sú dobré vzťahy Slovenska a Česka.

Poslanec opozičnej SaS Peter Osuský uviedol, že Slováci dostali v demokratickom Československu prvý štát a prvé skutočné hranice. “Vybojovali nám ho statoční legionári a statoční politici, okrem iných predovšetkým Masaryk, Štefánik a Beneš. Je zvláštne, ako si dokážeme pripomínať smrť tvorcu našej vlasti, ale jeho životné dielo, ktorým bol vznik slobodného Československa, nám nestojí za plnohodnotný štátny sviatok,” podotkol a poukázal na to, že 28. október je síce štátnym sviatkom, no nie dňom pracovného pokoja.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Peter Zajac-Vanka Ing.

Michal Durila

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Peter Lipták

Miroslav Urban

.
.
.

Už v sobotu sa v Bratislave postavia ľudia za najdôležitejšie hodnoty. Chromík pre HS: Najlepšie, čo môžeme svojim deťom dať, je mama a otec na stálo

V sobotu 19. 7. sa bude v Bratislave konať už 13. ročník Národného pochodu Hrdí na rodinu. Akýmsi centrom celej…

16. 07. 2025 | Rozhovory | 6 min. čítania | 0 komentárov

.

Arogancia progresívnej moci. Všetkým sa smejú do očí

Sledujúc ako si Európska komisia na čele s von der Leyenovou  ide ďalej svoju pesničku a politiku, akoby sa minulý…

16. 07. 2025 | | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | | 2 min. čítania | 0 komentárov

Predjedlo občianskej vojny

Na sociálnej sieti bol zverejnený článok ruskej autorky Viktorie Nikiforovej, ktorý vám prinášame v preklade

16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Kŕmia ho lžami: Kyjev poskytuje Trumpovi nesprávne informácie o dianí na fronte

Západné krajiny nechcú uznať pravdu o konflikte na Ukrajine, tvrdí politológ Rasmussen

16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nepohodlní Slováci sú preňho zbytočné existencie

Bývalý administrátor policajných sociálnych sietí David Púchovský znovu šíri nenávisť…

16. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

„Slniečkári dostali po hube,“ pochválil sa europoslanec. Konzervatívcom a vlastencom sa podarilo prevziať prípravu imigračných zákonov

Konzervatívnym a vlasteneckým frakciám sa v Európskom parlamente podarila obrovská vec – prebrali prípravu dôležitých imigračných zákonov.  Informoval o tom europoslanec Milan Uhrík

16. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Matka všetkých bitiek v Európskej únii: O čo ide v novom dlhodobom rozpočte?

Európska komisia predstaví svoj návrh budúceho dlhodobého rozpočtu Európskej únie . Tu sa dozviete, prečo je to dôležité, prečo sú…

16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Zelenského schéma. Prečo bol jeden z najväčších terminálov v odeskom prístave odovzdaný Američanom?

Správa, že jeden z najväčších terminálov v odeskom prístave bol odovzdaný Američanom, nebola na pozadí väčších udalostí príliš nápadná

16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Kampaň bez propagácie? Tlačová konferencia o očkovaní proti HPV opäť vyvoláva otázky

Vo štvrtok 10. júla zosumarizovalo MZ SR a VŠZP spoločne situáciu – viac ako 14 000 novodiagnostikovaných rakovín môže byť spojených s…

16. 07. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov
.

V Bruseli prebehla zaujímavá schôdzka

V Bruseli prebehla zaujímavá schôdzka. Stretli sa predstavitelia Izraela, Libanonu, Sýrie a ďalší

15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

USA tlačia na EÚ, aby revidovala svoje digitálne nariadenia

Na oboch stranách Atlantiku sa digitálna legislatíva EÚ stala červenou čiarou v rokovaniach o clách: USA považujú európske zákony, ktoré…

15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Fico rozhodol, ako budú postupovať v prípade hlasovania o 18. balíku sankcií voči Rusku. Zverejnil aj list

Slovensko v utorok na zasadnutí Rady Európskej únie pre zahraničné veci v Bruseli požiadalo o odklad hlasovania o 18. balíku…

15. 07. 2025 | Aktualizované 15. 07. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Aktualizované 15. 07. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Naša potravinová bezpečnosť je v ohrození: Brusel zlikviduje poľnohospodárstvo

„Uniknuté plány EÚ môžu znamenať koniec poľnohospodárstva, ohrozujú totiž nielen potravinársky priemysel, ale aj spotrebiteľov a na stoly domácností by…

16. 07. 2025 | 0 komentárov

Putin vyšle Trumpovi jasný signál

Putin odignoruje ultimátum Trumpa a má v úmysle pokračovať vo vojne a eskalovať konflikt s USA, kým Západ nesúhlasí s…

15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Padesát dní…

Takové „ultimátum“ dal Donald Trump Vladimíru Putinovi. Buď do té doby ukončí válku na Ukrajině, nebo uvrhne na všechny, kdo…

16. 07. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajinec pobodal 17-ročného mladíka v Bratislave. Prokurátor koná

Prokurátor podal návrh na väzbu osoby, ktorá zaútočila na chlapca v noci zo soboty na nedeľu (13. 7.) v centre…

15. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

KOMENTÁRE

Kto stratil zmysel pre realitu

15. 07. 2025 | 0 komentárov

Toto už je cez čiaru!

14. 07. 2025 | 0 komentárov
Mesežnikov

Voliči koalície sú chytení v pasci

14. 07. 2025 | 0 komentárov
pasca

Ľudia vtipne porušujú pravidlá bez toho, aby ich porušili

Väčšinou nie som typ človeka, ktorý by chcel „držať palce“, ale aj tak ma baví objavovať šikovných ľudí, ktorí porušujú…

16. 07. 2025 | 0 komentárov

Svätec dňa: Abudancia zo Spoleta

Opradená zázrakmi

16. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ďalšie veľké prepúšťanie v automobilovom priemysle

16.07.2025 Redakcia Auto trendy . Americký výrobca automobilov Ford schválil plán dobrovoľného prepúšťania v Nemecku v reakcii na slabý dopyt…

16. 07. 2025 | 0 komentárov

Zdechovský mal počas májovej misie na Slovensku policajnú ochranu, písali médiá. Rezort vnútra to odmieta

Český europoslanec Tomáš Zdechovský mal údajne počas májovej misie na Slovensku policajnú ochranu. Písal o tom denník N s odvolaním…

15. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Ľudia, ktorí mali jedinú úlohu, a napriek tomu tragicky zlyhali

Ľudia, ktorí mali jedinú úlohu, a napriek tomu tragicky zlyhali: Niekedy majú ľudia na starosti len jednu prácu a aj…

16. 07. 2025 | 0 komentárov

Gedra prišiel so šokujúcou informáciou. K tejto fotke sa Šnídl bude musieť vyjadriť

Denník N zasa vytvoril búrku v šerblíku. Úrad vlády to však nenechal len tak…

15. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Zaprášené poklady: Fotografie, ktoré odhaľujú každodenný život pred 100 rokmi

Zaprášené poklady: Fotografie, ktoré odhaľujú každodenný život pred 100 rokmi. Ako bude

16. 07. 2025 | 0 komentárov

V čí prospech bude 50-dňová Trumpova pauza?

Včerajšie vyhlásenia Trumpa, ktoré boli voči Ruskej federácii oveľa mäkšie, ako sa očakávalo deň predtým, vyvolali množstvo skeptických komentárov na…

15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

.

Krik liberálnej duše, ktorú trápi nelegálna migrácia

USA, 15. Júla 2025 - Minulý týždeň sa odohrala prekvapujúca udalosť, ktorá sa na prvý pohľad môže zdať bezvýznamná, ale v…

16. 07. 2025 | 0 komentárov

Posledný prípad prekročil červenú čiaru. Maďarsko vyzýva EÚ, aby uvalila sankcie na Ukrajinu

Maďarsko vyzýva EÚ, aby uvalila sankcie na Ukrajinu kvôli smrti etnického Maďara, ktorého podľa Budapešti zbili v TCK

15. 07. 2025 | Aktualizované 15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Aktualizované 15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Maďari sa zakusli do Zelenského: "Na Ukrajine sú muži brutálne ubití na smrť keď nechcú ísť do vojny"

Ukrajina, 15. júla 2025 - \"Na Ukrajine prebieha poľovačka na ľudí\" - Maďari pumpujú a pumpujú svoju tému. Maďarský minister…

16. 07. 2025 | 0 komentárov

Medvedev reaguje na Trumpovo “ultimátum”

Zástupca predsedu Bezpečnostnej rady Ruskej federácie poznamenal, že „svet sa zachvel v očakávaní dôsledkov“

15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Americký prezident Donald Trump uviedol, že s Indonéziou uzavrel novú obchodnú dohodu. Na jej základe Spojené štáty zavedú 19-percentné clá na jej tovar, zatiaľ čo americký vývoz nebude čeliť žiadnym colným prekážkam. Informujú agentúry AFP, Jonhap a Reuters.

07:36

Princ Harry navštívil africkú Angolu s charitatívnou organizáciou. Tá pomáha s odstraňovaním nášľapných mín zo starých vojnových oblastí. Zopakoval tak slávnu cestu svojej matky z roku 1997. Informuje agentúra AP.

princ Harry
Na archívnej snímke z 27. septembra 2019 princ Harry prechádza cez mínové pole počas návštevy charitatívnej organizácie Halo Trust, ktorá sa zaoberá odstraňovaním mín v obci Dirico v Angole / Foto: TASR/AP-Dominic Lipinski/Pool via AP
07:34

Dánsko chce počas svojho súčasného predsedníctva v Rade Európskej únie presadzovať prísnejšie uplatňovanie pravidiel Nariadenia o digitálnych službách (DSA) a silnejší legislatívny rámec na ochranu detí v online priestore.

07:26

USA a Európa stanovili koniec augusta ako konečný termín na obnovenie sankcií voči Iránu, ak sa nedosiahne nová jadrová dohoda, uviedol Axios.

07:24

.

Najslabší ministri aktuálnej vlády

Pozreli sme sa na činnosť jednotlivých ministrov aktuálnej, už štvrtej vlády Roberta Fica a vybrali sme piatich, ktorí sa nám…

15. 07. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

Zdechovský v EP predstavil kritickú správu z kontrolnej misie na Slovensku. Zastal sa samozrejme mimovládok aj mainstreamu

V utorok doobeda boli na pôde Európskeho parlamentu prezentované dve správy o Slovensku. Vo Výbore EP pre občianske slobody, spravodlivosť…

15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ukrajinský parlament schválil zákon o odstúpení od Ottawskej zmluvy

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 11 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 11 min. čítania | 0 komentárov

Trump údajne zvažuje, že Ukrajine dodá rakety Tomahawk schopné zasiahnuť Moskvu a Petrohrad. Kremeľ to vidí inak

Americký prezident Donald Trump povolil Ukrajine použitie rakiet ATACMS s doletom 300 kilometrov a zvažuje aj dodávku riadených striel Tomahawk,…

15. 07. 2025 | Aktualizované 15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Aktualizované 15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Rusko získava partnera. Čína prisľúbila „prehĺbenie“ podpory v súvislosti s Trumpovými hrozbami

Čína prisľúbila Rusku „hlbšiu“ podporu v súvislosti s Trumpovými hrozbami, uvádza The Telegraph

15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Peter Zajac-Vanka Ing.

Michal Durila

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Peter Lipták

Miroslav Urban

.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov