Vyhostený ruský špión slúžil vlasti. Tí čo ho odhalili, slúžili Slovensku

Bratislava 13. decembra 2018 (HSP/Ďateľ/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)

 

Veľká udalosť pre Slovensko, epizódka pre svet. Odhalenie ruského spravodajského dôstojníka pod krytím diplomata na území Slovenska je pomerne nevídaná udalosť, no z pohľadu globálnych vzťahov ide o zanedbateľnú epizódu, akých sa na svetovej scéne odohrávajú ročne desiatky

Ilustračné foto

V každom prípade je potrebné vyzdvihnúť, že slovenská kontrašpionáž, diplomacia, ako aj predseda vlády Peter Pellegrini konali presne tak, ako sa v takejto situácii má postupovať. Rozhodne, dôsledne a bez zbytočných rečí.

To isté sa nedá povedať o väčšine slovenských médií. Naši novinári ešte nedozreli na to, aby dokázali na primeranej intelektuálnej a poznatkovej úrovni spracovať podobné udalosti. Dokladom ich vzdelania a poznania prostého uvažovania je okrem iného bedákanie, že k vyhosteniu Alexandra Vinogradova došlo neskoro, pretože k vypovedaniu ruských diplomatov malo podľa ich videnia situácie dôjsť už po prepuknutí kauzy Skripaľ.

 

Špionáž, chlieb náš každodenný

Špionáž je súčasťou medzinárodných vzťahov. Zahraničné spravodajské operácie jednotlivých krajín sa odvíjajú od ich geopolitických imperatívov. Preto nie je na špionáži nič ideologické. Vždy ide predovšetkým o záujmy a netreba sa nechať pomýliť ani vtedy, keď vlády cestou spravodajských služieb a naoko nezávisle vystupujúceho tretieho sektora, využitím takzvanej mäkkej sily (soft power), šíria ideológiou podfarbenú propagandu. Zahraničná výzvedná činnosť, ako aj propagandistické pôsobenie na území iných štátov má vždy jeden cieľ: slúžiť národným záujmom svojej krajiny.

Vo svete špionáže neexistujú dobrí a zlí. Špionáž pozná len našich a tých druhých. Jastraby majú tendenciu tých druhých považovať za zlých, ale to je veľká chyba. Tí druhí sú síce protivníci, ale rovnako slúžia svojej vlasti ako  naši. Pochopiteľne, je potrebné mať sa na pozore pred protivníkom, ale netreba k nemu pociťovať nenávisť. Tá totiž zatemňuje zdravý úsudok. Pred protivníkom je potrebné mať rešpekt a hrať proti nemu síce tvrdo, ale s úctou.

 

Vingoradov nie je agent

Ako obyčajne, aj v tomto prípade médiá produkujú terminologický zmätok. Všetci novinári unisono označujú vyhosteného ruského diplomata Alexandra Vinogradova za agenta. Zrejme je to dôsledok intenzívnej konzumácie filmov a nedostatku štúdia odbornej literatúry. Všetci, nielen novinári, ale aj zástupcovia kadejakých en dží ou, čo sa k problematike vyjadrujú, by si mali raz a navždy zapamätať, že v našej terminológii je kádrový pracovník spravodajskej služby označovaný ako príslušník, nie agent. V európskej terminológii je agent tajný spolupracovník, teda niekto, kto vedome spolupracuje so spravodajskou službou na získavaní spravodajských informácií v určitom záujmovom prostredí. Agenta riadi spravodajský dôstojník, dáva mu úlohy, vypláca mu odmeny a zabezpečuje formu utajeného spojenia.

Agent nie je príslušník služby, je to civilná osoba, ktorá z rôznych dôvodov súhlasila, že bude tajnej službe poskytovať informácie. Áno, v anglosaskej terminológii je to inak. Agent je príslušníkom tajnej služby a civilná osoba spolupracujúca s tajnou službou sa zväčša označuje ako informátor. Všetko je to ešte zložitejšie, ale takýto je základný terminologický rámec a všetci škrabáci a „analytici“ posadnutí potrebou komentovať dianie na poli spravodajských služieb by si ho mali osvojiť. Inak budú aj naďalej spôsobovať informačný zmätok.

Vyhostený diplomat Alexander Vinogradov bol teda kádrový príslušník ruskej výzvednej služby, s najväčšou pravdepodobnosťou vojenskej rozviedky GRU (glávnoje razvediváteľnoje upravľénie). V Slovenskej republike pôsobil na ruskej ambasáde v rámci úradu vojenského leteckého pridelenca. Odhalenie jeho aktivít odporujúcich postaveniu diplomata takmer na sto percent spadalo do pôsobnosti orgánov kontrarozviedky Vojenského spravodajstva.

 

Kauzy Skripaľ a Vinogradov nemajú nič spoločné

Terminológia nie je jediné, čo robí našim bielym vranám a analytikom-expertom problém. Ako už bolo naznačené vyššie, dávať vyhostenie Vinogradova do súvislosti s priotrávením otca a dcéry Skripaľovcov je nonsens a nepochopením základných súvislostí. Neobstojí argument, že Veľká Británia je spojenec, a preto je našou povinnosťou zapojiť sa do jej propagandistickej kampane voči Rusku. Tak to nefunguje dokonca ani vo vojenskej aliancii, ktorej sme súčasťou, aj keď si to poniektorí myslia.

Slovensko, rovnako ako napríklad Rakúsko, nemalo dôvod zapojiť sa do ošiaľu vyhosťovania z niekoľkých dôvodov. Po prvé, neexistuje žiaden presvedčivý dôkaz o tom, že Rusko sa podieľalo na incidente v Salisbury. Britské úrady síce zverejnili, že v čase udalosti sa pohybovali v okolí viacerí Rusi, to však má ešte ďaleko od dôkazu v podobe povestnej dymiacej zbrane. Nehovoriac o tom, že zázračné uzdravenie Skripaľovcov (temer zmŕtvychvstanie) vylučuje použitie novičoku, čoho boli plné noviny. Po druhé, dôvodom na vyhosťovanie diplomatického personálu v tejto súvislosti nebola ani okolnosť, že tak postupovali naši partneri z V4. Vyšehradská skupina je neformálne združenie, jeho členovia nie sú zaviazaní postupovať svorne, ale koordinujú svoju činnosť v tých otázkach a oblastiach, ktoré tvoria predmet ich spoločného záujmu. Napríklad Slovensko a Poľsko majú z historického, geografického, ekonomického, ba aj psychologického hľadiska zásadne odlišný postoj k Ruskej federácii, a preto sú iné aj ich geopolitické imperatívy. Poľsko postavilo svoju bezpečnostnú stratégiu na úzkej koordinácii s USA a Veľkou Britániou, preto zrejme videlo dôvod na zapojenie sa do propagandistickej akcie Londýna. Česi a Maďari majú taktiež svoje vlastné dôvody, možno len ideologické, aby využili kauzu Skripaľ na vylepšenie si imidžu v rámci atlantického bloku. Po tretie, Slovensko si dlhodobo buduje vyvážené vzťahy tak s Moskvou, ako aj Washingtonom, tak s Berlínom, ako aj s Bruselom a súčasťou tejto stratégie je umiernenosť predovšetkým v takých prípadoch, ktoré nemajú s hodnotami nič spoločné. Kauza Skripaľ je nástrojom britskej mäkkej sily, teda propagandy, a Slovensko nemá najmenší dôvod byť jej súčasťou.

 

Ako sa odhaľuje špión

Čím menej sa Slováci zapájali do propagandistických orgií, tým väčší význam nadobúda vyhostenie plukovníka Alexandra Vinogradova. Slovenská republika v správnom čase, na správnom mieste a správnym spôsobom preukázala, že je spoľahlivým partnerom členských krajín NATO. Nie je žiadnou náhodou, že bol na našom území prichytený práve príslušník GRU, a nie dôstojník civilnej rozviedky Ruskej federácie, SVR (slúžba vnéšnej razvédky).

Rusov pravdepodobne veľmi málo zaujímajú žabomyšie prekáračky našej nedospelej politickej scény. O niečo viac by sa mohli interesovať o prípravu a ovplyvňovanie slovenských pozícií na rokovaní Európskej rady ohľadom sankcií, ale ani to nie je pre nich až také dôležité, pretože Bratislava, nech náš premiér kričí na oslavách MDŽ čokoľvek, napokon vždy pôjde v línii, akú predostrie Berlín. Avšak slovenský minister obrany, náčelník a ďalší vysokopostavení dôstojníci generálneho štábu majú svoje miesto na rôznych úrovniach rokovaní orgánov NATO. Ozbrojené sily SR majú podiel na zdieľaní tajomstiev aliancie, a to je presne matéria, o ktorú sa Rusi (nielen) na Slovensku zaujímajú.

Zo zverejnených informácií je nepochybné, že plukovník Vinogradov sa zaujímal o vojenské tajomstvá a je priam isté, že sa dotýkali NATO, vojensko-strategických otázok a prípadne aj nášho nákupu amerických stíhačiek F16. Je vysoko pravdepodobné, že príslušník GRU sa pokúsil na Slovensku naverbovať aj tajného spolupracovníka (agenta) a možno sa mu to aj podarilo. A možno aj nie. Tiež nemožno vylúčiť, že prípadná verbovka bola od začiatku pod kontrolou našej vojenskej kontrašpionáže, a teda ruská akvizícia bola v skutočnosti klasickým dvojitým agentom. Tieto a mnohé ďalšie otázky ostanú prinajmenšom nateraz zahalené rúškom tajomstva. Nech už odhalenie spravodajskej činnosti Alexandra Vinogradova sprevádzali také či onaké okolnosti, jeho vyhostenie má vecné opodstatnenie. Rusi, veľmi zbehlí a pragmatickí vo veciach špionáže, nám to (napriek oficiálnej rétorike) nemôžu mať za zlé. A naši partneri z NATO zase nemôžu mať lepší príklad spoľahlivosti Slovenskej republiky, akým je odhalenie, verejné vystavenie a vyhostenie ruského vojenského špióna.

Peter Tóth

 

Článok pôvodne vyšiel na portáli datel.sk

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Prokurátor podal návrh na väzbu na štyri osoby z kauzy Mýtnik III

0 icon

Bratislava 5. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal v trestnej veci Mýtnik III na Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) sudcovi pre prípravné konanie návrh na vzatie štyroch osôb do väzby z dôvodu kolúznej väzby. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová ÚŠP nekonkretizoval,…

Weiss st. po výhre na Gibraltáre: „Doma to musíme zvládnuť“

0 icon

Gibraltár 5. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann,Pavel Neubauer)   Futbalisti ŠK Slovan Bratislava zvíťazili v úvodnom zápase 3. predkola Európskej ligy UEFA na pôde gibraltárskeho tímu Lincolnu Red Imps 3:1. Na gól Gurama Kashiu nadviazali po prestávke Jaromír Zmrhal a Ezekiel Henty, prehru outsidera zmiernil z jedenástky Liam Walker Odveta…

Chýbajúcu križovatku D1D4 považuje Doležal za jedného z „najškaredších kostlivcov“, ktorých zdedil

0 icon

Bratislava 5. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Chýbajúce prepojenie súčasnej diaľnice D1 s diaľnicou D4 aj po jej odovzdaní do používania na východnom okraji Bratislavy spôsobí veľké problémy doprave v hlavnom meste na niekoľko rokov. Zmeny v projekte výstavby križovatky D1D4, opakované povoľovacie konania v minulosti a stále meškajúce verejné…

Tatar sa sťahuje do New Jersey, s Devils podpísal dvojročnú zmluvu

0 icon

Newark 5. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jason Franson/The Canadian Press via AP)   Slovenský hokejista Tomáš Tatar bude v kariére pokračovať v klube NHL New Jersey Devils. Vo štvrtok sa ako neobmedzený voľný hráč dohodol s "diablami" na dvojročnom kontrakte v celkovej hodnote deväť miliónov dolárov, v priemere tak zarobí 4,5…

Messi sa s Barcelonou nedohodol na zmluve, na Camp Nou končí

0 icon

Barcelona 5. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Manu Fernandez)   Argentínsky futbalista Lionel Messi sa s vedením FC Barcelona nedohodol na novej zmluve. Éra 34-ročného útočníka na Camp Nou sa tak skončila, informovali svetové agentúry Messiho koniec v katalánskom klube, v ktorom strávil celú profesionálnu kariéru, je šokujúci. Pred pár dňami totiž…

Cez Lamanšský prieliv prišlo rekordných 482 migrantov

0 icon

Bratislava 5. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Joan Mateu)   V stredu sa cez Lamanšský prieliv do Veľkej Británie v 21 malých člnoch preplavilo najmenej 482 migrantov. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na údaje ministerstva vnútra, podľa ktorého toto číslo predstavuje nový rekord za jeden deň Ministerstvo uvádza, že…

Barbadoská speváčka a módna návrhárka Rihanna sa stala miliardárkou

0 icon

Los Angeles 5. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Diane Bondareff)   Barbadoská popová speváčka a módna návrhárka Rihanna sa oficiálne stala dolárovou miliardárkou Po americkej moderátorke Oprah Winfreyovej je Rihanna aktuálne celosvetovo druhou najbohatšou ženou v šoubiznise a najbohatšou hudobníčkou na svete, vyplýva z hodnotenia časopisu Forbes. Podľa daného zdroja, z ktorého vo…

Rumunsko daruje 1,3 milióna dávok vakcín

0 icon

Bukurešť 5. augusta 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP)   Rumunská vláda daruje 1,3 milióna dávok vakcín proti koronavírusu. Pomoc v boji proti pandémii COVID-19 poskytnú Tunisku, Egyptu, Vietnamu a Albánsku Rumunské ministerstvo zdravotníctva informovalo, že vakcíny dodá AstraZeneca, pričom Egypt dostane 525-tisíc dávok, Tunisko 425-tisíc, Vietnam 199 200 a Albánsko 150-tisíc. V Rumunsku…

V obci na východe Slovenska sa prehnalo tornádo, na mieste zasahujú hasiči. Je tu spúšť, povedal starosta obce

0 icon

Petkovce 5. augusta 2021 (HSP/Teraz/Foto:TASR/AP, Facebook-meteovychod)   Obcou Petkovce v okrese Vranov nad Topľou sa vo štvrtok večer prehnalo tornádo, poškodilo niekoľko domov. Pre TASR to uviedol starosta obce Pavol Hybala. Na mieste zasahujú hasiči „Nahlásené bolo poškodenie štyroch rodinných domov, ktorým zobralo strechu. Polámané sú stromy, strhané je elektrické…

Vo Venezuele z bankoviek prvého októbra škrtnú šesť núl

0 icon

Caracas 5. augusta 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Ariana Cubillos)   Venezuela na bankovkách svojej národnej meny škrtne šesť núl, keďže túto juhoamerickú krajinu naďalej trápi hyperinflácia. Venezuelská centrálna banka vo štvrtok oznámila, že zmena nominálnej hodnoty peňazí nadobudne účinnosť 1. októbra Bankovkou s najvyššou nominálnou hodnotou bude 100 nových bolívarov, pričom budú ekvivalentom…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

1. VALENTIN KATASONOV : Svetové zdravotnícke orgány a Svetová covidová inkvizícia 2.MSM začali otáčať aj v Nemecku . Dve tzv .,,konšpirácie" potvrdené "!

0icon

"Univerzálne očkovanie je obrovská chyba!" Už som písal o anglickom lekárovi Vernonovi Colemanovi, ktorý už desaťročia vo svojich knihách a verejných prejavoch varoval milióny ľudí pred rizikami, ktoré vznikajú, keď občania prichádzajú do kontaktu so systémom zdravotnej starostlivosti a farmaceutickými spoločnosťami. Aj v iných krajinách sú takí bojovníci. A tento…

Ivan Holek

Polovička národa sa nechce dať očkovať! Pochopte to!

0icon

Násilie plodí násilie! Dlhodobá masívna propaganda a najrozličnejšie formy nátlaku, presadzujúce potrebu očkovania vytvárajú enormný tlak na ľudí, ktorí to odmietajú a nesúhlasia s vakcináciou. Obyvateľstvo vychádza do ulíc a začína protestovať. Dochádza k násilnostiam, z ktorých sú obviňovaní protestujúci, ale pravda je taká, že násilie má na svedomí vláda,

Ivan Lehotský st.

Lacný Jožko

0icon

Boli časy, keď niektorí ľudia nosili na krku zavesenú drevenú nošu, celý obchod. Volali ich lacný Jožko. Predávali drobnosti ako žiletky, štetky (nie živé, ale na nanášanie peny pred holením), žuvačky... Mali síce úzky okruh znalostí, ale vo svojich témach sa javili ako inteligenti. Alebo aspoň sa tak cítili. Nachádzam…

Tony Belohorec

Je severokórejský vodca Kim Čong-un naozaj mŕtvy?

0icon

Svet o Severnej Kórei a jej vodcoch moc nevie. Napr. o Kim Čong-unovi sa nevie presne ani to, kedy sa narodil. To isté platí samozrejme o celej jeho rodine a súrodencoch. Celá ich identita, je po celý ich život účelovou menená. Keď deti bývalého severokórejského diktátora Kim Čong-ila napr. študovali…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Dôkaz, že cukor je jed. 14 vecí, ktoré sa dejú s naším telom po obmedzení príjmu cukru

0 icon

Cukor je jed a novodobý zabijak! Nadmerná konzumácia cukru môže závažne ovplyvniť naše zdravie. Vedie k nárastu telesnej hmotnosti, ostrým výkyvom nálady a dokonca aj k závislosti na cukru. Odborníci na výživu považujú túto potravinu za nebezpečnejšiu ako samotný tuk. Pozornosť by sme však mali venovať samotnému množstvu, ktoré konzumujeme.…

TOP 6 najväčších magických trikov a tajomstvo, ktoré sa za nimi skrýva

0 icon

Kvalita kúzelníka spočíva v jeho schopnosti udržať divákov v mrazivom očakávaní počas každého triku. Často sa zdá, že kúzelníci skutočne dokážu robiť veci, ktoré sú v rozpore so všetkými známymi zákonmi vesmíru a atmosféra, ktorú vytvárajú počas svojich vystúpení, pomáha ďalej zmierniť akékoľvek tvoje pochybnosti, že je to len trik. Nuž, v tomto článku si posvietime…

Pearl Harbor: Varovania nepomohli. 4. časť

0 icon

Napriek viditeľnej nie-neutralite Spojených štátov, Nemci nereagovali. Zdalo sa tiež možné, že Japonci budú nasledovať nacistický príklad. Pokračujeme štvrtou časťou článku z mini série Pearl Harbor. Ak to vezmeme racionálne, Japonci mohli len ťažko počítať s tým, že by Spojené štáty vo vojne porazili. Ako ukázali udalosti, určite mohli dobyť britské, francúzske…

Špión zo Scapa Flow: Potopenie lode Royal Oak 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou o skutočnom príbehu potopenia lode Royal Oak. Tento husársky kúsok si dovolila jedna z nemeckých ponoriek na čele s len 30 ročným kapitánom. Mali Nemci v Scapa Flow špióna? Kapitán ponorky - Prien si behom večera ešte všetko starostlivo preštudoval. Neskôr sa nechal počuť: „Pristúpil som k tomu ako k matematickej úlohe.“…

Otestuj sa! Toto je minútový IQ test, má len tri otázky

0 icon

V roku 2005 psychológ Shane Frederick vytvoril najkratší IQ test, ktorý vyhodnotí tvoj intelekt v priebehu minúty. Má len tri otázky, ktoré musíš zodpovedať čo najskôr. Odpovede si môžeš dokonca skontrolovať aj ty sám! Pozývame ťa teda spraviť si IQ test, vďaka ktorému si okamžite skontroluješ svoje kognitívne schopnosti. Zapni mozgové závity, zapíš si svoje…

Armádny Magazín

Rusko kvôli izraelskej agresii dodá Sýrii ďalšie desiatky systémov protivzdušnej obrany

0 icon

Sýria, 5.August 2021 (AM) – Kvôli neochote Turecka dodržiavať existujúce dohody o deeskalácii situácie v Sýrii je Rusko nútené uskutočňovať priame útoky vzdušnými silami pri podpore sýrskej armády, čo umožňuje nielen oslobodenie významnej časti sýrskeho územia, ale tiež ponúka možnosť obkľúčenia až okolo 2500 tureckých militantov. Z

"Nenarušia vojenskú rovnováhu v regióne“. USA oznámili dodávku protitankových systémov Javelin do Gruzínska

0 icon

Gruzínsko, 5.August 2021 (AM) – Do Gruzínska bude dodaná dávka amerických prenosných protitankových raketových systémov Javelin v celkovej výške 30 miliónov dolárov. Informoval o tom americký úrad pre obrannú spoluprácu a bezpečnosť.   Tbilisi požadovalo od Washingtonu 82 rakiet Javelin a 46 vypúšťačov. Americká adminis

Bell predstavil nový koncept vysokorýchlostného vertikálneho vzletu a pristátia pre vojenské použitie

0 icon

Fort Worth, Texas (5. augusta 2021) – Spoločnosť Bell Textron Inc., dcérska firma Textron Inc. (NYSE: TXT), predstavila konštrukčné riešenia lietadlových systémov pre vojenské aplikácie, ktoré budú využívať jej technológiu vysokorýchlostného kolmého vzletu a pristátia (HSVTOL). Bell tak pokračuje v inovácii nov

Rusko po provokáciách NATO uzatvára Fínsky záliv

0 icon

Rusko, 5.August 2021 (AM) – Vojnové lode a pobrežné raketové systémy ruskej baltskej flotily zablokujú prístup do Fínskeho zálivu. Ministerstvo obrany Ruskej federácie sa rozhodlo uzavrieť Fínsky záliv nasadením skupiny lodí a pobrežných raketových systémov. Oficiálne bolo oznámené, že toto

Sergej Šojgu tlačí aby ruská "Hviezda smrti" bola vybavená najnovšími zbraňami

0 icon

Rusko, 5.August 2021 (AM) – Počas konferenčného hovoru sa minister obrany Ruskej federácie zaoberal otázkou modernizácie ťažkého jadrového krížnika Admirál Nachimova. Tento krížnik bol uvedený do prevádzky námorníctvom ZSSR v roku 1988. Má celkový výtlak asi 25,9 tisíc ton a maximálny ponor 10,3

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali