Voľby v USA odštartujú plazivú občiansku vojnu

❚❚

Washington 5. novembra 2024 (HSP/Vzgljad/Foto:TASR/AP-Steven M. Falk/The Philadelphia Inquirer via AP)

 

Konfrontácia medzi Kamalou Harrisovou a Donaldom Trumpom dospela do finále – začala sa záverečná časť prezidentských volieb v USA. Podľa odborníkov bez ohľadu na to, kto presne bude víťazom volieb, bude pre nového šéfa Bieleho domu mimoriadne ťažké zhromaždiť vo svojich rukách celú prezidentskú moc. Čo to môže znamenať v praxi? Odpovede na tieto otázky hľadá v ruských novinách Vzgljad Anastasia Kuliková

Predvolebná kampaň Donald Trump Harrisová
Na snímke republikánsky prezidentský kandidát a bývalý americký prezident Donald Trump stojí pred veľkoplošnou obrazovkou, na ktorej beží video jeho vyzývateľky a americkej viceprezidentky Kamaly Harrisovej počas predvolebnej kampane v Allentowne v utorok 29. októbra 2024

V Spojených štátoch sa začali prezidentské voľby. Podľa tradície, ktorá siaha až do roku 1960, sa ako v prvom hlasovalo v mestečku Dixville Notch, kde kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump získali po tri hlasy. Okrsok bol otvorený len niekoľko minút a výsledky boli vyhlásené takmer okamžite.

.

Konečný prieskum verejnej mienky televízie NBC News ukázal rovnakú podporu pre Donalda Trumpa a Kamalu Harrisovú na úrovni 49 %, pričom nerozhodnutých zostalo len 2 %. Medzitým v prieskume PBS News Harrisová mierne vedie pred Trumpom, 51 % ku 47 %. Mimochodom, republikán už vyhlásil, že nevylučuje možnosť prehry v nadchádzajúcich voľbách.

Napriek tomu, že hlasovanie sa už začalo a jeho hlavná časť je ešte len pred nami, už teraz sa objavujú pochybnosti o čistote jeho priebehu. Americký podnikateľ Elon Musk napríklad povedal, že hollywoodski herci sú nútení podporovať Harrisovú kvôli nátlaku vplyvných ľudí z branže.

.

Vyjadril tiež názor, že Harrisovej víťazstvo vo voľbách povedie k nastoleniu bábkového režimu, ktorý podporuje vojny. Okrem toho obvinil Demokratickú stranu USA, že je pripravená použiť akékoľvek nepravdivé tvrdenia, aby vyhrala prezidentské voľby. Odborníci sa zároveň domnievajú, že bez ohľadu na výsledok volieb sa nespokojnosti v americkej spoločnosti nedá vyhnúť.

Politológ Dmitrij Suslov preto pripustil, že výsledky môže spochybniť porazená strana – to by mohlo viesť k masovým protestom a novým pokusom o obsadenie Kapitolu. Pripravenosť na takýto scenár naznačuje skutočnosť, že Washington už zriadil obranné opatrenia v blízkosti Bieleho domu a Harrisovej rezidencie.

O potenciálnych nepokojoch hovorí aj amerikanista Malek Dudakov. „V sociologických štúdiách a volebných modeloch sa častejšie ako inokedy uvádza mierna výhoda Trumpa,“ vysvetlil. Podľa neho však „pevnejšie čísla“ ukazuje dynamika predčasného hlasovania, kde má Republikánska strana tiež výhodu.

„Po prvé, v Nevade, Arizone, Georgii a Severnej Karolíne už hlasovalo viac republikánov ako demokratov. To je netypické, pretože v predčasnom hlasovaní má zvyčajne výhodu Demokratická strana. Teraz však nedokážu zmobilizovať svojich voličov, ako to bolo napríklad pred štyrmi rokmi,“ povedal hovorca.

„Demokrati majú výhodu v Michigane, Wisconsine a Pensylvánii, ale je menšia ako v roku 2020. Preto je v tomto prípade pre republikánov ľahšie konkurovať,“ dodal politológ. Dudakov tiež poukázal na nízku účasť tradičných skupín voličov Demokratickej strany – Hispáncov a Afroameričanov. „Aj to je v prospech Trumpa,“ domnieva sa expert.

.

 

 

Podľa jeho odhadov má teda Trump väčšie šance na víťazstvo, ale s výhradou: „Pokiaľ nenastane nejaká vyššia moc s účasťou republikánov alebo sa nenaplní scenár rozsiahlych podvodov.“ Amerikanista tiež upozornil na obrovské množstvo škandálov okolo hlasovania mŕtvych ľudí a ilegálov a poukázal na snahu demokratov pridať hlasy americkej diaspóry v zahraničí.

Demokratická strana má teda priestor na manipuláciu, ale podľa politológa je menší ako pred štyrmi rokmi. Existuje aj riziko nepokojov. „Podľa môjho názoru je pravdepodobnosť tohto scenára vyššia v prípade, že vyhrá Trump. Má síce násilných aktivistov, ale jednak ich nie je až tak veľa a jednak niektorí z nich boli uväznení po protestoch pri Kapitole 6. januára 2021,“ tvrdí analytik.

„Na druhej strane, demokrati majú stále militantných aktívistov – hnutia BLM a Antifa. Tie sa vyžívajú vo svojej beztrestnosti a v prípade víťazstva republikána sú schopné vyvolať vážne nepokoje,“ tvrdí hovorca. Okrem toho majú demokrati vo svojom arzenáli viac inštitucionálnych pák, ktorými môžu Trumpovi spôsobiť problémy, dodáva expert.

.

„Preto v prípade jeho víťazstva dôjde k súdnemu prepočítavaniu hlasov, ako aj k tlaku na volebné kolégium. V Kongrese by sme mali očakávať aj pokusy o narušenie certifikácie výsledkov volieb. S týmto cieľom niektorí demokrati už vopred navrhujú uznať Trumpa za rebela kvôli udalostiam zo 6. januára. Ich plán sa opiera o dodatok k ústave, ktorý zakazuje povstalcom zastávať volené funkcie,“ spresnil respondent.

„O osude volieb v USA sa rozhodne v štátoch Pensylvánia, Michigan, Wisconsin a na juhu – v Georgii, Nevade a Arizone. Pritom ani pokusy o poctivý prieskum verejnej mienky nedávajú jednoznačný výsledok pretekov,“ dodáva amerikanista Dmitrij Drobnickij. Hovorca však odhaduje, že celkový obraz pre Trumpa sa od roku 2016 mierne zlepšil. „Ak by boli voľby čestné, mali by sme hovoriť o vysokých šanciach Trumpa na víťazstvo vďaka prevahe v kľúčových štátoch. Je však jasné, že demokrati využívajú administratívne zdroje, a to aj pri sčítavaní hlasov. Zároveň však pochybujem, že to budú môcť robiť tak masívne a bezohľadne ako v roku 2020.

Republikáni majú pre tento prípad celý plán odporu,“ – spresnil. Politický analytik charakterizoval americké voľby ako „preteky na hrane“. “Možno v mnohých štátoch nebude konečný výsledok známy ani po 24 hodinách. V skutočnosti môžeme hovoriť o neuznaní voľby polovicou Ameriky,“ predpovedá expert. Na tomto pozadí Drobnickij pripomenul útok na Kapitol. Teraz môže byť podľa neho situácia trochu iná.

 

 

„Pred štyrmi rokmi boli udalosti okolo Kapitolu v pozadí a väčšina republikánskych voličov – napriek falšovaniu výsledkov – stále uznávala Bidena. Teraz, ak Kamale Harrisovej „hodia“ hlasy, bude to vnímané ako ďalšie porušenie pravidiel zo strany Demokratickej strany, ale „slony“ pravdepodobne opäť nepôjdu do útoku,“ – domnieva sa amerikanista.

„Je tiež možné, že republikánske štáty nebudú poslúchať federálne centrum. To znamená, že ignorácia fedarálnej vlády sa začne takmer okamžite. Situácia v štátoch bude zložitá,“ predpovedá Drobnický. To isté sa môže stať, ak vyhrá Trump: federálni zamestnanci začnú sabotovať prácu prechodnej administratívy.

„Neposlušnosť bude plodiť pokusy o represie a odpor voči tomu. To znamená, že ak minule došlo k výbuchu, po ktorom sa všetko skončilo, hoci aj s viacerými rôzne dlhými trestami, teraz budeme svedkami postupného narastania odmietania oboma stranami. Nie je jasné, ako uchopia moc, vládu: Trump totiž v podstate nemá lojálnych federálnych zamestnancov, a Harrisovú zas nikto mimo federálneho dištriktu Kolumbia, Massachusetts, New York a Kalifornia nebude považovať za prezidentku“, – tvrdí amerikanista.

Prednášajúci zdôrazňuje: toto sa stane občianskou vojnou. „Ide o rozšírenie konfliktu. Prezident Spojených štátov nemôže mať plnú moc, kým nevyčistí krajinu pod sebou. Tento proces nie je rýchly a nie je jednoduchý. Ale každá strana, ktorá vyhrá voľby, sa o to pokúsi,“ domnieva sa Drobnickij.

K Trumpovmu víťazstvu sa prikláňa aj Boris Mežuev, doktor filozofie, docent na katedre filozofie Moskovskej štátnej univerzity. Spresnil: výsledok volieb závisí od siedmich rozhodujúcich štátov. „Myslím si, že vo Wisconsine a Nevade zvíťazí Harris. Výsledky v Michigane nie sú ani zďaleka isté. Ak však demokratický kandidát získa 15 hlasov voliteľov, pre Trumpa je dôležité, aby získal Pensylvániu – 19 hlasov voliteľov, bez ktorých republikán riskuje prehru,“ zdôvodnil Mežuev. Poznamenal, že v Pensylvánii majú kandidáti veľmi vyrovnané šance.

.

V Harrisovej prospech však podľa respondenta môže hrať hlasovanie poštou. „Predpokladajme situáciu, že by agitátori Demokratickej strany prišli za „spiacimi“ voličmi a požiadali ich, aby vyplnili hlasovacie lístky pre želaného kandidáta. Potom to na základe skúseností z roku 2020 rozhodne o hlasovaní vo swingových štátoch,” povedal politický analytik.

Expert nevylučuje, že výsledky volieb vyvolajú v Spojených štátoch nepokoje. Navyše, ako spresnil, pobúrení môžu byť priaznivci „slonov“ aj „oslov“. „Možné sú napríklad demonštrácie študentov a menšín. Okrem toho sa situácia vyhrotí, ak sa schválenie výsledkov oneskorí,“ predpovedá Mežuev.

Zároveň platí, že nech už do Bieleho domu príde ktokoľvek – či už Trump alebo Harrisová – mali by sme očakávať zmeny v zahraničnopolitickom kurze Washingtonu. „Republikán sa pravdepodobne pokúsi vyriešiť ukrajinský konflikt, aby presunul pozornosť na Blízky východ. Pripúšťam, že Trump zaujme tvrdší postoj k Iránu,“ spresnil hovorca.

“Ak zvíťazí demokratická kandidátka, podľa môjho názoru prioritným protivníkom USA zostane Rusko. Harrisovej administratíva sa však môže pokúsiť normalizovať vzťahy s Čínou a viesť vyrovnanejšiu politiku voči Pekingu s cieľom oddeliť ČĽR od Moskvy, Teheránu a Pchjongjangu. Bude tiež hľadať možnosti zahraničnopolitickej stratégie,“ uzavrel Mežuev.

Prečítajte si tiež

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

Včera 20:22

Tisícky proeurópskych demonštrantov aj v utorok večer na námestí pred parlamentom v gruzínskom hlavnom meste Tbilisi protestovali proti pozastaveniu rokovaní o vstupe do Európskej únie, ktoré minulý týždeň ohlásil premiér Irakli Kobachidze. Podľa spravodajcu agentúry AFP niesli gruzínske vlajky a niektorí vyzývali na celoštátny štrajk.

Včera 20:05

Izraelská armáda v utorok potvrdila, že pri sýrskom hlavnom meste Damask zabila člena libanonského militantného hnutia Hizballáh, ktorý so sýrskou armádou koordinoval dodávky zbraní.

Včera 20:05

Srbský prezident Aleksandar Vučič v utorok uviedol, že sa stretol s osobitným vyslancom EÚ pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou Miroslavom Lajčákom. Potvrdil mu, že Srbsko je pripravené spolupracovať pri identifikácii osôb, ktoré stoja za nedávnym incidentom v kosovskej obci Varage. Ten podľa neho “slúžil na účely hybridného útoku na našu krajinu”.

Včera 19:21

Ruský prezident Vladimir Putin v utorok telefonicky hovoril s prezidentom Turecka Recepom Tayyipom Erdoganom. Diskutovali spolu najmä o “vyostrenej” situácii v Sýrii, kde povstalci minulý týždeň po prekvapivej ofenzíve dobyli druhé najväčšie mesto Aleppo. TASR informuje podľa agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na vyhlásenie Kremľa.

Putin zdôraznil potrebu ukončiť agresiu voči sýrskemu štátu a vyzval Ankaru, aby na to využila svoje kapacity. Obaja lídri poukázali pri tejto otázke na dôležitosť ďalšej úzkej koordinácie medzi Ruskom, Tureckom a Iránom.

Včera 19:20

Doživotný trest odňatia slobody uložil v utorok súd v Benátkach 23-ročnému Filippovi Turettovi za vraždu expriateľky Giulie Cecchettinovej. TASR píše podľa agentúr ANSA a AFP.

Cecchettinovej smrť vyvolala v Taliansku masové protesty proti násiliu páchanému na ženách. Turetta svoju 22-ročnú expriateľku a spolužiačku zavraždil 11. novembra 2023 v meste Foss neďaleko Benátok, len niekoľko dní pred jej promóciou v odbore biomedicínskeho inžinierstva na Univerzite v Padove. Na tele mala prinajmenšom 75 bodných rán.

Včera 19:18

Američania minuli v pondelok (2. 12.) na online nákupy 13,3 miliardy USD (12,65 miliardy eur). Ukázali to predbežné údaje spoločnosti Adobe. Tie naznačujú, že po nevýraznom raste predaja počas tzv. čierneho piatka (29. 11.), obchodníci v USA nakoniec prilákali v pondelok spotrebiteľov na veľké zľavy na všetko od elektroniky po hračky.

Včera 19:17

Zmeny v zákone o dani z príjmov, ktoré sa týkajú daňového bonusu na deti, neprospejú ani demografii, ani rodinám. Prijaté konsolidačné opatrenia ho viacdetným rodinám výrazne zosekali na nulu. Uviedli to opoziční poslanci z klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ v reakcii na utorkové schválenie štátneho rozpočtu v Národnej rade (NR) SR.

Včera 19:17

Ťažba ropy v členských štátoch Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) sa v novembri zvýšila už druhý mesiac po sebe. Prispelo k tomu oživenie produkcie v Líbyi po vyriešení politickej krízy.

Včera 19:17

Protimonopolný úrad (PMÚ) začal správne konanie vo veci posúdenia koncentrácie, spočívajúcej v získaní výlučnej kontroly podnikateľa Japan Industrial Solutions Co., Ltd., nad spoločnosťou Akebono Brake Industry Co., Ltd. (obe sídlia v japonskom Tokiu), ktorá v SR pôsobí prostredníctvom dcérskej firmy Akebono Brake Slovakia, s.r.o. (Trenčín). Informovala o tom Adriana Oľšavská, hovorkyňa úradu.

Včera 19:15

Krátenie daňového bonusu na deti sa bude od budúceho roka vzťahovať aj na rodičov, ktorí majú tri a viac detí. Výnimku pre nich navrhovali opoziční poslanci Anna Záborská a Richard Vašečka (hnutie Slovensko, Za ľudí, Kresťanská únia) v novele zákona o dani z príjmov, ktorú Národná rada (NR) SR v utorok neposunula do druhého čítania.

Včera 19:14

Sadzby umiestňovacieho príspevku pre integračné sociálne podniky sa nezvýšia. Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok neposunuli do druhého čítania návrh novely zákona o sociálnej ekonomike z dielne opozičných poslancov Vladimíra Ledeckého a Vladimíry Marcinkovej (obaja SaS).

Včera 19:14

Ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) nebude musieť parlamentu predložiť správu o spôsobe poskytovania a výške pomoci s cenami energií pre slovenské domácnosti v roku 2025. V uznesení, ktoré parlament v utorok odmietol, to navrhovali opoziční poslanci Národnej rady (NR) SR Karol Galek (SaS), Ivan Štefunko (PS) a Jozef Hajko (KDH).

Včera 19:14

Viaceré tovary určené deťom, ako sú plienky, vlhčené utierky, detská výživa, dojčenské mlieko a výživové doplnky, sa nezaradia pod zníženú 5 % sadzbu dane z pridanej hodnoty (DPH). Poslanci neposunuli do druhého čítania návrh novely zákona o DPH, ktorý do Národnej rady (NR) SR predložili Anna Záborská a Richard Vašečka (Hnutie Slovensko, Za ľudí, Kresťanská únia).

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke výstava pod názvom Vianoce našimi rukami umiestnená vo foyer úradu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK), ktorú organizuje odbor sociálnych vecí ŽSK už 17-ty krát

Autor: FOTO TASR-Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Michal Durila

Milan Šupa

Gustáv Murín

Dušan Hirjak

Artem Klymenko

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali