“Naša predstava je tá, že to bude mať webové rozhranie, že to bude mať platformu aplikácií, ktorá bude voľne stiahnuteľná do smartfónov či tabletov, kde s takýmto materiálom budú môcť ľudia pracovať, budú to môcť využívať pri svojich cestách,” uviedol riaditeľ VHÚ Miloslav Čaplovič. Ak sa bude človek s takouto aplikáciou nachádzať napríklad na Dukle, aplikácia mu ukáže informácie či históriu tohto miesta. Takéto riešenie má podľa Čaploviča edukačný a propagačný rozmer a podporuje rozvoj cestovného ruchu. Aplikácie budú aj v cudzích jazykoch.
Vojenskí historici by takto radi zmapovali obdobie spred roka 1848 až po vstup Slovenska do NATO. Čaplovič pripomenul, že vojnových veteránov postupne ubúda. “Potrebujeme ich ukázať aj ďalším generáciám,” dodal.
O tejto vízii už hovoril aj s ministrom obrany Martinom Glváčom, ktorý podľa jeho slov tento nápad privítal a podporuje ho. “Takáto moderná forma spracovania vojenských dejín môže motivovať viac ľudí, aby sa o dejiny začali zaujímať. Realizácia diela bude závisieť od finančných možností rezortu obrany,” doplnila hovorkyňa rezortu obrany Martina Balleková.
Vojenskí historici predpokladajú, že celé dielo by malo mať približne 20 multimediálnych výstupov. “Náš predpoklad, jeden takýto 50-minútový diel vo forme audiovizuálnej, nie v tej forme multimediálnej, je približne 200.000 eur,” povedal na margo ceny riaditeľ VHÚ. Ak by sa projekt spustil, jeho finalizácia by trvala tri až štyri roky.
mž